AnasayfaBlogYetkinlik Bazlı Mülakat İçin İpuçları
Yetkinlik Bazlı Mülakat

Yetkinlik Bazlı Mülakat İçin İpuçları

19 Ağustos 2016
Yetkinlik Bazlı Mülakat İçin İpuçları

Eğer bir yetkinlik bazlı mülakat yaklaşıyorsa, büyük ihtimal mülakat stili üzerine yapılanmış veya en azından mülakat stilinin maddelerini içeriyor olacak. Eğer yetkinlik bazlı mülakatın ne olduğu hakkında meraklanıyorsanız ve mülakatçının sorduğu sorulara cevap verememe düşüncesi sizi ürpertiyorsa, endişelenmeyin. Ben size yetkinlik bazlı mülakat hakkında çok değerli bilgiler vereceğim.

Yetkinlik bazlı mülakat nedir?

Yetkinlik bazlı mülakat işverenler tarafından ihtiyacı olsun olması favori haline geldi ama genellikle adayların saklamak istediği zayıf yönleri gün yüzüne çıkarmak için kullanılıyor. Bu davranışın gelecek davranışın güçlü bir habercisi olduğu fikri etrafında oluşmuş bir mülakat stilidir. Yetkinlik bazlı mülakatın amacı bir aday mülakatta olduğu pozisyon için gerekli yetenekleri önceden gösterdiğinde bunun örneklerini toplamaktır. Bu örnekler adayın yeni işinde nasıl performans göstereceğinin birer kanıtı olarak düşünülür.

Soruları tahmin etmek.

Hepimiz bu yollardan geçtik, iş yerinde son bir kez daha bir zorluğun üstesinden gelmek için beyninizi çalıştırdığınız gibi gözlerde paniklemiş şaşkın bakışlarla kekeledik... Ama bu böyle olmak zorunda değil. Herhangi bir mülakatta olduğu gibi küçük bir hazırlığın çok yardımı olur. Öncelikle şirketin aradığı beceriler üzerine mülakattan bir süre önce düşünmek iyi bir fikirdir. Bir takımda nasıl iyi çalıştığınız, nasıl bir zorluğun üstesinden geldiğiniz ve hemen yapılması gereken işlerle nasıl başa çıktığınız olabilir. Cevaplarınızı başvurduğunuz işe göre hazırlarken iş ilanını tekrardan okumak ve istenilen aday tipinin tanımına dikkat vermek yardımcı olabilir. Buradan sonra işe alım uzmanının hayallerindeki iş tanımının nefes alan versiyonu olana kadar şekillendirebilirsiniz.

Örnekleriniz.

Cevap verirken amacınız istenilen bir aday olarak sizin tam bir resminizi gösteren farklı örnekler vermektir. Örnekleriniz başarılı projeler, insanlarla etkileşimler, zor bir müşteriyi ikna etmek ve büyük bir bilgi yığınını analize etmek olabilir. Daha da önemlisi, örneklerinizi verirken çalışmanızda elde ettiğiniz başarılarınızı sınırlamanıza gerek yok. Okuldan, üniversiteden ve spor takımlarından örnekler de aynı şekilde değer taşıyabilir. Buradaki kilit nokta onları prova etmektir. Bir arkadaşınızla onları tekrar edin. O gün başarılarınızı güvenli bir şekilde anlatabileceğinizden emin olmak için gerekli olan neyse onu yapın, ve kendinizi olduğunuz dinamik, karizmatik ve özellikli bir birey olarak sunun.

Spesifik olun.

Başvurduğunuz pozisyonda sizi başarılı yapacak özelliklere dair sorularla karşılaşacaksınız. İşverenin role göre sizin uygunluğunuzu tamamen anlaması için genel çalışma sitilindense sizin spesifik olan geçmiş deneyimlerden konuşmanız önemlidir. Ayrıca gerçekte ne yaptığınızı tanımlamanız da üyesi olduğunuz bir takımın performansı hakkında konuşmaktansa daha önemlidir. Kendi borunuzu öttürmekten korkmayın.

Yılmayın.

Yetkinlik bazlı mülakatlar çok iyi yapılanmıştır ve her aday aynı ve önceden seçilmiş sorularla karşılaşır. Mülakatçınız ayrıca mülakat boyunca sizin söylediğiniz her şeyin doğru bir kaydına sahip olmak için notlar alıyor olacak. Bu iki maddenin kombinasyonu mülakatı biraz daha kişisellikten çıkarabilir ama onlar sadece sürecin adil ve objektif olduğundan emin olmak istiyorlar. Mülakatı çok daha kişisel bir hale dönüştürmek için büyük ihtimal mülakatın hem sonunda hem de başında vaktiniz olacak.

Panik yapmayın.

Bu sorular sizi panikletmek için oluşturulmadı, aslında sizin en iyi halinizi ortaya çıkarmak için tasarlandı! Bunlar sizin gerçekte neyden yapıldığınızı ve geçmiş başarılarınızı göstermeniz için birer fırsat. O yüzden iyi hazırlanın, dik oturun ve sorulara doğru, kesin ve özgüvenli cevaplar verdiğinizden emin olun ve yetkinlik bazlı mülakat için bir "mükemmel" olacaksınız. İyi Şanslar

Yetkinlik Bazlı Mülakat İçin İpuçlarıyetkinlik bazlı mülakat nasıl yapılıryetkinlik bazlı mülakat nediryetkinlik bazlı mülakat sorularıyetkinlik bazlı mülakat soruları ve cevapları
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakat Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Nedir? Teknikleri Nelerdir?

16 Ocak 2020
Akademik Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Akademik Mülakat Soruları

28 Ocak 2022
Mülakat Soruları - Cevapları
Mülakat Soruları

Mülakat Soruları - Cevapları

07 Nisan 2018
Video Mülakat
Video Mülakat

Online Mülakat Nasıl Yapılır?

06 Şubat 2020