AnasayfaBlogNetwork Marketing Nedir?
Satış - Pazarlama

Network Marketing Nedir?

17 Ocak 2020
Network Marketing Nedir?

Klasik şekilde gerçekleştirilen ticaret sisteminde, üretici tarafından üretilen ürün iki yolla tüketiciye ulaştırılır. Bu iki yöntem, doğrudan satış ve perakende satış yöntemleridir. Network marketing sistemini açıklamadan önce bu iki geleneksel yönteme göz atmak faydalı olacaktır. Doğrudan satış yönteminde ürünün satışı, satıcı tarafından tüketici ile doğrudan iletişim kurularak gerçekleştirilir.

Ürün tanıtımı tüketici ile iletişim kuran satıcı tarafından yapılır. Perakende satış yönteminde ise ürünü üreten firmalar ürünün satışını belirledikleri yerlerde gerçekleştirirler. Bu yerler farklı şehirlerde veya ilçelerde bulunan dükkanlar, marketler ve benzeri mekanlardır. Ürünün tanıtımı ise üretici firma tarafından televizyon, internet, dergi gibi mecralarda reklam maliyeti ile gerçekleştirilir. Network marketing ise doğrudan satışa benzeyen, onun bir yan kolu gibi işleyen sistemdir.

Türkçede kullanılan ismi ağ pazarlama olan bu sistem, son dönemlerde oldukça popüler olmaya başlamıştır. Ortaya çıkışı ile ilgili net bilgi sahibi olunmasa da Amerika’da yazılan bir doktora tezinde ticaret sistemi içerisinde tüketicinin tavsiye gücünün fark edilmesi ile geliştiği düşünülmektedir.

Satın almayı düşündüğü herhangi bir ürün ile ilgili, o ürünü daha önce kullanmış olan yakın çevresinden tavsiye alan tüketicinin ürünü satın almaya yatkınlığı daha fazladır. Network marketing sisteminin de temelinde bu düşünce vardır. Bu sistemin farkına varan ilk firma Carl Rehnborg’un sahibi olduğu Nutrille firmasıdır. Bu firma ürün stoklama, dağıtma ve çeşitli reklamlar aracılığıyla tanıtım yapma gibi klasik ticaret yöntemleri yerine ürünlerini kullanmış kişilerin tavsiyeleri yoluyla satış yapmayı seçmiştir.

Network marketing sisteminde ürünün tanıtımını yapan kişi tüketicidir. Bu sayede, ürün tanıtımı için reklam giderleri olarak ayrılması gereken maliyetten kurtulan firmalar, ürünün fiyatını piyasadan daha aşağıda tutarak elde edilen karı tanıtımı yapan tüketiciyle paylaşmaktadır.

Network Marketing Nasıl Çalışır?

Network marketing sistemi tüketici tavsiyesine dayalı olarak çalışır. Ürünü alan tüketiciler eğer memnun kalırlarsa ürünü çevrelerinde bulunan diğer insanlara tavsiye ederler. Bu tavsiye yönteminin pek çok reklam ve tanıtım modelinden daha etkili sonuçlar aldığı görülmektedir. Doğrudan satış yönteminde ürünler tüketici ile doğrudan ve yüz yüze bilgilendirmeler yapılarak satılır. Bu satışlar sayesinde bilgilendirme yapan satıcılar kazanç elde eder. Bu yöntemin yan bir versiyonu olan network marketingde, satışı yapan kişiler hem kendi sattığı ürünlerden hem de satış yapan ekibin sattığı ürünlerden kazanç elde ederler.

Sistem, gerçekleştirenler tarafından katma değerin ortadan kaldırılması ile açıklanmaktadır. 200 lira fiyat belirlenen bir ürün için maliyet 50 lira ise, üretici bu ürünü toptancı firmaya sattığı zaman fiyat 100 liraya çıkmaktadır. Ürünün toptancıdan perakendeci firmaya satılması ile fiyat 130 lira, satışı gerçekleştirecek mağazanın kira, işçi maaşları, stoklama ve reklam giderleri gibi maliyetleri ile birlikte ürün fiyatı 170 liraya çıkmaktadır. Üzerine kar miktarı da eklenince ürün tüketici ile 200 liraya buluşmaktadır.

Network marketing sistemi ise tüm bu aşamaların getirdiği maliyetlerden kurtulmak için aracıları ortadan kaldırmaktadır. Çünkü sistemde sadece bir aracı bulunmaktadır. Bu aracıya distribütör denmektedir. Onların payı ise belirlenen komisyon planına göre dağıtılır. Sistemin temelinde yer alan iki önemli olgu memnuniyet ve tavsiyedir. Üründen memnun kalan kişi tavsiyede bulunur. Bu şekilde sistem sürekli bir talep sağlayarak çalışmaya devam eder.

Network Marketing Sisteminin Faydaları

Doğrudan satış yönteminin geliştirilmiş bir türü olan network marketing, kişinin harcadığı emek ile doğru orantılı olarak gelir elde ettiği bir sistemdir. Sisteme dahil olan herkese eşit fırsatlar sunar ve önceden bilgi ya da deneyim sahibi olunmasına gerek yoktur. Nitelikli ve geniş kitlelere ulaşması ile kriz durumlarından fazla hasar almadan çıkabilmektedir.

