AnasayfaBlogInstagram'da Daha Fazla Takipçi Kazanmanın 3 Yolu
Sosyal Medya

Instagram'da Daha Fazla Takipçi Kazanmanın 3 Yolu

26 Ağustos 2021
Instagram'da Daha Fazla Takipçi Kazanmanın 3 Yolu

Instagram, ayda ortalama 6 milyon yeni kayıtlı hesapla tahmini olarak 1,5 milyar aktif kullanıcıya sahiptir. 2013 yılının sonlarından itibaren her gün 15 milyon fotoğraf yüklenen Instagram'da bu yıl günde 60 milyon yüklemeye ulaşması bekleniyor. Çoğunlukla resim yükleyen bu kadar aktif kullanıcı varken, neden takip edildiği insanlardan daha fazla ilgi göremedikleri sorusunun sorulması normaldir.

Instagram'da çok sayıda takipçi kazanmak istiyorsanız harika fotoğraflar ve gönderiler yayınlamanız gerekir. Ancak resimlerinizin veya gönderilerinizin yeterince ilginç olmadığını düşünüyorsanız Enstitü’deki Sosyal Medya Uzmanlığı ile ilgili online eğitime katılabilirsiniz. Görsel tasarımlarınız için Hazır Şablonlarla Görsel Tasarım Eğitimi harika bir seçenek olabilir. 

Özellikle sosyal medya üzerinden bir girişimcilik faaliyeti yürüyorsanız veya satış yapıyorsanız online E-Ticaret Eğitimi’ne katılmanızda fayda var. Uzmanından öğrendiğiniz profesyonel tekniklerle dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanlığından, e-ticaret faaliyetlerinize kadar her konuda bilgi alabilirsiniz.

Sosyal medyanın en aktif kullanılan platformlarından biri olan Instagram’da bu kadar çok kullanıcı varken onların ilgisini nasıl çekebilirsiniz? Kullanılmış takipçi arttırma tekniklerinden en önemli 3’ünü bu yazıda ele alacağız.

Instagram’da Daha Fazla Takipçi Kazanmanın 3 Yolu

Aktif olun:

İlki ve en önemlisi Instagram'da aktif olun, yorum yapın ve mümkün olduğunca çok hesabı takip edin. Karşılıklı takip etkileşimini arttırdığınızda ve yorumlarına karşılık verdiğinizde, onlarla yakından ilgilendiğinizi görecekler. Ve diğer kişilere öneriyor olacaklar. Önerdikleri kişiler de eğer sizden bekledikleri etkleşimi alırsa Instagram’da takip etmekten vazgeçemeyecekleri bir hesap haline gelebilirsiniz.

Hesabınızın konusu hakkında bir alan belirlediyseniz, bu alandaki ilgili gelişmeleri yakından takip edin. Hatta gündem olan konuları da paylaşabilirsiniz. Ama konunuzla alakalı ve dikkat çekici bir şey olması gerekiyor. 

Etkinliklere katıldıysanız, bu etkinliklerden takipçilerinizi haberdar edin. Ve etkinlikler sırasında iki kat gönderi paylaşın. Bir düşünün: İnsanlar heyecanlandıklarında daha fazla fotoğraf çekerler. Bu görseller genelde etkinlikten önce, etkinlik sırasında ve etkinlikten sonra olur. Instagram gönderilerinizin size doğru trafiği getirmesi için siz de önemli olaylara göre gönderilerinizi planlayın ve sayısını arttırın.

Sürekli olarak gönderi paylaşmak ilk başta korkutucu gelebilir, özellikle de yeni başlıyorsanız. Bir önceki maddedeki gibi önemli olaylarda gönderilerinizin sayısını arttırma fikri doğru. Ancak önemli bir durum olmadığı sürece sayıdan çok belirli bir kalite düzeyini korumanız gerektiğini göz önüne aldığınızda, gönderi paylaşmanın sürekliliği düşündüğünüz kadar da zor olmayacak. Bunu yaptığınızda hesabınızdaki gönderiler insanların ilgisini daha çok çekecek ve sizden daha fazlasını bekledikleri için hesabınıza geri gelmelerini sağlayacaktır. Çünkü hesabınızda gördükleri her şeyin daha fazla resim olmasa bile daha kaliteli bir içerik olacağını bilecekler. 

Doğru zamanda doğru gönderileri paylaşmanız da bu noktada önemli bir şeyi ifade ediyor. Gönderilerinizin etkileşimlerini analiz ederek yeni gönderilerinizi planlayın. Bununla ilgili uygulamalar da bulunuyor. 

Faydalı tavsiyelerde bulunun:

Kesinlikle birilerine tavsiye vermekten çekinmeyin. Bu otomatik bir bağ oluşur. Faydalı bir ürün veya hizmet önermeniz takipçileriniz açısından çok önemli. Sizin aileniz, arkadaşlarınız veya hayranınız olarak kendilerini önemli hissedecekler. Doğrudan marka olmayan başka birinin bir şey önerdiğini görmeleri aslında o ürüne veya hizmete değer katar. Sanki bunu öneren kişi üçüncü bir taraf olarak ürünün veya hizmetin kalitesine kefil olmuş gibidir. Bu aynı zamanda sizin takibe değer bir hesap haline gelmenizi sağlayacak. Hesabınızın önerilme sayısını ve etkileşimini de arttıracak önemli bir etkendir. 

