Close
Mobil Menu Bars

Yeni Hobiler Edinmek Neden Önemli?

26 Eylül 2019, 2399 defa okundu.
Yeni Hobiler Edinmek Neden Önemli?
hobi, yeni hobiler, hobi edinmek, eğitim, online eğitim, sertifika

Hobileriniz hangileri, neler yapmaktan hoşlanırsınız? Bu soruyla hayatınızda en az bir kere de olsa muhatap olmuş ya da olacaksınızdır. Hobiler, günlük hayatta bazı zamanlarda yapmaktan keyif aldığımız kişisel aktivitelerin genel adıdır. Mesleğimizle ilgili olabileceği gibi asıl işimiz dışında kendimizi dinlendirdiğimiz uğraşlardır. 

Halk arasında genellikle vakit kaybı olarak görülse de aksine, hobiler boş vakitlerimizi değerlendirmek ve kendimizi iyi hissetmek adına iyi bir seçenektir.

Sosyal medyada insanları stalklayarak başka hayatlara iç geçirmek yerine kendi hayatınızı yaşamanın zamanı gelmedi mi artık?

hobi, yeni hobiler, hobi edinmek, eğitim, online eğitim, sertifika

Hobi Önerileri Neler?

Hobi önerileri denince akla pek çok seçenek gelir. Önemli olan sizin hangisini yaptığınızda daha iyi ve dinlenmiş hissettiğinizdir. Spor yapmak, fotoğraf çekmek, bisiklete binmek, el sanatları, seramik yapımı, kendimize uygun olan bir spor dalıyla ilgilenmek, yüzmek bunlardan birkaçı. 

Resim, boyama yapmak, el işleri

Bu gibi sanatsal çalışmalar yapmak, iç dünyanıza ne kadar huzurlu gelecek biliyor musunuz? Yağlı boyama yapmak, ahşap boyamak, tuval çalışması, karakalem, portre çizimler öğrenmek bu çalışmalardan birkaçı. 

Yapacağınız resimler, yaratıcılığınızı geliştirmenize ve hayal gücünüzü görmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Ayrıca örgü örmek, dikiş dikmek, takı yapmak da ilgi gören ve oldukça zevkli hobiler.

Yazı yazmak

Kulağa sıradan gelse de yazmanın hafifletici etkisini görünce şaşıracaksınız. İçinizden geçenleri kağıtlara dökmek, içinizi rahatlatır. Üstelik bu hobinizi blog yazarlığına dönüştürerek düşüncelerinizi, hayallerinizi binlerce insanla paylaşabilirsiniz. Ücretsiz Blog Yazarlığı Eğitimi sayesinde iyi bir blog nasıl yazılır, blog sayfası nasıl açılır, yazdıklarımı daha fazla insana nasıl ulaştırabilirim gibi pek çok sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

Video kurgu öğrenmek

Kendi Youtube kanalınız varsa ya da hobi olarak videolar çeken biriyseniz, çektiğiniz görüntüleri düzenlemeye ihtiyaç duyarsınız. Videolarınızı kırpma, birleştirme, efektlendirme gibi düzenlemeler yapmanız gerekir. Video Editörlüğü Eğitimi ile ihtiyacınız olan kurguları yapmayı öğrenebilirsiniz. Üstelik hobinizi freelance işe dönüştürerek maddi kazanç sağlayabilirsiniz.

Fotoğrafçılık

En çok tercih edilen hobiler arasında fotoğrafçılık önemli bir yere sahip. Fotoğraf, yaşanmış ve yaşanacak anları ölümsüzleştirmenin en güzel yollarından biridir. Fotoğraf çekmek, strese birebir hobilerden biridir. Düşünsenize, bir kelebeğin kanatlarına, gökyüzündeki kuşlara odaklanmış ve harika kareler yakalamaya çalışıyorsunuz. Fotoğraf, bakmaktan öte görmektir. Yaşamın içerisindeki güzellikleri görebilen biri neden hala huzursuz olabilir ki?

Fotoğrafçılık sayesinde çevrenizde olan bitenlere farklı bir gözle bakıp onlara değer vermeyi öğrenirsiniz. Fotoğraf çektikçe manevi iç dünyanızda bir yolculuğa çıkarsınız. Kocaman ve harikalarla dolu evrende ne kadar küçük olduğunuzu görünce hayret edeceksiniz. Fotoğrafçılık, içinizdeki güzelliği aramanıza ve bulmanıza yardım eder. 

Fotoğrafçılık öğrenmek ve yeni bir hobi edinmek istiyorsanız ücretsiz Fotoğrafçılık Eğitimi sizi bekliyor.

hobi, yeni hobiler, hobi edinmek, eğitim, online eğitim, sertifika

Yeni tatlar denemek

Özellikle mutfağa ilginiz varsa bu madde tam da sizin için. Yeni tatlılar, içecekler, yeni yemek tarifleri deneyebilirsiniz. 

Yabancı dil öğrenmek

Yeni diller öğrenmeye istekli olanlar için gayet eğlenceli ve dinlendirici bir aktivite olabilir :) Yabancı dil öğrenmek, farklı kültürleri ve insanları tanımanıza olanak sağlar. Yabancı bir ülkeye gittiğinizde bulunduğunuz yeri yadırgamazsınız. Kendinize güvenirsiniz. Farklı insanlarla iletişim kurabilir, başka kültürlerden yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Yabancı Dil Eğitimleri sayesinde online ve ücretsiz şekilde dil öğrenebilirsiniz

Zihin hobileri edinin

Fiziksel aktiviteden çok zihninizi kullandığınız ve onu rahatlattığınız bir alandır. 

Zihinsel aktiviteler nelerdir?

Zihinsel aktivitelerden bazıları; sudoku çözmek, satranç, dama oynamak, yapboz yapmak, matematik çözmek gibi. Hatta bazı dönemlerde matematik yarışmaları, satranç turnuvaları, dama yarışları yapılmaktadır.

Hobi Edinmek İçin Eğitim Alabilir miyiz?

Yeni hobiler edinmek için çeşitli eğitimlerden faydalanmanız mümkün. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitimler sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!