AnasayfaBlogGoogle News Nedir? Ne İşe Yarar?
Meslekler

Google News Nedir? Ne İşe Yarar?

24 Aralık 2019
Google News Nedir? Ne İşe Yarar?
Nedir?Ne İşe Yarar?Nasıl Kullanılır?
Google News, 2002'den beri hizmet veren, 4000'den fazla haber kaynağından son dakika haberleri sunan bir servistir.Google News, haber sitenizi ön plana çıkarır ve hit almanızı sağlar. Ayrıca marka olma, kaynak olma ve oyunculuk avantajları sağlar.Google News Publisher Center'ı kullanarak kayıt olunur ve web sitesi uygunluğuna göre haber göndermeye başlar.
Google News, Google tarafından oluşturulmuş bir haber toplama ve dağıtım servisidir.Haberleri konularına göre sınıflandırıp kullanıcılara sunar, böylece kullanıcılar hızlı ve kolay şekilde ilgi alanlarındaki haberlere ulaşabilir.Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, Google'ın haber yakalayıcısının günde birkaç defa sitenizi gezerek oluşturduğu endeksler üzerinden haber yayını yapılır.
Google News, SEO çalışması gerektirmeden sitenizi ön plana çıkarabilen bir platformdur.Google News’te yer alan bir site, doğru haber içeriği girişi ile üst sıralarda çıkabilir. Bu, daha fazla görünürlük ve rejim izleyicilere ulaşmak anlamına gelir.Google News'e kaydolduğunuzda, sitenizin haber içeriği doğrudan okuyuculara ulaşacaktır.
Google News, Google'ın sunduğu bir API hizmetidir.Dünya çapında milyonlarca bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcıya haberleri doğrudan ulaştırabilir.Web sitesi sahipleri, kaynakları olası şekilde kullanmak üzere ek bilgiler ve açıklamalar sağlamalıdır.
Google News, tüm Dijital Gazetecilik ve internet haberciliği içeren bir platformdur.Google News, kullanıcıların bilgiye, habere ve konulara hızlı ve kolay şekilde ulaşmasını sağlar.Google'ın sunduğu platformda, içerik sağlayıcılar doğrudan içerik yayınlayabilir ve bu içerikler Google'da önemli hale gelebilir.
Google News, önemli ve güncel haberleri bir çatı altında toplayan bir hizmettir.Google News, sitenizin ve sitenizdeki içeriklerin “en çok okunanlar” kısmında yer almasına yardımcı olur.Google News’i kullanabilmek için öncelikle Google News’e kayıt olmanız gerekiyor.
Google News, çeşitli konulardaki haberleri ve bilgileri okuyuculara ulaştıran bir platformdur.Google News, sitenizin ve sitenizdeki içeriklerin bilinirliğini ve otoriterliğini artırır.Google News’i daha etkili kullanmak için, içeriklerinizin kaliteli ve bilgilendirici olması önemlidir.
Google News, dünya çapında kullanıcılara son dakika haberleri sağlayan dijital bir hizmettir.Google News, okuyuculara dünya çapında olup biten hakkında hızlı ve güncel bilgi sağlar.Google News Platformu, sitenize kaydolarak ve ortalama 1-3 haftada onay bekleyerek kullanılmaktadır.
Google News, çok sayıda kaynaktan haberleri toplayan ve kullanıcılara sunan bir platformdur.Google News, habercilik faaliyetlerinizi tek bir platformda toplayarak, geniş bir erişim ve görünürlük elde etmenizi sağlar.Google News Publisher Center aracılığıyla, sitenizin Google News'e eklenmesi ve haberlerinizi Google News üzerinden duyurulması mümkün olur.
Google News, Google tarafından sağlanan resmi bir haber sunum hizmetidir.Google News, kullanıcılara dünya çapında en son haberleri sağlar ve aynı zamanda haber yazan sitelere daha fazla görünürlük sağlar.Google News’te yer alabilmek için, sitenizde düzgün SEO çalışması yapmayı gerektirmemektedir.

Google News (Google Haberler), 2002 yılının Eylül ayından beri hizmet veren ve 4000 civarında haber kaynağından 7/24 güncel haberleri bünyesinde barındıran bir servistir. Dünya genelinde dijital gazetecilik ve internet haberciliği yaygınlaşması sonucu Google tarafından haberlerin ayrıca listelenmesi için oluşturulmuştur. Google News’in amacı haberlerin kullanıcılara konularına göre sınıflandırılmış şekilde ulaştırılmasıdır. Google News’teki haberler, Google’ın haber yakalayıcısının günde birkaç defa haber sitelerini gezerek bulduğu verileri indekslemesiyle ön plana çıkarmasıyla oluşur. Bu sisteme sadece haber siteleri değil, haber yazan blog siteleri de kaydolabilir.

Google News’te yer alan bir siteniz varsa ve eğer haber içeriği girişini doğru SEO çalışması yapılmış bir şekilde yapıyorsanız üst sıralarda çıkmamak için hiçbir sebep yoktur. Normal bir site Google’da üst sıralarda yer almak için ciddi anlamda SEO harcamaları yapsa bile Google News’e kaydolan bir sitenin üst sıralarda yer alması için SEO için maliyet gerektiren yatırım yapmasına gerek yoktur. Google News’e kaydolduğunuz zaman haber içeriğiniz direkt okuyucuya ulaşmış olacaktır. Ayrıca şunu unutmamak gerekir ki: Google son zamanlarda özel haberlere oldukça önem veriyor ve ön plana çıkarıyor. Yani bu da haber sitenizdeki özel haberler için Google’dan bir artı alabilirsiniz demek oluyor. Google News’in ne olduğunu şöyle bir tanımladıktan sonra biraz da ne işe yaradığından bahsetmek istiyorum size.

Google News Ne İşe Yarar?

Google News, haber sitenizi ön plana çıkarmaya ve her haberden hit almanızı sağlıyor. Tüm dünyada neler olup bittiğini takip eden insanlar bilgiye, habere ve konuya kolayca ulaşmak istiyor. Bu sebeple kullanıcı taleplerine göre hareket eden Google, Google News’e kaydolanlara daima öncelik gösteriyor. Google News, sitenizin ve sitenizdeki içeriklerin  “en çok okunanlar” kısmında yer almasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra Google News sayesinde bir marka olmaya aday oluyorsunuz. Ziyaretçi trafiğinden ötürü bilinirliğiniz ve sitenizin otoriterliği artıyor.

Bu otoriterlik sayesinde Google’ın VIP statüsünde tuttuğu sitelerin arasına siz de dâhil olabiliyorsunuz. Google News kullandığınızda her zaman bu alandaki rakiplerinizden önde oluyorsunuz. Google News’e kayıtlı olduğunuzda sitenize ajanslardan, kurumlardan reklam almanız çok daha kolay oluyor. Reklam almanın haricinde siteniz üzerinden reklamları, linkleri ve içeriklerinizi pazarlama imkânınız bulunuyor. Rekabet ortamında yer edinmek için eğer haber içeriği üreten bir siteyseniz Google News’de olmanız gerekiyor. Aksi halde kayıtlı olan sitelere tanınan öncelik sebebiyle geri planda kalırsınız.

Google News Nasıl Kullanılır?

Google News’i kullanabilmeniz için öncelikle Google News’e kayıt olmanız gerekiyor. Google News’e başvuru yapan her internet sitesi tek tek inceleniyor ve başvurular Google’ın botları yerine gerçek yetkililer tarafından onaylanıyor. Fakat kaydolmadan önce yapmanız gereken şey Google Haberler Yayıncı Merkezi’nin sunduğu yönergelere göz atarak sitenizin o yönergelere uygun olup olmadığını tespit etmeniz gerekiyor. Yönergelere baktığınızda sitenizde eksiklikler varsa giderdikten sonra ya da siteniz yönergeye tamamıyla uygunsa artık başvuru yapabilirsiniz.

