AnasayfaBlogSosyal Medyanın İş Hayatına Etkisi
Sosyal Medya

Sosyal Medyanın İş Hayatına Etkisi

18 Ekim 2019
Sosyal Medyanın İş Hayatına Etkisi

Sosyal medyanın iş dünyasında önemi hızlı bir şekilde artıyor. Sosyal medya sitelerine her geçen gün daha fazla insanın katılım sağlaması ve bu mecranın düzenli bir şekilde kullanılmasıyla sosyal medya denilen bu büyük endüstri, önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek gibi görünüyor. Sanılanın aksine sosyal medya dalgasının henüz bitmediğini uzmanlar da söylüyor. 

Yani bu alanda hâlâ ciddi iş potansiyelleri bulunmakta. Kişisel kullanımın yanı sıra işletmelerin de sosyal medyayı kullanarak hedef kitlelerine ulaşmaları mümkün. Sosyal medya insanlar için artık sadece sohbet edebilecekleri ve fotoğraf paylaşımı yapabilecekleri bir mecra olmaktan çıktı. Bugün artık Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn vb. sosyal platformlar aynı zamanda iş de yapılabilen mecralara dönüştü.

İş Hayatında Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medyanın gerçekten şaşırtıcı büyümesi karşısında işletmeler ne yapabilir? Bu alanı kendileri için verimli bir hale nasıl dönüştürebilirler? Bu soruların cevaplarını verebilmek için öncelikle bugünün dünyasında her işletmenin bu mecrayı mümkün olan en iyi şekilde kullanmasının şart olduğu söylenebilir. 

İşletmeler sosyal medyayı nasıl kullanır?

İşletmenin hedef kitlesi sosyal ağlarla sarılı olabilir ama burada gözden kaçırılmaması gereken nokta kullanıcıların en sevdikleri markalarla etkileşime girmeleri ve bu markalarla bir sadakat birlikteliği oluşturmalarıdır. Yani işletmeler için sosyal medyayı etkin kullanmak, onların sadık bir müşteri kitlesine ulaşmaları için çok önemli bir fırsat. Sosyal medya sayesinde işletmeler, sadece daha fazla iş üretmekle kalmaz, müşterileriyle daha iyi ilişkiler kurabilir.

Dijital Pazarlamada Sosyal Medya

Sosyal medyanın dijital pazarlamaya ve dolayısıyla işletmelere katkısından bahsederken tüketicilerin davranışlarına bakmak gerekir. Öyle ki bir tüketici sosyal medyada olumlu bir deneyime sahip olursa kullandığı ürün veya markayı başkalarına daha kolay önerebiliyor. Bir işletmenin veya markanın modern dünyadaki rekabette ayakta kalabilmesinin önemli kriterlerinden biri de sosyal medya ağlarının kullanması. 

Bu artık kesinlikle kabul gören bir söylem. 2019 genelindeki sosyal medya istatistiklerine göre dünya genelinde yaklaşık 3 milyar kullanıcı var. Araştırmalara göre bir kullanıcı sadece sosyal medyada ortalama 2 saatten fazla zaman geçirmekte. Günümüzde milyonlarca işletme ürün ve hizmetlerini tanıtabilmek için bu sosyal ağları kullanıyor. 

Sosyal medya bugünün dünyasında marka bilincini artırmak için çok güçlü bir araç olduğunu kanıtlamış durumda. Bazı işletmeler bunu görmezden geliyor olabilirler ama bugün pek çok pazarlama uzmanı, sosyal medyanın markalar üzerindeki bilinirliği üzerinde kesin bir etkisi olduğunda hemfikirler.

Online Eğitim ve Önemi

Online eğitim sayesinde bulunduğunuz yerden bu alanla ilgili pek çok önemli noktayı öğrenmeniz mümkün. Online eğitim veren, alanında uzman kuruluşlar ücretsiz sertifika programları düzenleniyor. 

Online eğitimleri nereden alabiliriz?

Deneyim ve eğitim kalitesi sayesinde bugün binlerce öğrenciye pek çok farklı eğitim programı ile dokunmuş olan enstitü online eğitim sertifika programları ile sosyal medya konusunda bilgi almak isteyen pek çok insana ulaşıyor. İster bireysel ister kurumsal olsun pek çok kişi bu online eğitimlerden faydalanıyor. 

Enstitü tarafından verilen sosyal medya sertifika programları dahilinde pek çok sosyal medya platformunu nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Kişisel ya da profesyonel kullanım için hangi mecranın hangi işler için daha uygun olabileceğini Enstitü tarafından verilen eğitimler sayesinde öğrenebilir ve hatta bu mecraları kullanan kişilerin farklı demografik yapılarının marka bilinirlik ve satışlarını nasıl artırdığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

sosyal medya uzmanlığı sosyal medya uzmanlığı online eğitim sosyal medyanın işletmelere etkisi sosyal medyanın faydaları sosyal medyanın avantajları işletmeler için sosyal medya
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259