AnasayfaBlogİbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü

05 Kasım 2020
İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü

Milletlerin varlıklarını sürdürebilmesini sağlayan en önemli unsurları dil ve edebiyat oluşturur. Dil ve edebiyat kavramları büyük ölçüde bireylerin geçmişe ve geleceğe yönelik bakış açılarını etkilemekte. Bir milletin tarihini, kültürünü, sosyal durumunu anlayabilmek için o milletin konuştuğu dil ve edebiyat hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu yüzden üniversitelerde yabancı dil ve edebiyatı bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümü okuyan öğrenciler öğrendikleri dil ve edebiyat bilgisi sayesinde milletlerin sosyo-ekonomisini de öğrenmektedir.

Dil ve edebiyat bölümü denildiği zaman akıllara hemen İngiliz dili ve edebiyatı veya Amerikan kültürü ve edebiyatı bölümü geldiğinin farkındayım. Bu sefer kalıpları yıkarcasına faklı bir bölüm ile karşınızdayız; İbrani dili ve edebiyatı. İbrani dili ve edebiyatı, Doğu dilleri arasında yer almaktadır. Dünyada en çok konuşulan diller arasında da değildir. Ancak kadim ve köklü bir yapıya sahiptir. İbrani dili ve edebiyatı, oldukça eski bir tarihe sahiptir. İbranice, kuzeybatı Semitik dil grubunun Ken’an koluna bağlı bir dildir. İbranice, İsrail ülkesinin resmi dilidir.

İbranice, İsrail dışında Yahudi azınlıklar tarafından da konuşulmaktadır. İbranice, tıpkı Arapça gibi sağdan sola doğru yazılmaktadır. İbranice dilinin alfabesinde toplam 22 harf bulunmaktadır. Peki, İbrani dili ve edebiyatı neden bizim ülkemizde öğretilmektedir? İsrail ve Türkiye ilişkilerinin iyi olmadığı bu dönemlerde ülkemizde neden İbrani dili ve kültürü adında bir bölüm bulunmaktadır. Çünkü İbrani dili ve edebiyatı disiplinin amacı İbranice dilini modern yöntemlerle öğretmektir. Nitelikli yapılacak çeviri faaliyetleri ile hakkında bilgi sahibi olmadığımız İsrail edebiyatı hakkında bilgi sahibi olabilmek için gereklidir.

İbrani dili ve edebiyatı hakkında bilgi sahibi olan milletlerin yani İbranice konuşan toplumların kültürünün ve tarihinin daha iyi bilinmesini sağlamak için bu bölüme ihtiyaç vardır. İbrani dili ve edebiyatı alanında nitelikli ve donanımlı çalışmalar yapacak bilim insanlarının yetişmesi için bu disipline ihtiyaç duyulmuştur. Yazıya giriş yaptıktan sonra İbrani dili ve edebiyatı bölümü hakkında bilgi sahibi olalım.

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

İbrani dili ve edebiyatı bölümü, ülkemizde yalnızca Kayseri’de Erciyes Üniversitesinde bulunmaktadır. İbrani dili ve edebiyatı bölümü, öğrencilerinin İbranice okuma, yazma, dinleme, konuşma vb. becerilerini geliştirmeyi sağlayan bir bölümdür. İbraniceyi öğrencilerine en iyi şekilde öğreterek öğrencilerinin bu dil hakkında donanımlı olmasını sağlayan bir bölümdür. İbrani dili ve edebiyatı bölümü, İsrail ve Türkiye arasında gerçekleşen dış ticaret, ekonomik ve bilimsel çalışmalarda görev alacak bilgili kişilerin yetişmesini sağlamaktadır.

İbrani dili ve edebiyatı bölümü, İbranice metin analizi ve eleştiri becerisi kazanacak kişiler yetiştiren bir bölümdür. İsrail toplumu hakkında gerekli okumaları yapabilecek öğrenciler yetiştirir. İsrail’in ekonomik, sosyolojik ve kültürel boyutlarında gerçekleşen olayları anlayacak, yorumlayacak ve hakkında yazılar yazabilecek kişiler yetiştirir. İbrani dili ve edebiyatı bölümü sanılanın aksine tercih edilen bir bölümdür. Çünkü ülkemizde bu dili bilen yeterli sayıda uzman veya akademisyen bulunmamaktadır. Öğrenciler de İbrani dili ve edebiyatı bölümü okuyarak daha çabuk iş bulabileceklerini düşündükleri için bu bölümü tercih etmektedirler.

Bu bölümü okuyan öğrencilerin belirttikleri görüşlere göre bu bölümün yeni bir bölüm olması ve ülkemizde bu dilin yeteri kadar tanınmamasından dolayı iş bulma ihtimallerinin yüksek olduklarını düşünmektedirler. Yine bölümde okuyan öğrencilerin belirttikleri görüşlere göre İsrail halkının dünyada ticaret ve siyaset sahnesinde etkili olmasından dolayı bu dili öğrenmek istediklerini belirtmişlerdir.

