AnasayfaBlogKıdemli Dijital Pazarlama Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Kıdemli Dijital Pazarlama Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

06 Temmuz 2021
Kıdemli Dijital Pazarlama Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama kavramı yeni olmasına rağmen, dijital pazarlamayı oluşturan bileşenler uzun bir süredir hayatımızın bir parçasıdır. Pazarlamacılar, SEO uzmanları son 5 yıl içinde internet pazarlama stratejisi için daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu fark ettiler. Dolayısıyla dijital pazarlama terimi daha fazla ilgi çekmeye başladı. Her meslek grubunda olduğu gibi bu meslek grubunda da bir yöneticiye ihtiyaç duyulması da kaçınılmazdı. Özellikle bu alanda tecrübe ve bilgisi çok yüksek olan kıdemli yöneticiler kurumlar tarafından oldukça fazla ilgi görmeye başladı.

Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi, mevcut tüm dijital pazarlama kanallarında bir markayı, ürünleri ya da hizmetleri tanıtmak için hareket geçen bu alanda tecrübesi yüksek olan kişilerdir. En temel sorumluluğu tecrübesi doğrultusunda bir dijital pazarlama kampanyası planlamak ve yürütmektir.

Yazımızda kıdemli dijital pazarlama yöneticisi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları araştırdık. Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi nedir? Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi ne iş yapar? Birlikte inceleyelim.

Kıdemli Dijital Pazarlama Yöneticisi Nedir?

Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi, çalıştığı kurumun verdiği hizmetleri tanıtmak üzere dijital kampanyaların yönetimi konusunda uzun süreli tecrübesi olan meslek mensuplarına verilen addır. Hazırlanan kampanyaları geliştirmekle ve takibini yapmakla sorumlu olan kıdemli dijital pazarlama yöneticisi, kampanyaların uygulanması sürecinde de etkin olarak rol sahibidir. Çalıştığı kurumun dijital platformlarda marka bilinirliğinin arttırmak ve marka sadakatinin geliştirilmesi sağlamak da yine kıdemli dijital pazarlama yöneticisinin sorumluluğu altındadır.

Bu alanda kariyer planı olan kişiler nasıl bir eğitim şartı arandığını araştırır. Dijital pazarlamaya ilgi duyanlar ve dijital ajanslarda çalışmayı hedefleyenler dijital pazarlama sertifika programlarına katılarak bu alanda çalışma imkanı elde etmek için eğitim alabilir. Ayrıca dört yıllık eğitim veren üniversitelerin işletme, pazarlama ve iletişim fakültelerinden mezun olanlar için hazırlanan sertifika programları oldukça fazla ilgi görmektedir. Kişilerin aynı zamanda mesleki nitelikleri taşıması gerekir. Bu nitelikler sayesinde işlerinde daha başarılı olabilirler. Kıdemli dijital pazarlama yöneticisinin sahip olması nitelikler aşağıdaki gibidir.

 • Planlama ve organizasyon becerisi sergilemeleri oldukça önemlidir. 

 • Analitik ve yaratıcı düşünme yeteneğine sahip olmaları meslekteki başarıları için oldukça önemlidir.

 • Sözlü ve yazılı iletişim kanallarını etkin şekilde kullanabilmeleri gerekir.

 • İşbirliği ve ekip yönetimine yatkınlık göstermeleri gerekir.

 • Dijital pazarlama araçları ve kanallarına hakim olmaları gerekir.

 • İş takibi yapmaları ve zaman yönetimi becerisi sergilemeleri gerekir.

Kıdemli Dijital Pazarlama Yöneticisi Ne İş Yapar?

Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi birçok önemli sorumluluğu üstlenir. Dijital pazarlama birçok bileşenin bir araya gelmesinden meydana gelir. Bu yönetici, ekibinde yer alan ve tüm bileşenlerin işleyişini temsil eden uzmanları denetlemek ya da kendi başına farklı görevleri yürütmekle yükümlü olan kişidir. Bu bileşenler; içerik pazarlama, sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlama, mobil pazarlama olarak sıralanabilir. Tüm bu süreçlerin takibi bu meslek mensubunun kontrolünde gelişmektedir. Peki, kıdemli dijital pazarlama yöneticisinin görev ve sorumlulukları nelerdir?

