AnasayfaBlogGoogle News Nedir? Ne İşe Yarar?
Meslekler

Google News Nedir? Ne İşe Yarar?

24 Aralık 2019
Google News Nedir? Ne İşe Yarar?

Google News (Google Haberler), 2002 yılının Eylül ayından beri hizmet veren ve 4000 civarında haber kaynağından 7/24 güncel haberleri bünyesinde barındıran bir servistir. Dünya genelinde dijital gazetecilik ve internet haberciliği yaygınlaşması sonucu Google tarafından haberlerin ayrıca listelenmesi için oluşturulmuştur. Google News’in amacı haberlerin kullanıcılara konularına göre sınıflandırılmış şekilde ulaştırılmasıdır. Google News’teki haberler, Google’ın haber yakalayıcısının günde birkaç defa haber sitelerini gezerek bulduğu verileri indekslemesiyle ön plana çıkarmasıyla oluşur. Bu sisteme sadece haber siteleri değil, haber yazan blog siteleri de kaydolabilir.

Google News’te yer alan bir siteniz varsa ve eğer haber içeriği girişini doğru SEO çalışması yapılmış bir şekilde yapıyorsanız üst sıralarda çıkmamak için hiçbir sebep yoktur. Normal bir site Google’da üst sıralarda yer almak için ciddi anlamda SEO harcamaları yapsa bile Google News’e kaydolan bir sitenin üst sıralarda yer alması için SEO için maliyet gerektiren yatırım yapmasına gerek yoktur. Google News’e kaydolduğunuz zaman haber içeriğiniz direkt okuyucuya ulaşmış olacaktır. Ayrıca şunu unutmamak gerekir ki: Google son zamanlarda özel haberlere oldukça önem veriyor ve ön plana çıkarıyor. Yani bu da haber sitenizdeki özel haberler için Google’dan bir artı alabilirsiniz demek oluyor. Google News’in ne olduğunu şöyle bir tanımladıktan sonra biraz da ne işe yaradığından bahsetmek istiyorum size.

Google News Ne İşe Yarar?

Google News, haber sitenizi ön plana çıkarmaya ve her haberden hit almanızı sağlıyor. Tüm dünyada neler olup bittiğini takip eden insanlar bilgiye, habere ve konuya kolayca ulaşmak istiyor. Bu sebeple kullanıcı taleplerine göre hareket eden Google, Google News’e kaydolanlara daima öncelik gösteriyor. Google News, sitenizin ve sitenizdeki içeriklerin  “en çok okunanlar” kısmında yer almasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra Google News sayesinde bir marka olmaya aday oluyorsunuz. Ziyaretçi trafiğinden ötürü bilinirliğiniz ve sitenizin otoriterliği artıyor.

Bu otoriterlik sayesinde Google’ın VIP statüsünde tuttuğu sitelerin arasına siz de dâhil olabiliyorsunuz. Google News kullandığınızda her zaman bu alandaki rakiplerinizden önde oluyorsunuz. Google News’e kayıtlı olduğunuzda sitenize ajanslardan, kurumlardan reklam almanız çok daha kolay oluyor. Reklam almanın haricinde siteniz üzerinden reklamları, linkleri ve içeriklerinizi pazarlama imkânınız bulunuyor. Rekabet ortamında yer edinmek için eğer haber içeriği üreten bir siteyseniz Google News’de olmanız gerekiyor. Aksi halde kayıtlı olan sitelere tanınan öncelik sebebiyle geri planda kalırsınız.

Google News Nasıl Kullanılır?

Google News’i kullanabilmeniz için öncelikle Google News’e kayıt olmanız gerekiyor. Google News’e başvuru yapan her internet sitesi tek tek inceleniyor ve başvurular Google’ın botları yerine gerçek yetkililer tarafından onaylanıyor. Fakat kaydolmadan önce yapmanız gereken şey Google Haberler Yayıncı Merkezi’nin sunduğu yönergelere göz atarak sitenizin o yönergelere uygun olup olmadığını tespit etmeniz gerekiyor. Yönergelere baktığınızda sitenizde eksiklikler varsa giderdikten sonra ya da siteniz yönergeye tamamıyla uygunsa artık başvuru yapabilirsiniz.

