AnasayfaBlogOtomotiv Teknolojisi Bölümü (MYO)
Bölümler

Otomotiv Teknolojisi Bölümü (MYO)

23 Kasım 2020
Görselde bir şarj istasyonunun yakın çekimi yer almaktadır. Ön planda, ortasında beyaz bir daire olan kırmızı bir pil paketi var. Arka planda, mavi bir gömlek üzerinde beyaz bir şimşek ile birlikte güç kaynağı olan bir cihaz görülüyor. Sol alt köşede, bir dairenin içinde beyaz bir araba görülüyor. Ortada bir telefonun ekran görüntüsü ve sol üst köşede bir cep telefonunun ekran görüntüsü var. Sağ üst köşede beyaz bir 'o' harfi görülüyor ve görüntünün ortasında bir logonun yakın çekimi yer alıyor. Tüm bu öğeler parlak renklerle gösterilmiş ve arka plan çoğunlukla mavi tonlarında. Görüntü iyi aydınlatılmış ve ayrıntılar net.
Otomotiv Teknolojisi BölümüBölüm Hakkında Bilgiİş İmkanları
Bölüm TanımıOtomotiv teknolojileri alanında ilgili kavram ve terminolojiyi öğrenmiş kişiler yetiştiren bir bölüm.Otomotiv fabrikalarında çeşitli kademelerde iş imkanı.
Eğitim Süresi2 yıllık ön lisans programı, 4 eğitim yarıyılından oluşur.Farklı sektörlerde teknik eleman ihtiyacının karşılanması.
Kapsadığı KonularÖlçme ve kontrol cihazları, hidrolik-pnömatik sistemler, araç bakım ve onarımı, enjeksiyon sistemleri konuları üzerinde durur.Araç teknik servislerinde çalışmak.
Yetiştirdiği KişilerÇözüm önerileri sunabilen, yeni sistemleri tanıyıp uygulayabilen teknik elemanlar yetiştirir.Fabrikaların üretim ve montaj hattında çalışmak.
Eğitim İçeriğiBenzinli ya da dizel motorların sökülüp takılması, bilgisayar destekli çizim ve tasarım gibi konular üzerine dersler verir.Araç ya da yedek parça ticareti yerlerinde satış elemanı veya müşteri temsilcisi olarak çalışmak.
Staj İmkanlarıÖğrencilerine staj yapma imkanı tanır.Araç muayene istasyonlarında ve motor bakım hizmetlerini sunan yerlerde staj yapma şansı.
Dijital DönüşümOtomotiv teknolojileri ilerlemesiyle birlikte fosil yakıtlardan elektrikli araçlara evrilirken, bölüm de bu yeniliklere ayak uydurur.Elektrikli araç üreten firmalarda iş imkanı.
Eğitmenlik İmkanlarıFabrikalarda eğitmen olarak çalışabilirler.İlgili teknolojik konuları yeni elemanlara eğitmenlik yaparak öğretebilirler.
Vagon SanayiBölüm, vagon üretim ve onarımı konusunda da bilgi ve beceri kazandırır.Vagon sanayi şirketlerinde çalışabilme imkanı.
AR-GE ÇalışmalarıOtomotiv teknolojileri alanında AR-GE çalışmalarına katılım sağlar.AR-GE firmalarında iş imkanı.

Otomotiv teknolojisi, ülke ekonomisinin lokomotif sektörü haline gelmiştir. Aynı zamanda bu sektör ülkemizin en büyük istihdam olanaklarını sağlamaktadır. Ülkemizde dünyanın en büyük otomotiv devlerinin yer alması bu istihdam oranlarının artmasında oldukça önemlidir. Özellikle İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Sakarya gibi şehirlerde otomotiv sektörü ağırlıklıdır. Bu şehirlerde yaşayan bireylerin çalıştığı sektörlerin önemli kısmını otomotiv sektörü oluşturur.

