AnasayfaBlogYoksa Sizde Alışveriş Bağımlısı Mısınız?
Kişisel Gelişim

Yoksa Sizde Alışveriş Bağımlısı Mısınız?

30 Aralık 2020
Yoksa Sizde Alışveriş Bağımlısı Mısınız?

Beğendiğiniz ürünlere ulaşmak artık çok kolay, tüm ürünler bir tık uzağınızda, bu fırsat kaçmaz, çıkıp mağaza mağaza dolaşmanıza gerek yok, biz ayağınıza kadar getiriyoruz, dev indirimler ve daha fazlası. Siz de bu cümlelere kapılıp gidiyor musunuz? Yoksa ihtiyacım yok deyip kafanızı çevirebiliyor musunuz? 

Alışveriş kavramı sözlük anlamıyla bir mal veya hizmeti para karşılığında alma işlemidir. Bu işlem ihtiyaçlar doğrultusunda yapıldığında güzel bir şeyken abartıldığındaysa; dolup taşan gardroplara, kabaran kredi kartı ekstrelerine, ay sonunu nasıl getireceğim gibi pek çok sorunlara dönüşebilmekte.

Günümüzde dijitalleşen dünya ile birlikte e-ticaret siteleri sayesinde alışveriş yapmak artık gerçekten çok ama çok kolay. Yoğun iş hayatınızdan vakit bulamıyorsanız, seçenekleriniz bulunduğunuz yerde kısıtlıysa, bütçenize uygun şeyler arıyorsanız veya özellikle pandemi ile birlikte dışarı çıkıp alışveriş yapmak çok daha zor hale gelmişse bizler için bu kolaylık bulunmaz bir nimet.

Bazen ipin ucunu farkında olmadan hepimiz biraz kaçırabiliyoruz. Boş boş otururken, modumuz düşükken, canımız sıkılırken, biraz bakayım vakit geçsin diye telefonu elimize alıp şöyle bir gezerken, birde bakmışız sepetimize dünyaları atmışız. Bu ürünleri ihtiyacımıza göre alacaklarımızı belirleyip ayırabiliyorsak ne ala, ama hepsi de çok güzel ve benim olmalılar düşüncesiyle yaklaşmaya başlamışsak orda bağımlılık baş gösteriyor olabilir.

Onyomani Nedir?

Alışveriş dürtüsü, bağımlılığı yani tıp dilindeki adıyla "onyomani" son yıllarda adından sıklıkla bahsettirmekte olan bir davranış bozukluğudur. İlk defa 1915 yılında tanımlanmış olan bu hastalığın ismi Latince onyomanya yani; onyos; satın alma ve -manya; saplantı sözcüklerinin bir araya gelişiyle oluşmuştur.

Bu bağımlılık kadınlarda ağırlıklı olarak görülmesiyle birlikte, erkekler arasında da oldukça yaygındır. Kadınlar da mücevher, takı, kıyafet üzerinde yoğunlaşan bu davranış bozukluğunun, erkeklerde ise daha çok elektronik eşyalara karşı görülüyor. Bu kişiler alışveriş yapmayı sevmekten öte, farkında olmadan adeta yeni etiketler için çıldırıyorlar demek çokta yanlış olmaz.

Alışveriş Bağımlısı Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

 • Durup dururken takıntılı bir şekilde alışveriş yapmak mı istiyorsunuz?

 • Birşeyler alma fikri sizi heyecanlandırıyor ve sürekli yeni şeyler mi almak istiyorsunuz ? 

 • Aklınızdan sürekli para harcamak mı geçiyor? 

 • Bütçenize bakmadan kat kat fazlasını mı harcıyorsunuz? 

 • Moraliniz bozuk olduğunda, depresyonda olduğunuzda, sıkıldığınızda ve bunaldığınızda çareyi yeni şeyler almakta mı buluyorsunuz? 

 • Alırken çok mutlu olmanıza rağmen, aldıktan sonra aklınızda; "neden aldım ki, ihtiyacımda yoktu, keşke almasaydım" gibi düşünceler mi var? 

 • Eline tablet, telefon, bilgisayarı alıp e-ticaret sitelerinde saatlerini mi harcıyorsun? 

 • Çevrendekiler artık seni aldıkların konusunda eleştirmeye, uyarmaya, aşırıya kaçtığını söylemeye mi başladı?

Eğer bu sorulardan çoğuna evet cevabını veriyorsan, maalesef sende bağımlılık yolunda ilerliyor olabilirsin.

Alışveriş Bağımlılığını Dizginleyebilir Misin?

Bağımlılıktan kurtulmanın temel ilkesi önce bunun farkında olmaktan geçiyor. Fakat tabi ki bu kadar basit değil. Ciddi düzeyde bir bağımlılığınız varsa profesyonel bir yardım almak en doğrusudur. Ben daha o noktaya gelmedim ama yol yakınken dönmeliyim diyorsanız şu birkaç öneriyi dikkate almak isteyebilirsiniz. 

 • Planlı olarak alışveriş yapın; her önünüze geleni almayın, çıkmadan önce mümkünse ihtiyacınız olan şeylerin listesini çıkarın. böylelikle ihtiyaç dışı şeylere daha az yönelmiş olursunuz. 

 • Bütçenize göre para ayırın; fazla para harcayarak ayın geri kalan kısmında problem çekmeyin. 

 • Moraliniz bozuksa yeni etiketlerle mutlu olmaya çalışmayın; moralinizi yükseltmek için çok daha çeşitli aktiviteler var. Dışarı çıkın, yürüyün, komik filmler izleyin, müzik dinleyin, size iyi gelen şeyler yapın. Çikolata da iyi bir seçenek olabilir tabi. 

 • Bir ürün alacağınız zaman kendinize ihtiyacınız olup olmadığını sorun. İhtiyacınız yoksa almamayı seçebilirsiniz. Bu sizin elinizde.

Bu Bağımlılığının Çözümü Nedir?

Alışveriş bağımlılığından kurtulmak için öncelikle bu sorunun farkında olmak gerekiyor. Kişinin tek başına halledebileceği kadar kolay bir değildir, profesyonel yardım alınmalıdır. Ancak bazı küçük önlemler alınabilir. Kredi kartı kullanımını sınırlayabilir, ihtiyacınız olan ürünleri alabilir, sıksık mağazalarda alışveriş merkezlerinde gezmeyerek bu büyülü dünyadan kendinizi bir nebze uzaklaştırabilirsiniz.

Unutmayın her şey istemekle başlar ve siz isterseniz başarırsınız.

alışveriş bağımlılık onyomani alışveriş bağımlılığı onyomani nedir alışveriş bağımlılığı nedir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Tüketici Davranışları ve Hakları
Müşteri İlişkileri Yönetimi

Tüketici Davranışları ve Hakları

05 Şubat 2020
Tüketici Davranışlarını Etkileyen Faktörler
Müşteri İlişkileri Yönetimi

Tüketici Davranışlarını Etkileyen Faktörler

03 Haziran 2020
Bilinçli Tüketici Nedir? Nasıl Olunur?
Satış - Pazarlama

Bilinçli Tüketici Nedir? Nasıl Olunur?

28 Ekim 2020