AnasayfaBlogAkıcı Konuşmak için Katılmanız Gereken 3 Eğitim
Kişisel Gelişim

Akıcı Konuşmak için Katılmanız Gereken 3 Eğitim

30 Mart 2020
Akıcı Konuşmak için Katılmanız Gereken 3 Eğitim

Günümüzün önemli unsurlarından biri de akıcı konuşmadır. Bir düşünceyi, duyguyu ifade edebilmek kolay gibi gözükebilir. Fakat doğru ve anlaşılır bir şekilde ifade etmek o kadar kolay değildir. Etkili konuşma yapabilmenin en önemli özelliği, karmaşıklığı değil akıcılığıdır. Dolayısı ile etkili bir konuşmanın ana unsuru akıcı olmasıdır. Günlük yaşamda ve iş hayatında kişinin kendini ne kadar doğru ifade ettiği önemlidir. Özellikle iş hayatında en önemli unsurlardan biri akıcı ve etkili konuşmadır.

Akıcı bir konuşmaya sahip olmak, öncelikle bazı teknik bilgileri edinmekle başlar. Aldığınız teknik bilgilere ek olarak bol bol pratik yapmanız neticesinde, siz de etrafınızda istediğiniz etkiyi bırakabilirsiniz. Akıcı konuşma eğitimleri online olarak ta alınabilmektedir. Enstitü eğitimleri içinde yer alan doğru ve etkili konuşmanın temelleri eğitimi ile, dili doğru kullanmayı ve etkili iletişimin püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Bir diğer seçenek olan diksiyon eğitimi ile, kendinizi daha iyi ifade ettiğinizi ve sözcükleri doğru söylemeyi öğrendiğinizi keşfedeceksiniz. Yabancı dil öğrenen ancak akıcı konuşamayanlar için de enstitü eğitimlerinden İngilizce konuşma kursu, ihtiyacınız olan özgüveni elde etmenizi hedeflemektedir.

Akıcı Konuşma Teknikleri

Akıcı konuşma, kendinizi daha iyi ifade etmenin en önemli yoludur. Akıcı konuşmak için uygulamanız gereken bazı teknik bilgiler bulunmaktadır.

 • Sohbet Etmek; teknik olarak edineceğiniz bilgiler, size doğru yolun ne olduğuna dair bilgi verecektir. Pratikte yaptığınız uygulamalar önemlidir. Güzel ve akıcı konuşmak için insanlarla sık sık sohbet etmek önemlidir. İzlediğiniz filmleri, okuduğunuz ve çok etkilendiğinizi bir kitabı, duymuş olduğunuz önemli bir haberi çevrenizle paylaşmalısınız. Ailenizle, arkadaşlarınızla, komşularınızla paylaşımlarda bulunmalısınız. Tüm çevrenizle konuşmak, fikir alışverişinde bulunmak öz güven artışında etkili olur. Bu durum heyecana bağlı takılmaları, duraksamaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Etkili ve güzel konuşma beceriniz gelişme gösterir.

 • Yorumlama egzersizi; akıcı konuşabilmek için yorumlama egzersizlerinden destek almak çok faydalıdır. Çevrenize baktığınızda, gördüğünüz bir kişiyi, bir cismi, bir olayı detaylıca ele alın. Onun hakkında kendinizin duyacağı şekilde sesli olarak yorumlar yapın. Yorum yaptığınız objeden yola çıkarak, onunla ilgili olan konulara geçerek daha uzun bir yorum çıkartabilirsiniz. Örnek olarak, duvara asmış olduğunuz bir tabloyu ele alalım. Tabloya baktınız ve durmadan yorum yapmaya çabaladınız; tabloya bakınca insanın sanatla olan bağını görebiliyorsunuz. Sanatın insanı nasıl beslediği, geçmişle, günümüzle ve gelecekle nasıl bağlar kurabileceğini gözlemliyorsunuz. Bu durum sizin daha çok yorum yapmanızı sağlıyor. Böylece daha akıcı ve uzun bir diyalog oluşturabildiğinizi fark ediyorsunuz.

 • Okuma egzersizi: Kitap okumak, kelime haznesini geliştirdiği gibi, akıcı ve etkili konuşmak için faydalı olduğu göz ardı edilemez bir gerçektir. Kelime haznesini çoğalması ile birlikte kullanım yerlerinin de doğru seçilmesi önemli bir akıcı konuşma yöntemidir. Ne kadar çok kitap okunursa, o kadar çok kazanım oluşacaktır. Kişi; fikrini, duygularını zorlanmadan, akıcı bir şekilde ifade edecektir. Kitap okuma alışkanlığının zaman geçtikçe nasıl bir etki yarattığına siz de inanamayacaksınız.

