AnasayfaBlogMotivasyon Hayatı Şekillendirir
Motivasyon

Motivasyon Hayatı Şekillendirir

02 Şubat 2019
Motivasyon Hayatı Şekillendirir

Gözünüzü açtığınız her sabah bir öncekinin aynısı mı? Her gün aynı rutinle sonsuz bir kısır döngünün içinde sıkışıp kaldığınızı hissediyor musunuz? Bitmek bilmeyen günlük koşuşturmalardan 9/6 işinizden öde öde bitmeyen kredilerinizden ve her gün aynı siz olmaktan sıkılmadınız mı? Peki ya yatağınızın altına silkelediğiniz ve gerçekleştiremediğiniz hayallerinizin hayaletleri size de hayatı kaçırdığınızı hatırlatmıyor mu? Cevabınız evet ise kalkın! Şimdi silkelenip hayatınızı yeniden şekillendirme tam zamanı.

Size Motivasyon Gerekli

Rutin bir çalışma hayatına sahip olan her bireyin hayali kendi işini kurmaktır. Hepimiz bir gün kendi işimizi kurup özgürleşmek ve kendimize daha fazla zaman ayırmak isteriz. Peki nedir bizi bu özgürleşme hayalimizden uzak tutan? Maddiyat dediğinizi duyar gibiyim. Fakat içinizde bir yerlerde konunun sadece maddiyat ile ilgili olmadığını sizde biliyorsunuz. Asıl neden motivasyon eksikliğimiz. 

Motivasyon Nedir?

Motivasyon, insanın düşüncelerini, umutlarını, inançlarını etkinleştirerek, hedeflere ulaşmamız için bizi eyleme geçiren içsel bir güçtür. Motivasyon, bir bireyi bir amaç için harekete geçiren güç ise biz neden kendimizde o gücü bulamıyoruz? Her insan doğar, yaşar ve ölür. Bu hayatın en temel ve yadsınmaz gerçeğidir. 

Fakat bazı insanlar gerçekten hayattan istediklerini alarak ya da bu uğurda çabalayarak yaşarken neden bazı insanlar diğer sayısız benzerleri gibi bu dünyadan bir iz bırakmadan ayrılırlar? Peki siz hangisi olacağınıza karar verdiniz mi? Bu düşünce korkuttu mu sizi? Merak etmeyin yarın ölecek olsanız bile doğru motivasyon ile istedikleriniz uğruna savaşmaya başlamak için henüz geç değil.

Bir Hayaliniz Mi Var?

Hemen şimdi başlayın. Bulunduğunuz yerde ve sahip olduklarınızla. Tüm güvensizliklerinizi kucaklayın ve şu anda bildikleriniz ile başlayın. Emin olun sadece bir yıl sonra kendinize teşekkür edeceksiniz üstelik hayalinize ulaşmış olmasanız bile. Çünkü hayalinize ulaşmak için çıktığınız bu yolda zorluklarla gelişecek ve başladığınız yerdekinden daha güçlü bir siz olacaksınız. Kaç kere düştüğünüz, kaç kere hata yaptığınız ya da kaç kere reddedildiğinizin bir önemi yok bu yolda. 

Denemekten Kaçmayın

Denemeli ve tekrar denemelisiniz. Harvard’a yaptığı başvurusu 10 kez reddedilen ama sonunda Alibaba gibi milyonluk bir şirketin kurucusu olan Jack Ma gibi, kendi kurduğu Apple’dan kovulup ona asıl servetini kazandıran Pixar’ı kurduktan sonra yaptığı başarılı girişimlerle tekrar şirketin başına geçmesi teklif edilen Steve Job gibi, tasarlayacağı arabalardan bahsedince alay konusu olan Ford Otomobilin Kurucusu Henry Ford gibi olmalı ve önüne çıkan her zorlukta yılmadan devam etmelisiniz. Unutmayın ki motivasyon için zorluklara da ihtiyacımız var çünkü zorluklar başarının tadını çıkartmak içindirler.

Evet şimdi tamda şu an!

  • Ne yapmak istiyorsanız daha iyisini yapmak için tam zamanı.

  • Daha iyi yazmak mı istiyorsunuz o zaman daha çok yazın.

  • Daha iyi kodlama mı yapmak istiyorsunuz o zaman daha çok kodlama yapın.

  • Daha iyi bir hayat mı istiyorsunuz o zaman daha fazla çabalayın.

Çalıştığınız ofise kapanıp kalmadan hem çalışıp hem de dünyayı mı gezmek istiyorsunuz o zaman kalkın. Cesaret edin ve istediğiniz hayatı kendiniz inşa edin. Bu yol hiç kolay olamayan zorlu bir maraton olacak sizin için. Daha fazlası için fedakârlık etmeniz gerekecek, daha az uyumanız, daha az dizi izlemeniz veya daha az harcama yapmanız gerekse de istediklerinizi elde ettiğiniz zaman buna değdiğinizi göreceksiniz. Peki hayallerinize ulaşmanızda size yardımcı olacak motivasyonu nasıl sağlayacaksınız?

Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Dünyayı şekillendiren ve iz bırakan insanların hayatlarını araştırın, motivasyon filmleri izleyip sosyal medyada bulunan motivasyon ve kişisel gelişim sayfalarını takip edin. Kendinizi geliştirmek istediğiniz alanlardaki online eğitimlere katılın ve bol bol kitap okuyun. Emin olun tüm bunlar size daha iyisini yapmak için cesaret verecektir. Unutmayın başarılı olmanızı engelleyen sınırlar dışarıda değil, zihninizin içinde ve her an durmadan sizinle mücadele ediyor. Mücadeleyi bırakmamalı ve kendiniz için kendinize rağmen, kendinizi yenmelisiniz.

Yazar: Melek Uzel

denemek düşünce inançmotivasyononline eğitimverimlilikçalışma hayatı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kuantum Sıçrama
Bilim

Kuantum Sıçrama Nedir?

16 Eylül 2021
İşyerinde Verimlilik Nasıl Artar?
Performans Değerlendirme

İşyerinde Verimlilik Nasıl Artar?

28 Ocak 2020
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
500209