AnasayfaBlogAydınlık Zihinler: Kadınlar
Popüler Yazılar

Aydınlık Zihinler: Kadınlar

20 Temmuz 2018
Aydınlık Zihinler: Kadınlar

Bilim adamı denildiğinde akla erkekler geliyordu ama artık bilim insanı var. Nobel ödülünü 120 yıllık tarihi boyunca kazanan erkek sayısını biliyor musunuz? Peki ya kadınlar? Arada çok büyük fark var. Erkeklere 817 ödül verilmişken bu sayı kadınlarda sadece 47. Böyle bir toplum yapısında bile hala küçük görülüyor ve erkeğe eşit olmadığı düşünülüyor. Tabi ki ‘Feminizm’ olgusu algılanmasın o ayrı bir dünya ama yüzyıllardan beri toplumdaki yeri oldukça düşündürüyor. 

Aslında büyük bir sorun çalışan kadının bir yere konulamaması konulsa bile takdir edilmemesi. Oysaki birçok teori ve icat kadınlar tarafından keşfedilmiş. Cecilia Payne yıldızların hidrojen ve helyumdan oluştuğu teorisini ortaya attığında çalışmasını inceleyen Henry Russell, Payne’nin bu teorisini reddetmiş ve çalışmayı kendisininmiş gibi yayınladı ve Nobel ödülünü kendisine aldı, Payne ismini hiç kullanmadı.

Matilda Burada Devreye Giriyor!

Aynı bu konu üzerinden gideceğiz. Matilda da bu konunun göbeği. Matildayı daha anlaşılır şöyle açıklayabiliriz: Bilim kadınlarının yaptığı ve bulduğu çalışmaların erkek meslektaşları tarafından sahiplenmesi (çalınması). 

Matilda teorisi nedir?

1993 yılında Margaret W.Rossiter tarafından Matilda etkisi teorisi atılmıştır. Bu teori, onların keşif ve çalışmalarını sadece cinsiyet ayrımcılığından dolayı bir kenara itildiği ve bu tutumun karşısında olduğunu en bariz öne sürüyor. Oysaki kadınlar bilim dünyasına hızla girmekte. Erkekler çalışma ve sosyal aktiviteler bakımından daha göz önünde tutuluyor. Kadınların ise çalışması düşünülemiyor ve bu ortamdan uzak tutuluyor.

Mary Shelley Kimdir?

Gerek filmlerden gerekse kitaplarda gördüğümüz Frankenstein’ı hepimiz neredeyse biliriz. Frankenstein karakterinin ortaya çıkmasını ve bu insanüstü varlığın düşüncelerde var olmasını sağlayan da bir kadın. İsmi Mary Shelley. Kendisi bu karakteri yaratımında duygusal bir çöküş ve endişe içinde gerçekleştirdi. Çünkü yazdığı yarattığı bu karakter yayınlanmayabilirdi. 

Kocası Percy, konu hakkında hiçbir bilgisi olmamasına rağmen Bayan Shelly’nin bir bayan olduğu için bu eseri çıkaramayacağını dile getirmiş ve eserini kendi yayınlamış gibi göstermiş. Kocası tarafından bu ayrımcılığa maruz kalan bir kadın dış etkilere karşı daha çok ödün verebilir. Aynı bunun gibi birçok kadın gerek yakın aile bireyleri tarafından gerekse dışarıdaki tanımadığı insanlar tarafından bu cinsiyet ayrımcılığına maruz kalıyor.

Bunları da Kadınlar Yazdı!

Beden Emek Tarihi/Gülnür Acar Savran: Kadın emeğinin karşılıksız olduğunu, feminist teoride bunun nasıl ele alındığını ve kamusal özel alan ayrımını tartışıp bu alanlarda kadının konumunu inceleyen/tartışan bu konularla ilgilenenler için okunabilecek güzel bir kitap.

Orlando/Virginia Woolf: Kitap cinsiyet, özgüven, hakikat, kimlik, edebiyat gibi konuları içerisinde barındırıyor. Yazarın iç sesi olan kitap, okuyucuya birçok hikaye anlatıyor.

Yeni Bir Çağ Hayali/Sheila Rowbotham: 20. Yüzyılın başlarında yazılmıştır. Kitapta yazar, özgür aşka, vatandaşlık haklarından demokrasiye, annelikten ev işine gündelik hayatın her alanında yaşadıkları sorunlardan bahsetmiş.

Hayat Yolları/Alice Miller: İnsana bazı konularda bir şeyler katan kitap olan Hayat Yolları, kısa öykülerden oluşuyor. Yazar bir psikolog görevi görerek okuyucuya hitap ediyor.  

Dünyanın Kıyısında Dans/Ursula K. Le Guin: Yazar, feminizm, edebiyat, seyahat ve sosyal sorumluluk konularını kitabında işlemiştir.

Cinsiyet Belası/Judith Butler: 20.yüzyılın başlarında yayımlanmıştır. Kitap psikoloji, sosyoloji ve felsefe tarzlarından oluşmakta. Ayrıca yazar bu kitabında toplumsal cinsiyeti de konu edinmiş.

Sonuç olarak tam anlamıyla cinsiyet ayrımcılığını örneklerle açıklayacak olursak bir cinsiyetin diğerinden üstün olduğunu savunan görüş ve ideoloji kavramları. Kadını kötü, eksik, kusurlu ve yetersiz olarak görmek. Bu ayrımcılık ailede atılan bir temeldir. 
Küçüklükten itibaren kız çocuklarının ev işerine koşturması ve erkek çocuklarının daha rahat hissettirilmesi. İki tarafa da eşit davranılmaması. Karşı tarafı rencide edici laflar. Etek giydirmek", "karı gibi" benzeri aşağılamalar da bu konuya örnek olabilir.

Yazar: Rabia Akdağ 

cinsiyet ayrımcılığıfeminizmicat kadınlar kadın teori
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Hayatında Kadın Olmak
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadın Olmak

27 Mart 2019
İş Hayatında Kadının Var Olma Çabası
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadının Var Olma Çabası

28 Haziran 2019
İş Hayatındaki Kadınların Görünmez Engeli
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatındaki Kadınların Görünmez Engeli

10 Ekim 2019
Scratch Eğitimi
5
(3)

Scratch Eğitimi

28 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
14089
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
18669
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105