AnasayfaBlogMüşteri İlişkileri İçin Bilmeniz Gereken 5 Kural
Müşteri İlişkileri Yönetimi

Müşteri İlişkileri İçin Bilmeniz Gereken 5 Kural

16 Mart 2018
Müşteri İlişkileri İçin Bilmeniz Gereken 5 Kural

Büyük işletme olabilmenin yolu sadık müşteri kazanmaktan geçer. Sizinle iletişim kurmak isteyen ve tekliflerinize cevap veren mutlu müşteriler yaratmanız gerekir. Müşteri kazanmak sıkı bir çalışma gerektirebilir. Bir kere müşteriyi kazandınız mı ona tutunmalısınız. Müşterinin ömürlük değeri pazarlama çabalarınızda kullanmanız için harika bir rehber ve bilmeniz gereken harika bir ölçüdür. Bir müşteriyi kaybederek müşterinin sunabileceği potansiyel akımı da kaybedersiniz.

Müşteriyi elde tutmak için beş yöntem

Müşteri Merkezli Olun

Anketler gösterdi ki müşterilerin çoğunluğu algı farklılığından dolayı işletmeyi bırakıyor. Müşterilerin neredeyse %70’i eğer iyi bir şekilde ilgi görmüyorlarsa veya ilgilenilmiyorlarsa işletmeyi bırakırlar. Birçok işletme müşterileriyle düzenli bir şekilde iletişimde kurmama hatasına düşüyor çünkü bunu yapmak için çok korkarlar. Bunu yapmak çok zor olmamalı. Eğer müşterilerinizle düzenli bir şekilde, belirli aralıklarla iletişim kuruyorsanız ve onlara değer veriyorsanız; içerik veya teklif olsun buna sinirlenmezler. Sinirlenecekleri şey ise 12 ay boyunca unutulmak ve en son tekliflerinizle rahatsız edilmek olacaktır. Ürün ve hizmetleriniz müşterileriniz için değer taşıyabilecek şeyler olmalı ve onların problemlerini çözmeye dayalı olmalı. Eğer müşterilerinizle anlaşmalarınızda çok açgözlü veya bencil olursanız yine sizi bırakırlar. Ürün teslimatından sonra anketler yapın ve müşterilerinizden  yararlandıkları ve gerçekten istedikleri hizmetler yaratmak için geri bildirim alın.

Uzun Dönemli Odaklanın

Bunda sakın hataya düşmeyin. Müşterilerinizle uzun döneme dayalı strateji ve çabalar yaratın. Müşteri veri tabanı oluşturmadan uzun dönemli iş dünyasında kalmak mümkün değildir. Ama uzun dönemli amacımız sadece müşteri veri tabanı oluşturmak değildir, ayrıca müşterileri tutmaktır. Eğer müşteri çekmek ve tutmak için uzun dönemli bir bakış açısınız yoksa o zaman doğal yıpranma sürecine girersiniz ve rakipleriniz bunu avantaj olarak kullanacaktır. Bu döngü işiniz için birçok müşteri toplayacaktır ama zamanla  müşteriler sizden ayrılmaya başladıkça iş düzleşecektir veya azalacaktır. Aktif olarak müşterileri tutmak ve stratejilere sahip olmak sizin için karlı ve sürdürülebilir bir işletme yaratmayı kolaylaştıracaktır. Bildiğiniz gibi yeni müşteriler kovalamak ve bulmak zaten var olan müşterilere hizmet vermekten ve onları tutmaktan daha zordur. Ayrıca mevcut müşterilerinize iyi teklifler yaparak işletmenizi ayakta tutmak daha kolaydır, çünkü onlar sizi biliyor, seviyor ve güveniyorlar. Kısa dönemli düşünme sizin tutmak için mücadele vereceğiniz bir müşteri tabanı oluşturacatır.

İletişimde kalın

Müşterilerinizle iletişimde kalmak sizin pazarlama planlarınıza yansıyan stratejilerinizden biri olmalı. Plan müşteri tabanını mutlu etmek için gerekli olan araçları, süreçleri ve çözümleri içermeli. İyi bir CRM veya müşteri ilişkileri yönetimi platformuyla başlayarak düzenli güncellemelerle, haber bültenleriyle, tekliflerle ve davetlerle müşterilerinizle aranızdaki iletişimi geliştirebileceğiniz özel etkinlikleri planlayabilirsiniz. Müşterilerinize yakın kalmak sizin hizmet ve ürünlerinizde küçük ayarlamalar yapmanızda daha atik olmanızı sağlayacaktır. Büyük reaktif ve yıkıcı değişikliklere maruz kalmaktansa bu her zaman daha tercih edilesidir.

Şikayetlere Hızlıca Cevap Verin

Bazı işletmeler şikayetleri kaçınılması, göz ardı edilmesi hatta reddedilmesi gereken şeyler olarak görürler. Bu felaketin reçetesidir. Tekrar, şikayetlere hızlı bir şekilde cevap vererek ve problemleri çözerek müşterilerinizin %90’ını elde tutabilirsiniz. Bu yüzden müşteri tutma süreçlerini herhangi bir şikayete hızlı bir şekilde cevap verme ve müşterinin tatmini için çözüme ulaşma amacıyla kurun.

Hata Yaptığınızda Üstlenin

Biliyorum bu zor ama bu konuya geldiğinde sürüden ayrılın. Birçok şirket  müşterilerle ilgilenirken ilişkilerinin çıkarı için kendi süreçlerini ve yaklaşımlarını savunacaktır. Konu müşteri ilişkileri olduğunda kendinizin haklı olduğunu kanıtlayarak kazanamazsınız. Sadece müşteri sizi daha anlayışlı bir rakip için bırakırken haklı olduğunuzu bilmenin tatminini yaşarsınız. Sizin müşteri tutma sisteminiz müşterilerinizle karşılaşabileceğiniz ana problemleri çözmek için bir uzlaşma ve gerginlik süreçleri içermeli. Hiçbir zaman "üzgünüm, hata yaptım ve bunu telafi etmek için bunu yapacağım" diyemeyecek kadar egolu olmayın.

müşteri ilişkileri yönetimi nedir müşteri memnuniyeti müşteri memnuniyeti nedir müşteri odaklılık müşteri yönetimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Churn Ne Demek
Müşteri İlişkileri Yönetimi

Churn Nedir? Nasıl Azaltılır?

25 Ağustos 2020