Close
Mobil Menu Bars

İngilizce Seviyeleri Nelerdir?

10 Eylül 2019, 2987 defa okundu.
İngilizce Seviyeleri Nelerdir?
ingilizce, online eğitimler, İngilizce eğitimi, seviye, eğitim,

Dünyanın ortak dili haline gelen İngilizce, seviye bakımından farklılık göstermektedir. Her seviyenin farklı özelliği bulunmaktadır. Bu seviyeler Avrupa dil portfolyosu tarafından belirlenmektedir. A1, A2, B1, B2 İngilizce seviye grupları, konuşmak için yeterlidir. Bu seviyeleri öğrenen kişiler daha sonraki seviyeleri seviyeyi yükseltmek için tercih eder.

Bu seviye sıfırdan başlar. Cümle kalıpları, gramer konularına giriş, sözlük kullanma, kelime ezberleme ve günlük konuşma dersleri bu aşamada verilmektedir. A1, A2, B1, B2, İngilizce seviye gruplarını tamamlamak, konuşma için yeterlidir. C1 ve C2 ileri seviyede İngilizce için tercih edilen kurlardır. 

A1 Seviyesi Nedir?

Kısa ve basit metinlerin anlaşılması ve okunması bu seviyede gerçekleşiyor. Basit kullanım kılavuzları da İngilizce seviye kategorisinde A1 seviyesiyle başlar. Kısa ve basit bildirimlerin okunmasının yanı sıra günlük konuşma diyaloğu da kurulabilir. Basit günlük konuşma dili anlaşılır ve yazılabilir. Bu ilk aşamada yazma işlemi ve kelimelerin okunuşu ilk önemli konudur. Ayrıca bu aşamayı bitiren kursiyerler konuşulanları anlayabilir. A1 ve A2 dil seviyeleri, yazılanların okunması için yeterlidir. Ayrıca söylenenleri de rahatlıkla yazabilir. Saat, yazılar, zaman terimleri. 

A2 Seviyesi

Günlük dilde tasarlanan metinlerin anlaşılması, saat, tarih ve benzeri bildirimlerin okunması bu aşamada gerçekleşiyor. Günlük basit metinlerden oluşan, iş, yön ve benzeri levhalar okunabilir. Ayrıca benzeri basit yazılar da sorunsuz bir şekilde okunabilir. Dil seviyeleri bu kategoride farklılık gösterir. Konuşma ve yazma kategorisinde kursiyer diyalog kurabilir. İlgi alanına giren ve günlük basit diyaloglar yazılabilir.

B1 Seviyesi

Bu aşamada basit metinlerden biraz daha karmaşık metinlere geçiş yapılır. Öğrenci kendi cv’sini yazabilir. Dilekçeler, resmi yazılar, metinler ve mektuplar B1 ve B2 dil seviyeleri kategorisinde yer alıyor. Haber okuma ve benzeri konularda öğrenci problem yaşamamaktadır. Anlatılmak istenen rahatlıkla okunabilir. Aletlerin kullanımı ve benzeri konuları ihtiva eden yazılar da rahatlıkla okunabilir. Online eğitimler alan kursiyerler, bu aşamada konuşulanları anlamaya başlar. Eleştirileri yazı ile ifade edebilir. Konferans ve ses kaydı analizi sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

Basit olan günlük yaşamdan alınmış metinler, günlük konuşma ve benzeri diyaloglar okunabilir. Basit görev metinleri okunabilir. Ayrıca makale, gazete metinleri ve kitap metinlerinde önemli noktalar ayırt edilebilir. Gazete ve mektup gibi metinlerde metnin bir kısmı anlaşılabilir. Ayrıca kişisel mektup yazılabilir. Kullanım kılavuzları da bu aşamada okunmaya başlar. B1 online eğitim alan kursiyerler bu aşamada etkili çözüm üretmektedir. Hikaye okuma ve gazete okuma bu aşamada başlar. Ayrıca öğrenci radyo ve TV’de konuşulanları anlamaya başlar. Hangi konuda konuşulduğunu anlayabilir.

B2 Seviyesi

Kursiyer bu kategoride karmaşık olmayan ve akademik seviyenin altında kalan metinleri okuyabilir. Kendi ilgi alanına giren konuları ihtiva eden metinleri rahatlıkla analiz edebilir. Gramer kurallarını kullanarak mantıklı çözümler yapabilir. B2 online eğitim aşamasında, uzmanı olmadığı alanla ilgili yazıları sözlük kullanarak kolaylıkla okuyabilir. Farklı kaynaklardan elde edilen bilgileri derleme ve bunları okuma, bu seviyenin diğer özellikleri arasında yer alıyor. Radyo ve tv dinleme, film seyretme gibi konularda kursiyer sorun yaşamıyor.

Bu aşamada kursiyer ilgi alanı ile ilgili yazıları sorunsuz bir şekilde okuyabilir. Ayrıca Sözlük kullanarak teknik terim içeren yazılar okunabilir. Metin okuma kategorisi bu aşamada biraz daha gelişiyor. Öğrenci metin okumak suretiyle anlatılmak isteneni anlayabilir. Sözlük kullanmadan metnin hangi konuda yazıldığını anlayabilir. İşinizle veya günlük yaşantınızla ilgili diyaloglar kurulabilir. Metin ve hikaye dinlerken, sözlük kullanılmadan konu anlaşılabilir.

C1 Seviyesi

İngilizce yazışmaların anlaşılması bu seviyede biraz daha kolaylaşıyor. Sözlük kullanmadan bütün yazışmalar kolaylıkla anlaşılabilir. Sertifika C1 seviyesinde, yazışmaların yanı sıra kılavuz okuma konusunda da kursiyer kendini geliştiriyor. Sözlük kullanmadan kursiyer kılavuz okuma işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriyor. Sözlük kullanmadan yazı yazılabilir. Sertifika c1 eğitim programında, dinleme, konuşma ve yazma konusunda öğrenci en üst seviyeye çıkar. Bütün konularda yazma ve konuşma işlemi gerçekleşebilir.

C2 Seviyesi

Bu aşamada soyut kavramlar, bilimsel terimler ve edebi yazılar okunabilir ve anlaşılabilir. Münazara ve tartışmalara girilebilir. Sözlük kullanmadan kendini ifade etme ve karşıdakini anlama bu seviyede maksimuma çıkıyor. Sertifika C2 seviyesinde, rapor yazma, metin tercüme etme ve siyasi konularda tartışma, bu aşamada kolaylıkla yapılabilir. Siyasi tartışmalar, ilmi tartışmalar dinlenebilir ve anlaşılabilir. Bu konularda görüş beyan edilebilir. Öğrenci ve öğretmen bu aşamada bütün konular hakkında sohbet edebilir.

Ücretsiz İngilizce Eğitimi nereden Alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitimler programlarında yer alan ücretsiz İngilizce Eğitimleri (A1-A2-B1-B2-C1-C2) ile bir başlangıç yaparak kişisel ve profesyonel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz.
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Suat Dandin
13 Aralık 2019
5.0

İngilizce eğitimleriniz sayesinde B1 seviyesine gelebildim kaliteli eğitimleriniz için çok mutluyum...