AnasayfaBlogKendinizi Sevin, Artık Uyanma Vakti
Kişisel Gelişim

Kendinizi Sevin, Artık Uyanma Vakti

23 Ekim 2018
Kendinizi Sevin, Artık Uyanma Vakti

Zaman. Çoğumuz zamanın değerini bildiğimizi ifade ederiz ancak hiçte öyle olduğunu düşünmüyorum. Elbette aramızda kıymet bilen vardır. En azından ben kıymet bilmeyi yeni yeni öğreniyorum. İnsan ömrü dünya için oldukça sınırlı. Biz bu zamanı başkalarının dediklerine göre düzenliyoruz. Gerçekten istediğimiz için yaptıklarımız sınırlı. Kararlarımızı verirken önce içten içe çevremiz ne der diye düşünüp sonra harekete geçiyoruz.

Artık Uyanma Vakti

Hayatımızın iplerini elimize almalıyız. Kendimiz için yaşamayı öğrenmeliyiz. Beğendiğimiz bir tarzı yansıtmak için başkalarının düşüncesini ön plana almamalıyız. Çünkü fark etmeden kendimize koyduğumuz her sınır bir stres unsuru olarak bize geri dönüyor. Sürekli stres halinde sürekli patlamaya hazır halde dolaşıyoruz. Daha sonra hiç olmadık yerlerde hiç olmadık tepkiler veriyoruz. Kendimizi düşünelim ve bundan vazgeçelim. Hayatımız önemli biz önemliyiz. Mutlu olmalı ve kültürel norm ve baskıları bir kenara bırakarak yeniden doğalım. Edinmek istediğimiz tarzı korkmadan uygulamalı yürümek istediğimiz yolda inanarak yürümeliyiz.

Yaşam çok güzel ve her şeye değer. Yaşanılan zorluklara, mutsuzluklara, sevinçlere, anılara. İyisiyle kötüsüyle bir hayat yaşıyoruz. Kimimiz çok ciddi sorunlarla uğraşıyoruz kimimiz nispeten daha kolay bir hayat kimimiz de imrenilecek bir hayat. Ancak her durumda da ayrı ayrı mutluluklarımız, sorunlarımız var ve bunlarla uğraşıyoruz. Anılar biriktiriyoruz hatırladıkça mutlu oluyoruz ya da üzülüyoruz. Ama yaşıyoruz. İşte bu nedenle diyorum hayatımızı düzenlerken bir başkasını dikkate almayalım. Bu hayatı pişmanlıklarımız ve mutluluklarımız ile sürdürelim. Ama hatırladığımızda bu kararların üstünde bir başkasının gölgesi olmasın. Yaşamımız sadece bize ait olsun. Belki de şimdiden itibaren yeni bir sayfa açarak yolumuza devam ederiz.

Hiçbir sona üzülüp kendimizi sıkmamalıyız. Her son yeni bir başlangıçtır. Sonlandığına üzünmek yerine yeni bir başlangıç olmasına sevinmeliyiz. Kendimizi iyi hissetmek için yapacağımız birçok şey bulunmaktadır. İstersek kişisel gelişim kitapları okuyarak, tedx konuşmalarını takip ederek yapabiliriz. Ya da gidebiliyorsak eğitimlere gidemiyorsak da online eğitimler ile kişisel gelişimimiz ile ilgili yol katederiz. Buradan edindiğimiz bilgileri kendi içimizde öğüterek, sindirerek yeni gelişmeler yaşarız. Eğitim insan ruhunu besleyen en güçlü şeydir. Eğitimsiz bir insanın kendine özgüveni olmaz, özgüvensizlik ise mutsuzluğa sebep olur. Bunu yok etmenin en iyi yolu kendimizi eğitime adamaktır. Ücretli olan eğitimler herkes için uygun olmayabilir, bu nedenle yapılan ücretsiz online eğitimler bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca bu eğitimlerden alınan sertifika iş hayatımız için de bize büyük bir katkı sağlamaktadır. Bir taşla iki kuş misali... 

Yarın yeni birgün, yeni bir başlangıç. Bu başlangıçları iyi değerlendirmeniz, mutlu olmanız dileğiyle...

Zamanın kıymetini bilmek neden önemli?

İnsan ömrü dünya için oldukça sınırlı. Biz bu zamanı başkalarının dediklerine göre düzenliyoruz. Gerçekten istediğimiz için yaptıklarımız sınırlı. Kararlarımızı verirken önce içten içe çevremiz ne der diye düşünüp sonra harekete geçiyoruz.

Hayatımızın iplerini neden elimize almalıyız?

Hayatımızın iplerini elimize almalıyız. Kendimiz için yaşamayı öğrenmeliyiz. Beğendiğimiz bir tarzı yansıtmak için başkalarının düşüncesini ön plana almamalıyız. Çünkü fark etmeden kendimize koyduğumuz her sınır bir stres unsuru olarak bize geri dönüyor.

Sonlara neden üzülmemeliyiz?

Hiçbir sona üzülüp kendimizi sıkmamalıyız. Her son yeni bir başlangıçtır. Sonlandığına üzünmek yerine yeni bir başlangıç olmasına sevinmeliyiz. Kendimizi iyi hissetmek için yapacağımız birçok şey bulunmaktadır. 

Yazar: Cansu Çalışır

Kendinizi Sevindeğer eğitim hayat kendini tanıma mutluluk zaman
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.