AnasayfaBlogSosyal Medya ve Instagram Anneleri
Popüler Yazılar

Sosyal Medya ve Instagram Anneleri

18 Ekim 2019
Sosyal Medya ve Instagram Anneleri

Instagram anneleri nedir? Teknoloji, bilgisayar ve internet ile birlikte geniş kitleleri etkisi altına alan sosyal medya dünyasında annelikleri ile var olmaya başlayan yeni bir annelik değişim sürecinin en baş aktörleridir. Sanal annelik de diyebileceğimiz Instagram anneleri yaşadıkları deneyimleri ve tecrübeleri bazen iyi bazen kötü yaşanmışlıkları diğer insanlara ama özelde annelere sosyal medyada gösterme çabasındadırlar

Instagram Annesi ile Sosyal Medya İlişkisi

Sosyal medya uçsuz bucaksız bir yer. Milyonlarca ürüne milyonlarca insana ve fotoğrafa ya da videoya anında ulaşabileceğimiz bir platform. İşin hep eğlence ya da bilgi kısmına odaklanılıp tehlike kısmı es geçilmekte. Çünkü Instagram anneleri yaptıkları işin hep olumlu tarafını göstermektedirler. Ama bu noktada paylaşımları oldukça önemli hale geliyor. Instagram anneleri ve onların takipçilerinin bu paylaşımlarda dikkat etmesi gereken birtakım özellikler var. 

Birçok blogger ya da Instagram annesi deneyimledim deyip aslında hiç kullanmadığı bir ürünü deneyim paylaşma adına paylaşıyor. Aslında bu durum bir markayı samimi bir duygunun altına gizleyerek örtülü reklam yapmaktır. Bu da duygu istismarı anlamına gelir. 

Paylaşımlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uzman kimliğiyle yapılmamış size yol göstermeyen paylaşımların sadece deneyimlere dayandığını ve kişilerin kendi görüşleri olduğunu unutmayın!

 • Sosyal medyada herkesin her görüşü paylaşma özgürlüğü olduğunu ama bunun sorunların çözümünde anahtar olmadığını göz önünde bulundurun.

 • Sosyal medya çok fazla bilgi kirliliği içeriyor. Okuduğunuz bilgi size doğruymuş gibi görünse de alanında uzman insanlardan teyit almadan doğru kabul etmeyin. Özellikle çocukları, sağlığı ve beslenmeyi ilgilendiren paylaşımlara kesin doğru şeklinde yaklaşmayın.

 • Paylaşımın kendisinden çok bir ürün dikkatinizi çekiyorsa o paylaşımdaki önceliğin o ürünün reklamı olduğunu bilgi vermekten daha çok reklam ve tanıtım amacı taşıdığını unutmayın.

 • Sosyal medyada çocukların mahremiyetini ihlal eden özel anları kesinlikle paylaşılmamalı. Bezini değiştirirken mayoyla ya da çıplak halde kendini gösteren fotoğraflar vb.

 • Reklam yapan Instagram anneleri yaptıkları paylaşımın üzerine tıpkı televizyonda ve görsel reklamlarda olduğu gibi “Bu paylaşım reklam içermektedir” yazısı yazmalı. Ancak bu durumda takipçileriyle olan etkileşimleri samimiyet kazanabilir. Böylece onları takip eden kişiler de hangi paylaşımın samimi bir deneyim hangisinin karşılığı alınarak ücretli yapılan bir paylaşım olduğunu anlayabilir. 

Instagram Anneleri ile Çocuklarının Dünyası

Instagram anneleri ve çocukları arasında herhangi bir anne-çocuk ilişkisi bulunmaktadır. Annelik sözcüğünün başına Instagram kelimesini getirince annelik daha yüce bir konuma erişmemektedir. Çünkü bu konuda tanınır olmak ve toplumda öncü konumda bulunmak sanki annelik ile ilgili kutsallığı bu alana çekmek istemektedir. Ama toplumdaki herhangi bir anne-çocuk ilişkisi dışında herhangi bir özel anlam yüklenmesi çok yanıltıcı olmaktadır. 

Çünkü bu diğer annelerde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Instagram dünyasında aslında bir “annelik öğretisi” durumu vardır. Ama bilinmelidir ki anneliğin bir ölçütü yoktur. Sevgi, güven ve şefkat gibi zaten her annenin içinde var olan duygular anneliğin vazgeçilmez ölçütleridir. Bunun dışında şu anda yapılmaya çalışılan Instagram reklamları, ticari iş birliklerinin çokluğu veya takipçi sayısının fazlalığı hatta çocukların gittiği okullar veya katıldıkları etkinlikler anneliğin ölçütü değildir.

Instagram Annelerinin Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri Neler?

 • Bilimsel annelik öğretilerinin ve çocuk gelişimi süreçlerinin sosyal medya aracılığıyla yayılması.

 • Hem kendilerini bilinçlendirmekte hem de diğer annelerin okumasını ve bilgilenmesini sağlamaktadırlar.

 • Çocuklara gelecekte bir anı arşivi veya albümü bırakılması noktasında sosyal medya son derecede faydalıdır.

 • Instagram anneleri diğer annelerin veya anne adayların çeşitli etkinliklerle bir araya gelmelerini ve sosyalleşmelerini sağlamaktadır.

 • Bu etkinliklere çeşitli bebek markaları da katılarak annelere maddi manevi yarar sağlamaktadırlar.

Instagram Annelerinin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Neler?

 • Eğitimli veya eğitimsiz her anne bu tanınır olma hali ile birlikte sahip oldukları yanlış bilgileri diğer annelere aktarabilmektedirler. 

 • Daha geleneksel yöntemlerle çocuk büyüten anneler üzerindeki olumsuz söylemlerde bulunmaktadırlar. 

 • Annelerinin elinde sürekli telefon gören çocuklar sosyal medyayı yararlı sanmaktadırlar.

 • Çocukların her anlarının fotoğraf ve videolarla sergilenmeleri ve bunların çocuklar tarafından bilinmesi mahrem kavramının yok olmasına sebep olmaktadır.

 • Pedofili vakalarının artmasına sebep olmaktadır.

 • Instagram anneleri yaşadıkları ya da öyle gösterdikleri lüks hayatları ile özentiye sebep olmaktadır. Bu da yine tüketici çılgınlığına sebep olmaktadır.

 • Takipçilerin arasında kaos çıkmasına sebep olmaktadır.

Yazar: Derya İşlek Dönmez

ınstagram instagram anneleri Instagram anneleri internet sosyal medya teknoloji
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal Medya Ve Uzmanlık
Sosyal Medya

Sosyal Medya Ve Uzmanlık

15 Mart 2019
Girişimci Kadınların Ticaret Hayatı
İş Hayatında Kadınlar

Girişimci Kadınların Ticaret Hayatı

29 Ağustos 2019
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259