 • Tanımlama egzersizi; bulunduğunuz ortamı tarif etmektir. Bulunduğunuz yer hakkında; duraksamadan, nelere sahip olduğu hakkında anlatım yapmak, akıcı konuşma yeteneğinize katkıda bulunacaktır. Bu çalışmayı her yerde yapabilirsiniz. Hayalinizde yarattığınız bir ev bile olabilir. Örnek olarak, yürümekte olduğunuz bir yolu tarif edelim. “Yürüdüğüm yol boyunca uzanan ağaçların oluşturduğu eşsiz derinliğin içinden geçiyorum. Bir yandan yaprak sesleri, bir yandan dallarda yuva hazırlayan kuşların telaşlı sesleri çalınıyor kulaklarıma. İçimi kaplayan huzur gün boyu devam ediyor.”

Akıcı Konuşma Tekerlemeleri Ne İşe Yarar?

Tekerlemeler, akıcı konuşmak için çabalayanların faydalandığı dil egzersizleridir. Akıcı ve güzel konuşma, herkesin istediği önemli olan bir unsurdur. Yapılan araştırmalar ses tonumuzun çevremizdeki insan üzerinde çok etkili olduğunu göstermektedir. Diksiyon eğitimlerinde kullanılan farklı teknikler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de tekerlemelerle yapılan dil egzersizi ile akıcı konuşmayı sağlama çalışmalarıdır. Çocuk yaşlarda çok sevdiğimiz tekerlemeler, iş hayatımızda veya kişisel gelişim için yaptığımız çalışmalarda karşımıza çıkmaktadır.

Tekerlemeler, bilinen yöntemi ile aklımızda tutarak, hızlı ve yanılmadan söylemeye çalışmaktır. Tekerlemeler, “Dal sarkar, kartal kalkar; kartal sarkar, dal kalkar.“ gibi birbirine çok yakın sözcüklerin,  tekerleme yaratmak amacı ile art arda getirildiği örnekler de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, bir olay örgüsü içeren benzer sözcüklerden oluşturulan, uzun ifadelerin akıcı konuşma eğitiminde daha elverişli olduğu bilinmektedir. Aşağıda diksiyon eğitiminde kullanılan faydalı tekerleme örneklerini inceleyelim.

Tekerleme Örnekleri

 • Büyük büyük büyülteçli, babacan Babaeskili bonboncu Bilal’le Bigalı bıngıldak Bahir’in bön bön bakışlarına, bomboş büyülü, büyük büyük laflarına kızıyordu. Bir berbere, bir bibere bre berber beri gel biber al, diyordu.

 • Sazende Şazi ile Zifos Zihni zaman zaman sizin sokağın sağ köşesinde sinsi sinsi fiskoslaşarak sizi zibidi Suzi’ye sonsuz ve sorumsuz bir hayasızlıkla ikide bir şikâyet ederler.

 • Bir berber bir berbere bre berber gel beri beraber bir berber dükkanı açalım, demiş.

 • Cüce Çinici celalli hoca Çebi, geceleri içki içince gizlice marpuççular içindeki züccaciyelere gidip, içi Çince yazılı cevizcikleri ciro için iç içe geçmiş cicili bicili üç çeşit biçimsiz civalı cam çubuğu cepceğizine indirdi.

 • Cırcır böceği çeneli ciciannenin çıtır pıtır kızının çıtı pıtı çıtkırıldım çocuğu için çıtı pıtı hanım, ciciannesine çatmış, çıkışmış.

 • Sason’un susuz sazlıklarında sadece soğanla sarımsak yetişebileceğini söyleyen Samsunlu sebzecilerin sözüne sizler de sessizce ve sezgilerinize sığınarak inanabilirsiniz.

 • Ilım ılınan, ılıcalı ılıcalı akan ılık Iğdır Irmağı’nın kıyıları ıkır tıkır ığrıp ağaçlarıyla kaplıdır.

 • Okmeydanı’ndan Oğuzeli’ne otostop yap; Oltu’da volta at, olta al; Orhangazi’de Orhanelili Orhan’a otostopçuluk öğret, sonra da Osmancıklı Osman’a otoydu, fotoydu lotoydu, say dök.

 • Oluklu’dan Kozlu’ya, Kozlu’dan Oğuzeli’nin Otçuk Otogarı’na oba oba, ot toplaya toplaya Posoflu Osman’ın ocağına vardı.

 • Şu karşıda kara kuru kavak, karardın mı ey kara kuru kavak, sarardın mı ey kara kuru kavak!

Akıcı konuşmak için online eğitimler alabilir. iş hayatınızda ve sosyal yaşamınızda etkili iletişim konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

akıcı konuşmak diksiyon etkili konuşma yabancı dil tekerleme dil egzersizi
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Etkili ve Güzel Konuşma Teknikleri
Etkili İletişim

Etkili ve Güzel Konuşma Teknikleri

04 Şubat 2020
Güzel Konuşma Sanatı
Etkili İletişim

Güzel Konuşma Sanatı

09 Ocak 2020