AnasayfaBlogBeden Dili ve İletişim
Beden Dili

Beden Dili ve İletişim

09 Eylül 2021
Beden Dili ve İletişim

İnsanoğlunun yeryüzünde ki macerası çok uzun zaman önce başlamıştır. Aynı yer küreyi paylaşan insanlar yapıları gereği birbirleriyle etkileşim halinde olmuşlardır. Çünkü insan sosyal bir varlıktır ve yaşamının devamlılığını sağlayabilmesi için çevresiyle iletişimde olmalıdır. İletişimin pek çok türü vardır. Bunlardan en eski olanı beden dilidir.

Beden dili ilk iletişim aracı olarak bilinmektedir. Seslerden önce jest ve mimikler bize karşımızdaki kişi hakkında pek çok fikir sunar. Şu an içinde bulunduğumuz çağ da ise dijital ortam üzerinde müthiş bir iletişim hali söz konusudur. Ancak insanlar bu ortamda beden dillerini gösteremezler. Beden dilinin yerini tam olarak dolduramasa da bu duruma çare olarak simgeler oluşturulmuştur.

Beden Dili Nedir?

Beden dili, insanların konuşarak anlaşmasından önce kullandıkları iletişim türü olarak ifade edilir. İlk iletişim türüdür. Yüzde meydana gelen mimikler, boyun ve omuzlarda gerçekleştirilen hareketler, el ve kol duruşları, baş ve ayak hareketleri beden dilinin içine girmektedir.

Beden dili, iletişimde %50 gibi büyük bir paya sahiptir. Karşımızdaki kişiyle sözlü bir iletişime geçmeden önce onun jest ve mimiklerinden, giyiminden ve tavrından onunla ilgili kafamızda etiketler oluştururuz. Kişinin içinde bulunduğu ruh hali, etkilendiği durumlar onun beden dilini doğrudan etkiler. Kızgınken kaşlarının çatık olması, üzgünken yüzünün asık olması, sıkıldığında başını eliyle desteklemesi yaşadığı duyguların beden diline yansımasıdır.

Beden dili bir nevi iç dünyamızın fotoğrafıdır. Eğer karşımızda ki kişi üzerinde olumlu bir etki bırakmak istiyorsak bu fotoğrafın güzel olması gerekir. Çünkü sadece otuz saniyemiz var. Birini gördüğümüz zaman ki ilk otuz saniye kafamızda onun hakkında olumlu ve olumsuz yargılar oluşmasını sağlar. İlk izlenimler istenildiği gibi olmazsa bu izlenimleri sonradan değiştirmek çok zordur.

Beden Dilini Etkileyen Faktörler

Her insan farklı karakteristik özelliklere sahiptir. Bu karakter farklılıkları ise bizi özel kılar. Beden dili de karaktere göre boyut kazanmaktadır. Kişinin karakterini oluşturan aile yapısı, çevre ve kültür beden dilini de etkilemektedir. Aynı zaman da yaş ve cinsiyette etkili faktörler arasındadır.

Kişinin bu etkenlere bağlı olarak oluşan beden dili farkında olunduğu zaman karşımızdaki insanı daha iyi tanıyabiliriz. Bu şekilde yanlış anlaşılmalarda ortadan kalkar. Çünkü aynı beden dili hareketi farklı kültür ve coğrafyalarda bambaşka anlamlar taşıyabilmektedir. Bu değişimler farkında olunmadığı zaman iletişim kopukluğuna, yanlış anlaşılmalara hatta daha kötü sonuçlara sebep olabilir.

Beden Dilinin İletişimdeki Rolü

İletişimin insan yaşamında büyük bir yere sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu iletişim sözlü, yazılı, görsel olabilirken aynı zamanda hareketler sayesinde de olabilir. Söze ihtiyaç duymadan sadece bedenimizi kullanarak da karşı tarafa aktarım sağlayabiliriz.

Hareketlerden oluşan bu iletişim çok küçük yaşlarda başlar. Öyle ki bebekler doğdukları ilk anda hemen konuşamazlar. Ama bu onları anlamadığımızı göstermez. Araştırmalar bize gösteriyor ki bebeklerin etrafa saçtığı gülücükler onların mutlu ve rahat olduklarını ifade ediş şekilleridir. Aynı zamanda ağlamaları ise bize bir problem olduğunu işaret eder ve problemi çözmemiz için uyarılırız.

Beden dili ve sözlü iletişim yapısal olarak birbirinden oldukça farklıdır. Sözlü iletişimde kontrol genellikle bizim elimizdedir. Ancak beden dili kontrolümüz dışında ani tepkiler verebilir. Ruhsal durumumuz kötü olsa da kullanacağımız kelimeleri kontrol edebiliriz. Fakat beden dili iç dünyamızın yansıması olduğu için dışa vuran hareketler kontrolümüz dışında gerçekleşir.

Beden dili aynı zamanda duygu ve düşüncelerimizi somut hale getirmemizi sağlar. Karşı tarafa kızgın olduğumuzu söylerken kaşlarımızın çatık olması hislerimiz konusunda ciddi olduğumuzu gösterir. Uzun süredir mesajlarımızda kullandığımız simgeler bile beden dilinin ne kadar etkili olduğunu kanıtlar niteliktedir. Çünkü anlatılmak istenen sadece noktalama işaretleriyle sağlanamamıştır. Söz ve yazı yanında mimiklere, hareketlere ihtiyaç duyar.

Beden dilimiz hislerimizin en doğru tercümanıdır. Bu yüzden iletişimde önemli bir yere sahiptir. Yüzde meydana gelen mimikler, boyun ve omuzlarda gerçekleştirilen hareketler, el ve kol duruşları, baş ve ayak hareketleri beden dilinin içine girmektedir. Bu hareketler duygu ve düşüncelerimizi somutlaştırmamızı, daha doğru ifade etmemizi kısacası daha sağlıklı bir iletişim kurmamızı sağlar. İlk otuz saniye kuralı ise unutulmamalıdır. Görüşmeye gittiğiniz kişi ilk otuz saniyede beden dilinizden hareketle kafasında yargılar oluşturur. Karakter yapımız da beden dilinin şekillenmesini sağlar. Doğup büyüdüğümüz çevre, aile, yaş ve cinsiyet beden dili üzerinde etkili olan faktörlerdir.

Beden Dili Nedir?

Beden dili, insanların konuşarak anlaşmasından önce kullandıkları iletişim türü olarak ifade edilir. İlk iletişim türüdür. Yüzde meydana gelen mimikler, boyun ve omuzlarda gerçekleştirilen hareketler, el ve kol duruşları, baş ve ayak hareketleri beden dilinin içine girmektedir.

Beden Dilini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Her insan farklı karakteristik özelliklere sahiptir. Bu karakter farklılıkları ise bizi özel kılar. Beden dili de karaktere göre boyut kazanmaktadır. Kişinin karakterini oluşturan aile yapısı, çevre ve kültür beden dilini de etkilemektedir.

Beden Dilinin İletişimdeki Rolü Nedir?

İletişimin insan yaşamında büyük bir yere sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu iletişim sözlü, yazılı, görsel olabilirken aynı zamanda hareketler sayesinde de olabilir. Söze ihtiyaç duymadan sadece bedenimizi kullanarak da karşı tarafa aktarım sağlayabiliriz.

Beden dili ve iletişim beden dili nedir beden dilinin iletişimdeki yeri sözlü iletişim beden dilini etkileyen faktörler
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.