AnasayfaBlogEn Cömert Reklam Kanalı: Sosyal Medya
Sosyal Medya

En Cömert Reklam Kanalı: Sosyal Medya

09 Mart 2018
Reklam Kanalı Sosyal Medya

Son yıllarda sosyal medya etkisi bir hayli fazla. Sosyal medyayı doğru kullanmayı bilirseniz, sizin için en ucuz ve en etkili reklam kanalı oluverir. Ama, unutmayın ki cömert olduğu kadar nankördür de, kendinizi sık sık hatırlatmalı ve kitlenizi yeniliklerinizden haberdar etmelisiniz.

Sosyal Medya Nedir?

Türkiye’de sosyal medyanın altı üstü 10 senelik bir geçmişi var . Elbette daha evveli de var fakat sohbet-muhabbet dışında iş dünyasının da ciddi olarak dahil olup satış, pazarlama, reklam, halkla ilişkiler ve benzeri alanlarda kullanmaya başlanmasıyla layığını bulan sosyal medyanın ülkemizdeki geçmişi yaklaşık 10 sene.

Peki, bu 10 yıllık süreçte sosyal medya hayatlarımıza nasıl işledi dersiniz? Hemen söyleyeyim! Çok acayip işledi. Bir ürününüz var ve bir de ulaşmak istediğiniz hedef kitleniz. Demografik, coğrafik ve psikolojik özelliklerine göre bir grup tüketiciniz var ve siz yurdun çeşitli bölgelerine dağılmış bu gruba ürününüzü ve kendinizi anlatmak istiyorsunuz. Şimdi bir düşünün; hedef kitlenizdeki her bireyin evine ve hatta cebine nasıl sızarsınız? TV reklamları deseniz, ateş pahası. Gazete-dergi deseniz, e artık dünya dijital olmuş. Baskı ve tirajlar epey düşük ve işin yorucu tarafı herkesin tercihi farklı bir yayın gurubu olabilir ve stratejik davranmak için ortak paydayı yakalayacağım diye uğraşmak zorunda kalınabilir. Sokak afişleri, billboardlar, el ilanları deseniz nafile. Olay yayılana kadar sizin ürünün modası geçer. Zaman kaybı...

İşin Püf Noktası: Sosyal Medya

Bir kere maliyeti aşırı düşük. Ulaşılan kitle ise aşırı büyük. Ulaşım hızı aşırı yüksek ve raporlaması aşırı pratik. Bugün sosyal medyada reklam vermek için çok basit yollar var. Mesela Facebook reklamlarını kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız banner ya da merak uyandıracak birkaç cümlelik düz yazı, seçeceğiniz özelliklere sahip tüm Facebook kullanıcılarının ekranlarında, belirleyeceğiniz saat dilimlerinde görüntülenebilir. Aynı çalışmayı Twitter için, Instagram için ve benzer sosyal medya kanalları için de uygulayabilirsiniz. Ayrıca, trend olmak o kadar da zor değil. Birbirine psikolojik olarak bağlı gruplardan, yani takipleşenlerden bir kişinin sizi fark etmesi demek, tüm guruba yayılmanız demek oluyor. Her ağın kendi kuralları, reklam yayınlama yöntemleri ve maliyetleri ile ilgili bilgiler ise kendi sitelerinde veya uygulamalarında açık açık sizlere anlatılıyor.

Bunlar dışında bir de Google Adwords var. Yine hedef kitleniz, en popüler arama motoru Google’da bir şeyler ararken pat diye size ulaşabiliyor. Tıklanma başına ödeyeceğiniz ufak meblağlarla hem bilinirliğinizi hem de kârlılığınızı arttırabiliyorsunuz. Bu iş bu kadar kolay. Evden, iş yerinden ve hatta yattığınız yerden bile yönetebileceğiniz reklam kanallarınız hayırlı olsun. Yalnız şunu belirtmeliyim ki; “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur.” sözü bir sosyal medya kanunudur. Reklamlarınızı, yeniliklerinizi, yarattığınız eski alışkanlıkları ve gündemle uyuşan haberlerinizi sık sık takipçilerinizle ve hedef kitlenizle paylaşmaya devam edin. Sosyal Medya hem cömerttir, hem de yeri geldiğinde nankördür. Aman ha! Boşlamayın meydanı ;)

Sık Kullanılan Sosyal Medya Kanalları

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya kanallarına göz atalım.

Facebook

Sosyal medya konusu geçtiğinde akla ilk gelen mecra Facebook. En fazla kullanılan sosyal medya platformu da doğal olarak Facebook oluyor. Her ay 1.35 milyardan fazla kişi aktif olarak Facebook'u kullanıyor.1.35 milyar kullanıcının 864 milyonu ise her gün en az bir kez Facebook'a bağlanıyor. Bu kişilerin, 228 milyonu Asya'dan, 206 milyonu ise Avrupa'dan. Canada ve Amerika'dan bağlananların sayısı ise 152 milyon.,Türkiye'de ise 36 milyon aktif Facebook kullanıcısı bulunuyor.

Linkedln

Çalışan profesyonellere yönelik en büyük sosyal ağ olan Linkedln'in 332 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunuyor.

Google+

Google'ın Facebook'a rakip olarak çıkarttığı ve çok güvendiği bir projeydi. Ancak, diğer sosyal ağ denemeleri gibi hayalet kasabaya dönmüş durumda. Buna rağmen hala 300 milyon kullanıcıya sahip.

Twitter

Ülkemizde en aktif kullanılan 2. sosyal medya platformu olan Twitter'ın dünya genelinde aylık 284 milyon aktif kullanıcısı var.

Tumblr

Genellikle gençler tarafından kullanılan Tumblr, son zamanlarda görsel içeriklerin daha fazla paylaşıldığı bir platform oldu. Şu anda aylık 230 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

Youtube

Tür: Video Paylaşım Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 800 Milyon

Her 1 dakikada 72 saatlik videonun yüklendiği Youtube, dijital dünyanın en popüler sosyal medya sitelerinden biridir. Sayı olarak 70 bine yaklaşan video yüklemesi ile büyük bir paylaşım platformu olan Youtube, markaların ve kişilerin tanıtım aracı olmuş durumda. Bu yazı ilginizi çektiyse Sosyal Medya Fenomenleri İşletmeler ve Tüketiciler konulu yazımızı da beğenebilirsiniz.

En Cömert Reklam Kanalı: Sosyal Medya sosyal medya eğitimi
Gaye Candan
Gaye Candan
Dijital Pazarlama Uzmanı, Blog Yazarı

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Jeodezi ve Fotogramerti Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sonrasında Akademi İstanbul'da İşletme İletişimi ve Halkla İlişkiler eğitimi almıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Etkili Sosyal Medya Kullanımı
Sosyal Medya

Etkili Sosyal Medya Kullanımı

04 Ekim 2018
Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

03 Eylül 2021
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209