AnasayfaBlogFizik Tedavi Teknikeri
Meslekler

Fizik Tedavi Teknikeri

08 Haziran 2021
Fizik Tedavi Teknikeri

Sağlık hizmetlerine olan yaklaşımın daha hassas olabildiğini göz önünde bulundurulduğunda hekim aşaması, fizyoterapist aşaması ve fizyoterapi teknikeri aşamalarının dikkatli ve mesleğin etik kurallarına uygun bir şekilde yerine getirilmesi beklenmektedir. Hasta ile daha fazla birebir bulunacak olan teknikerin önemi oldukça büyüktür.

Fizik tedavi teknikeri, hastalarda meydana gelen hareket sistemindeki bozukluklar, ortopedik rahatsızlıklar ve farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan ağrılar için fizik tedavi doktoru başta olmak üzere fizyoterapistlerin gözetiminde bunları gidermeye çalışan sağlık personeli olarak tanımlanabilir.

Bu yazımızda fizik tedavi teknikerlerinin görev ve sorumluluklarına, girilmesi gereken sınavlar yer verdik.

Fizik Tedavi Teknikeri Nedir?

Fizik tedavi, fiziksel araçların tedavi maksadıyla kullanılmasına verilen isim olarak tarif edilebilir. Bu nedenle ışın, ısı, su, elektrik ve diğer fiziksel faktörler ile tedavi edilmesinde yirminci yüzyılın ilk yıllarında gerek A.B.D ve gerekse Avrupa da fizik tedavi araçları olarak kabul edilmiş ve kullanılmıştır. “Her imkan ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkmıştır” perspektifi doğrultusunda fizik tedavi araçları ve farklı araştırma teknikleri ortaya çıktıkça insan bedenine yapmış olduğu olumlu katkılarda gözle görülebilir hale gelmiştir. Elektrik akımlarından ışın tedavilerine, traksiyondan ultrasona varana kadar pekçok fizik araçları fizyoterapistler eşliğinde fizik tedavi teknikerleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak 21.yüzyılın ilk çeyreğine doğru fizik tedavi uygulamaları daha çok uzmanların eşliğinde teknikerler tarafından yerine getirilmektedir.

Fizik tedavisi yapılan hastalara uzmanlar tarafından en çok önerilen husus kontrollü olarak bol fiziksel egzersizin yapılmasıdır. Önceleri hekimler tarafından olabildiğince hastaların dinlenmesini ve hareket etmeden sık sık yatmaları tavsiye edilirdir. Fizik tedavi teknikerleri başta olmak üzere diğer fizyoterapistler ve uzmanlar bunun tersini söylemektedirler. Hareketsiz bir şekilde durmak yerine olabildiğince çok fazla hareketin daha faydalı olabileceğini ifade etmektedir. Elbette hastanın hastalık durumu ve hastalığın seyri, nadir olabilecek hastalıklar arasında olması gibi nedenleri ayrı değerlendirmek gerekiyor. Bu acıdan “işleyen demir pas tutmaz” yaklaşımı her ne kadar doğru olsa da fizik tedavi gören hastaların tamamı için bu yaklaşım doğru olmayacaktır. Sağlık hizmetlerine olan yaklaşımın daha hassas olabildiğini göz önünde bulundurulduğunda ise hekim aşaması, fizyoterapist ve fizyoterapist teknikeri aşamalarının dikkatli ve mesleğin etik kurallarına uygun bir şekilde yerine getirilmesi beklenmektedir. Hasta ile daha fazla birebir bulunacak olan teknikerin önemi oldukça büyüktür. Fizik tedavi teknikeri, hastalarda meydana gelen hareket sistemindeki bozukluklar, ortopedik rahatsızlıklar ve farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan ağrılar için fizik tedavi doktoru başta olmak üzere fizyoterapistlerin gözetiminde bunları gidermeye çalışan sağlık personeli olarak tanımlanabilir.

Fizik Tedavi Teknikeri Ne İş Yapar?

Fizik tedavi teknikerinin birçok görevi vardır. Bu görevlerin genel kapsamı çalışmış olduğu kurumun prensipleri kapsamında araç, gereç ve ekipmanların etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin etik ilke kurallarını yerine getirmeye çalışır. Diğer görevleri aşağıdaki gibidir;

  • Hastalara, hastalık çeşidine göre fizik tedavi egzersizlerini gerçekleştirmek için ilgili aletlerin tamamını hazırlamak

  • Fizyoterapistin olmadığı durumlarda hastaya rehabilitasyon ve egzersiz gibi tedavi çalışmalarını uygulamak

  • Fonksiyonel ve fiziksel kapasite/performans, günlük yaşam etkinlikleri, duyu yardımcı araç gereçleri, ağrı, ölçme ve değerlendirme yöntemleri kapsamında fizyoterapistin göstermiş olduğu rehabilitasyon programlarını uygulamak,

  • Tedavi amacıyla özel eğitim ve egzersiz programları, fiziksel uygunluk eğitimi, ısı-ışık hidroterapi, mekanik ve elle tedaviler, elektroterapi, bağımsız hareketi kolaylaştırıcı düzenlemeler, masaj ve mesleki rehabilitasyon bilgilerini uygulayarak hasta, engelli ve sağlıklı bireylere fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmeti vermek gibi görevleri bulunmaktadır.