Google News’e kaydolmak için publishercenter.google.com adresine gidin. Ardından “yayın ekle” yi seçin ve yayın ismini girin. Üst tarafta “genel, içerik, resimler, reklamlar, gelişmiş, inceleme ve yayınlama” sekmelerini göreceksiniz. Genel kısmında hangi kategoride yer alacağınızı, web sitenizin mülkünü, haberlerinizin nerelerde yer almasını istediğinizi belirtin. Ardından en altta takip kısmında verilen izleme kimliklerini Google Analytics hesabınıza yerleştirin. Daha sonra içerik sekmesine gidin. İçerik kısmında yazdığınız içeriklerde ve site genelinde bulunan etiketleri girin ve bir sonraki sekme olan Resimler’e devam edin.

Bu sekmede yayınınızı temsil etmek için PNG ya da JPEG formatında 1000x1000 piksel boyutunda bir kare logo belirleyin. Sonrasında geniş logo kısmında içeriğinizin gösterilmesi için dikdörtgen şeklinde bir logo seçin. Reklamlar kısmında reklamlardan ödeme almak için Google Adsense veya Google Reklam Yöneticisi hesaplarınızdan birini seçin. Aşağı tarafta reklamlarınızın yüzde kaçının Google tarafından yönetileceğini ve Google’ın yönettiğinin haricinde reklamları nereden alacağınızı seçin. Son olarak inceleme ve yayınlama seçeneğinden başvurunuzu gözlemleyin ve değerlendirmeye göndermeden önce son kontrolleri yapın. Eğer her şey tamam ise bundan sonrası 1-3 hafta kadar beklemek. Bu süre zarfında Google News ekibi sitenizi inceleyecek ve olumlu ya da olumsuz bir yanıt verecektir.Google News’te Yer Almak İçin Neler Yapılır?

Haber sitenizin Google News’te yer alması için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu hususlara dikkat ettiğinizde başarı kaçınılmaz oluyor. Bakalım bu hususlar nelermiş:

 • Öncelikle eğer yeni bir haber sitesi açtıysanız hemen Google News’e başvuru yapmayın. Sitenizin biraz oturmasını bekleyin.

 • Yeni web sitenize reklam hemen almayın. Ziyaretçi sayınız yükselmeye başlayınca reklam alın.

 • Siteniz için iyi yerlerden backlink alın. Alexa düşüşü sağlayın ve domain otoritesini artırın.

 • Sitenize içerik girişi düzenli ve güncel olmalı. Aynı zamanda içerikleriniz haber niteliği taşımasının yanı sıra bilgi verici olmalı.

 • İçerikleriniz hiçbir şekilde kopya içerik olmamalı. Google kopya içeriği asla sevmez. O yüzden Google’ı üzmeyin ve özgün içerik oluşturma kısımına dikkat edin. Ayrıca içeriklerinizi yazarken yazım ve imla kurallarına da dikkat etmelisiniz.

 • Online içerik yazarlığı konusunda unutmamanız gereken bir nokta ise içeriklerin gerçek bir yazar tarafından oluşturulması gerektiğidir. Haber sitenizde yazarların iletişim bilgileri, omuz hizasından profil resimleri mutlaka olmalıdır. Google’ın size güvenmesi için son derece önemlidir.

 • İçeriklerinizi yazarken mutlaka tarafsız ve objektif olmalısınız. Tarafsızlık derken, kendi amacınıza uygun içerikler üretmemeniz gerektiğini söylemek istiyorum.

 • Sitenizdeki URL’lerin SEO dostu olması gerektiğini unutmayın. Örneğin sitenizinadi.com/haberler/haberkategorisi/içerik-ismi.html şeklinde olmalıdır.

 • Google botları yalnızca HTML yapısındaki içerikleri tarayabiliyor. Bu yüzden sizin de içeriğinizi bu formata göre yazmanız gerekiyor.

 • Google News’in istediği meta anahtar kelimelere sahip olmalı ve içeriklerinizi bu anahtar kelimelere göre üretmeniz gerekiyor.

 • Haber sitenizde AMP kullanmalısınız. Yani haber siteniz mobil dostu olmalı ve hızlı bir şekilde açılmalıdır.