En önemli ekonomik sorunlardan olan işsizlik bu sistem ile azalmaktadır. Geniş kitlelere iş ve kazanç imkânı sağlamaktadır. Dünya çapında 500 milyon civarında insanın bu sistem dahilinde çalıştığı ifade edilmektedir. Network marketing yüksek maliyete gerek duymadan kendi işini kurabilmeleri için insanlara fırsat sunmaktadır. Aynı zamanda pazarlama için reklam ve tanıtım maliyetlerini de ortadan kaldırmaktadır. Satış süreçleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilerek yüksek satış hacmine ulaşılabilmektedir.

Devletin gerçekleştirilen ticari faaliyetleri ve şirketleri denetlemek için yetkili bakanlıkları ve kurumları bulunmaktadır. Bu denetleme, ticari faaliyetlerin yasalara uygunluğu ve vergilendirme konularında takip mekanizması oluşturmak için yapılır. Pek çok işletme bu denetimlere rağmen vergi kaçırabilmektedir. Network marketing sistemini doğru şekilde gerçekleştiren firmalarda bu durum denetimler ile imkânsız hale gelmektedir. Firmalar satış yaparken devlete yüzde 18 oranında KDV kazancı sağlamaktadır. Bunun yanında firmaların satışlar için üyelere yaptığı komisyon ödemelerinden de yüzde 20 oranında gelir vergisi devlete ödenmektedir. Böylece sistemin devlete olan maddi faydası oldukça artmaktadır.

Bu sistemde çalışan insanlar çalışma sürelerini ve saatlerini kendileri belirlemektedir. Yarı zamanlı ya da tam zamanlı olarak çalışmak mümkündür. Diğer işlerde olduğu gibi belirli saatlerde ofise gitmek gibi zorunluluklar yoktur. İnsanların çok daha az risk alarak, kendi işlerini istedikleri düzen çerçevesinde yaparak kazanç elde etmelerini sağlar. Bu sistemin sağladığı bir diğer avantaj, ürünlere indirimli bir şekilde sahip olabilmektir.

İhtiyaç duyulan ürünler genellikle yüzde 20 ile yüzde 40 arasında indirimlerle alınabilmektedir. Network marketing sisteminde yapılan satışlar karşılığı elde edilen ekstra primler de önemli bir avantajdır. Bu primler firmaların belirlediği teşvik planlarına göre belirlenir ve performansa göre dağıtılır. Bu sayede elde edilen gelir miktarı çoğalmaktadır. Network marketing sistemi ülkenin ekonomisine, üreticilere ve tüketicilere çok sayıda fayda sağlamaktadır. Bu sistemin her geçen gün daha da gelişmesi ile faydalarının da artması beklenmektedir.

Network Marketing ile Klasik Ticaret Arasındaki Farklar

  • Network marketing sisteminde başlangıç için gereken sermaye klasik ticarete göre oldukça azdır. Böylece girilen riskin oranı daha düşük olmaktadır.

  • Klasik ticaret, süreçlerin doğru şekilde işletilebilmesi için daha önceden edinilmiş tecrübe ve deneyimlere ihtiyaç duyar. Bu şekilde hata yapma oranı azaltılarak girişimin başarısı sağlanır. Ağ pazarlama sisteminde ise daha önceden bir eğitim alınması ya da deneyim ve tecrübe sahibi olunması gerekmemektedir.

  • Network marketing sisteminde aktif bir şekilde çalışan kişinin zarar etmesi mümkün değildir. Klasik ticarette ortaya koyulan sermayenin karşılığı alınamadığında kişi zarar etmeye başlar.

  • Ağ pazarlamasında çalışma modeli kişinin kendi istediğine göre belirlenebilmektedir. Part-time çalışma modeli ile ikinci bir iş olarak da yapılabilir. Bu sayede farklı bir işte çalışırken çok iyi miktarlarda ek gelirler elde edilebilir.

  • Doğru şekilde kurulan ağ pazarlaması pasif şekilde kazanç elde etmeyi sağlar. Kısa vadede kurulan doğru bir organizasyon, uzun vadede sürekli olarak gelir getirebilir. Bu sayede kişi erken ve güvenli bir emeklilik elde etmiş olur. Klasik ticarette devamlı olarak işin başında ve sürece dahil olmak gerekir.

  • Network marketing sisteminde verimli bir şekilde çalışan serbest girişimciler primlerle ödüllendirilir. Klasik ticarette sabit maaş daha yaygındır.

  • Ağ pazarlaması dünyanın her yerindeki diğer tüketicilerle iletişim kurmayı gerektirir. Böylece klasik ticarette olduğu gibi belirli bölgelere yönelik değil uluslararası bir ticaret ağına yöneliktir.

network marketing network marketing sistemi network marketing nedir network marketing faydaları ağ pazarlaması pazarlama marketing
Cem Taşdöğen
Cem Taşdöğen
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
En İyi 3 Network Marketing Şirketi
Satış - Pazarlama

En İyi 3 Network Marketing Şirketi

13 Ağustos 2020
Network Marketing Nasıl Çalışır?
Satış - Pazarlama

Network Marketing Nasıl Çalışır?

25 Haziran 2020
Çapraz Satış Nedir? Nasıl Yapılır?
Satış - Pazarlama

Çapraz Satış Nedir? Nasıl Yapılır?

27 Aralık 2019