Published on: 23 Aralık 2015 Beyza Keskin 0 Yorum

Hayatımızda herşeyden daha çok iş yerlerinde vakit geçiriyoruz. Peki en çok vakit harcadığımız yerler sizin için eğlenceli geçiyor mu?

Şunu bilmeliyiz ki üzerinde çalıştığınız şey ile tatmin olmanız çok önemli. Kulağa çok güzel geliyor değil mi? Ama maalesef buna ulaşmak kolay değil.

Sorun şu ki iş değiştirmek acı veren bir deneyimdir. Yani genellikle iş değiştirdiğimizde pişman oluruz. Nadiren de olsa daha iyi fırsatlar yakaladığımız olmuştur. Üstelik yeni bir iş arama gibi zorlu bir süreçten geçtikten sonra yeni işten memnun olmamak en kötüsü... Ön yazı mektupları, özgeçmişler gönderiyorsunuz ve diğer iş arayanlara karşı yarışıyorsunuz.

Ama daha da önemli olan şey sizi mutlu edecek işi gerçekten bilmemeniz. Eğer sizi mutlu edecek işi bilseniz gecenizi gündüzünüze katarak çalışır ve bu çalışmadan rahatsız olmazsınız. Ama bunu bilmek gerçekten zor.

Merak etmeyin! Yalnız değilsiniz. İş aramanın beni her zaman etkileyen bir yönü olmuştur. Ve bu her zaman mülakat sürecinde ortaya çıkar.

Bu hepimizin sorduğu bir soru. Ne olduğunu biliyor musunuz?

Kendinizi beş sene içerisinde nerede görüyorsunuz?

Bu soruda takılıp kalan o kadar çok aday gördüm ki. Yüzleri boş boş bakıyor, kekelemeye başlıyorlar ve cevap vermekte zorlanıyorlar. Ama mutlaka bir cevap veriyorlar. Bu soru insanları sinirlendiriyor ve inanın ben bunun nedenini biliyorum. Bir atasözü der ki "5 yıl" sorusunda takılanlar aslında söylemek istediklerini tam olarak söylemek istemiyorlar. Evet bir cümlede karşıt iki ifade olmamalı. Ama bu mantık onların amaçlarının mülakatçı tarafından duyulmak istenilen amaçlar olmadığından endişelendiklerini ortaya koyuyor. Sizce de öyle mi? Mülakatçının duymak istediği amaçlar, sizin de amaçlarını değil mi? Alanında öncü bir şirketin işe alım uzmanı olarak geçtiğimiz yıllar içinde yüzlerce aday ile mülakat yaptım. Ve edindiğim deneyim beni bu sorunun insanları neden endişelendirdiğine dair farklı bir neden üzerinde derince düşünmeye itti.

Doğru bir cevap aramayın!

Bu sorunun doğru bir cevabı yok. Adayların bütün yaşamlarını planlamış olmalarını beklemiyorum. Ama onların bana kendi değerlerinin ne olduğunu anlatmalarını istiyorum. Onların eylemlerini neyin oluşturduğunu ve o değerlere göre yaşamlarını nasıl yaşadıklarını bilmelerini bekliyorum. Bu kadar. Nerede çalışmak istediğinizi ve nasıl bir tarzı benimsediğinizi bilmek istiyorum.

Dünya çok hızlı hareket ediyor ve bunun sonucu olarak bizler kendi değerlerimizi yaşamak için hiçbir zaman durmamalıyız. Ve onları paylaşmaya teşvik edilmeliyiz. Yani ne "yapmamız gerekiyorsa" onu yaparken buluruz kendimizi. Üniversiteye gitmek, öğrenci kredimizi ödemek için iş aramak, çok kötü patronlar için çalışmak vs. Bunu neden yaptığımızı anlıyorum. Ben de yaptım. Problem şu ki eylemlerimizi kişisel değerlerimizden koparıyoruz. Tipik olarak kendimize ne yaptığımızı neden yaptığımızı sormuyoruz. Bu sebepten dolayı hiçbir zaman gerçekten değerimizi keşfetmiyoruz. Ve bu da geleceğimizin nasıl gözükeceğini sorgulamamıza sebep oluyor. Eğer bir mülakat için hazırlanıyorsanız, "5 yıl" sorusu sizi tökezletmek zorunda değil. İşte değerlerinizi kabul etmenin birkaç yolu. Bu maddelere şimdiden çalışmaya başlayın:

Nedeninize cevap verin

"5 yıl" sorusu önemli Ama arkasında daha derin bir soru yatıyor: Bu muhtemelen hayatın en önemli sorusu- yaşınız veya deneyiminiz ne olursa olsun. Zaman hepimiz için sınırsızdır, bu yüzden buradayken yaptığımız şeyler önemlidir. Sizin için önemli olan şeyleri ve arkanızda ne miras bırakmak istediğinizi derin bir şekilde düşünün. Çok çalışmanızla mı bilinmek istiyorsunuz? Güçlü inancınızla mı? Ne olursa olsun bu soruya kendiniz için cevap verin Sonra da kendinize neyin önemli olduğunu sorun.

Kendi hedeflerinizi yazın

Amaçlarınız olmadan amacınız için çalışamazsınız. Bir kere sizin için neyin neden çok önemli olduğunu bilirseniz o zaman bir amaç dahilinde yaşamak için amaçlarınızı tanımlayabilirsiniz. Amaçların güzelliği onların kişisel olmasıdır. Ne istediğinizi tanımlama gücüne sahipseniz, bu ister Pazarlama Müdür Yardımcılığı olsun, ister kitap yazmak, ister çocuk yetiştirmeye odaklanmak olsun hepsi eşsiz bir şekilde sizin. Kendiniz için iki amaç tanımlayarak işe başlayın. Bir sonraki yıl kişisel olarak erişmek istediğiniz bir şey ve bu süre içerisinde profesyonel olarak erişmek istediğiniz bir şey. Bunları yazın ve de görülebilir bir yere asın. Bu size aldığınız kararları bilgilendirmede yardımcı olacak.

İlk Adımları Belirleyin

Eğer amaçlarınız olmak istediğiniz yer ise o zaman attığınız ilk adımlar da sizin oraya nasıl gideceğinizdir. Eğer amacınız  5 yıl içinde alanında öncü bir şirkette Pazarlama Müdürü olmak ise o zaman oraya ulaşmak için atacağınız adımlarda ustalaşmalısınız. Yani Pazarlama Müdürü olmak için izlemeniz gereken yoldaki adımları gösterecek bir yol haritası çizin. "SEO kursu al" bir adım olabilir. "2 yıl boyunca Proje Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmak" başka bir tane olabilir. Bu adımlar sizin gizli silahınız olacak. Bunlar sizin kariyeriniz boyunca kontrolün sizde olmasını sağlayacak. Değerler görecelidir. Aynı zamanda farklı insanlara farklı anlam verirler. Sizin değerlerinizin ne olduğunu tanımlayamam veya onları nasıl tatmin etmeniz gerektiğini anlatamam. Ama hepimiz onlara sahip olmalıyız ve baş koyduğumuz yola giderken onların yapacağı etkiyi açıklayabilmeliyiz.

Benim adaylara 5 yıl içinde kendilerini nerede gördüklerini sormamın sebebi var. Onları her sabah yataktan kaldıran şey ne onu bilmek istiyorum. En başarılı insanlar onları tatmin eden şeyler hakkında derin bir tutkuya sahiptirler. Ve her çalışan da "bir amaca sahip takım" ister. Yani değerlerinizi açıklamaktan ve onların geleceğinizi nasıl tanımlayacağından korkmayın. "5 yıl" sorusu harika bir fırsattır. Bu soru sizin nereye gittiğinizi ve hayatınızı nasıl ölçtüğünüzü gösterme şansıdır.

Siz 5 sene içerisinde nerede olacaksınız?

  • 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun ,
  • 5 Yıl Sonra Nerede Olacaksınız? ,
  • kendini 5 yıl sonra hangi pozisyonda görüyorsun ,
  • kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz
Blog Yazarı