 • Ayrıca haber sitesine seçeceğiniz temanın Google News Politikalarına uygun olmasına özen gösterin.

 • Haber sitenizde künye ve iletişim sayfası mutlaka olmalı. Yoksa onay almanız biraz zor olacaktır.

 • İçeriklerde özgünlük Google için değişmez kurallardan.

 • Ajanslara aboneyseniz bu sizin için büyük bir avantaj. Ajanslara abone olduğunuzu Google’a tescillediğinizde farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

 • Sitenizin footer kısmına gizlilik politikası, hakkımızda, künye, iletişim gibi sayfaları yerleştirin.

 • Ve son olarak hepimizin kullandığı sosyal medya konusuna mutlaka özen gösterin. Sosyal medyaya etkileyici görsellerle birlikte ilgi çekici haber başlıkları yazın ve sitenizin sosyal medyadan da organik trafik almasını sağlayın.

Başvurunuz eğer olumsuz sonuçlanırsa endişe etmeyin. Bu durumda sitenizi Google News için adapte edecek düzeltmeleri yaparak tekrar başvuru yapabilirsiniz.

İnternet dünyasındaki bilgi furyasında nitelikli ve özgün içeriklerle okuyuculara değerli bilgiler vermeyi kim istemez ki? Eğer bir özel haber siteniz varsa ya da internet haberciliği alanında ilerlemek istiyorsanız Google News hakkında daha fazla bilgi öğrenmenizin yanı sıra bir haber sitesinin nasıl açılması gerektiğinden haberin nasıl yazılacağına kadar pek çok şeyi Enstitü uzun dönem İnternet Haberciliği eğitiminde bulacaksınız. Siz de online eğitim için kaydolun ve yeni nesil meslek olan internet haberciliği için adım atın.

Google News Nedir?

Google News, 2002 yılından bu yana 4000 civarında haber kaynağından güncel haberleri bünyesinde barındıran sistemdir. Google News’in amacı haberlerin kullanıcılara konularına göre sınıflandırılmış şekilde ulaştırılmasıdır. Google News’teki haberler, Google’un haber yakalayıcısının günde birkaç defa haber sitelerini gezerek bulduğu verileri indekslemesiyle ön plana çıkıyor.

Google News’in işlevi nedir?

Google News, haber sitenizi ön plana çıkarmaya ve her haberden hit almanızı almanızı sağlıyor. Tüm dünyada neler olup bittiğini takip eden insanlar bilgiye, habere ve konuya kolayca ulaşmak istiyor. Bu sebeple Google, Google News’e kaydolanlara daima öncelik gösteriyor.

Google News’i nasıl kullanabilirim?

Google News’i kullanabilmeniz için öncelikle Google News’e kayıt olmanız gerekiyor. Google News’e başvuru yapan her internet sitesi tek tek inceleniyor ve başvurular Google’ın botları yerine gerçek yetkililer tarafından onaylanıyor. Fakat kaydolmadan önce yapmanız gereken şey Google Haberler Yayıncı Merkezi’nin sunduğu yönergelere göz atarak sitenizin o yönergelere uygun olup olmadığını tespit etmeniz gerekiyor.

