Close
Mobil Menu Bars

Koçluk Nedir?

31 Ocak 2016, 2334 defa okundu.
Koçluk Nedir?
Koçluk Nedir?

2015 benim için iyi sonlanıyor diyebilirim. 2016 ya çok hızlı bir giriş yapmak istiyorum. Koçluk sertifikamı kazandım! Koçluk sertifikamı aldıktan sonra en sık cevapladığım sorulardan biri: ‘’koçluk nedir ?’’ Ne tür bir koçluk yaptığımı söylemeden önce size koçluğun ne yapmadığını açıklamak isterim. Koç sözcüğü birçok insan için spor imajı yaratıyor. Küçükken oyun oynadığımız, okulda takımlara katıldığımız zamanlardan başlıyor. Hepimiz oyuncuları motive etmek için bağıran bir koç veya bir resmi görevliyi takımı hakkında iyi konuşmalar yapması için ikna eden bir koç hatırlarız. Diğerleri için koç sözcüğünün farklı bir çağrışımı vardır. Bazıları bir başkanı, terapisti veya yöneticisini düşünür. Ama bunlardan en komik olanı danışmanların koç zannedilmesidir.

Çünkü danışmanlıkla koçluğu karıştırırlar. Yıllardır müşterilerime doğru cevapları vererek, uzmanlığım için ücret aldığım bağımsız bir işe alım danışmanı olarak çalıştım. Koçluk çok farklı. Sertifikalı bir koç olarak ben müşterilerime doğru cevapları veya çözümleri sunmak için ücret almıyorum. Bu koçun veya danışmanın deneyimini ya da uzmanlığını müşteriye sattığı için ücret aldığı spor koçluğundan veya danışmanlıktan farklı. Aslında koçluk sertifika programı sınavının pratik bölümünde cevap veremeyen koç o sınavdan kalıyor. Bir sertifikalı koç olarak benim işim "balık tutmaktansa müşterilere balık tutmayı öğretmek."

Koçluk nedir?

Sertifika programı sürecinde benim eğitmenim bize sıklıkla "koç süreci sahiplenir, müşteri içeriği" derdi. Bunu başka bir şekilde söylersek koçluk bir SÜREÇ uzmanlığıdır, İÇERİK değil diyor yazar Laura Berman Fortgan. O zaman koçluk nedir ?  Fortgan’ın New York Times en iyi satan kitabı: "Nasıl Harika Olunacağını Zaten Biliyorsunuz" da Alan Fine koçluğu "diğerlerinin performansını geliştirmelerine yardım etmek" olarak tanımlıyor. Koçluk adına var olan bütün tanımlamalardan daha öte bu tanımlama benim favorim. İlk iş deneyimlerimde büyük bir şirketin insan kaynakları departmanında işe alım uzmanı olarak çalıştığım zamanlarda, diğer bir ifadeyle kendimi  bir koç olarak hayal etmediğim zamanlarda ilk defa koçluk teriminin profesyonel anlamda kullanılışına şahit olmuştum. O günlerde bir koç sadece birisinin performans konularında problemi olduğunda işe alınırdı.

Bu ofis koridorlarındaki bir sırdı. O zamanlar koç yardımı almak utanç vericiydi. Yıllar önce, bir işe alım profesyoneli olarak çalışmaya başladığımda kendini işe alım profesyoneli olarak sunan insanlarla dalga geçerdik. Bütün söylemeniz gereken şey: "mülakat yapmayı biliyorum" demekti ve işe alınıyordunuz. Daha sonra sektör deneyimini yeterli olmadığına karar verdi. Sertifika programları ile birlikte gelen resmi ölçümlemelere ve özelliklere ihtiyaç duyuldu. Şimdi birçok işe alım profesyoneli kendi değerlerini göz önünce koymak için sertifika tarzı şeyler alıyorlar. Aynı şey koçluk mesleğinde de yıllarca geçerliydi. İnsan kaynaklarında veya bir iş lideri olarak çalışan herhangi biri kendine koç derdi. İK dünyasında deneyimli biri olarak bu kalitenin çeşitli derecelerine oluşturdu. Bugün işler farklı. Uluslararası Koç Federasyonu ve Avrupa Yönderlik ve Koçluk Konseyi (EMCC) gibi organizasyonlar global etikler, standartlar ve sertifika değerlendirmeleri yaratarak koçluk barını yükselttiler.

Etkili koçluk bilimin ve sanatın bir parçası olarak tanımlanır. Koçluk artık bir onur nişanı gibi düşünülüyor! İnsanlar koçları olduğunu söylemekten gurur duyuyorlar! Bu şirketlerinin onlara değer verdiğini ve gelişime yatırım yapmak istediğini gösteriyor çünkü kendilerini şirketin stratejik planlarının ve üstün başarısının bir parçası olarak görüyorlar! Sertifikalı profesyonel koçlar hayatta, kariyerde, işte ve yönetici koçluğunda uzmanlaşırlar. Profesyonel koçluk talimat, tavsiye veya uzman görüşü paylaşmaktan farklı bir şeydir. Profesyonel koçluk bireylerin ve organizasyonların kendi zengin potansiyellerine ulaşmalarına, performans ve memnuniyete yol açan yeni seçenekler ve değerler yaratmalarına yardımcı  olan faydalı bir süreçtir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!