İbrani dili ve edebiyatı bölümü, alanında bilgi, birikim ve beceriye sahip kişilerin yetişmesini sağlamaktır. İbrani kültürüne, edebiyatına, felsefesine ve tarihine yönelik bilgi veren bir bölümdür. Öğrencilere dil becerisini kazandırmasının dışında bu alanlarda da kazanım sağlamaktadır. İbrani dili ve edebiyatı bölümü okumak isteyen öğrencilerde İsrail kültürüne ilgi duyma, dil öğrenmeye yatkın olma, araştırma yapmayı sevme ve sosyal konulara ilgi duyma becerileri olmalıdır. Bölüm hakkında bilgi sahibi olduktan sonra İbrani dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

İbrani dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları hem kamu hem özel sektörü kapsamaktadır. Ülkemizde bu alanda akademisyen ve uzman sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu yüzden İbrani dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında en çok tercih edilen akademik kariyer yapmaktır. Turizm Bakanlığı, Dış İlişkiler Bakanlığı, Büyükelçilikler de çalışmak İbrani dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında yer alır. Bunların yanı sıra Türk Hava Yolları da çalışabilecekleri alanlar arasındadır.

İbrani dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında, Türkiye ve İsrail ortak yatırımlarında çalışmak yer alır. Turizm firmalarında görevli olmak da mezunların çalışma alanlarında yer alır. Dış ticaret şirketleri ve çeviri-tercüme bürolarında çalışmak da İbrani dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında yer alır. Dil kurslarında eğitmen olarak çalışmak da mezunların çalışma alanlarında yer alır. Müzeler, kütüphaneler, arşivler de çalışmak İbrani dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında yer alır. Bu başlığı inceledikten sonra şimdi de İbrani dili ve edebiyatı bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İbrani dili ve edebiyatı bölümü mezunları, “İbrani dili ve edebiyatı” diploması alırlar. İbrani dili ve edebiyatı bölümü mezunları, alanlarında karşılaştıkları sorunları çözmek için bireysel veya takımla birlikte çalışmalar yürütürler. İbrani dili ve edebiyatı bölümü mezunları, bölümden kazandıkları bilgileri ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşırlar. Aynı zamanda bu bölümden mezun olan öğrenciler öğrendikleri bilgi ve becerileri paylaşırken etik değerleri göz önünde bulundururlar. İbrani dili ve edebiyatı bölümü mezunları, bölümde öğrendikleri bilgi ve becerileri eleştirel bakış açısıyla değerlendirirler.

İbrani dili ve edebiyatı bölümü mezunları, alanlarının karşılaştıkları sorunlara nitel ve nicel araştırma verileri ile cevap verirler. İbranice yazılmış olan metinlerin çevirisinin veya eleştirisinin yapılmasından sorumlu olurlar. İbrani dili ve edebiyatı bölümü mezunları, eğitim kuruluşlarında öğrencilerine İbraniceyi en iyi şekilde aktarıp öğretmektedirler. Son olarak bu bölümden mezun olanlar öğrendikleri uygulamalı ve kuramsal bilgileri topluma hizmet, araştırma, bilimsel makale, eğitim vb. alanlarda kullanırlar. İbrani dili ve edebiyatı bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceledikten sonra şimdi de bölüm dersleri hakkında bilgi sahibi olalım.

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • İbraniceye Giriş

 • Sözlü Anlatım

 • Temel Dilbilgisi

 • Yazılı Anlatım

 • Cümle Kalıpları

 • Morfoloji

 • İbrani Edebiyatı

 • İbranice Grameri

 • İbrani Dilinin Kaynakları

 • Çağdaş İbrani Şiiri

 • Eski İbrani Dili ve Kültürü

 • Diksiyon

 • Fonetik

 • 20. Yüzyıl İbrani Edebiyatı

 • Çağdaş İbrani Romanı

 • Sözdizimine Giriş

Yukarıda verilen dersler genel olarak belirtilmiştir.

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Yazının başında bahsettiğim gibi bu bölüm yalnızca Erciyes Üniversitesinde bulunmaktadır. Bu yüzden sizleri uzun bir liste beklemiyor arkadaşlar. Bu bölüme kayıt yaptırabilmeniz için ilk önce YKS (TYT-AYT) sınavına girmeniz gerekmektedir. Dil alanından öğrenci kabul etmektedir.

ibrani dili ve edebiyatı bölümü ibrani dili ve edebiyatı ibranice ibrani dili ve edebiyatı bölümü mezunları israil ibrani dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dil Bölümleri Nelerdir?
Bölümler

Dil Bölümleri Nelerdir?

09 Kasım 2020
Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü

06 Mart 2020
Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü

16 Ekim 2020