AnasayfaBlogKadınlara Yanlış Şeyleri Söylemekten Kaçınmanın Yolları
Problemler

Kadınlara Yanlış Şeyleri Söylemekten Kaçınmanın Yolları

04 Ekim 2015
Kadınlara Yanlış Şeyleri Söylemekten Kaçınmanın Yolları

Radyo şovları ve TV röportajlarına katılmaya bayılıyorum. Ankara’daki bir radyo istasyonu sahibi olan arkadaşım acil bir şekilde onun şovuna gelmemi rica etti. Radyonun yeni çalışanlarından birisiyle cinsiyet kodlaması hakkında konuşmamı istedi. Bende kabul ettim. Çünkü bunu fırsat bulduğum her yerde anlatıyorum. Arkadaşım bu kişinin yeni başlamış olan ilişkisinin tehlikede olabileceğinden endişeli, çünkü o bir erkek. Farkında olmadan yanlış şeyler söylemesi muhtemel olan, sadece bir erkek.

Kadınlara Yanlış Şeyler Söylenmemeli!

Cinsiyet kodlaması saptamam aslında tamamen gündelik hayattan ibaret. Erkekler ve kadınlar arasındaki iletişimin nasıl yanlış yorumlanabileceğinden bahsediyorum. Size yaygın bir örnek vereceğim ve sizde benim ne demek istediğimi hemen anlayacaksınız.

Erkek ‘’sana yardım etmeme izin ver’’ der. Kadın cevap verir ‘’yardım mı edeceksin? Bunlar senin çocukların, senin evin, senin akşam yemeğin, sen kendi payına düşeni yapıyorsun. Bana yardım etmiyorsun.’’

Bam! Bir anda adam gözden düştü.

Peki ne oldu? Erkek yardım etmeyi teklif etti ve bunun için bir araba fırça yedi. Eğer kadınlar erkeğin yaptığı şeyleri takdir etmiyorsa ve ne zaman erkek kadına yardım etmeyi teklif etse; kadın bütün işi kendi başına yapmak zorunda. Eğer bir önceki cevabı verirse... Kadın ona böyle davrandığında neden iyi bir erkek olmaya devam etsin ki?

Tamamen anlıyorum.

Şimdi baştan alıyorum.

Kadın bütün gün çalıştıktan sonra çocukları okuldan alır. Eve giderken alışveriş yapmayı unutur ve şimdi mutfakta emirler savurmaktadır. ‘’Ev ödevinizi yapın. Ellerinizi yıkayın. Okumanız gereken 15 sayfayı okudunuz mu? Onu masaya koyma. Onu odana götür. Masayı hazırla. Şimdi TV izlemek yok. Oyuncakları topla.’’ Kadın kendini eğitim çavuşu gibi hisseder. Neden kimse dinlemez veya yardım etmez?

Kadın mutfakta bir şeyler doğar ve çöpü açar. Gözleri karpuz büyüklüğünde olur. Erkek bu sabah da çöpü atmayı unutmuş! Erkek söz vermişti ama kadınını bir kere daha hayal kırıklığına uğrattı!

Kadın küser! Neden erkek ona düşen şeyleri yapmıyor?

Daha sonra bir parça domates kadının yeni beyaz bluzunun üstüne gelir. Video oyunlarının sesi, bang! Bang! Bang! Kimse çalan telefona cevap vermez. Kadın çok iş varmış gibi hisseder ve eğlenceli bir şey göremez. Hayatta günlük işlerden başka bir şey var mı? Neden mutlu değilim?

Kadın tam o dakikada mutfağa girer ve der ki ‘’tatlım yorgun gözüküyorsun. Sana yardım etmeme izin ver.’’

CİDDEN, bana yardım mı etmek istiyorsun? Bu senin de hayatın diye cevap gelir.

Peki ne oldu? Bu kadın ve erkeğin arasındaki iletişimsizliğin klasik bir örneği. Kadınlar genellikle nasıl yardım isteyeceklerini bilmezler ve bunun nedeni genel olarak bizim ‘’yardım’’ kelimesine dayanamadığımızdandır ve kimse bize nasıl sorulacağını öğretmediğindendir.

Erkekler genel olarak ne yapmaları veya ne söylemeleri konusunda ipucuna sahip değillerdir. Eğer bir erkeğin ‘ben sadece bir erkeğim’’ dediğini duyduysanız, o bu anlama geliyor. Erkekler yardım istenilmediği sürece yardım teklif etmezler; bu da erkek kodu. Kadınına yardım teklif etmek doğuştan gelen bir seçim değildir.

Kendinizi ve partnerinizi desteklemek için size üç tavsiyem var. İlki ‘’yardım’’ kelimesini ‘’destek’’ ile değiştirin. Sana şu an nasıl destek verebilirim? Cümlesi ‘’sana yardım etmeme izin ver’’ cümlesinden çok daha iyi. ‘’Bana şöyle destek verebilirsin’’ diye de cümle tamamlanabilir. Bu tabii ki de ‘’bu senin de hayatın, bana yardım etmiyorsun, ne yapman gerektiğini biliyor olmalısın’’ sonucundan daha iyi.

Ses tonunuzu agresiften karşılıklı konuşmaya çevirin.

Devamlı olarak sözlü ipuçları kullanın ve pozitif eklendirme yapın: ‘’..... beni iyi hissettiriyor.’’ Bu sayede kadın kendisini iyi hissettiren şey hakkında iletişim kurar ve erkekte onu mutlu yapacak şey hakkında ipucuna sahip olarak heyecanlanır. Hatırlayın, Mutlu Kadın Mutlu Dünya demek!

Bu fikirler aynı zamanda iş dünyasında da kullanılabilir. Yalnız hissetmekten ve başınızın çaresine bakmak zorundaymışsınız gibi hissetmektense ÖNCELİKLE diğerlerini destekleyin ve NASIL DESTEK istenileceğini öğrenin.

Başarılı iletişimin anahtarı güzel ve doğal bölgeyi bulmaktır. Bir dahaki yazımda bu konu hakkında daha çok konuşacağız. Ama şimdilik lütfen benim tavsiyelerimi deneyin.

Kadınlara Yanlış Şeyleri Söylemekten Kaçınmanın Yollarıdavranış yanlışlığı hatalı sözler kadınların yanlış anlamaları yanlış anlama
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Hayatında Kadınlar
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadınlar

04 Şubat 2019
Çalışan Kadın ve Yaşanan Sorunlar
İş Hayatında Kadınlar

Çalışan Kadın ve Yaşanan Sorunlar

20 Mayıs 2018
Erkeklerin Beden Dili
Beden Dili

Erkeklerin Beden Dili

13 Aralık 2019