Otomotiv teknolojisi, en ileri teknoloji uygulama alanı olarak dikkat çekmektedir. Ülkemizde otomotiv sektörü üzerine kurulan fabrikaların çok olması, bu alana duyulan ilgi ve ihtiyaçların karşılanması noktasında karşımıza otomotiv teknolojisi disiplini çıkmaktadır. Otomotiv teknolojisi, ülkemizde büyük öneme sahip olan otomotiv sektörü içerisinde çalışacak olan kişilerin eğitimi ile ilgilenmektedir. Disiplin, uygulamalı mesleki eğitim kurgusuyla otomotiv sektörü için gerekli elemanların yetişmesinde öncülük etmektedir.

Ülkemizin otomotiv sektörü alanında bölgesel ve küresel anlamda rekabet gücünü ortaya çıkaracak bir eğitim modülü sunmaktadır. Otomotiv teknolojisi, öğrencilerinin tasarım, üretim, satış ve pazarlama hizmetlerinde nitelikli bir eleman rolü üstlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda bu disiplin, insan gücü kaynağına da büyük kazanımlar sağlamaktadır. Kaliteli mesleki eğitim almış elemanlar ile kaliteli hizmet üretimine katkı sağlamaktadır. Bu durum da otomotiv sektörü kavramının gelişmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda ülkemizin rekabet gücünü arttırır ve daha fazla yatırımcının uğramasını sağlamaktadır.

Yazıya giriş yaptıktan sonra sektöre uygun kişilerin yetişmesi için çalışmalarını yürüten otomotiv teknolojisi bölümü hakkında bilgi sahibi olarak devam edelim.

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Nedir?

Otomotiv teknolojisi bölümü, otomotiv teknolojileri alanında ilgili kavram ve terminolojiyi öğrenmiş kişiler yetiştiren bir bölümüdür. Otomotiv teknolojisi bölümü, otomotiv sektörü içerisinde ihtiyaç duyulan yeni sistemleri tanıma ve uygulama kabiliyetine sahip elemanların yetişmesini sağlayan bir bölümdür. Aynı zamanda araç bakım ve onarımında ortaya çıkabilecek sorunların çözülmesini sağlayan kişilerin yetişmesini sağlayan bir bölümdür. Oluşabilecek sorunlara karşı çözüm önerileri sunabilen ve sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanıma sahip olan kişiler yetiştirir.

Otomotiv teknolojisi bölümü, çalışan sistemlerin bakım, onarım ve işletmesini yapabilecek bilgiyi ve kazanımları öğrencilerine kazandıran bir bölümdür. Otomotiv teknolojisi bölümü, iş hazırlama, tasarım, kalite güvence ve işletim sistemlerinde çalışabilecek teknik elemanların yetişmesini sağlayan bir bölümdür. Otomotiv teknolojileri her geçen gün yeni gelişim ve değişim yaşamaktadır. Otomotiv teknolojileri ilerleme göstererek fosil yakıtlardan elektrikli araçlara evrilmiştir. Otomotiv teknolojisi bölümü de bu gelişim ve yeniliklere ayak uyduran, donanımlı ve küresel anlamda rekabet edecek seviyeye gelen kişiler yetiştirmektedir.

Otomotiv teknolojisi bölümü, otomotiv teknolojileri alanında kullanılan parçaların ölçümü, arıza sistemlerinin tedariki, benzinli ya da dizel motorların sökülüp takılması, enjeksiyon sistemleri, bilgisayar destekli çizim ve tasarım gibi konular üzerine dersler vermektedir. Bu bölüm ön lisans programı odluğu için 2 yıllıktır. 4 eğitim yarıyılından oluşmaktadır. Teorik ve pratik dersler veren bir bölümdür. Aynı zamanda öğrencilerine staj yapma imkanı tanımaktadır. Bölüm hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de otomotiv teknolojisi bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Otomotiv Teknolojisi Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Otomotiv teknolojisi iş imkanları, otomotiv fabrikalarının hemen hemen tüm kademelerinde çalışabilirler. Bu durumu daha spesifik olarak anlatmaya çalışacağım. Otomotiv teknolojisi iş imkanları arasında otomotiv teknolojileri fabrikalarında üretim ve montaj hattında çalışmak yer alır. Mühendis, şef ve yöneticilerle işçiler arasında iletişimi sağlama rolünde çalışabilirler. Otomotiv teknolojisi bölümü iş imkanları arasında bir fabrikaya yeni başlayan alt kademedeki kişilere eğitim veren eğitmen olarak çalışmak yer alır.

