AnasayfaBlogGemi Makineleri İşletme Bölümü (MYO)
Bölümler

Gemi Makineleri İşletme Bölümü (MYO)

27 Ocak 2021
Sakin, mavi suyun ortasında bir tekne yüzüyor. Tekne beyaz ve kırmızının çarpıcı bir kombinasyonuyla boyanmış ve geminin pruvası yukarı bakıyor. Gökyüzü parlak, berrak bir mavidir ve uzakta kabarık beyaz bulutlar vardır. Tekne huzurlu bir yolculuğun ortasında görünüyor, görünürde başka bir tekne ya da kara yok. Güneş sıcak ışınlarını teknenin üzerine düşürerek sakin ve davetkâr bir atmosfer yaratıyor. Tekne suyun huzuruyla çevrili, sakin ve davetkâr bir atmosfer yaratıyor.
Bölüm AdıTanımMezuniyet Durumu ve İş İmkanları
Gemi Makineleri İşletme BölümüHerhangi bir problemi çözümlemek üzerine gemi içerisinde işlemleri takip eden ve makineleri işleten bölüm.2 yıllık, ön lisans, 3000 kilo wat makine gücüne sahip olan gemilerde makine vardiya zabiti olarak çalışabilir.
Dikey Geçiş BölümleriBölüm mezunlarının 4 yıllık lisans diploması alma şansı.Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği
İş İmkanlarıMezunların kariyer fırsatları.Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, özel sektör, yabancı bandralı gemiler ve deniz kuvvetlerine bağlı bölümler.
Bölümün GörevleriBölüm mezunlarının gemi içinde yer alan sorumlulukları.Tüm basınç, ısı, yağ durumu, makine devirleri ve çalışma saatlerini kontrol etmek, problem durumunda baş mühendisi bilgilendirmek ve periyodik bakım ve onarım yapmak.
DerslerGemi Makineleri İşletme Bölümü dersleri ve çeşitliliği.Gemilerin yapısını, çalışma prensiplerini ve gemilerde güvenlik sağlama yöntemlerini öğrenir.

Gemi Makineleri İşletme, gemi içinde yer alan her hangi bir problemi çözümlemek üzere işlemleri takip eden, araç ve gereç, ekipman, makineleri takip eden ve işleten bölümdür. Gemi Makineleri İşletme bölümü; gemi İçerisinde yer alan araç, gereç ve ekipmanları kullanabilme yeteneğine sahip, gemiye yağ, yakıt ve su alımı sırasında nezaret eden kişiler yetiştiren akademik bir disiplindir. Herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda, makine dairesinde aksaklık oluşması helinde başmühendise haberdar eden sorumluluk sahibi meslek mensuplarıdır.

Bölüm mezunları kamu alanında çalışabilmesi için KPSS ataması gerçekleşmesi gerekir. Ancak Gemi Makineleri İşletme bölümü için geçtiğimiz yıllarda kadro açılmamıştır. Dolayısıyla mezunlar özel sektörde çalışma imkanı bulur. Denizcilikten keyif alan, ailesinden ya da evinden uzakta yaşayabilecek adayların tercih etmesi gereken bölümlerdendir. Bu bölümde başarıyla ilerlendiği takdirde iyi kazançlar elde edilmesi de mümkündür.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Nedir?

Meslek yüksekokulu kapsamında 2 yıllık ön lisans gemi makineleri işletme bölümünü bitiren öğrenciler stajlarını da tamamladıktan sonra mezuniyet hakkı elde ederler. 3000 kilo wat makine gücüne sahip olan gemilerde makine vardiya zabiti olarak çalışmalarını yürütebilirler. 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayanlar ise uzak yol vardiya mühendisliği veya başmühendis olarak çalışma şansını yakalayabilmektedir.

TYT puanı ile eğitim alınabilecek bölümde, 2 yıl eğitim alan mezunlar 3000 kilo wat büyüklüğündeki gemilerde makine vardiya zabiti olma yeterliliğine sahip olduğu görülmektedir. Bölümü tercih edecek öğrencilerin bu alana ilgi duyuyor olmaları başarılı olmaları için önemlidir. Ayrıca uzun yolculuklara çıkılması gerekeceği için çalışma şartları göz önünde bulundurulmalıdır.