İnternet ortamında yer alan potansiyel müşterileri arttırmak için çalışan kıdemli dijital pazarlama yöneticinin görevleri arasında oldukça önemli süreçler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Şirketin dijital stratejilerini oluşturma sürecinde rol sahibi olmak,

 • Oluşturulan dijital stratejileri periyodik olarak planlamak ve yönetimini sağlamak,

 • Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook gibi platformlarda kitleye ve platformun amacına yönelik olacak şekilde sosyal medya planlaması yapmak,

 • Şirketin web sitesini geliştirmek için çalışmalar yürütmek,

 • Marka bilinirliğini en üst seviyelere çıkarmak için kampanyaları yönetmek,

 • SEO çalışmaları ve SEM çalışmalarını planlamak ve yönetmek,

 • Pazar koşullarına dair veriler hakkında analizler yapmak,

 • En son gelişen dijital pazarlama tekniklerini takip etmek,

 • Dijital gelişime dair olan programlardan veriler toplayarak, raporlar hazırlamak temel görevlerini oluşturmaktadır.

Kıdemli Dijital Pazarlama Yöneticisi Maaşları

Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi tanıtım ve pazarlama sürecini içeren tüm unsurlardan sorumlu olan kişidir. Müşteriyle iletişim kurmak ve onlara bir bütün olarak dijital pazarlamanın faydalarını ve en önemlisi de işletmelerinin yararları anlatmak da önemli görevleri arasında yer alır. Dijital pazarlama stratejisini tasarlayan Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi, bir işletmenin çevrimiçi sürekliliğinin devam etmesi için eksiksiz bir strateji oluşturması ve mevcut araçların tümünü kullanması gerekir. Stratejilerini müşteriye ve ilgili taraflara bildirmelidir. Planın yürütülmesini izlemelidir.

Dijital pazarlama planının uygulanmasını izleyerek her sürecin doğru ve zamanında yürütülmesi için çalışmalar yapılmasını sağlamış olur. Stratejiyi daha iyi sonuçlar almak için optimize etmelidir. Stratejiyi mevcut sonuçlara dayalı olarak en iyi duruma getirme çabası içinde olmalıdır. Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi, tecrübeleri doğrultusunda çalıştığı kurumun özelliklerine göre maaş kazanmaktadır. Kendini sürekli geliştirmeye devam etmesi oldukça önemlidir. Pazarlama stratejilerini yakından takip etmeleri ve yenilikleri çalışmalarına hızlı bir şekilde uygulamaları gerekir. Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi ne kadar kazanır, inceleyelim.

 • Yeni mezun bir Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi 5.500 TL ile çalışmaya başlar.

 • Tecrübe edinmiş bir Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi 8.500 TL maaş kazanır.

 • Uzun yıllar tecrübe sahibi olan bir Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi en fazla 13.500 TL’ye kadar gelir elde eder.

Kıdemli Dijital Pazarlama Yöneticisi Nasıl Olunur?

Her meslekte olduğu gibi bu alana ilgisi olan kişiler de eğitim olanaklarının neler olduğunu ve mesleğin hangi eğitim şartlarına sahip olduğunu araştırır. Dijital pazarlamaya ilgi duyan kişiler ve dijital ajanslarda çalışmayı hedefleyen kişiler dijital pazarlama sertifika programlarından faydalanabilir. Dört yıllık lisans eğitimi veren üniversitelerin işletme, pazarlama ve iletişim bölümlerinden mezun olanlar için hazırlanan sertifika programları bu alanda çalışacaklar için oldukça faydalıdır. Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi olabilmek için eğitimleri eksiksiz olarak tamamlamak önemlidir. Dünyada teknolojik anlamda yaşanan değişimleri takip etmelidir. Sahip oldukları bilgiler gelişimlerine hız kazandırır. Kıdemli dijital pazarlama yöneticisi olmak isteyen kişiler aşağıdaki eğitimleri almaları gerekir.

 • Dijital mecralarda işletme hesabı oluşturma,

 • Google AdWords,

 • Remarketing,

 • SEO,

 • Analytics,

 • Dijital mecralarda reklam kampanyaları oluşturma ve yönetme,

 • Sosyal medya yönetimi gibi konular hakkında eğitim almaları önemlidir.

Kıdemli Dijital Pazarlama Yöneticisi Kıdemli Dijital Pazarlama Yöneticisi nedir Kıdemli Dijital Pazarlama Yöneticisi ne iş yapar Kıdemli Dijital Pazarlama Yöneticisi nasıl olunur Kıdemli Dijital Pazarlama Yöneticisi maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209