AnasayfaBlogSosyal Medya ve Etkisi
Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Etkisi

17 Ocak 2019
Sosyal Medya ve Etkisi

Son yıllarda sosyal medya etkisini iletişim, haber, yıldız yaratma, reklam ve pazarlama gibi bölümlerde çok fazla hissettirdi. Yıllardan beri insanlar ilk önce gazete ve radyo ile haberleri alırdı. Daha sonra televizyon ortaya çıktı ve belli süre tek bir kanal ile yayın sürdü. Haber bir ekip tarafından tüm ülkeye veriliyordu. Ardından özel sektör televizyona giriş yaptı. 

Habercilik ve Sosyal Medya

Çok sesli bir habercilik anlayışı başladı. Daha sonra tek başına haber kanalları kurudu. Bu seferse taraf sorunu ortaya çıktı. Her kanal aynı haberi vermiyordu. Her kanal kendi ideolojisi peşinden koştu. Tarafsız habercilik ortadan kalktı. Bundan bunalan toplum sosyal medyanın gücünü ve kendi haberciliğini keşfetti. Şimdilerde sosyal medya her yerde. Olumsuz bir şey yaşadığı zaman kişi hemen telefon kamerası ile çekiyordu. Sonra onu Instagram, Facebook ve Twitter’da paylaşıyordu. 

Milyarca dolarlık kameraya, yayın odasına ve haber metnine gerek yoktu. Tek bir telefon ve internet artık yetmeye başladı. Önce hayvan işkenceleri görüntüleri çekilmeye başlandı. Sosyal medyada bu kişiler paylaşıldı. İnsanlar yaşanan bu hayvan zulümlerini görür oldu. Televizyon, radyo ve gazetenin göstermediği birçok haberi sosyal medya göstermeye başladı. 

Sosyal Medyanın Yüzü

Medyanın üstünde durmadığı gerçekleri insanlar artık örgüt olup kendi haberciliği ile birbirine gösterdi. Hayvanlara işkence yapanların kanıtları ortaya çıktı. Aynı zamanda araştırmacı gazetelik sosyal medyada kendini gösterdi. Suçlular ifşa oldu. Sosyal medyanın aydınlık yüzü olduğu kadar onun kadar etkili olan karanlık yüze de ortaya çıktı. 

Sosyal medyanın karanlık yüzü nedir?

Sosyal medyada yalan haberler ve iftiralar çok çabuk yayıldı. Bir kişi hedef haline getirilip yalan resimlerle Photoshop ile o kişiye karalama kampanyaları başladı. Artık istenilen kişi rahatça hedef haline getirilebiliyordu. Bir sanatçı, iş adamı, milletvekili ve diğer önemli kişiler hemen hedef gösterilebiliyordu. 

Sadece resim ile karalama yapılmıyor. Video montaj tekniği ile kelimeler cımbızla ayrılıp istenilen şey ortaya sunulabiliyor. Bunu sosyal medya ne yazık ki önlenemiyor. Sevilen bir kişi bir anda sevilmeyen kişiye dönüşüyor. İtibar karalama hemen oluyor. Bunun yorum boyutunda var. Bu resim ve videoların altına insanlar özgürce yorumda bulunabiliyor. Küfürler ve hakaretler rahatça yazılır hale geldi. 

Yıldız Yaratma ve Reklam 

İnsanlar kendilerini şöhret yapmak için küçük durumlara düşürmeye başladı. Değişik ve komik videolar yükleyip kendilerini şöhret yapma çalışmaları ortaya çıktı. Akla gelmeyecek saçma davranışlar ve konuşma şekilleri ortaya çıktı. Hele şakalar. Şaka ile alakası olmayan şeyler ürettiler. Su şakaları, süpürge şakaları, komik replikler ve metinler yazıp minik videolar zamanla ortaya çıktı. İnsanlar film sektörünü kısa videolara sıkıştırmaya çalışmaya başladı.

Dev prodüksiyonlara, ışıklara ve oyunlara gerek yoktu. Herkes âdete yönetmen, yazar ve oyuncu olmuştu. Tabi ortaya çıkan işte bu kadar gülünç ve saçma olmaya başladı. Nerede saçmalık varsa hemen yayılmaya başladı. Bu minik videolar ile güç alan kişiler sosyal medya fenomenlerini ortaya çıkardı. Kişiler artık tanınmaya başladı. Bu minik videolardan güç alıp kendi filmlerini çekip vizyona koymaya başladılar. Fakat ortaya çıkan iş ne kadar kaliteli? Müzik ve sinema sektörü sosyal medya yüzünden baya darbe yedi.

Müzik Kanalları Küçülüyor

Eskiden televizyonda bir sanatçının müzik videosunu izlemek için saatlerce oturup beklenirdi. Kolayca ulaşımı olmazdı. Sosyal medya sayesinde artık her şeye ulaşmak an meselesi oldu. Klipler rahatça izlenebilir oldu. Artık müzik kanalarını izlemeye gerek kalmadı. İstemediğin sanatçıları pas geçebilme imkânı doğdu. İnsanlar kendi beğenilerine göre istediği klipleri izlemeye başladı.

Sosyal medyada kendi şarkısı yapan kişiler tanınmaya başladı. Artık rahatça şarkıcı olunabiliyordu. Müzik şirketine bağlı olmadan kendi adını duyurma imkanı ortaya çıktı. Sosyal medyanın reklam ve dijital pazarlama bölümüne bu yıldızlar üstünden baya üst seviyeye ulaştı. Kendini videoya alan bu yıldızlar ürün tanıtmaya ve sosyal medyada kişiselleştirilmiş reklamlar yapmaya başladı. Üst üste çekilişler ortaya çıktı. Hediye ürünler. Satış ve pazarlama taktikleri sonunda sosyal medyada yerini buldu.

Sosyal medyada reklam vermek için eğitim almak gerekir mi?

Istanbul İşletme Enstitüsü bu konuda sertifika destekli ücretsiz online eğitimler vermekte. Facebook ve Instagram Reklamcılığı eğitimi ile bu konuda da profesyonelleşebilirsiniz.

Yazar: Alper Saygın

sosyal medya reklam ve pazarlama iletişim haber yıldız yaratma online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E ticaret sayesinde uyurken bile para kazanmak mümkün. Peki ama nasıl? E ticaret eğitimi ile e ticareti öğrenebilir, kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.
Satış - Pazarlama

E-Ticaret ve Sosyal Medya Etkisi

16 Eylül 2019
CV'nizde Sosyal Medya Etkisi
Özgeçmiş Bölümleri

CV'nizde Sosyal Medya Etkisi

28 Mayıs 2019
Sosyal Medya ve Toplumsal Çöküş
Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Toplumsal Çöküş

15 Eylül 2018
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755229