Google News’e kaydolmak için publishercenter.google.com adresine gidin. Ardından “yayın ekle” yi seçin ve yayın ismini girin. Üst tarafta “genel, içerik, resimler, reklamlar, gelişmiş, inceleme ve yayınlama” sekmelerini göreceksiniz. Genel kısmında hangi kategoride yer alacağınızı, web sitenizin mülkünü, haberlerinizin nerelerde yer almasını istediğinizi belirtin. Ardından en altta takip kısmında verilen izleme kimliklerini Google Analytics hesabınıza yerleştirin. Daha sonra içerik sekmesine gidin. İçerik kısmında yazdığınız içeriklerde ve site genelinde bulunan etiketleri girin ve bir sonraki sekme olan Resimler’e devam edin.

Bu sekmede yayınınızı temsil etmek için PNG ya da JPEG formatında 1000x1000 piksel boyutunda bir kare logo belirleyin. Sonrasında geniş logo kısmında içeriğinizin gösterilmesi için dikdörtgen şeklinde bir logo seçin. Reklamlar kısmında reklamlardan ödeme almak için Google Adsense veya Google Reklam Yöneticisi hesaplarınızdan birini seçin. Aşağı tarafta reklamlarınızın yüzde kaçının Google tarafından yönetileceğini ve Google’ın yönettiğinin haricinde reklamları nereden alacağınızı seçin. Son olarak inceleme ve yayınlama seçeneğinden başvurunuzu gözlemleyin ve değerlendirmeye göndermeden önce son kontrolleri yapın. Eğer her şey tamam ise bundan sonrası 1-3 hafta kadar beklemek. Bu süre zarfında Google News ekibi sitenizi inceleyecek ve olumlu ya da olumsuz bir yanıt verecektir.

Google News’te Yer Almak İçin Neler Yapılır?

Haber sitenizin Google News’te yer alması için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu hususlara dikkat ettiğinizde başarı kaçınılmaz oluyor. Bakalım bu hususlar nelermiş:

 • Öncelikle eğer yeni bir haber sitesi açtıysanız hemen Google News’e başvuru yapmayın. Sitenizin biraz oturmasını bekleyin.

 • Yeni web sitenize reklam hemen almayın. Ziyaretçi sayınız yükselmeye başlayınca reklam alın.

 • Siteniz için iyi yerlerden backlink alın. Alexa düşüşü sağlayın ve domain otoritesini artırın.

 • Sitenize içerik girişi düzenli ve güncel olmalı. Aynı zamanda içerikleriniz haber niteliği taşımasının yanı sıra bilgi verici olmalı.

 • İçerikleriniz hiçbir şekilde kopya içerik olmamalı. Google kopya içeriği asla sevmez. O yüzden Google’ı üzmeyin ve özgün içerik oluşturma kısımına dikkat edin. Ayrıca içeriklerinizi yazarken yazım ve imla kurallarına da dikkat etmelisiniz.

 • Online içerik yazarlığı konusunda unutmamanız gereken bir nokta ise içeriklerin gerçek bir yazar tarafından oluşturulması gerektiğidir. Haber sitenizde yazarların iletişim bilgileri, omuz hizasından profil resimleri mutlaka olmalıdır. Google’ın size güvenmesi için son derece önemlidir.

 • İçeriklerinizi yazarken mutlaka tarafsız ve objektif olmalısınız. Tarafsızlık derken, kendi amacınıza uygun içerikler üretmemeniz gerektiğini söylemek istiyorum.

