AnasayfaBlogSosyal Medya ve Etkisi
Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Etkisi

17 Ocak 2019
Modern bir cep telefonu tutan bir kişinin elinin yakından görünümü. Telefon siyah renkli ve yuvarlak bir şekle sahip. Kişinin parmağı, bir fotoğraf gösteren telefonun ekranını işaret ediyor. Arka planda saksı içinde yeşil bir bitki görülüyor. Ayrıca, görüntünün sağ tarafında bir klavyenin yakın çekimi görülmektedir. Klavyenin tuşları beyaz ve siyah karışımıdır. Kişinin eli telefonun büyük bir kısmını kaplıyor, ancak düğmeleri ve şarj portunu seçmek mümkün. Genel arka plan bulanıklaştırılarak görüntüye odaklanmış bir görünüm kazandırılmış.
DönemHaber Alma AracıEtkisi
GeçmişGazeteHaberler sadece yayınlanan gazeteler aracılığıyla alınırdı, yerel veya ulusal haberler sunulurdu
GeçmişRadyoDinleyicilere daha anlık haber sunma imkanı sunulmuştur, geniş kitlelere uluşmuştur
GeçmişTelevizyonGörüntülü habercilik imkanı sunmuştur, başlangıçta tek kanal ile yayın yapılırdı
GeçmişÖzel Sektör TelevizyonlarıÇeşitlilik ve rekabet ortamı oluşturmuştur, pazarlama ve reklamcılığın gelişimine katkıda bulunmuştur
GünümüzSosyal MedyaAnlık, geniş kitlelere ulaşma imkanı, kişiselleştirilebilir içerik sunumu yapılabilmesi
GünümüzSosyal MedyaYıldız yaratma, fikirlerin ve trendlerin hızlı yayılması
GünümüzSosyal MedyaDijital pazarlama ve reklamcılıkta yeni ufuklar açıldı, hedef kitlelere daha etkili ve kişiselleştirilmiş reklam sunma imkanı
GünümüzSosyal MedyaHaberlerin ve bilgilerin hızlı ve geniş kapsamlı dağılımı, daha fazla bilgiye herkesin erişmesi
GünümüzSosyal MedyaManipülatif ve yanıltıcı bilgilerin yayılması, bilgi kirliliği
GünümüzSosyal MedyaKişisel bilgi gizliliğinin ihlali, mahremiyet sorunları

Son yıllarda sosyal medya etkisini iletişim, haber, yıldız yaratma, reklam ve pazarlama gibi bölümlerde çok fazla hissettirdi. Yıllardan beri insanlar ilk önce gazete ve radyo ile haberleri alırdı. Daha sonra televizyon ortaya çıktı ve belli süre tek bir kanal ile yayın sürdü. Haber bir ekip tarafından tüm ülkeye veriliyordu. Ardından özel sektör televizyona giriş yaptı. 

Habercilik ve Sosyal Medya

Çok sesli bir habercilik anlayışı başladı. Daha sonra tek başına haber kanalları kurudu. Bu seferse taraf sorunu ortaya çıktı. Her kanal aynı haberi vermiyordu. Her kanal kendi ideolojisi peşinden koştu. Tarafsız habercilik ortadan kalktı. Bundan bunalan toplum sosyal medyanın gücünü ve kendi haberciliğini keşfetti. Şimdilerde sosyal medya her yerde. Olumsuz bir şey yaşadığı zaman kişi hemen telefon kamerası ile çekiyordu. Sonra onu Instagram, Facebook ve Twitter’da paylaşıyordu. 

Milyarca dolarlık kameraya, yayın odasına ve haber metnine gerek yoktu. Tek bir telefon ve internet artık yetmeye başladı. Önce hayvan işkenceleri görüntüleri çekilmeye başlandı. Sosyal medyada bu kişiler paylaşıldı. İnsanlar yaşanan bu hayvan zulümlerini görür oldu. Televizyon, radyo ve gazetenin göstermediği birçok haberi sosyal medya göstermeye başladı. 

Sosyal Medyanın YüzüMedyanın üstünde durmadığı gerçekleri insanlar artık örgüt olup kendi haberciliği ile birbirine gösterdi. Hayvanlara işkence yapanların kanıtları ortaya çıktı. Aynı zamanda araştırmacı gazetelik sosyal medyada kendini gösterdi. Suçlular ifşa oldu. Sosyal medyanın aydınlık yüzü olduğu kadar onun kadar etkili olan karanlık yüze de ortaya çıktı. 

Sosyal medyanın karanlık yüzü nedir?

Sosyal medyada yalan haberler ve iftiralar çok çabuk yayıldı. Bir kişi hedef haline getirilip yalan resimlerle Photoshop ile o kişiye karalama kampanyaları başladı. Artık istenilen kişi rahatça hedef haline getirilebiliyordu. Bir sanatçı, iş adamı, milletvekili ve diğer önemli kişiler hemen hedef gösterilebiliyordu. 

Sadece resim ile karalama yapılmıyor. Video montaj tekniği ile kelimeler cımbızla ayrılıp istenilen şey ortaya sunulabiliyor. Bunu sosyal medya ne yazık ki önlenemiyor. Sevilen bir kişi bir anda sevilmeyen kişiye dönüşüyor. İtibar karalama hemen oluyor. Bunun yorum boyutunda var. Bu resim ve videoların altına insanlar özgürce yorumda bulunabiliyor. Küfürler ve hakaretler rahatça yazılır hale geldi. 