  • Kısmi veya tamamen felçli olan hastalara özel tedavi tekniklerini uygulamak

  • Vücudun hareket etkinliğinin azalmış olan yerlerini güçlendirici hareketler yaptırmak

  • İşlev yetersizliği tümüyle yok olan ya da kısmi olarak ortada kalkan organların desteklenmesi için yerleştirilen yardımcı cihazların kullanımını hasta yakınlarına ya da hayata öğretmek,

  • Mesleği kapsamındaki önemli gelişmeleri takip etmek

  • Görev nedeniyle iş güvenliği kapsamında yer alan kurallara uymak ve uygulamak.

  • Görev yapmış olduğu kurumun politikaları doğrultusunda hareket etmek gibi

görevleri bulunmaktadır.

Fizik Tedavi Teknikeri Maaşları

Maaş alımları kamu ve özel hastaneler olarak iki başlık şeklinde değerlendirilmelidir. Kamu hastanelerinde alınan maaşlar, görev yapılan hastanenin bulunduğu coğrafi bölge, mesleki tecrübe yılı, ilgilenmiş olduğu hasta sayısı, kurum tarafından yapılan ek görevlendirmeler ışında değişmektedir. En yüksek maaşın 4300 TL olduğunu en düşük maaşın ise 3200 TL olduğu, ortalama maaşın ise 3500 TL civarında olduğunu belirtebiliriz. Bu maaş alımları 2021 yılı için geçerlidir.

Özel sektörde ise maaş alımları daha da düşüktür. En yüksek maaşın 3900 TL olduğu en düşük maaşın 3000 TL olduğu ortalamanın ise 3300 TL civarında olduğunu belirtebiliriz. Örneğin 3. bölge kamu hastanesinde görevli, 5 yıllık bir hizmet geçmişi olan, fizik tedavi teknikerinin alabileceği maaş en fazla 4100 TL’dir. Aynı tecrübe yılına sahip olan bir fizik tedavi teknikerinin özelde alabileceği en fazla maaş ise 3700 TL’dir. Özel hastanenin kurumsal olmasına bağlı olarak da maaşlarında az da olsa bir artışın olabileceği yönündedir.

Fizik Tedavi Teknikeri Nasıl Olunur?

Fizik tedavi teknikeri bir fizyoterapist değildir. Fakat fizyoterapist adayı olabilir. Fizik tedavi teknikeri olabilmek için liselerin sayısal bölümlerinden mezun olunmalıdır. Sağlık meslek lisesi okunmak isteniyorsa ilgili bölümlerinden mezun olmak yeterlidir. Lise eğitimi sonrasında Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından her yıl düzenlenen Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavına girip başarılı olmak gerekiyor. Sağlık meslek lisesi olunması halinde ise üniversitelere sınavsız geçiş hakkı kullanarak bu bölümü okuyabilirler. Sınavın akabinde üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu fizyoterapi bölümlerini (ön lisans) tercih etmeleri beklenir.

Toplamda iki yıl boyunca alınabilecek teori ve uygulamalı eğitimlerden sonra bu fizik tedavi teknikeri olunabilmektedir. Özel kurumlarda çalışmak isteyen kişiler herhangi bir sınava girmelerine gerek yoktur. Fakat kamu hastanelerinde görev yapmak isteyen kişiler ise KPSS/Ön lisans sınavına girmeleri ve iyi bir puan almaları beklenmektedir. Alınan puan sonrasında ise kamuya ait ilgili hastanelerde göreve başlanılabilmektedir. 2020 yılı için en düşük KPSS’den alınması beklenen puan 88.00 seviyelerindedir. Bunun için sıkı bir çalışmanın yapılması gerekir.

Fizik Tedavi Teknikeri
Nevzat Yüksel
Nevzat Yüksel
Blog Yazarı

Sağlık Yönetimi bölümünde öğretim görevlisi. Sağlık hukuku, Türk sağlık sistemi ve sağlık kuruluşlarında teknoloji yönetimi alanında dersler vermektedir. Birçok uluslararası dergi, kitap ve bildirilerde yazı ve bölümleri vardır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Tıbbi Sekreterlik kursumuz ile tıp kariyerinize başlayın!
4.7
(239)

Tıbbi Sekreterlik Kursu

10 Konu5 Saat
Göksel YılmazGöksel Yılmaz
419219
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
257150