AnasayfaBlogSorulmuş En Zor Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Sorulmuş En Zor Mülakat Soruları

18 Aralık 2015
Sorulmuş En Zor Mülakat Soruları

Bazı mülakat soruları hepimize zor gelse de merak ettiğim birşey var: herhangi bir mülakatta sorulmuş en zor soru nedir?

İşe alım olduğu sürece mülakatlar yapılacaktır. Çünkü mülakat yapmak doğru kişiyi doğru işe almak için önemlidir. Bu adayı tanımak için ve gerçekten pozisyon için aradığınız kişinin o olup olmadığına karar vermek için elinize geçen şanstır.

Bununla birlikte bazı organizasyonlar adayın baskıyla nasıl başa çıktığını görmek için imkansız olan zor sorular sorarak işi çok ileriye götürdü. Örneğin Google’ın adı birkaç sene önce gülünç bir şekilde zor olan zeka oyunlarını sormasıyla kötüye çıkmıştı.

Şimdiye kadar sorulmuş en zor mülakat soruları nelerdir?

1 - Bilimsel mülakat soruları.

Bir uçakta seyahat ederken sonsuz sayıda siyah beyaz noktalar göreceksiniz. Bir siyah ve bir beyaz nokta arasındaki boşluğun bir birim olduğunu kanıtlayın.

Uluslararası bir şirketteki teknoloji analisti rolü için mülakatta bu soru soruldu. Bu mülakat sorusunu cevaplamak için muhtemelen NASA'da çalışmış olmanız gerekir.

2 - Teknik mülakat soruları.

Bana oluşturduğun koddaki 15 hatayı anlatabilir misin?

Yazılım mühendisliği pozisyonu için gelen bir aday mülakata girdi ve herhangi bir dilde "Merhaba Dünya" yazısı yazabilen bir program yazması istendi. Mülakatçı koda bir göz attı ve ona koddaki 15 hatayı bulması için beş dakikası olduğunu söylediler.

Aday yapamadı ve işe alınmadı.

3 - Stratejik mülakat soruları.

İki yumurtayı kırmadan en kısa sürede nasıl düşürürsün?

Kabak tadı veren bu soru Silikon Vadisi mühendislik şirketi tarafından soruldu. İşte sorunun eksiksiz hali:

Burada 100 katlı bir bina olduğunu düşün. İki tane aynı boyutta yumurta elinde. Yumurtaların en ilginç özelliği ikisinin de kendine özel "çıkıntısı" olması. Bunu kat N olarak düşünelim. Bu yumurtanın herhangi bir kattan N katına düştüğünde kırılmayacağını ama yumurtanın N katı dahil, N katı üzerindeki her katta kesinlikle kırılacağı anlamına geliyor.

Örneğin yumurtaların özelliği; N eşit 15 ise, o yumurtalar 15. Kata eşit olan veya daha yüksek olan herhangi bir katta kırılacaktır ama yumurtalar 15. Katın altındaki hiçbir katta kırılmayacaktır. Aynı şey diğer yumurta için de özdeş olduklarından dolayı geçerlidir.

İşte soru: Yumurtanın N katını bulmak için ve kullanılan yumurtaların düşüş sayısını azaltmak için hangi strateji uygulanmalıdır? Ayrıca bu stratejideki en kötü durumda düşüşlerin minimumu kaçtır.

4 - Özelliğe dayalı mülakat soruları.

Siz girdiğinizden beri odada ne değişti?

Bir aday mülakat için odaya girer ve mülakatçı tarafından en büyük özelliğinin ne olduğu sorulur. Aday çok detaycı olduğunu ve iyi bir gözlemci olduğunu söyler.

Mülakatçı odadan çıkmasını ve 5 dakika sonra tekrar gelmesini söyler. Aday tekrar geldiğinde mülakatçı adaya odaya ilk geldiğinden beri neyin değiştiğini sorar.

Aday bilemez.

Cevap: Saatin akrep ve yelkovanı yer değiştirmiştir.

5 - Doğrulanabilir mülakat soruları.

Bana bir dakika içinde dürüst olduğunu kanıtla.

Bir mülakatçı adaya dürüst olup olmadığını sorar. Aday evet der. Mülakatçı bir dakika içinde kanıtlamasını ister.

Aday dilini yutar :)

6 - Mesleki mülakat soruları.

Mülakata gelirken bina içinde kaç merdiven çıktınız?

Bir mühendislik şirketinin mülakatında soruldu.

7 - Bilgiye dayalı mülakat soruları.

Nesneler ne zaman daha hızlı hareket eder? Gündüz mü gece mi?

Aday mülakat sırasında bir üniversitenin mühendislik programına girmesi için bu soru ile karşılaştı. Aday gece dedi ve mülakatçı nedenini sordu.

"Çünkü gece trafik daha azdır." İşe alım uzmanı hiç de eğlenmişe benzemiyordu.

Sorulmuş En Zor Mülakat Sorularıen zor mülakat soruları en zor mülakat sorusu mülakatta en zor sorular
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sorulmuş En Çılgın Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Sorulmuş En Çılgın Mülakat Soruları

23 Ekim 2015
İş Dünyasının En Zor Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

İş Dünyasının En Zor Mülakat Soruları

17 Mart 2020
İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek? Gençler İş Beğenmiyor mu?
İş Arama Teknikleri

İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek?

15 Aralık 2021