Yıldız Yaratma ve Reklam 

İnsanlar kendilerini şöhret yapmak için küçük durumlara düşürmeye başladı. Değişik ve komik videolar yükleyip kendilerini şöhret yapma çalışmaları ortaya çıktı. Akla gelmeyecek saçma davranışlar ve konuşma şekilleri ortaya çıktı. Hele şakalar. Şaka ile alakası olmayan şeyler ürettiler. Su şakaları, süpürge şakaları, komik replikler ve metinler yazıp minik videolar zamanla ortaya çıktı. İnsanlar film sektörünü kısa videolara sıkıştırmaya çalışmaya başladı.

Dev prodüksiyonlara, ışıklara ve oyunlara gerek yoktu. Herkes âdete yönetmen, yazar ve oyuncu olmuştu. Tabi ortaya çıkan işte bu kadar gülünç ve saçma olmaya başladı. Nerede saçmalık varsa hemen yayılmaya başladı. Bu minik videolar ile güç alan kişiler sosyal medya fenomenlerini ortaya çıkardı. Kişiler artık tanınmaya başladı. Bu minik videolardan güç alıp kendi filmlerini çekip vizyona koymaya başladılar. Fakat ortaya çıkan iş ne kadar kaliteli? Müzik ve sinema sektörü sosyal medya yüzünden baya darbe yedi.

Müzik Kanalları Küçülüyor

Eskiden televizyonda bir sanatçının müzik videosunu izlemek için saatlerce oturup beklenirdi. Kolayca ulaşımı olmazdı. Sosyal medya sayesinde artık her şeye ulaşmak an meselesi oldu. Klipler rahatça izlenebilir oldu. Artık müzik kanalarını izlemeye gerek kalmadı. İstemediğin sanatçıları pas geçebilme imkânı doğdu. İnsanlar kendi beğenilerine göre istediği klipleri izlemeye başladı.

Sosyal medyada kendi şarkısı yapan kişiler tanınmaya başladı. Artık rahatça şarkıcı olunabiliyordu. Müzik şirketine bağlı olmadan kendi adını duyurma imkanı ortaya çıktı. Sosyal medyanın reklam ve dijital pazarlama bölümüne bu yıldızlar üstünden baya üst seviyeye ulaştı. Kendini videoya alan bu yıldızlar ürün tanıtmaya ve sosyal medyada kişiselleştirilmiş reklamlar yapmaya başladı. üst üste çekilişler ortaya çıktı. hediye ürünler. satış ve pazarlama taktikleri sonunda sosyal medyada yerini buldu.

Sosyal medyada reklam vermek için eğitim almak gerekir mi?

Istanbul İşletme Enstitüsü bu konuda sertifika destekli ücretsiz online eğitimler vermekte. Facebook ve Instagram Reklamcılığı eğitimi ile bu konuda da profesyonelleşebilirsiniz.

Geçmiş, Gazete, Haberler sadece yayınlanan gazeteler aracılığıyla alınırdı, yerel veya ulusal haberler sunulurdu, Geçmiş, Radyo, Dinleyicilere daha anlık haber sunma imkanı sunulmuştur, geniş kitlelere uluşmuştur, Geçmiş, Televizyon, Görüntülü habercilik imkanı sunmuştur, başlangıçta tek kanal ile yayın yapılırdı, Geçmiş, Özel Sektör Televizyonları, Çeşitlilik ve rekabet ortamı oluşturmuştur, pazarlama ve reklamcılığın gelişimine katkıda bulunmuştur, Günümüz, Sosyal Medya, Anlık, geniş kitlelere ulaşma imkanı, kişiselleştirilebilir içerik sunumu yapılabilmesi, Günümüz, Sosyal Medya, Yıldız yaratma, fikirlerin ve trendlerin hızlı yayılması, Günümüz, Sosyal Medya, Dijital pazarlama ve reklamcılıkta yeni ufuklar açıldı, hedef kitlelere daha etkili ve kişiselleştirilmiş reklam sunma imkanı, Günümüz, Sosyal Medya, Haberlerin ve bilgilerin hızlı ve geniş kapsamlı dağılımı, daha fazla bilgiye herkesin erişmesi, Günümüz, Sosyal Medya, Manipülatif ve yanıltıcı bilgilerin yayılması, bilgi kirliliği, Günümüz, Sosyal Medya, Kişisel bilgi gizliliğinin ihlali, mahremiyet sorunları
sosyal medya reklam ve pazarlama iletişim haber yıldız yaratma online eğitimler
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kızıl saçlı, sakallı ve beyaz gömlekli bir adam başparmağını kaldırıyor. Yüzü görüntünün odak noktasıdır, arka planda bulanık bir bilezik vardır. Sağında beyaz zemin üzerinde siyah bir yazı ve üstünde içinde beyaz bir tik olan yeşil bir daire var. Adamın geniş bir gülümsemesi var ve yaptığı işten çok memnun görünüyor. Sanki neşesini vurgulamak istercesine etrafı güneşli bir atmosferle çevrili. Gözleri kapalı ve başparmağıyla onay ve pozitiflik ifade eden bir işaret yapıyor. Coşkusu bulaşıcı ve bu resme bakarken iyimserlik hissetmemek mümkün değil.
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
1287524
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860