AnasayfaBlogSosyal Medyada Yeni Nesil Ebeveyn Tutumları
Problemler

Sosyal Medyada Yeni Nesil Ebeveyn Tutumları

19 Ocak 2021
Sosyal Medyada Yeni Nesil Ebeveyn Tutumları

Her anne-babanın önceliği çocuklarının mutluluğu olsa da bazı ebeveynler sosyal medya üzerinde yanlış bir tutum sergileyebiliyorlar. Psikolojik ihtiyaçlarımızdan olan fark edilme ve görünür olma isteklerine yenilen ebeveynler, bunu çocukları üzerinden başarabileceklerine inanıyor. Bununla birlikte çocuklarına yaşından büyük sorumluluklar yükleyerek gelecekleri için büyük bir tehdit oluşturduklarının farkına varmıyorlar.

Yeni Nesil Ebeveyn Tutumları Altında Yatan Sebepler

Gelişen teknoloji ile birlikte sosyal medya, hayatımızın büyük bir parçası haline geldi. Yaşamımızdan kesitlere yer vererek kendimizi ifade etme, sosyalleşme ve tanıtma olanağı bulduğumuz sosyal mecralar, amacına uygun kullanılmadığında büyük sorunlar meydana getirdi. Görünür olmak, fark edilmek ve takdir görmek uğruna bazı ebeveynler çocuklarını bir araç olarak kullanıyor. Farkında olmadan onlara zarar vererek mutsuz bir gelecek bırakıyorlar.

Anket Sonuçlarına Göre Yeni Nesil Ebeveyn Davranışları

Global siber güvenlik şirketi olan Kaspersky, ebeveynlerin dijital dünya, sosyal medya ile etkileşim halindeyken karşılaştığı zorlukları anlatan bir anket düzenledi. Anket sonuçlarına göre Türkiye’ de ebeveyn tutumları bazen tehlikeli bir boyut kazanabiliyor. Örneğin,

  • Ebeveynlerin %52’si, sosyal medya da çocuklarının fotoğraf ve bilgilerini paylaşıyor. Bunların %12’si paylaştıkları fotoğraf ve bilgileri herkesin erişimine açıyor.

  • Kişisel bilgilerini neden paylaştıkları sorulduğunda; ebeveynlerin %51’i anı olması için şeklinde yanıtlıyor. %43’ünün paylaşma sebebi çocuklarının başarılarından duyduğu gurur. %37’si ise çocuklarının ne kadar büyüdüğünü yakın çevresine göstermek istediği için ve %24’ü de çocuklarının fotoğrafta güzel çıktığını düşündüğü için yaptığını söylüyor.

  • Aktarılan farklı fikirler arasında çocukların yer aldığı fotoğrafların, diğerlerine oranla daha çok beğeni ve yorum alması (%30) sonucu ortaya çıkıyor. Ayrıca ebeveynlerin %27’si sosyal medyada çocuklu fotoğraflarına gelen olumlu yorumların iyi bir ebeveyn olduklarını hissetmelerini sağladığını söylüyor.

Yanlış Ebeveyn Tutumunun Çocuk Davranışı Üzerindeki Etkileri

Mutlaka hepimiz bir psikoloğun “Biraz da çocukluk günlerinizden bahsedelim” diyerek cümleye başladığı bir filme denk gelmişizdir. Aslında klişe haline gelen bu replik, bize her defasında yaşadıklarımızın ya da yaşayacaklarımızın temelinin çocukluk yıllarından geçtiğini hatırlatıyor. İçinde bulunduğumuz dönemin dayattıkları, özgür ve gerçek anlamda mutlu çocuklar görmemize engel oluyor.

Sosyal medya üzerinde görünce “Ne kadar güzel veya yakışıklı” diye sevilen çocukların “Büyümüş de küçülmüş” kalıbının esiri olmaya başladığına şahit oluyoruz. Model kadar iyi poz veren, daha çocuk yaşta güzel veya yakışıklı kalıplarına sokulan, mutsuz ama mutlu görünmeyi öğrenmiş çocukların görselleriyle dolu bir dünya içindeyiz. Anne ve babalar çocuklarına yaşından büyük roller verirken, onları gelecek tehdidi ile karşı karşıya bıraktığı gerçeğini göz ardı etmemeli.

Gelecek Tehdidi

Tanınmışlık uğruna anne ve babaları tarafından bilinçsizce büyümeye zorlanan bu çocuklar, yetişkin bir birey haline geldiklerinde bu kalıpları yıkarak mutlu bir hayat sürmek için kendi iç dünyalarında bir mücadeleye girişecekler. Umarım sosyal medya üzerinde ebeveynleri tarafından öne sürülen, büyümek zorunda bırakılan hiçbir çocuk karşısında duran psikologdan “Biraz da çocukluk günlerinizden bahsedelim” cümlesini duymak zorunda kalmaz.

İdeal Ebeveyn Tutumu Nasıl Olmalı?

Öncelikle bu paylaşımları neden yaptığımız sorusuna cevap vermeliyiz. Eğer kendi istek ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda paylaşım yapıyorsak bunun farkına varmalı, davranış değişikliğine yönelmeliyiz. Sosyal mecralar üzerindeki ilişkilerimizi düzenlemediğimizde zarar gören taraf biz oluyoruz.

Gelecekte çocuklarımızın gösteriş meraklısı, mutsuz bireyler olmasını istemiyorsak temeli doğru yönetmeliyiz. Sosyal medya psikolojik ihtiyaçlarımızı karşılarken, çocuklarımızı alet edeceğimiz bir platform değil. Attığımız her adımda 'Çocuğumuzun iyiliğini mi, kendi ihtiyaçlarımızı mı?' gözettiğimiz sorusuna yanıt vererek uygulamaya geçmeliyiz. Sosyal medyayı, çocuklarımızın mahremiyetini koruyarak kullandığımız sürece tehlike arz etmez.

Yeni Nesil Ebeveyn Tutumlarının Sebepleri Nelerdir?

Görünür olmak, fark edilmek ve takdir görmek uğruna bazı ebeveynler çocuklarını bir araç olarak kullanıyor. Farkında olmadan onlara zarar vererek mutsuz bir gelecek bırakıyorlar.

İdeal Ebeveyn Tutumu Nasıl Olmalı?

Öncelikle bu paylaşımları neden yaptığımız sorusuna cevap vermeliyiz. Eğer kendi istek ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda paylaşım yapıyorsak bunun farkına varmalı, davranış değişikliğine yönelmeliyiz.

Yanlış Ebeveyn Tutumu Çocukları Nasıl Etkiler?

Model kadar iyi poz veren, daha çocuk yaşta güzel veya yakışıklı kalıplarına sokulan, mutsuz ama mutlu görünmeyi öğrenmiş çocukların görselleriyle dolu bir dünya içindeyiz. Anne ve babalar çocuklarına yaşından büyük roller verirken, onları gelecek tehdidi ile karşı karşıya bıraktığı gerçeğini göz ardı etmemeli.

YAZAR: SILA KARAROĞLU

ebeveyn tutumları yeni nesil ebeveyn sosyal medya aile hayatı çocuk çocuk mahremiyeti
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119