Müşteriye İsmiyle Hitap Etmek

Bir satış uzmanı bir toplantıda bana bir şey satmaya çalışıyordu ve o satış uzmanının ismimi - doğru zamanda-  çok fazla kullandığını fark ettim. Ve üzerimde çok ilginç bir etkisi oldu. Özellikle kendimi sohbete daha yakın hissettim ve onun benim satın almamı istediği şeye daha bağlı hissettim. Daha yakından dinlemeye başladım. Aslında orada olmaktan memnun oldum. Daha çok gülümsediğimi ve tam cevaplar verdiğimi fark ettim. Bu daha önce görmediğim birşeydi ve bu tamamen müşteriye ismiyle hitap etmek konusuyla alakalı... Bunu başaran şey de ismimi sadece birkaç kere duymamdı. Bence konuştuğumuz insanın ismini kullanarak daha çok satış yapabilir, daha havalı bir sunum yapabilir, yeni bir iş edinebilir ve daha çok şey başarabiliriz. Birisinin ismini kullanmanız onu önemsediğiniz, katılım gösterdiğiniz ve de orada olduğunuz anlamına gelir.

Müşteriye ismiyle hitap etmek zaten var olan birşey gibi mi gözüküyor? Belki de... Eğer öyle değilse de öyle olmalı. Ben müşteriye ismiyle hitap etmek konusunun olması gerektiği kadar yaygın olmadığını düşünüyorum. Özellikle satış konusunda bu konu çok daha önemli.

Müşteriye ismiyle hitap etmek ve daha fazla satış yapmak için üç altın kural.

1 - O kişinin ismini daha çok ve de uygun bir şekilde kullanın.

Muhtemel müşterinizin ismini doğru zamanda ve aralıklarla kullanın. Örneğin toplantıda birisiyle tanışırken "tanıştığımıza memnun oldum" yerine cümlenin sonuna o kişinin ismini ekleyin. Ya da sohbet ederken "anlıyor musunuz" yerine "Ahmet bey, önerdiğim şey senin işine yarıyor mu" deyin.

2 - Doğru ismi kullanın.

Son 20 yılda insanlar çocuklarına birden fazla isim koydular. Çok eski zamanlarda bu çok yaygın olan birşey değildi. Ama artık herkesin 3-4 ismi var :) Müşteriye ismiyle hitap etmek için müşterinin isminden hangisini tercih ettiğini sorun. Örneğin Mehmet Ali denilmesini veya Mehmet denilmesini isteyebilir. Otomatik olarak o kişinin nüfus cüzdanı ismini kullanmayın, sorun! Böyle yaparak saygı toplayacaksınız ve müşterinizle aranızdaki mesafeyi kapatacaksınız. Hatırlanması gereken başka bir şey de birisinin ismine göre yaygın olan takma bir isim kullandığını varsaymamak.

3 - İsimleri hatırlayın.

İsimleri hatırlama konusunda gayret göstermemiz gerektiği açık bir konu. Eğer isimleri hatırlamakta harikaysanız öndesiniz demektir. Gerçek şu ki çoğumuz bu konuda sıkıntı yaşıyor, bu yüzden toplantıdan ayrıldıktan sonra isimleri not edin ki zamanı geldiğinde kullanabilesiniz. Eğer bir kartvizit aldıysanız onu hafızanızı tazelemek için düzgün bir yerde tutun. O insanı görmeye tekrar gitmeden önce notlara bakın ve ona ismiyle hitap edin. İsimleri hatırlamak için ve müşteriye ismiyle hitap etmek için gayret gösterin.

Doğduğumuzda bize bir isim verilir. Genel olarak bu ‘’hey’’, ‘’kanka’’ veya ‘’len’’ değildir. Müşteriye ismiyle hitap etmek satış ilişkisinde sıcaklık ve bağ yaratmak için basit bir yoldur ve de herkesin bir şekilde bir şeyler sattığını düşünürsek isim kullanımının değerini düşünmemiz gerekir. Müşteriye ismiyle hitap etmek güzel bir bağ yaratmanın harika bir yoludur. En önemlisi müşteriye ismiyle hitap etmek saygılı bir harekettir.

Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2016


  • müşteri hitap ,
  • müşteri kazanma ,
  • müşteriye isimle hitap etmek ,
  • müşteriye ismiyle hitap etmek
Blog Yazarı