AnasayfaBlog2015 Bitmeden Kariyer Yapmanın Yolları
Kariyer

2015 Bitmeden Kariyer Yapmanın Yolları

28 Kasım 2015
2015 Bitmeden Kariyer Yapmanın Yolları

Kariyer yapmanın yolları denildiğinde aklınıza ilk gelen şey nedir? Benim aklıma latte geliyor. Latte'nin kokusunu duyabiliyor musunuz?

Kasım ayındayız. Kimilerine göre kariyer yapmanın yolları çoktan tükenmiş. Yaz çok geride kaldı ve bir tatil sezonundan sonra çok uzuuuun bir düşüşe girmeye başladığımız anlamına geliyor. Normal olarak bu zamanlar kariyerinizin ikinci derecede önemli olduğu zamandır ve kariyer yapmanın yolları tükenmiştir ama aslında tam şu anda fark etmeniz gereken bir gelişim süreci var.

Kariyer yapmanın yolları nelerdir?

1 - Maaşınıza zam almayı ve prim ihtimallerini kollayın.

Daha fazla para kazanmak hiçbir zaman kötü bir şey değildir. Kasım ayında performans değerlendirme yapan şirketler senenin sonunda ya da başında prim vermeye eğilimlidir. Bu süreçler maaşınızda deprem etkisi yaratabilir.

Şimdi; ekstra bir projeyi sahiplenmenin, başarılarınızı daha geniş bir şekilde paylaşmaya başlamanın veya bir sonraki şeyin ne olduğunu öğrenmek için patronunuzla konuşma zamanı.

O yüzden şirkette neler olduğuna bir bakın. Sizin adınızın prim listesine girmesi için veya değerlendirmede iyiden mükemmele çıkabilmeniz için yapmanız gereken ne var?

Düşünün:

1 - Patronunuzu kahve içmeye götürün ve nasıl daha etkili olabileceğiniz hakkında konuşun.

2 - Patronunuzun patronuyla yakınlaşın ve isminizi onların hafızasına kazıyın.

3 - Yeni bir proje veya görev için gönüllü olun.

4 - Sizi şirkete daha değerli kılacak bir kurs veya sertifika alın.

2 - Çevrenizi büyütün

Çevre yapmakla alakalı ne hissederseniz hissedin bu kariyer yapmanın yolları için bugün ve 10 yıl sonrası için de inanılmaz derecede önemlidir.

Çevre kurmak sizin şirkette nasıl tanındığınızdır ve yeni kurumlarda nasıl iş bulduğunuz ve de yeni bir fırsat için nasıl işe alındığınızdır.

Bu ayrıca eğer tutkunuz sizin doğru seçiminiz ise nasıl keşif yaptığınızdır. Ne yapmak istediğiniz hakkında veya ne yaptığınız hakkında insanlarla konuşarak.

Tatillerden dolayı çok meşgul olacaksınız, yani çevreniz de öyle olacak. Bu yüzden kahve günleri belirleyin, veya ara sıra yemek davetleri. Kariyer yapmanın yolları çevreyle iyi bir iletişimden geçer.

Haftada 30 dakikanızı yakın veya uzak olduğunuz insanlara ulaşmak için kullanmak ve 30 dakikanızı birkaç haftada bir kahve içmeye ayırmak sizin çevrenizi canlı tutmanıza yardımcı olur ve sizi motive eder.

Bu aynı zamanda sizin için daha iyi olan fırsatları da bulmanız için harika bir fırsattır… Ya da sadece pazar ortalamasında maaş alıp almadığınızı bilmek için. Belki de zam istemenin vakti gelmiştir?

3 - Özgeçmişinizi güncelleyin, bütün gereksiz kelimeleri çıkarın.

Şirketler sonbaharda çok alım yaparlar. Neden?

Bu zaman sizin yılın geri kalan 11 ayında başardıklarınıza göz atma ve onu özgeçmişinize ekleme zamanıdır. Bunu Ocak’ta yapmak daha zordur, çünkü yılbaşı vs. derken hafızanız dolu olur ve motivasyonunuz da düşük.

Eğer aklınıza bir şey gelmiyorsa bu ayın 3 haftası günlük tutun ve her gün tamamladığınız şeyleri yazın. Bunların hepsi sizin geleceğinizde özgeçmiş maddelerine dönecek.

Daha da fazlası, güncelleyin. Aslında söylemek istemediğiniz kelimeleri çıkarın ve nasıl sağlam sonuçlar ekleyebileceğinize odaklanmaya başlayın. Hiçbir zaman çevrenizin size nasıl döneceğiniz bilemezsiniz, bu yüzden özgeçmişinize 60 dakika güncelleme için harcayın ve kendiniz ve başarılarınız hakkında iyi şeyler hissedin. Başarı hikâyelerinizden bahsedin. Yani onları yaratmanın tam zamanı.

Kariyer yapmanın yolları her zaman açık olmayabilir. Bizim tahminimizden daha kötü bir süreç geçiriyor da olabilirsiniz. Ama şunu bilmelisiniz ki kariyer yapmak sanılanın aksine çok da kolaydır. "O bu işi hak etmiyor" dediğiniz kimse olmadı mı?

İyi iş çıkardınız, bir latteyi hak etmiş gibi duruyorsunuz.

2015 Bitmeden Kariyer Yapmanın Yolları iyi bir kariyer yapmak kariyer yapmanın püf noktaları kariyer yapmanın sırları kariyer yapmanın yolları kariyer yapmanın önemi
Aliye Rabia Sönmez
Aliye Rabia Sönmez
Blog Yazarı

Marmara Üniversitesi'nde Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezundur. Birçok yerde editör, içerik editörü olarak görev almıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Potansiyel Kariyer Yolları Nelerdir?
Kariyer Yönetimi

Potansiyel Kariyer Yolları Nelerdir?

10 Ocak 2020
Kariyer Koçluğu Nasıl Yapılır?
Kariyer Planlama

Kariyer Koçluğu Nasıl Yapılır?

17 Şubat 2020
Kariyer planlama nedir? Nasıl yapılır? Kariyer planlama iş yaşamında bir yol haritasına sahip olmaktır. Bu harita sayesinde hedeflerinizi, isteklerinizi ve amaçlarınızı görürsünüz.
Kariyer Planlama

Kariyer Planlama Nedir? Nasıl Yapılır?

15 Ağustos 2021
Kariyer Yönetimi Eğitimi
5
(26)

Kariyer Yönetimi Eğitimi

23 Konu4 Saat
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
CV Hazırlama Eğitimi
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
700209