İlginç olduğunu düşündüğünüz diğer insanları da takip etmeyi unutmayın. Bunu yapmadan önce hatırlanması gereken en önemli şey, bunun sayılarla veya herhangi bir hesabın kaç takipçisi olduğuyla ilgisi olmadığıdır. Ve şununla da ilgili değildir; eğer sizinle aynı değerleri ve temel odağı paylaşmayan birini takip ediyorsanız, bu gereksiz ve zararlı olabilir. Bu başta bir bonus gibi gözükebilir ama tehlikeli bir şeydir. Bu yüzden birini içeriğine göre takip etmelisiniz, ancak onlarla gerçekten etkileşime girecek kadar bağlı hissetmemelisiniz. Yani ilgiyi tamamen onun üzerine çekmemelisiniz.

Diğer insanları takip etmekle ilgili bir diğer tavsiye ise sizinle ortak değeri paylaşan ve faydalı bilgileri içeren diğer hesaplarla ortaklık kurmanız. Buna sosyal kanıt denir! Bu aslında takipçi konusunda stratejik bir rekabet avantajı da sağlar. Hesabınızla ilgili diğer hesaplardan gelen bir etkileşim olduğunda, insanlar sizin hakkınızda daha hızlı bilgi edinebilir. Aynı zamanda sosyal medyanın cömertlikle ilgili olduğunu unutmayın. Ne kadar çok verirseniz, o kadar çok size geri dönecektir. 

Kişiliğinizi gösterin:

Kendinizi tam olarak tanıtın ve kişiliğinize sadık kalın! Kimsenin mükemmel olmadığını da unutmayın. Yarattığınız hesabınızla %100 uyuşmayan bir şey varsa sorun değil. Mesela kahve önerileri yapan bir influencer olduğunuzu varsayalım. Belki de en az 5 farklı kahve türünü sevmiyorsunuz ama yine de içiyorsunuz ve öneriyorsunuz. Etki alanı yaratmaya çalıştığınız bu 5 ürün organik bir ürün olabilir  ve sırf çiftçi haklarına saygı duyduğunuz için öneriyor olabilirsiniz. İşiniz ve hedef kitleniz için mantıklı olan her şeyi yapabilirsiniz. Mesele şu ki, insanlar gerçeklikle bağlantı kuruyor, bu yüzden yayınladığınız resimler, tavsiyeler aracılığıyla da sizi tanımak istiyorlar. Kendinizi sizi tanımlayan en iyi şey ile ifade edebilirsiniz.

Kendinizi tanıtmanın en iyi yollarından biri de başkalarının gönderilerine yorum yaparak dolaylı olarak kendinizi tanıtmaktır. Bu strateji biraz zaman alabilir ve gerçekten işe yaraması için yüzlerce yorum yapmanız da gerekebilir. Ancak doğru bir şekilde yaparsanız sonunda yeni takipçiler kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ne hakkında yorum yapmalısınız sorusuna gelince de güzel fotoğraflara yorum yapmak bir seçenektir. Kişiliğinizi sergileyen ilginç fotoğraflara yorum yapmak da başka bir seçenektir. Söyleyecek bir şey bulmakta zorlanıyorsanız, bir soru sormayı veya iltifat etmeyi deneyin.

Kendinizi diğer sosyal platformlardan herhangi birinde da mutlaka tanıtın. Facebook veya Twitter’da olabilir. Yapmanız gereken, hesabınızın bir görüntüsünü veya sizi ve Instagram kullanıcı adınızı içeren bir gönderi oluşturmaktır. Hatta bu fırsatı yorum bölümünden Instagram'da sizi takip etmelerini isteyerek ve kendinizi tanıtmak için de kullanabilirsiniz.

Bir çekiliş kampanyası düzenlemek de kendinizi ve hesabınızı tanıtma yoluna başvurmanız konusunda etkili bir tekniktir. İnsanlar sizi takip etmenin ardında bir karşılık buldukları için memnun olacaklardır. Ve bunu açık bir şekilde yapar ve adil olursanız da size karşı güvenleri artacaktır.

Takipçi Arttırmak için Diğer Yöntemler

Genel olarak 3 maddede sınırlandırılmış olsa da çeşitli stratejiler de geliştirilebilir. Bu konuda uzman görüşünden faydalanmak da bir seçenektir. İşin tekniğini öğrenerek daha doğru bir adım atabilirsiniz. Enstitü’de sosyal medyada uzmanlaşabileceğiniz birçok eğitim bulunuyor. Bu eğitimlerin önemli bir katkısı olacaktır. 

İlgi alanınızda olan hesapların yaptıklarını takip edebilir, onları taklit etmeden ilham alabilirsiniz. Takipçi arttırmanın en güzel yolu da bu işin önemli bir kısmını etki altına almış diğer hesapların faaliyetlerini incelemektir. Bir nevi rakip analizi olarak düşünebilirsiniz. Eğer bir hesabı taklit ediyorsanız tabi ki sizden iyi olan diğer hesap daha önemli olacaktır. Kendi değerinizi arttırmak yerine düşürmeyin.

instagram takipçi instagramda takipçi arttırma instagramda takipçi kazanma sosyal medya uzmanlığı dijital pazarlama e-ticaret instagram takipçi arttırma teknikleri
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259