AnasayfaBlogKoçluk Nedir? Etkili Koçluk Nedir?
Koçluk

Koçluk Nedir? Etkili Koçluk Nedir?

31 Ocak 2016
Koçluk bireylerin ve şirketlerin potansiyeline ulaşmalarına yardımcı olur. Koçluk her birey ve organizasyon için hedeflere ulaşmada önemli bir araçtır.

Koçluk sertifikamı kazandım! Koçluk sertifikamı aldıktan sonra en sık cevapladığım sorulardan biri: ‘’koçluk nedir ?’’ Ne tür bir koçluk yaptığımı söylemeden önce size koçluğun ne yapmadığını açıklamak isterim. Koç sözcüğü birçok insan için spor imajı yaratıyor. Küçükken oyun oynadığımız, okulda takımlara katıldığımız zamanlardan başlıyor. Hepimiz oyuncuları motive etmek için bağıran bir koç veya bir resmi görevliyi takımı hakkında iyi konuşmalar yapması için ikna eden bir koç hatırlarız. Diğerleri için koç sözcüğünün farklı bir çağrışımı vardır. Bazıları bir başkanı, terapisti veya yöneticisini düşünür. Ama bunlardan en komik olanı danışmanların koç zannedilmesidir.

Çünkü danışmanlıkla koçluğu karıştırırlar. Yıllardır müşterilerime doğru cevapları vererek, uzmanlığım için ücret aldığım bağımsız bir işe alım danışmanı olarak çalıştım. Koçluk çok farklı. Sertifikalı bir koç olarak ben müşterilerime doğru cevapları veya çözümleri sunmak için ücret almıyorum. Bu koçun veya danışmanın deneyimini ya da uzmanlığını müşteriye sattığı için ücret aldığı spor koçluğundan veya danışmanlıktan farklı. Aslında koçluk sertifika programı sınavının pratik bölümünde cevap veremeyen koç o sınavdan kalıyor. Bir sertifikalı koç olarak benim işim "balık tutmaktansa müşterilere balık tutmayı öğretmek."

Koçluk nedir?

Profesyonel bir koç olarak benden sık sık koçluğu tanımlamam isteniyor. Koçluğun pek çok farklı tanımı olsa da, benim favorim yazar Alan Fine'ın New York Times'ın en çok satan kitabı "Nasıl Harika Olacağınızı Zaten Biliyorsunuz" kitabında yer alan tanımı. Bu kitapta koçluğu "başkalarının performanslarını geliştirmelerine yardımcı olmak" olarak tanımlıyor. Bu tanımın doğru ve özlü olduğuna inanıyorum. Koçluğun özünü yakalıyor: başkalarının tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak. Müşterilerimle çalışırken amacım her zaman, ister kişisel ister profesyonel olsun, hayatlarının bir alanında performanslarını artırmalarına yardımcı olmaktır. Küçük bir gelişme kaydetmelerine bile yardımcı olabilirsem, bu ileride daha büyük başarılara yol açacak bir dalgalanma etkisi yaratabilir. İşte bu yüzden koç olmayı seviyorum - çünkü yaptığım işin insanların hayatlarında gerçek bir fark yaratabileceğini biliyorum.

İlk iş deneyimlerimde büyük bir şirketin insan kaynakları departmanında işe alım uzmanı olarak çalıştığım zamanlarda, diğer bir ifadeyle kendimi  bir koç olarak hayal etmediğim zamanlarda ilk defa koçluk teriminin profesyonel anlamda kullanılışına şahit olmuştum. O günlerde bir koç sadece birisinin performans konularında problemi olduğunda işe alınırdı.

Bu ofis koridorlarındaki bir sırdı. O zamanlar koç yardımı almak utanç vericiydi. Yıllar önce, bir işe alım profesyoneli olarak çalışmaya başladığımda kendini işe alım profesyoneli olarak sunan insanlarla dalga geçerdik. Bütün söylemeniz gereken şey: "mülakat yapmayı biliyorum" demekti ve işe alınıyordunuz. Daha sonra sektör deneyimini yeterli olmadığına karar verdi. Sertifika programları ile birlikte gelen resmi ölçümlemelere ve özelliklere ihtiyaç duyuldu. Şimdi birçok işe alım profesyoneli kendi değerlerini göz önünce koymak için sertifika tarzı şeyler alıyorlar. Aynı şey koçluk mesleğinde de yıllarca geçerliydi. İnsan kaynaklarında veya bir iş lideri olarak çalışan herhangi biri kendine koç derdi. İK dünyasında deneyimli biri olarak bu kalitenin çeşitli derecelerine oluşturdu. Bugün işler farklı. Uluslararası Koç Federasyonu ve Avrupa Yönderlik ve Koçluk Konseyi (EMCC) gibi organizasyonlar global etikler, standartlar ve sertifika değerlendirmeleri yaratarak koçluk barını yükselttiler.

Etkili koçluk hem bir sanat hem de bir bilimdir. Bir koç olarak, danışanlarınız hakkında topladığınız verileri anlayabilmeniz ve yorumlayabilmeniz gerekir, ancak aynı zamanda her bir danışanın bireysel ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmanız gerekir. Başarılı bir koç, bu iki unsur arasında mükemmel dengeyi bulabilen kişidir.

İnsanlar artık bir koçları olduğunu söylemekten gurur duyuyor. Bu, şirketlerinin onlara değer verdiğini ve gelişimlerine yatırım yapmak istediğini gösterir. Bir koça sahip olmak, şirketin stratejik planlarının bir parçası olarak görüldüğünüzü ve başarınızın onlar için önemli olduğunu gösterir. Etkili bir koç olmak istiyorsanız, müşterileriniz hakkında topladığınız verileri anlayabilmeniz ve yorumlayabilmeniz gerekir, ancak aynı zamanda her müşterinin bireysel ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmanız gerekir. Bu iki unsur arasındaki mükemmel dengeyi bulmak başarı için şarttır.

Sertifikalı profesyonel koçlar yaşam, kariyer, iş ve yönetici koçluğu alanlarında uzmanlaşmıştır. Profesyonel koçluk, talimat, tavsiye veya uzman görüşü paylaşmaktan farklıdır. Profesyonel koçluk, bireylerin ve kuruluşların zengin potansiyellerine ulaşmalarına ve performans ve memnuniyet sağlayan yeni seçenekler ve değerler yaratmalarına yardımcı olan faydalı bir süreçtir.

Sertifikalı bir profesyonel koç olarak, müşterilerimin hedeflerini belirlemelerine, engellerin üstesinden gelmelerine ve kalıcı değişime yol açan eylem planları geliştirmelerine yardımcı oluyorum. Ayrıca müşterilerimin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için destek ve hesap verebilirlik de sağlıyorum. İster kariyer değişikliği yapmak, ister ilişkilerinizi geliştirmek ya da iş yerindeki verimliliğinizi artırmak isteyin, profesyonel koçluk tam potansiyelinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Koçluk Nedir?işe alım profesyonelikoçluk koçluk sertifikakoçluk sertifika programı sertifikalı profesyonel koçluk
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim İçin Koçluk
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Koçluk

08 Ekim 2019
Mentor Koçluk Nedir?
Meslekler

Mentor Koçluk Nedir?

02 Mart 2021
Koçluk; 29 Haziran 2013 tarihinde de resmi gazetede resmen meslek olarak tanındı. Sektör haline geldi. Yapılan araştırmalar bu mesleğin 30 yıl sonra ayakta kalacağı doğrultusunda.
Koçluk

Geleceğimizin Mesleği: Koçluk

06 Haziran 2021