Google News, 2002'den beri hizmet veren, 4000'den fazla haber kaynağından son dakika haberleri sunan bir servistir, Google News, haber sitenizi ön plana çıkarır ve hit almanızı sağlar Ayrıca marka olma, kaynak olma ve oyunculuk avantajları sağlar, Google News Publisher Center'ı kullanarak kayıt olunur ve web sitesi uygunluğuna göre haber göndermeye başlar, Google News, Google tarafından oluşturulmuş bir haber toplama ve dağıtım servisidir, Haberleri konularına göre sınıflandırıp kullanıcılara sunar, böylece kullanıcılar hızlı ve kolay şekilde ilgi alanlarındaki haberlere ulaşabilir, Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, Google'ın haber yakalayıcısının günde birkaç defa sitenizi gezerek oluşturduğu endeksler üzerinden haber yayını yapılır, Google News, SEO çalışması gerektirmeden sitenizi ön plana çıkarabilen bir platformdur, Google News’te yer alan bir site, doğru haber içeriği girişi ile üst sıralarda çıkabilir Bu, daha fazla görünürlük ve rejim izleyicilere ulaşmak anlamına gelir, Google News'e kaydolduğunuzda, sitenizin haber içeriği doğrudan okuyuculara ulaşacaktır, Google News, Google'ın sunduğu bir API hizmetidir, Dünya çapında milyonlarca bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcıya haberleri doğrudan ulaştırabilir, Web sitesi sahipleri, kaynakları olası şekilde kullanmak üzere ek bilgiler ve açıklamalar sağlamalıdır, Google News, tüm Dijital Gazetecilik ve internet haberciliği içeren bir platformdur, Google News, kullanıcıların bilgiye, habere ve konulara hızlı ve kolay şekilde ulaşmasını sağlar, Google'ın sunduğu platformda, içerik sağlayıcılar doğrudan içerik yayınlayabilir ve bu içerikler Google'da önemli hale gelebilir, Google News, önemli ve güncel haberleri bir çatı altında toplayan bir hizmettir, Google News, sitenizin ve sitenizdeki içeriklerin “en çok okunanlar” kısmında yer almasına yardımcı olur, Google News’i kullanabilmek için öncelikle Google News’e kayıt olmanız gerekiyor, Google News, çeşitli konulardaki haberleri ve bilgileri okuyuculara ulaştıran bir platformdur, Google News, sitenizin ve sitenizdeki içeriklerin bilinirliğini ve otoriterliğini artırır, Google News’i daha etkili kullanmak için, içeriklerinizin kaliteli ve bilgilendirici olması önemlidir, Google News, dünya çapında kullanıcılara son dakika haberleri sağlayan dijital bir hizmettir, Google News, okuyuculara dünya çapında olup biten hakkında hızlı ve güncel bilgi sağlar, Google News Platformu, sitenize kaydolarak ve ortalama 1-3 haftada onay bekleyerek kullanılmaktadır, Google News, çok sayıda kaynaktan haberleri toplayan ve kullanıcılara sunan bir platformdur, Google News, habercilik faaliyetlerinizi tek bir platformda toplayarak, geniş bir erişim ve görünürlük elde etmenizi sağlar, Google News Publisher Center aracılığıyla, sitenizin Google News'e eklenmesi ve haberlerinizi Google News üzerinden duyurulması mümkün olur, Google News, Google tarafından sağlanan resmi bir haber sunum hizmetidir, Google News, kullanıcılara dünya çapında en son haberleri sağlar ve aynı zamanda haber yazan sitelere daha fazla görünürlük sağlar, Google News’te yer alabilmek için, sitenizde düzgün SEO çalışması yapmayı gerektirmemektedir
google news nedir Google SEO haber sitesi haber ajansları haber başlıkları
Omuz hizasında kahverengi saçları olan genç bir kadın, yüzünün önünde tuttuğu beyaz bir akıllı telefonla selfie çekiyor. Parlak, neşeli bir gülümsemesi var ve gözleri tamamen açık. Sağ eli telefonu desteklerken sol eli yüzünün yan tarafında duruyor. Mavi beyaz çizgili bir tişört ve bir çift kot şort giymektedir. Saçları hafifçe dağılmış ve rahat, kaygısız bir pozu var. Gri bir duvarın önünde duruyor ve etrafı parlak, güneşli bir atmosferle çevrili. Bu neşeli an, anı yaşamanın sevincini yakalıyor.
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Şık, koyu renk bir takım elbise giymiş bir adam bir konferans salonunun ortasında durmaktadır. Gözlük takmış ve ciddi bir ifadeyle dosdoğru önüne bakıyor. Elleri iki yanındadır. Görüntünün odağında o var ve arka plan hafifçe bulanık. Bir iş adamı gibi görünüyor ve arkasındaki siyah yazılı dikdörtgen beyaz tabela bunu gösteriyor olabilir. Sağ üst köşede bir sandalye ve sol alt köşede bir masa var, her ikisi de odak dışı.
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
14030