Gemi Makineleri İşletme bölümünden mezun olan öğrenciler kariyerlerine daha farklı bir yön çizmek isteyebilir. Bu sebeple aşağıda yer alan altı lisans bölümünden bir tanesine dikey geçiş yapabilirler. 4 yıllık lisans diploması alma şansını kazanabilecek, Gemi Makine İşletme Dikey geçiş bölümleri aşağıda yer aldığı gibidir.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Gemi Makineleri İşletme bölümü çalışma şartları hiç te kolay değildir. İş imkanları içinde Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gemi adamları sınav merkezi tarafından yürütülmekte olan vardiya zabitliği imkânını da yakalama şansına sahip olurlar. Belli prosedürlere göre ve yönetmelikler çerçevesinde gemilerde görev alma imkanları vardır. 2 yıllık ön lisans bölümünü tamamlayanlar, başmühendisler ya da baş makinistlerin gözetimi altında işlerini yaparlar.

Gemi Makineleri İşletme bölümü gemi makine vardiya zabiti yetiştiren bir bölümdür. Gemi Makineleri İşletme bölümü mezunları, Türk ya da yabancı uyruklu gemilerde çalışabilir. Yönetmeliklerce belirlenmiş deniz hizmet sürelerini başarıyla tamamlayanlar, ilgili sınavlarda da başarılı olursa baş mühendislik ya da baş makinistlik te yapabilmektedir.

Deniz kuvvetlerine bağlı bölümlerde ve özel sektörde faaliyet gösteren gemilerde iş imkanlarındandır. Yabancı dil yeterliliğine sahip olan mezunlar, yabancı bandralı gemilerde de yer alabilir.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Gemi Makineleri İşletme bölümünden mezun olanalar KPSS kontenjanlarında yer verilmesi halinde kamu alanında onun dışında özel kurumlarda iş imkanı elde eder. Gemi Makineleri İşletme mezunları gemi içinde yer alan elektrik üretim sistemleri, kazan sistemi, itici güç sistemi ve operasyonları ile ilgilenir. Tüm bunların bakım ve onarımından sorumludurlar.

Gemi Makineleri İşletme eğitimi 2 yıllık bölümü bitiren mezunlar, Gemi Makineleri İşletme teknikeri unvanı alır. İş çeşitliliğine göre farklılık gösteren sorumlulukları olabileceği gibi başlıca görevleri aşağıda sıraladığımız gibidir.

 • Gemi için yağ, yakıt ya da su alımında hazır bulunması gerekir.

 • Geminin seyahat ettiği sırada makine dairesinde nöbet tutması gerekir.

 • Herhangi bir problem çıkmaması için tüm önlemleri alması gerekir. Bir problem çıkması durumunda ise başmühendisi bilgilendirmekten sorumludur.

 • Her iki saatte bir periyodik kontroller yapması gerekir. Bu periyodik kontrolleri makine kayıt defterine not etmelidir. Bunlar; basınç, ısı, yağ durumu, makine devirleri ve çalışma saatleridir.

 • Verilen talimatlara uygun olarak periyodik bakım ve onarımları yapmaktan sorumludur.

 • Gemide yapılması zorunlu olan yangın tatbikatlarını gözlemler ve katılır.

 • Makine arızalarını tespit etmesi gerekir. Gerekli durumlarda baş makiniste bilgi verir.

 • Baş makinistin belirlediği diğer tüm görevleri yerine getirmekten sorumludur.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Dersleri Nelerdir?

Gemi Makineleri İşletme programını tercih etmeyi düşünen öğrenciler öncelikle kariyer yaşamlarını oluşturmalarını sağlayacak dersleri öğrenmek ister. Eğitim süresince sorumlu olacakları pek çok teknik ve mesleki dersler göreceklerdir. Gördükleri tüm dersler mesleklerinde başarılı birer tekniker olmaları için gerekli bilgileri kapsar.

