AnasayfaBlogGünümüzde Sosyal Medya Kullanımı
Sosyal Medya

Günümüzde Sosyal Medya Kullanımı

04 Eylül 2019
Günümüzde Sosyal Medya Kullanımı

Teknoloji hayatımızın her yerinde bizle beraber gelişmeye devam ediyor. Her gün yeni bir yenilik ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu yeniliklerin en büyüklerinden bir tanesi kesinlikle internet.

Sosyal Medyanın Etkileri

İnternet hayatımıza girdiğinden beri işlerimizi kolaylıkla halledebiliyoruz veya istediğimiz bir bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Veriler gösteriyor ki dünya nüfusunun %56’sı interneti kullanıyor ve %45’i de sosyal medya kullanıyor. Bu verilerden de anlaşılacağı gibi sosyal medya ve hayatımıza etkileri oldukça büyük.  Gün geçtikçe internet de farklı yenilikleri beraberinde getiriyor. Bunlardan bir tanesi tabi ki de sosyal medya. Günümüzde neredeyse herkes bu platformları kullanıyor. 

Sosyal medya neden çok kullanılıyor?

İnsanların sosyal medya platformlarını bu kadar kullanmasının arkasında aklımıza gelebilecek her şeyin ulaşılabilirliğini çok kolaya indirgemesi bulunuyor. Herkes istediği kişiyle istediği zaman konuşabiliyor, mesajlaşabiliyor veya bir gönderi ya da fotoğraf paylaşabiliyor. Bu örnekleri daha da çeşitlendirebiliriz. Günümüzde insanlar her şeyin en kolay yolunu araştırırken sosyal medya bu getirileriyle neden tercih edilmesin ki? Peki sosyal medya gerçekten faydalı mı?

Sosyal Medyanın Yararları

Dünyanın her yerinde farklı olaylar meydana geliyor. Sosyal medya kullanıcısı bulunduğu bölgeden çok uzak bir yerdeki bir haberi bütün detaylarıyla kolaylıkla öğrenebiliyor. Bununla ilgili duygu ve düşüncelerini özgürce diğer insanlarla Twitter üzerinden paylaşabiliyor. Bunun yanında çok uzaklarda yaşayan bir akrabasıyla ya da arkadaşıyla bir tıkla Facebook sayesinde iletişime geçebiliyor.

Keyifli vakit geçirdiği arkadaşıyla bir fotoğrafını Instagram üzerinden diğer arkadaşlarına göstermek için paylaşabiliyor. Sosyal medya üzerinden iş bulmak da çok yaygınlaşıyor. Hatta bu amaca yönelik oluşturulan LinkedIn insanların profillerinde kendi online özgeçmişlerini oluşturmasına iş dünyasıyla ilgili haberleri takip etmelerine ve ilgili kişilerle iletişim kurmalarına olanak sağlıyor. Büyük firmalar bile sosyal ağları etkin bir şekilde kullanıyor. Bu sayede ürünlerini bulunduğu platformda kolaylıkla tanıtabiliyor. Bunun gibi örnekleri günümüz dünyasında görüyor ve deneyimliyoruz. Geleneksel medya yerine sosyal medyanın yararlarının çok fazla olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz.

Sosyal Medyanın Zararları

Sosyal ağlar akıllı telefonlara sahip insanların çoğu tarafından kullanılıyor. Ama maalesef bu sosyal ağları kullananlar zamanlarının çoğunu da bu platformlarda harcayabiliyorlar. Bu kimilerinde bağımlılık haline dönüşebiliyor. Sabah kalkar kalmaz ilk Instagram, Twitter ve Facebook bildirimlerini kontrol edenlerin sayısı çok fazla. Selfie çekerken hayatlarını kaybedenler bile var. Özellikle bağımlılık durumu çocuklarda biraz daha fazla baş gösteriyor. Büyüklerini ziyaret eden bir çocuk sosyal medya hesabı için daha fazla takipçi kazanma derdinde olabiliyor.

Sosyal medya platformunda sahte hesaplar ile sahte yaşamlar kuran çok fazla insan bulunuyor. Bu bazı insanlarda kıskançlık ve kendi hayatından memnun olmama gibi durumlara sebebiyet veriyor. Ve depresyona girme ihtimalini de beraberinde getiriyor. Adı üzerinde olan sosyal medya belki de insanlara bu duyguları yaşatarak asosyal olmalarına sebep oluyor. Sosyal medya düzgün kullanıldığında iyi yanları da yok değil. Sosyal medya teknolojik konuda gündeme haberlerini, videolarını ve reklamlarını en iyi şekilde sunuyor. Teknolojik açıdan bakacak olursak sosyal medya zaten bir interaktif bir platform ve getirdiği yenilikler saymakla bitmez. 

Sosyal medya ile ilgili bir eğitim var mı?

Konu ile ilgili İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen ücretsiz online eğitimler kapsamında Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi de almak mümkün.

Ne Yapmalıyız?

Sosyal ağların yararlı ya da zararlı olmasıyla ilgili kimse tam bir şey söyleyemiyor. Nedeni de belki de iki yönden de çok fazla yönünün olması. Bireyler sosyal medya hesaplarını kendi kendilerine yararlı ya da zararlı yapabiliyorlar. 

Sosyal ağları kendimize nasıl yararlı kılabiliriz?

Çözüm tamamen sosyal ağların yönetimiyle ilgili. Bunun için hesaplarınızı kapatmanıza gerek yok. Sadece kendinize bazı sınırlar koymalısınız. Belli bir saati aştığınızda telefonu elinizden bırakmalısınız. Sağlığımız her şeyden daha değerli. Telefonlara çok fazla bakmak özellikle göz sağlığımızı kötü etkiliyor. Bunu hatırlayarak bırakmanızı daha da  kolaylaştırabilirsiniz. Çocuklara da aynı şekilde telefonlarını kısıtlı bir süre için vermelisiniz.

Yönetim Bizde Olmalı

Sosyal medya yönetimi çok önemli. “Her şeyin çoğu da azı da zararlıdır.’’ deyimi gerçekten bu konuda ön planda oluyor. Sosyal medya hem çok yararlı hem de çok zararlı. Bunu kendi ruhsal ve fiziksel sağlığımızı bozmadan ve gerçek hayattan uzaklaşmadan kullanmak bizim elimizde. Eğer bunu uygulayamazsak verimsiz insanlar oluruz. Sosyal medya ana sayfasını tamamlamak için uğraşmayın. Bu o platformların size kurduğu bir tuzaktır. Bu tuzağa düşmemek gerekiyor. Belirlediğiniz saat kadar gönderi paylaşın ya da beğenin. Sonrasında telefonu bırakmayı ve gerçek hayatta sevdiklerinizle beraber vakit geçirmeyi unutmayın.

Yazar: Esra Şahin

sosyal medya geleneksel medya yönetim telefon sosyal ağ sosyal medya yönetimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
En Popüler Sosyal Medya Uygulamaları
Sosyal Medya

En Popüler Sosyal Medya Uygulamaları

19 Şubat 2020
Etkili Sosyal Medya Kullanımı
Sosyal Medya

Etkili Sosyal Medya Kullanımı

04 Ekim 2018
Sosyal Medya Bağımlılığı
Sosyal Medya

Sosyal Medya Bağımlılığı

11 Mayıs 2021
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259