AnasayfaBlogMüşteri İlişkileri Yönetimi ile Kazanın
Müşteri İlişkileri Yönetimi

Müşteri İlişkileri Yönetimi ile Kazanın

02 Ekim 2019
Müşteri İlişkileri Yönetimi ile Kazanın

Müşteri ilişkileri yönetimi, günümüz rekabet koşullarında firmalar için son derece önemlidir. Şirketleri var eden ve şirketlerin varlığını sürdüren en önemli etken müşteridir. Müşteri ile iyi ilişkiler geliştirmek, sağlıklı iletişim kurabilmek müşteri ilişkileri yönetimi ile mümkün. İyi iletişim becerileri sosyal hayatımızda önemli olduğu gibi profesyonel hayatımız için de son derece önemli. Müşteri ilişkileri yönetimi ile müşterileriniz ile stratejik iletişim kurmayı öğrenirsiniz. Bu sayede mükemmel müşteri ilişkileri kurabilir, etkileşimi daha yüksek tutarak rakipleriniz arasından sıyrılabilirsiniz.

Başarılı Bir Müşteri İlişkileri Yönetimi Nasıl Olur?

Müşterileriniz ile nasıl bir iletişim kuracağınızı bilmek, satış yapmanın önemli bir koşulur. İletişim kurmak, müşterileriniz ile selamlaşmaktan ibaret değildir. Müşterilerinizi özel hissettirmeniz ve onlarla başarılı iletişim kurmayı her zaman için bilmeniz gerekir.

Başarılı bir müşteri ilişkileri yönetimi, firmaların kendi müşterilerini iyi tanıyarak, ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda ürün ve hizmet geliştirmeleridir. Bunun için de tahmin edeceğiniz gibi etkileşim ve iletişimde kalmak son derece gereklidir. 

İletişimde kalmak, müşterilerinizi kendinize daha çok bağlamanıza ve size olan sadakatlerini artırmanızda etkin rol oynar. İletişim becerilerinizi geliştirmek, güçlü ve başarılı kılmak, markanızı potansiyel müşterilere tanıtmanız için de etkili bir yoldur. Peki başarılı müşteri ilişkileri yönetimi için önemli kriterler nelerdir? Birlikte bakalım.

Müşterilerinizi Biricik Hissettirin

Evet, doğru duydunuz. Müşterilerinizi ne kadar özel hissettirirseniz size olan ilgi ve bağlılıkları artacaktır. Zaman zaman size olan memnuniyetlerini ölçebileceğiniz mailleşmeler ya da telefon görüşmeleri yapabilir, onları dikkate aldığınızı ve değer verdiğinizi hissettirebilirsiniz.

Sabırlı ve Anlayışlı Olun

Firmanızdan kaynaklanan sorunlar elbette olacaktır. Bunun için muhatap olacakları mercii elbette siz olacaksınız. Bu gibi durumlarda öfke patlamalarına ve yoğun strese maruz kalabilirsiniz. Tüm bunlar için hazırlıklı olmanız, sağlıklı iletişimin kurmanın gereklerini uygulamanız gerekir. Tabii bu gibi durumlar için de başarılı bir müşteri ilişkileri yönetimi geliştirmeniz gerekir. 

Şikayet ve Önerileri Dikkate Alın

İnsanları memnun etmek ya da her şeyi kusursuz yapabilmek kolay değildir. Ancak müşterileriniz ile olan krizlerin üstesinden gelmek ve sorunları gidermek, müşteri ilişkilerini etkin yönetebilmek ile kolaylaşır. Müşterilerinizden gelen şikayetleri önemseyin ve her şeyi yoluna koyarak müşteri memnuniyeti sağlayabilmek için elinizden geleni yapın.

Beden Dili ve Üslubunuz Önemli

Müşterileriniz, sizinle yüzyüze iletişim kurarken kendilerini iyi hissetmelilerdir. Beden diliniz ve konuşma üslubunuz ile onları dinlediğinizi, söyledikleri ile ilgilendiğinizi bilmelilerdir.

Dürüst Olun

Sattığınız bir ürün ya da verdiğiniz bir hizmette aksamalar, çözülmesi gereken sorunlar meydana gelebilir, bu çok doğal. Bu süreçte müşterinize olan tutumunuz çok önemlidir. Konu hakkında net bilgiler verin. Eğer detaylara henüz hakim değilseniz, müşterinize bunu güzel bir dille ifade ederek, konu ile ilgili kesin bilgileri en kısa zamanda öğreneceğinizi belirtin. Emin olmadan söylediğiniz şeyler hem firmanızın imajı hem de markanız açısından olumsuz bir izlenime neden olabilir. 

Müşteri İlişkileri Yönetimi Bilmek Bana Ne Kazandırır?

Müşteri ilişkileri yönetimi sayesinde müşterileriniz ile olan iletişiminizi ve bağlarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Ayrıca müşterilerden gelen şikayetleri tanımlayabilir, esnek çözümler üretmeyi öğrenebilirsiniz.

Müşterilerinizi kaybetmeme ve yeni müşteriler kazanma becerileri edinirsiniz. Böylece alanında uzman ve aranan kişi olursunuz. Bu da kariyeriniz için artı bir değer ifade eder :)

Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimini Nereden Alabilirim?

Müşteri ilişkileri yönetimi eğitimine, İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilen online eğitimlerden erişim sağlayabilir, eğitime kaydolabilirsiniz. Üstelik başarılı olarak sertifika almaya hak kazanın!

müşteri ilişkileri yönetimi eğitimi müşteri ilişkileri yönetimi crm online eğitim sertifika
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Müşteri İlişkileri Nedir?
Müşteri İlişkileri Yönetimi

Müşteri İlişkileri Nedir?

27 Ekim 2021
Müşteri İlişkileri İçin Bilmeniz Gereken 5 Kural
Müşteri İlişkileri Yönetimi

Müşteri İlişkileri İçin Bilmeniz Gereken 5 Kural

16 Mart 2018