AnasayfaBlogGemi Makineleri İşletme Bölümü (MYO)
Bölümler

Gemi Makineleri İşletme Bölümü (MYO)

27 Ocak 2021
Gemi Makineleri İşletme Bölümü

Gemi Makineleri İşletme, gemi içinde yer alan her hangi bir problemi çözümlemek üzere işlemleri takip eden, araç ve gereç, ekipman, makineleri takip eden ve işleten bölümdür. Gemi Makineleri İşletme bölümü; gemi İçerisinde yer alan araç, gereç ve ekipmanları kullanabilme yeteneğine sahip, gemiye yağ, yakıt ve su alımı sırasında nezaret eden kişiler yetiştiren akademik bir disiplindir. Herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda, makine dairesinde aksaklık oluşması helinde başmühendise haberdar eden sorumluluk sahibi meslek mensuplarıdır.

Bölüm mezunları kamu alanında çalışabilmesi için KPSS ataması gerçekleşmesi gerekir. Ancak Gemi Makineleri İşletme bölümü için geçtiğimiz yıllarda kadro açılmamıştır. Dolayısıyla mezunlar özel sektörde çalışma imkanı bulur. Denizcilikten keyif alan, ailesinden ya da evinden uzakta yaşayabilecek adayların tercih etmesi gereken bölümlerdendir. Bu bölümde başarıyla ilerlendiği takdirde iyi kazançlar elde edilmesi de mümkündür.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Nedir?

Meslek yüksekokulu kapsamında 2 yıllık ön lisans gemi makineleri işletme bölümünü bitiren öğrenciler stajlarını da tamamladıktan sonra mezuniyet hakkı elde ederler. 3000 kilo wat makine gücüne sahip olan gemilerde makine vardiya zabiti olarak çalışmalarını yürütebilirler. 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayanlar ise uzak yol vardiya mühendisliği veya başmühendis olarak çalışma şansını yakalayabilmektedir.

TYT puanı ile eğitim alınabilecek bölümde, 2 yıl eğitim alan mezunlar 3000 kilo wat büyüklüğündeki gemilerde makine vardiya zabiti olma yeterliliğine sahip olduğu görülmektedir. Bölümü tercih edecek öğrencilerin bu alana ilgi duyuyor olmaları başarılı olmaları için önemlidir. Ayrıca uzun yolculuklara çıkılması gerekeceği için çalışma şartları göz önünde bulundurulmalıdır.

Gemi Makineleri İşletme bölümünden mezun olan öğrenciler kariyerlerine daha farklı bir yön çizmek isteyebilir. Bu sebeple aşağıda yer alan altı lisans bölümünden bir tanesine dikey geçiş yapabilirler. 4 yıllık lisans diploması alma şansını kazanabilecek, Gemi Makine İşletme Dikey geçiş bölümleri aşağıda yer aldığı gibidir.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Gemi Makineleri İşletme bölümü çalışma şartları hiç te kolay değildir. İş imkanları içinde Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gemi adamları sınav merkezi tarafından yürütülmekte olan vardiya zabitliği imkânını da yakalama şansına sahip olurlar. Belli prosedürlere göre ve yönetmelikler çerçevesinde gemilerde görev alma imkanları vardır. 2 yıllık ön lisans bölümünü tamamlayanlar, başmühendisler ya da baş makinistlerin gözetimi altında işlerini yaparlar.

Gemi Makineleri İşletme bölümü gemi makine vardiya zabiti yetiştiren bir bölümdür. Gemi Makineleri İşletme bölümü mezunları, Türk ya da yabancı uyruklu gemilerde çalışabilir. Yönetmeliklerce belirlenmiş deniz hizmet sürelerini başarıyla tamamlayanlar, ilgili sınavlarda da başarılı olursa baş mühendislik ya da baş makinistlik te yapabilmektedir.

