Close
Mobil Menu Bars

Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsun Sorusu Nasıl Cevaplanır?

07 Kasım 2019, 17634 defa okundu.
Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsun Sorusu Nasıl Cevaplanır?
Neden bizimle çalışmak istiyorsun, mülakat, iş görüşmesi, kariyer, misyon, vizyon

Neden bizimle çalışmak istiyorsun sorusu, mülakatların en zorlu sorularından biridir. Bu soruya cevap verirken özellikle dikkat etmelisiniz. Ancak paniğe gerek yok. Birazdan çözüm önerilerini sunacağız. Mülakatı yapan kişi neden bizimle çalışmak istiyorsun sorusunu sorarak 2 şeyi öğrenmek istiyor:

 • Neden bu firma ile çalışmayı istiyorsun?
 • Neden bu pozisyonda çalışmak istiyorsun?

Öte yandan bu, “Neden bu firma ile çalışmayı istiyorsun?” ya da “Neden bu pozisyonda çalışmak istiyorsun?” soruları ile de şunları öğrenmek istiyorlar:

 • Bu işe gerçekten ilgili misiniz yoksa bir mülakattan öteki mülakatlara mı gidiyorsun?
 • Organizasyon, sektörel rakipler, potansiyel pozisyonunun hakkında ne biliyorsun?
 • Kariyer hedeflerin nelerdir ve bu pozisyon ile ne kadar uyumlu?

Neden bizimle çalışmak istiyorsun, mülakat, iş görüşmesi, kariyer, misyon, vizyon

Görünüşe bakılırsa biraz zor gibi geldiğini düşünebilirsiniz. Ancak, diğer adayların arasından sıyrılmak ve farkınızı gösterebilmek için bu önemli mülakat sorusuna yukarıdakileri kapsayarak cevap verebilmelisiniz.

Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsun? Sorusuna Alternatifler

 • Bu işle neden ilgileniyorsun?
 • Neden bu işi istiyorsun?
 • Neden şirketimizde çalışmak istiyorsunuz?
 • Neden markamızda çalışmak istediğinizi kısaca açıklayabilir misiniz?

Bu gibi sorulara en etkili yanıtları verebilmek için 4 kolay adım var. 

Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsun Sorusunu Cevaplama Yolları Neler?

Neden bizimle çalışmak istiyorsun sorusuna iyi bir cevap verebilmenin yolu, görüşme öncesindeki iyi bir araştırma sürecinden geçer. Gerçekten ön plana çıkmak için cevabınızı kişiselleştirmeniz gerekir. Kişiselleştirilmiş bir cevap için izlemeniz gereken yollar neler? 

İşletmeyle ilgili mümkün olduğunca çok şey öğrenmeniz ve bu bilgiyi daha sonra cevabınızda göstermeniz gerekir.

İşte araştırmanızda nelere odaklanmanız gerektiği ile ilgili adımlar

Şirketin Misyonunu Araştırın

Mülakata gideceğiniz şirketin web sitesini inceleyin. “Hakkında” bölümüne dikkat edin. Genellikle şirketin değerleri, hedeflerini nasıl başardıkları ve  tarihçeleri yer alır.  Sonra kendinize şunu sorun: “Ben neden buradaki işi istiyorum?”

Ürünleri ve Hizmetleri Araştırın

Şirketin web sitesine ve sosyal medya profillerine göz atın. Kullandıkları ürünlere, yaptıkları hizmetlere bakın. Ürünlerinin ya da hizmetlerinin hangi yönlerini yararlı buldunuz?

Şirket Hakkında Haberlere Bakın

Şirket hakkında haberlere ulaşmak için Google’a şirket adını yazın ve araç çubuğundan Haberler sekmesine tıklayın. Bu araştırmayı yapmak size; şirketin devam eden projeleri, mevcut hedefleri, olası zorluklarları ve rakipleri hakkında fikir verecektir.

Muhtemel Konumunuzun Gereksinimlerini Belirleyin

Şirket hakkında gerekli dataları topladığınıza ve not aldığınıza göre başvurduğunuz pozisyonu düşünün. İş ilanındaki açıklamaları iyice okuyun. Gereken nitelikleri ve gerçekleştirmeniz gereken görevleri iyice anlayın. 

Bu 4 adımı uygulayarak, önemli yerleri not ederek bir yol haritası çizebilirsiniz.

Neden bizimle çalışmak istiyorsun, mülakat, iş görüşmesi, kariyer, misyon, vizyon

Bizimle neden çalışmak istiyorsun?

“Üniversiteye başladığım ilk sene, Moon Ajansı duymuştum. Okuldaki profesörlerimizden biri şunları söylemişti: ‘Gerçek pazarlamada iyi olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, Moon ekibinin yaptıklarına çok dikkat etmek.' O zamandan beri sizi hep takip ettim ve faaliyetlerinize hayran kaldım. Markalaşma yolundaki felsefeniz, misyon ve vizyonunuz benim profesyonel değerlerim ile uyuşuyor. Normal bir pazarlamacıyı harika bir pazarlamacı yapan da işçilik ve çalışma stilidir.”

Bu cevap ile aday; ilginç bir hikayeden yola çıktı. Şirketin değerlerini, misyon ve vizyonunu bilip benimsemesi, adayın şirket ile uyumunu yansıtabilir.

Bu şirket için neden çalışmak istiyorsun?

“Her zaman Tree Otelleri için çalışmak istemiştim. Yaklaşık 80 yıllık geleneğe sahip olan Tree’nin hayranlıkla takip ettiğim değerleri ve görevleri var. Örneğin, son zamanlarda şirketin, çalışanlarının eğitim sertifikalarını almaları için masrafları ödemeye hazır olduğunu duydum. Böylesine eşitlikçi ve çalışanını destekleyen bir şirket için çalışmayı çok isterim. Öte yandan Tree ismi hayata barışçıl bakan, evrensellik, konfor, kalite kavramları ile bütünleşmiştir. Bu da otelinizin dünyadaki en iyi otel zinciri olma hedeflerinde başarılı olduğunu gösterir.

Bu cevap ile; aday okuduğu haberlere atıfta bulunuyor. Bu da şirkete olan ilgiyi gösterir. Tree Otel’in ortak algı ve şirket misyonunu yansıttığını ve böylesine saygın bir şirkette çalışmak için istekli olduğunu ifade etti. Prestij sizi motive eden şeylerden biri ise, bunda yanlış bir şey yok.

Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsun sorusunun yanıtı için ipuçlarını özetlemek gerekirse:

 • Görüşmeye gitmeden önce şirketi ve pozisyonu mutlaka araştırın. Misyon, vizyon, değerler, rakipler, mevcut zorluklar ve riskler gibi.
 • Kuruma katılmaya istek duyduğunuz şeyleri söyleyin.
 • Pozisyonun hangi yönlerini ilginç bulduğunuzu ifade edebilirsiniz.
 • Mülakatınızı yapan kişiye, bilgi ve becerilerinizin şirkete ne gibi faydalar sağlayabileceğinden bahsedin.
 • Cevaplarınızı hazırlayın. Ancak şablon bilgi ve hazır cevapları kullanmayın. Kendi yanıtlarınızı oluşturun.

Mülakatlarda başarılı olabilmek için hangi stratejileri uygulamanız gerektiğini öğrenmek için online Mülakat Teknikleri Eğitiminden faydalanın.

Mülakat Soruları:

Neden Sizi İşe Alalım?

Zayıf Yönleriniz Neler?

En Güçlü Yönleriniz Nelerdir?

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Kerim Yeter
16 Aralık 2019
5.0

Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler