AnasayfaBlogMüşteriye İsmiyle Hitap Etmek
Müşteri İlişkileri Yönetimi

Müşteriye İsmiyle Hitap Etmek

26 Şubat 2016
Müşteriye İsmiyle Hitap Etmek

Bir satış uzmanı bir toplantıda bana bir şey satmaya çalışıyordu ve o satış uzmanının ismimi - doğru zamanda- çok fazla kullandığını fark ettim. Ve üzerimde çok ilginç bir etkisi oldu. Özellikle kendimi sohbete daha yakın hissettim ve onun benim satın almamı istediği şeye daha bağlı hissettim. Daha yakından dinlemeye başladım. Aslında orada olmaktan memnun oldum. Daha çok gülümsediğimi ve tam cevaplar verdiğimi fark ettim. Bu daha önce görmediğim birşeydi ve bu tamamen müşteriye ismiyle hitap etmek konusuyla alakalı... Bunu başaran şey de ismimi sadece birkaç kere duymamdı. Bence konuştuğumuz insanın ismini kullanarak daha çok satış yapabilir, daha havalı bir sunum yapabilir, yeni bir iş edinebilir ve daha çok şey başarabiliriz. Birisinin ismini kullanmanız onu önemsediğiniz, katılım gösterdiğiniz ve de orada olduğunuz anlamına gelir.

Müşteriye ismiyle hitap etmek zaten var olan birşey gibi mi gözüküyor? Belki de... Eğer öyle değilse de öyle olmalı. Ben müşteriye ismiyle hitap etmek konusunun olması gerektiği kadar yaygın olmadığını düşünüyorum. Özellikle satış konusunda bu konu çok daha önemli.

Müşteriye ismiyle hitap etmek ve daha fazla satış yapmak için üç altın kural.

1 - O kişinin ismini daha çok ve de uygun bir şekilde kullanın.

Muhtemel müşterinizin ismini doğru zamanda ve aralıklarla kullanın. Örneğin toplantıda birisiyle tanışırken "tanıştığımıza memnun oldum" yerine cümlenin sonuna o kişinin ismini ekleyin. Ya da sohbet ederken "anlıyor musunuz" yerine "Ahmet bey, önerdiğim şey senin işine yarıyor mu" deyin.

2 - Doğru ismi kullanın.

Son 20 yılda insanlar çocuklarına birden fazla isim koydular. Çok eski zamanlarda bu çok yaygın olan birşey değildi. Ama artık herkesin 3-4 ismi var :) Müşteriye ismiyle hitap etmek için müşterinin isminden hangisini tercih ettiğini sorun. Örneğin Mehmet Ali denilmesini veya Mehmet denilmesini isteyebilir. Otomatik olarak o kişinin nüfus cüzdanı ismini kullanmayın, sorun! Böyle yaparak saygı toplayacaksınız ve müşterinizle aranızdaki mesafeyi kapatacaksınız. Hatırlanması gereken başka bir şey de birisinin ismine göre yaygın olan takma bir isim kullandığını varsaymamak.

3 - İsimleri hatırlayın.

İsimleri hatırlama konusunda gayret göstermemiz gerektiği açık bir konu. Eğer isimleri hatırlamakta harikaysanız öndesiniz demektir. Gerçek şu ki çoğumuz bu konuda sıkıntı yaşıyor, bu yüzden toplantıdan ayrıldıktan sonra isimleri not edin ki zamanı geldiğinde kullanabilesiniz. Eğer bir kartvizit aldıysanız onu hafızanızı tazelemek için düzgün bir yerde tutun. O insanı görmeye tekrar gitmeden önce notlara bakın ve ona ismiyle hitap edin. İsimleri hatırlamak için ve müşteriye ismiyle hitap etmek için gayret gösterin.

Doğduğumuzda bize bir isim verilir. Genel olarak bu ‘’hey’’, ‘’kanka’’ veya ‘’len’’ değildir. Müşteriye ismiyle hitap etmek satış ilişkisinde sıcaklık ve bağ yaratmak için basit bir yoldur ve de herkesin bir şekilde bir şeyler sattığını düşünürsek isim kullanımının değerini düşünmemiz gerekir. Müşteriye ismiyle hitap etmek güzel bir bağ yaratmanın harika bir yoludur. En önemlisi müşteriye ismiyle hitap etmek saygılı bir harekettir.

Müşteriye İsmiyle Hitap Etmekmüşteri hitapmüşteri kazanma müşteriye isimle hitap etme müşteriye ismiyle hitap etmek
Beyza Keskin
Beyza Keskin
Sosyolog, Blog Yazarı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Müşteriden Müşteriye Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Müşteriden Müşteriye Pazarlama Nedir?

16 Ocak 2021
Müşteri Odaklı Yaklaşım Nedir?
Satış - Pazarlama

Müşteri Odaklı Yaklaşım Nedir?

23 Şubat 2021
Zor müşterinin, sizin düşünce, söylem veya eylem tarzınıza inanmasını, kabul etmesini ve bu esnada mutlu olmasını sağlayan ikna etme teknikleri hakkında bilgi sahibi olun.
Zor Müşteriler

Zor Müşteriyi İkna Etme Teknikleri

14 Nisan 2020