Deniz kuvvetlerine bağlı bölümlerde ve özel sektörde faaliyet gösteren gemilerde iş imkanlarındandır. Yabancı dil yeterliliğine sahip olan mezunlar, yabancı bandralı gemilerde de yer alabilir.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Gemi Makineleri İşletme bölümünden mezun olanalar KPSS kontenjanlarında yer verilmesi halinde kamu alanında onun dışında özel kurumlarda iş imkanı elde eder. Gemi Makineleri İşletme mezunları gemi içinde yer alan elektrik üretim sistemleri, kazan sistemi, itici güç sistemi ve operasyonları ile ilgilenir. Tüm bunların bakım ve onarımından sorumludurlar.

Gemi Makineleri İşletme eğitimi 2 yıllık bölümü bitiren mezunlar, Gemi Makineleri İşletme teknikeri unvanı alır. İş çeşitliliğine göre farklılık gösteren sorumlulukları olabileceği gibi başlıca görevleri aşağıda sıraladığımız gibidir.

 • Gemi için yağ, yakıt ya da su alımında hazır bulunması gerekir.

 • Geminin seyahat ettiği sırada makine dairesinde nöbet tutması gerekir.

 • Herhangi bir problem çıkmaması için tüm önlemleri alması gerekir. Bir problem çıkması durumunda ise başmühendisi bilgilendirmekten sorumludur.

 • Her iki saatte bir periyodik kontroller yapması gerekir. Bu periyodik kontrolleri makine kayıt defterine not etmelidir. Bunlar; basınç, ısı, yağ durumu, makine devirleri ve çalışma saatleridir.

 • Verilen talimatlara uygun olarak periyodik bakım ve onarımları yapmaktan sorumludur.

 • Gemide yapılması zorunlu olan yangın tatbikatlarını gözlemler ve katılır.

 • Makine arızalarını tespit etmesi gerekir. Gerekli durumlarda baş makiniste bilgi verir.

 • Baş makinistin belirlediği diğer tüm görevleri yerine getirmekten sorumludur.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Dersleri Nelerdir?

Gemi Makineleri İşletme programını tercih etmeyi düşünen öğrenciler öncelikle kariyer yaşamlarını oluşturmalarını sağlayacak dersleri öğrenmek ister. Eğitim süresince sorumlu olacakları pek çok teknik ve mesleki dersler göreceklerdir. Gördükleri tüm dersler mesleklerinde başarılı birer tekniker olmaları için gerekli bilgileri kapsar.

Gemi Makineleri İşletme bölümünde pek çok dersten 2 yıl boyunca sorumlu olacaklar. Öğrenciler bölümü başarı ile tamamlayabilmek için bölüm şartlarını eksiksiz yerine getirmeleri gerekir. Bunlardan biri de zorunlu staj süreleridir. Gemi Makineleri İşletme bölümünü tercih etmeyi düşünen adayların 4 dönem içinde karşı karşıya kalacakları dersler aşağıdaki gibidir.

 • Mekanik bilimleri

 • Temel ve tıbbi ilk yardım

 • Gemi makinelerine giriş

 • Temel bilgi teknolojileri ve bilgisayar programlama

 • Denizde güvenlik

 • Dizel motorları

 • Elektroteknik

 • Güvenlik ve kalite yönetimi

 • Gemi makineleri operasyon ve bakımı

 • Gemi yardımcı makineleri

 • Denizde güvenlik

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Taban Puan ve Sıralama

2020 YKS üniversite adayları aşağıda bulunan tablodan 2020 taban puanları ve Gemi Makineleri İşletme başarı sıralamaları hakkında bilgi sahibi olabilecektir. Aşağıda yer alan bilgiler ilk 4 eğitim kurumunun başarı puanlarını ve sıralamalarını oluşturur. Bu yazımızda paylaştığımız bilgilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanan güncel bilgilerdir.

ÜniversiteBölüm Taban PuanSıralama
PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİGemi Makineleri İşletme (Burslu)316,51677316714
GALATASARAY ÜNİVERSİTESİGemi Makineleri İşletme (İÖ)301,55056398885
PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİGemi Makineleri İşletme (%75 İndirimli)260,15541756332
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİGemi Makineleri İşletme250,85502868051
gemi makineleri işletme gemi makineleri teknikeri gemi makineleri işletme bölümü gemi makineleri işletme programı gemi makineleri işletme bölümü (MYO)
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.