Otomotiv teknolojisi bölümü iş imkanları sadece otomotiv teknolojileri fabrikaları ile sınırlı değildir. Otomotiv teknolojisi bölümü iş imkanları arasında araç teknik servislerinde çalışmak yer alır. Ölçme ve kontrol cihazlarının kullanımı alanında ve hidrolik-pnömatik sistem alanlarında çalışmak da yer alır. Otomotiv teknolojisi bölümü iş imkanları arasında araç ya da yedek parça ticaret yerlerinde satış elemanı veya müşteri temsilcisi olarak çalışmak yer alır.

Araç muayene istasyonları, uçak motoru ve gövdesi üretim, bakım ve teknik hizmetlerini sunan yerlerde de çalışmak da bölümün çalışma alanları arasında yer alır. Bunların yanında vagon sanayi, otomotiv teknolojileri AR-GE firmaları ve araç satış merkezlerinde çalışmak olarak sıralanabilir. Bölümün sağladığı iş imkanlarını öğrendikten sonra şimdi de otomotiv teknolojisi bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Otomotiv teknolojisi bölümü mezunları ön lisans diploması ve “otomotiv teknikeri” unvanı alarak mezun olurlar.

 • Otomotiv teknolojisi bölümü mezunları, motorlu taşıtların üretim aşamasından sorumludurlar.

 • Otomotiv teknolojisi bölümü mezunları, iş sağlığı ve güvenliği prensibine hareket ederek işlerini hallederler. Önce iş sağlığı sonra işlerini yaparlar.

 • Araç motoru ile ilgili gerekli testlerin yapılmasından sorumlu olurlar.

 • Otomotiv teknolojisi bölümü mezunları, otomotiv teknolojileri alanında çıkan yenilik ve gelişmeleri takip ederler.

 • Motor ya da gövde parçalarının üretimi, bakımı ve onarımından sorumludurlar.

 • Otomotiv teknolojisi bölümü mezunları, kendilerine verilen tasarım görevlerini bilgisayar destekli çizimini ya da teknik resim çizimini yaparlar.

 • Otomotiv teknolojisi bölümü mezunları, üretim ya da servis ünitelerinde kullanılan makine ve parçaların hazır hale getirilmesini sağlarlar.

 • Otomotiv teknolojisi bölümü mezunları, araçların bakımını yapabildikleri gibi motorla ilgili karşılaştıkları sorunları çözerler.

Mezunların ne iş yaptığı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de bölüme tekrar dönerek bölüm dersleri hakkında bilgi sahibi olalım.

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Teknolojinin Bilimsel İlkeleri

 • Otomotiv Elektriği

 • İçten Yanmalı Motorlar

 • Teknik Resim

 • Matematik

 • Fizik

 • İş Sağlığı ve Güvenliği

 • Buji ile Ateşlemeli Motorlar Teknolojisi

 • Motor Termodinamiği

 • Bilgisayar Destekli Tasarım

 • Dizel Motorları Yakıt Enjeksiyon Sistemleri

 • Malzeme Bilgisi ve Seçimi

 • Ölçme Tekniği

 • Hidrolik Pnömatik

 • Güç Aktarma Organları

 • Elektrik Motorları ve Sürücüleri

 • Motor Testi ve Ayarlama

 • Yenileştirme Teknolojisi

 • İletişim ve Etik

 • Emisyon Kontrol Sistemleri

 • Makine Bilimi ve Elemanları

 • İş Yeri Eğitimi

 • İş Yeri Uygulaması

 • Staj

Yukarıda belirtilen dersler genel olarak verilmiştir. Dersler üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Dersler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de bölümün taban puanları ve sırlaması hakkında bilgi sahibi olalım.