Gemi Makineleri İşletme bölümünde pek çok dersten 2 yıl boyunca sorumlu olacaklar. Öğrenciler bölümü başarı ile tamamlayabilmek için bölüm şartlarını eksiksiz yerine getirmeleri gerekir. Bunlardan biri de zorunlu staj süreleridir. Gemi Makineleri İşletme bölümünü tercih etmeyi düşünen adayların 4 dönem içinde karşı karşıya kalacakları dersler aşağıdaki gibidir.

 • Mekanik bilimleri

 • Temel ve tıbbi ilk yardım

 • Gemi makinelerine giriş

 • Temel bilgi teknolojileri ve bilgisayar programlama

 • Denizde güvenlik

 • Dizel motorları

 • Elektroteknik

 • Güvenlik ve kalite yönetimi

 • Gemi makineleri operasyon ve bakımı

 • Gemi yardımcı makineleri

 • Denizde güvenlik

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Taban Puan ve Sıralama

2020 YKS üniversite adayları aşağıda bulunan tablodan 2020 taban puanları ve Gemi Makineleri İşletme başarı sıralamaları hakkında bilgi sahibi olabilecektir. Aşağıda yer alan bilgiler ilk 4 eğitim kurumunun başarı puanlarını ve sıralamalarını oluşturur. Bu yazımızda paylaştığımız bilgilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanan güncel bilgilerdir.

ÜniversiteBölüm Taban PuanSıralama
PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİGemi Makineleri İşletme (Burslu)316,51677316714
GALATASARAY ÜNİVERSİTESİGemi Makineleri İşletme (İÖ)301,55056398885
PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİGemi Makineleri İşletme (%75 İndirimli)260,15541756332
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİGemi Makineleri İşletme250,85502868051
Gemi Makineleri İşletme Bölümü, Herhangi bir problemi çözümlemek üzerine gemi içerisinde işlemleri takip eden ve makineleri işleten bölüm, 2 yıllık, ön lisans, 3000 kilo wat makine gücüne sahip olan gemilerde makine vardiya zabiti olarak çalışabilir, Dikey Geçiş Bölümleri, Bölüm mezunlarının 4 yıllık lisans diploması alma şansı, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, İş İmkanları, Mezunların kariyer fırsatları, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, özel sektör, yabancı bandralı gemiler ve deniz kuvvetlerine bağlı bölümler, Bölümün Görevleri, Bölüm mezunlarının gemi içinde yer alan sorumlulukları, Tüm basınç, ısı, yağ durumu, makine devirleri ve çalışma saatlerini kontrol etmek, problem durumunda baş mühendisi bilgilendirmek ve periyodik bakım ve onarım yapmak, Dersler, Gemi Makineleri İşletme Bölümü dersleri ve çeşitliliği, Gemilerin yapısını, çalışma prensiplerini ve gemilerde güvenlik sağlama yöntemlerini öğrenir
gemi makineleri işletme gemi makineleri teknikeri gemi makineleri işletme bölümü gemi makineleri işletme programı gemi makineleri işletme bölümü (MYO)
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görsel, fotoğrafçılıkla ilgili bir çevrimiçi kursu tasvir etmektedir. Siyah elbiseli bir kadın, siyah metinli beyaz bir tabelanın önünde durmaktadır. Sahne, öğrenme ve profesyonel eğitim duygusunu yansıtmaktadır. Bu kurs sayesinde öğrenciler, yetkin fotoğrafçılar olmak için gereken bilgi ve becerileri kazanabileceklerdir. Kompozisyon, ışıklandırma, pozlama ve daha fazlası gibi konularla fotoğrafçılığın temellerini öğretmek için tasarlanmıştır. Katılımcılar bu kursa katılarak fotoğrafçılığın yaratıcı potansiyelini keşfedebilir ve çarpıcı görüntüler üretme tekniklerini keşfedebilirler. Doğru rehberlik ve doğru araçlarla herkes fotoğrafçılık sanatını öğrenebilir ve bunu harika fotoğraflar çekmek için kullanabilir.
5
(114)