 • Sitenizdeki URL’lerin SEO dostu olması gerektiğini unutmayın. Örneğin sitenizinadi.com/haberler/haberkategorisi/içerik-ismi.html şeklinde olmalıdır.

 • Google botları yalnızca HTML yapısındaki içerikleri tarayabiliyor. Bu yüzden sizin de içeriğinizi bu formata göre yazmanız gerekiyor.

 • Google News’in istediği meta anahtar kelimelere sahip olmalı ve içeriklerinizi bu anahtar kelimelere göre üretmeniz gerekiyor.

 • Haber sitenizde AMP kullanmalısınız. Yani haber siteniz mobil dostu olmalı ve hızlı bir şekilde açılmalıdır.

 • Ayrıca haber sitesine seçeceğiniz temanın Google News Politikalarına uygun olmasına özen gösterin.

 • Haber sitenizde künye ve iletişim sayfası mutlaka olmalı. Yoksa onay almanız biraz zor olacaktır.

 • İçeriklerde özgünlük Google için değişmez kurallardan.

 • Ajanslara aboneyseniz bu sizin için büyük bir avantaj. Ajanslara abone olduğunuzu Google’a tescillediğinizde farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

 • Sitenizin footer kısmına gizlilik politikası, hakkımızda, künye, iletişim gibi sayfaları yerleştirin.

 • Ve son olarak hepimizin kullandığı sosyal medya konusuna mutlaka özen gösterin. Sosyal medyaya etkileyici görsellerle birlikte ilgi çekici haber başlıkları yazın ve sitenizin sosyal medyadan da organik trafik almasını sağlayın.

Başvurunuz eğer olumsuz sonuçlanırsa endişe etmeyin. Bu durumda sitenizi Google News için adapte edecek düzeltmeleri yaparak tekrar başvuru yapabilirsiniz.

İnternet dünyasındaki bilgi furyasında nitelikli ve özgün içeriklerle okuyuculara değerli bilgiler vermeyi kim istemez ki? Eğer bir özel haber siteniz varsa ya da internet haberciliği alanında ilerlemek istiyorsanız Google News hakkında daha fazla bilgi öğrenmenizin yanı sıra bir haber sitesinin nasıl açılması gerektiğinden haberin nasıl yazılacağına kadar pek çok şeyi Enstitü uzun dönem İnternet Haberciliği eğitiminde bulacaksınız. Siz de online eğitim için kaydolun ve yeni nesil meslek olan internet haberciliği için adım atın.

Google News Nedir?

Google News, 2002 yılından bu yana 4000 civarında haber kaynağından güncel haberleri bünyesinde barındıran sistemdir. Google News’in amacı haberlerin kullanıcılara konularına göre sınıflandırılmış şekilde ulaştırılmasıdır. Google News’teki haberler, Google’un haber yakalayıcısının günde birkaç defa haber sitelerini gezerek bulduğu verileri indekslemesiyle ön plana çıkıyor.

Google News’in işlevi nedir?

Google News, haber sitenizi ön plana çıkarmaya ve her haberden hit almanızı almanızı sağlıyor. Tüm dünyada neler olup bittiğini takip eden insanlar bilgiye, habere ve konuya kolayca ulaşmak istiyor. Bu sebeple Google, Google News’e kaydolanlara daima öncelik gösteriyor.

Google News’i nasıl kullanabilirim?

Google News’i kullanabilmeniz için öncelikle Google News’e kayıt olmanız gerekiyor. Google News’e başvuru yapan her internet sitesi tek tek inceleniyor ve başvurular Google’ın botları yerine gerçek yetkililer tarafından onaylanıyor. Fakat kaydolmadan önce yapmanız gereken şey Google Haberler Yayıncı Merkezi’nin sunduğu yönergelere göz atarak sitenizin o yönergelere uygun olup olmadığını tespit etmeniz gerekiyor.

google news nedir Google SEO haber sitesi haber ajansları haber başlıkları
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209