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Bu bölüm, ön lisans programına dahildir. Bu yüzden bölümü okumak isteyen arkadaşlar TYT sınavına girmelidir. TYT puan türüne göre öğrenci kabul etmektedir. Bu başlık altında sizlere ülkemizin en iyi üniversiteleri otomotiv teknolojisi bölümü taban puanları ve sıralaması hakkında bilgi vereceğim. Sizlere hazırladığım liste en güncel verilere sahiptir.

ÜniversiteBölümTaban PuanıSıralaması
Yeditepe ÜniversitesiOtomotiv Teknolojisi (Burslu bölüm)288,16690491510
İstanbul Aydın ÜniversitesiOtomotiv Teknolojisi (Burslu ve ikinci öğretim)283,17272531407
İstanbul Aydın ÜniversitesiOtomotiv Teknolojisi (Burslu bölüm)282,58585536317
İstanbul Gelişim ÜniversitesiOtomotiv Teknolojisi (Burslu bölüm)279,60024561839
Bursa Uludağ ÜniversitesiOtomotiv Teknolojisi277,34386581865
Bölüm Tanımı, Otomotiv teknolojileri alanında ilgili kavram ve terminolojiyi öğrenmiş kişiler yetiştiren bir bölüm, Otomotiv fabrikalarında çeşitli kademelerde iş imkanı, Eğitim Süresi, 2 yıllık ön lisans programı, 4 eğitim yarıyılından oluşur, Farklı sektörlerde teknik eleman ihtiyacının karşılanması, Kapsadığı Konular, Ölçme ve kontrol cihazları, hidrolik-pnömatik sistemler, araç bakım ve onarımı, enjeksiyon sistemleri konuları üzerinde durur, Araç teknik servislerinde çalışmak, Yetiştirdiği Kişiler, Çözüm önerileri sunabilen, yeni sistemleri tanıyıp uygulayabilen teknik elemanlar yetiştirir, Fabrikaların üretim ve montaj hattında çalışmak, Eğitim İçeriği, Benzinli ya da dizel motorların sökülüp takılması, bilgisayar destekli çizim ve tasarım gibi konular üzerine dersler verir, Araç ya da yedek parça ticareti yerlerinde satış elemanı veya müşteri temsilcisi olarak çalışmak, Staj İmkanları, Öğrencilerine staj yapma imkanı tanır, Araç muayene istasyonlarında ve motor bakım hizmetlerini sunan yerlerde staj yapma şansı, Dijital Dönüşüm, Otomotiv teknolojileri ilerlemesiyle birlikte fosil yakıtlardan elektrikli araçlara evrilirken, bölüm de bu yeniliklere ayak uydurur, Elektrikli araç üreten firmalarda iş imkanı, Eğitmenlik İmkanları, Fabrikalarda eğitmen olarak çalışabilirler, İlgili teknolojik konuları yeni elemanlara eğitmenlik yaparak öğretebilirler, Vagon Sanayi, Bölüm, vagon üretim ve onarımı konusunda da bilgi ve beceri kazandırır, Vagon sanayi şirketlerinde çalışabilme imkanı, AR-GE Çalışmaları, Otomotiv teknolojileri alanında AR-GE çalışmalarına katılım sağlar, AR-GE firmalarında iş imkanı
otomotiv teknolojisi bölümü otomotiv teknolojisi otomotiv teknolojisi bölümü mezunları otomotiv teknolojisi bölümü iş imkanları otomotiv teknolojileri otomotiv sektörü
Kalın, koyu renk sakallı bir adam beyaz bir duvara yaslanmış duruyor. Otuzlu yaşlarında görünüyor ve yüzünde ciddi bir ifade var. Sakalları dolgun ve gür, yüzünün ve boynunun büyük bir kısmını kaplıyor. Üzerinde açık gri desenli siyah bir tişört ve mavi bir kot pantolon var. Adamın kısa, koyu renk saçları var ve gözleri koyu kahverengi. Sert bir ifadeyle dosdoğru karşıya bakıyor. Arka plan beyaz bir duvar ve ışık görüntünün sol tarafından geliyor.
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.