AnasayfaBlogSağlık Haberleri Ve Tıbbileştirme
Popüler Yazılar

Sağlık Haberleri Ve Tıbbileştirme

05 Temmuz 2019
Sağlık Haberleri Ve Tıbbileştirme

Günümüzde sağlık sorunlarıyla karşılaştığımızda danıştığımız ilk kaynak medya oluyor. Gizli veya açık olarak uygulanan stratejiler ile sağlık haberleri kadın okuyucuların hizmetine sunuluyor ve sağlık tıbbileştiriliyor.Araştırmalara göre en fazla sağlık haberlerini araştıran grubun kadınlar olduğu görülüyor. 

Tıbbileştirme Nedir?

Tıbbi olmayan sorunların tıbbi sorunlar olarak tanımlanmasına tıbbileştirme deniliyor. Bu durumda tıp alanı ve bilgisinin sağlık haberlerinde genişlediğini görmek de mümkün oluyor. Haberlerde kabul edilen tıbbileştirme stratejileri adeta kadın okuyucular için bir illüzyon sunuyor. Örneğin her insan için yaşlanma biyolojik bir süreç olarak kaçınılmaz olmasına rağmen kadınlara yönelik oluşturulan güzellik, diyet ve beslenme gibi haberlerde konu tıbbileştiriliyor. 

Kadın yaşlanma ile ilgili süreci kamu yararı gözetilerek yapılmış haberler aracılığıyla değil, kimi zaman uygulayıcıların kendi çıkarları doğrultusunda tasarladıkları politikalar arasında kalarak yaşayabiliyor. Bu durumu yaratan en büyük araç ise medyada dolanan sağlık haberleri oluyor.

Medya Ve Sağlık

Medyada kadınları ilgilendiren doğrudan veya dolaylı sağlık haberleri sayısı günden güne artıyor. Kadın okuyucuları ilgilendiren ve bilgiyi dilsel olarak rahat anlayabilecekleri düzeyde tutan haberler sağlık haberciliğinin yeni yapısını da belirliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlık sadece hasta ve sakat olmama durumu değil bedensel, ruhsal ve sosyal olarak tamamen rahat ve iyilik içerisinde olma hali olarak tanımlanıyor.

Sosyal süreç bireyleri sağlık iletişimine yöneltiyor. Önceleri hastanın yakınları ya da doktorlara sorulan kimi bilgiler günümüzde yeni medyanın alanında sorgulanır durumda. Bu açıdan sağlık haberleri yeni medyada en çok tıklanan haberler arasına giriyor.

Sağlık Haberleri Kadınları Yakalıyor

Kadın sağlığı haberleri pek çok bilim dalını ortak noktada birleştiriyor. Kadın sağlığına yönelik haberler çoğunlukla cinsellik, gebelik, menapoz, diyet ve beslenme, güzellik, estetik ve spor konularında çerçeveleniyor. Bu doğrultuda sağlık haberleri yaşanan kültürün bir parçası olarak gündelik hayata taşınırken sağlık alanında medya pazar stratejisi de uygulamış oluyor.

Strateji kadın okuyucuların beğenilerini sağlık haberleri ile kazanmak ve onları bu pazar yapısına çekebilmek üzerine kurulu. Sağlık haberlerinde tercih edilen yol ise tıbbileştirme ve sağlığın kadınsılaştırılması oluyor.

Doğal Sağlık Süreçleri Farklı Yansıtılıyor

Kadınlar tıp mesleğinin denetleme mekanizması içinde adeta mahkum ediliyor. Kadınların adet dönemi öncesi fizyolojik ve biyolojik olarak yaşadıkları sıkıntılar tıbbileştirme bağlamında uyumsuz ve normal dışı kabul ediliyor. Kadın okuyucu kendini sorunlu kabul ediyor ve maniple edilmiş halde sağlık pazarı içine çekiliyor. 

Hamilelik dönemi boyunca kadınların beslenmesi, egzersizi ve bebek bakımı gibi konular ayrıntılı sağlık haberi haline dönüştürülüyor ve tıbbileştiriliyor. Kadınlar doğal bir süreç olan doğum ve bebek bakımını sebepsiz yere yapılan sezeryan doğumlarla karşılayabiliyor. Bebek bakımı ise geleneksel bilgilerden yararlanılmaktan çıkıp kitap, video, özel yaşam koçları gibi yollar ile büyük bir kaosa sürükleniyor.

Menapoz kadınların yumurtalık işlevlerinin giderek azalması ve adet kanamasının sona ermesi olarak biliniyor. Menapoz öncesi ve sonrası ruhsal ve fiziksel değişimler yine sağlık haberlerinde farklı sunum şekli ile maniple ediliyor. Kendi vücudunun hakimiyetini eline almak isteyen menapoz sorununu en hafif şekilde atlatmaya kanalize edilen kadınlar tekrar bu sağlık pazarı içine çekiliyor.

Sağlıklı Birey Olmak

Sağlıklı birey olmak ve yaşam tarzını yine buna uygun kurgulamak tüm bireylerin atması gereken en önemli adımlardandır. Oysaki özellikle güzellik, diyet ve beslenme haberleri ile bu alana ilişkin kadınlar yanlış yönlendiriliyor. Beden politikaları ve toplumsal cinsiyet teorilerinin bocaladığı sağlık haberleri devamlı tıbbileştiriliyor ve kadınsılaştırılıyor.

Bu doğrultuda kadın okuyucuların bilinçlenmesi yeni medya üzerinde de medya okuryazarlığı bilgi ve becerilerine sahip olmaları gerekiyor. Konuyla ilgili açıklayıcı bilgilere ulaşmak isteyen okuyucular için Zeliha Kurban’ın sağlık iletişimi tezinden faydalanabilir. Ayrıca sağlık medya okur yazarlığı ve kadın sağlık haberleri tıbbileştirmesi konusunda daha çok araştırma yapabilirsiniz.

Tıbbileştirme Nedir?

Tıbbi olmayan sorunların tıbbi sorunlar olarak tanımlanmasına tıbbileştirme deniliyor. Bu durumda tıp alanı ve bilgisinin sağlık haberlerinde genişlediğini görmek de mümkün oluyor. 

Medya ve Sağlık İlişkisi Nasıldır?

Medyada kadınları ilgilendiren doğrudan veya dolaylı sağlık haberleri sayısı günden güne artıyor. Kadın okuyucuları ilgilendiren ve bilgiyi dilsel olarak rahat anlayabilecekleri düzeyde tutan haberler sağlık haberciliğinin yeni yapısını da belirliyor.

Sağlık Haberleri Ağırlıklı Olarak Neden Kadınlara Yönelik?

Kadın sağlığı haberleri pek çok bilim dalını ortak noktada birleştiriyor. Kadın sağlığına yönelik haberler çoğunlukla cinsellik, gebelik, menopoz, diyet ve beslenme, güzellik, estetik ve spor konularında çerçeveleniyor. 

Yazar: Ayşe Çatalcalı Ceylan

tıbbileştirme sağlık haberleri medya sağlık kadınlar pazar stratejisi güzellik diyet
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.