Fotoğrafçılık Eğitimi

10 Konu5 Saat
Bu, siyah, kolsuz bir elbise giyen genç bir kadının fotoğrafı. Kollarını iki yana açmış, ayakta duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Saçları kısa küt kesilmiş ve çenesinin hemen altına kadar uzanıyor. Yüzü oval şekilli, küçük bir burnu ve dolgun dudakları var. Gözleri koyu renk ve badem şeklindedir ve kendinden emin bir bakışa sahiptir. Cildi pürüzsüz ve hafif bronzlaşmış. Yüksek yakalı ve düz, dar kesim siyah bir elbise giymektedir. Elbise hafif bir kumaştan yapılmıştır ve belinde ince gümüş bir kemerle tamamlanmaktadır. Düşük topuklu ve ayak bileğinde küçük bir tokası olan siyah ayakkabılar giyiyor. Genel görünümü modern ve şık.Evren Yılbaşı
12450
Açık kahverengi ceket giyen ve yuvarlak, siyah çerçeveli gözlük takan bir kadın kapalı bir ortamda duruyor. Yüzünde hoş bir ifade var, dudakları hafifçe gülümseme şeklinde kıvrılmış. Saçları kısa ve kıvırcıktır ve boynuna altın bir kolye takmaktadır. Arka plan, üzerinde beyaz yazılar olan mor bir duvardır. Arka planda bir bitkinin bulanık bir görüntüsü var.
Yuvarlak gözlüklü, mavi kot ceketli ve beyaz gömlekli bir kadın resmi. Saçları kahverengi ve at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmış, yüzü dümdüz karşıya bakıyor. Arka planda birkaç dekoratif bitkinin göründüğü bej renkli bir duvarın önünde duruyor. Yirmili yaşlarının başında olduğu anlaşılıyor ve gözlerinde kararlı ve odaklanmış bir ifade var. Kendinden emin bir pozda duruyor, kolları iki yanında ve çenesi yüksekte. Kıyafetleri şık ve modern, ifadesi ise kararlı ve güçlü.Göksel Yılmaz
11020
Bu görüntü, arka planda kablolar ve beyaz tahta bulunan bir devre kartı üzerinde çalışan bir kişiyi yakalıyor. Bu, fiziksel hesaplama ve robotikte kullanılan bir mikrodenetleyici platformu olan bir Arduino eğitimidir. Görüntüdeki kişi muhtemelen devre kartını kablolarla ve beyaz tahtadaki metinle programlıyor. Kodu yazmak için muhtemelen bir dizüstü bilgisayar kullanıyorlar. Bu görüntüde kabloları işaret eden bir parmağın yakın çekimi, kişinin kabloları nasıl birbirine bağladığını gösteriyor. Arka plandaki dizüstü bilgisayar, eldeki görevin karmaşıklığını ortaya koyuyor. Bu görüntü, dijital dünya için karmaşık ama bir o kadar da gerekli bir beceriyi öğrenme ve uygulama sürecini yansıtıyor. Teknolojinin gücüne ve yeni beceriler öğrenmenin önemine dair harika bir örnek. Arduino eğitimleri öğrencilerin programlamanın temellerini öğrenmelerini ve bunları fiziksel dünyaya uygulamalarını sağlar.
5
(4)

Arduino Eğitimi

19 Konu5 Saat
Yüzünde geniş bir gülümseme olan genç bir adam kameranın önünde duruyor. Kısa, siyah saçları ve parlak, mavi gözleri var. Beyaz bir tişört ve kahverengi kemerli siyah bir kot pantolon giyiyor. Kolları iki yanında ve başı hafifçe sola doğru eğik. Rahat bir duruşu var ve anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor. Gülümsemesi sıcak ve davetkâr, gözleri ise neşe dolu. Dünyayı ele geçirmeye hazır görünüyor.Erkan Varol
9130