AnasayfaBlogSosyal Medyanın Günümüzdeki Yeri
Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Günümüzdeki Yeri

30 Kasım 2018
Sosyal Medyanın Günümüzdeki Yeri

Yeni bir çağın başlangıcı olan sosyal medya dünyanın her yerinden kullanıcıya ulaşıyor. Sosyal medya pratik ve kolay kullanımı sayesinde günümüz şartlarında oldukça popüler bir platform olmuştur. Bilgisayarda, akıllı telefonda, tablette kısacası günlük hayatımızda çok sık kullandığımız bu platform kullanıcılarına birçok hizmet sunmaktadır. 

Sosyal Medya Hesapları

Hemen hemen herkesin bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Kullanıcılar sayesinde sürekli veri akışı sağlanmaktadır. Çeşitli şirketler tarafından toplanan ve markalara kullanıcıların neleri sevip sevmediğini, nelere ihtiyacı olup olmadığı hakkında bilgiler oluşturur. Bu bilgiler doğrudan kullanıcıdan alındığı için kullanıcıların daha kaliteli hayat sürebilmesini sağlamaktadır. Tabi ki bu durumun getirdiği olumlu ve olumsuz yönleri vardır.

Sosyal medya bağımlılığı konusunda zayıf bir tutum sergilenmemeli. Bu mecraları kullanan herkes bu konuda kendilerinin en büyük yardımcısı olan iradeyi layıkıyla kullanmalı, zamanı nasıl yöneteceklerini bilmeli ve izleyecekleri yolu en uygun biçimde seçmeli. Bizler sosyal medyanın değil o bizlerin kontrolü altında olmalı.

Sosyal Medya Kullanıcıları

Sosyal medya kullanıcıların dünyanın birçok yerinden aynı anda etkileşim halinde bulundukları bir dijital dünyadır. Öncelikle sosyal medya tekil olarak isimlendirilse bile farklı platformlara ayrılmaktadır. Her platformun farklı olabilen kuralları vardır. Ancak ortak olarak temel görgü kurallarını benimsemektedirler.

Sosyal medya genelde ne için kullanılıyor?

Sosyal medya kullanıcıları dijital dünyaya her an bağlıdırlar. İstedikleri platform içinde ilgilendikleri alanları belirleyebilir ve bu alanlardaki verilere anlık erişebilmektedirler. Genel olarak eğlence amaçlı kullanılan bu platformun içinde iş dünyası ve devletlerde kendi yerlerini almışlardır. 

Sosyal medya ne gibi iş imkanları oluşturdu?

Dijital dünya kendi içinde sosyal medya aracılığı ile son yıllarda yeni iş imkanları oluşturmuştur. İçerik editörlüğü, blog yazarlığı ya da sosyal medya uzmanlığı gibi birçok alanda kullanıcılarına iş olanağı sağlamıştır.

Sosyal Medya Takip ve Takipçi Kavramı

Kullanıcılar hem takipçi hem de takip edilendir. Günümüzde kullanıcıların en çok istediği şey takipçi sayılarının fazla olmasıdır. Ne kadar fazla? Sorusunu sormuş olabilirsiniz. Bunun bir sonu olmamakla birlikte genel olarak on binler, yüzbinler, milyonlar olarak görülmektedir. Yaratıcılık ve iz bırakma hayatımızın her anında yeni şeyler düşünürüz.

Daha iyisi var mı diye merak ederiz veya eşsiz olması için hayallerimizi ve emeğimizi katarız. Sosyal medya tüm bunları yapabilmemize olanak sağlıyor. Beğendiğimiz ya da beğenmediğimiz konuları konuşabiliyor diğer kullanıcılar ile tartışabiliyoruz ve en önemlisi ise iz bırakıyoruz. Bize ait olan bir düşünceyi veya bir hayali diğer kullanıcılar ile paylaşabiliyoruz.

Popüler Kültür ve Sosyal Medya

İnsanoğlu her zaman sahip olduklarına bir yenisini daha eklemek istemiştir daha fazlasına sahip oldukça geçici mutluluklar yakalamıştır. Günümüzde mutlu olmak hem çok kolay hem de çok zor bunun sebebi ise popüler kültür ve beynimizdir. Popüler kültür 20.yüzyıldan sonra toplumsal modernleşmeyi benimsemiştir. Toplumun sürekli olarak ileriye gitmesi ve toplumun içindeki bireylerin güzel olanı benimsemesi popüler kültürü oluşturmuştur. 

Sosyal medya ve etkisi popüler kültüre en iyi örneklerden biridir. Neredeyse tüm dünya etkileşim halindedir. Peki burada beynimizin ne iş yapar? Bildiğiniz gibi beynimiz mutlu olduğumuzda endorfin hormonunu salgılamaktadır. Mutlu olduğumuz her an bu hormon salgılanır ve kendimizi iyi hissederiz. Bu hormon ne kadar çok salgılanırsa mutluluk eşiğimizde artar ve dolayısıyla daha fazlasına ihtiyaç duyarız. 

Bu noktada takipçi sayımızın fazla olması ve sürekli bildirim almamız bizi mutlu edeceği için hep daha fazlasını istemekteyiz. Sosyal medyanın hayatın akışında önemli bir yeri olduğunu görüyoruz. Gitmediğimiz yerleri görebilmemizi dünyanın başka bir yerinde verilen konsere online katılabilmemizi ve ailemize çok kısa sürede ulaşabilmemizi sağlıyor. Sizde dijital dünyanın içinde yer almak isterseniz Instagram, Twitter, Facebook, YouTube gibi platformları kullanabilirsiniz.

Yazar: Caner Demir

sosyal medya popüler kültür internet içerik editörlüğü sosyal medya uzmanlığı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
389219
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat