AnasayfaBlogMotivasyon Neden Önemli?
Motivasyon

Motivasyon Neden Önemli?

23 Mart 2019
Motivasyon Neden Önemli?

Motivasyon nedir? En basit tanımıyla motivasyon, bir şeyleri yapma arzusudur. Motivasyon davranışlara enerji kazandırarak verimli çalışmayı sağlamaktadır. Her insan motivasyon sahibidir ve insanların yeteneklerine göre değişiklik gösterir.

Amine Bozkuş: Motivasyon, hedeflere giden yolda, sizi hedefinize yaklaştıran pozitif bir itici güçtür. İnsanlar bu şekilde neyi, neden istediklerini, tamamladığında nelere ulaşabileceklerini öngörebilir. Eğer başlamak için güçlü bir neden varsa motivasyonda kendiliğinde olacaktır. Motivasyonun olması için birtakım şeyler gerekir. Bunlar; Sabırlı olmak, Ulaşılabilir bir hedef, özgüven ve plan olarak sayılabilir.

Motivasyonu artırmak için taktikler neler?

Hedefleri belirlemek, planlı olmak, motivasyon düşüren insanlardan uzak durmak, kendini tanımak, pozitif olmak.

1 - Hedefinizi belirleyin.

Hedef belirlediğiniz zaman ilerleyeceğiniz yolu da çizmiş olursunuz. Aynı zamanda daha dinç olmanızı sağlayacağı gibi motivasyonunuz da artmış olacaktır ve bu da sizi başarıya ulaştıracaktır. Aksi taktirde hedefiniz olmazsa yerinizde saymaya başlarsınız. Bu açıdan yapacağınız ilk iş bir hedef belirlemek olsun. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

2 - Planlı olun.

Hedefiniz doğrultusunda yapacağınız tüm işlerde mutlaka planlı olmanız büyük fayda sağlayacaktır. Planlı hareket etmeniz stresini azaltacak bu doğrultuda hata yapma riskiniz azalacaktır.

3 - Ertelemeyin.

Tüm işleri belirlediğiniz plana uygun olarak yapın. Asla ertelemeyin. Bu özgüveninizin düşmesine sebep olacağı gibi yapacağınız işler konusunda da başarısız olmanıza yol açabilir.

4 - Motivasyonunuzu düşüren insanlardan uzak durun.

Nerdeyse hepimizin çevresinde motivasyonumuzu düşüren insanlar var. En basitinden "Biz okuduk da ne oldu?" Sözünü hepiniz bir yerlerden duymuşsunuz. Bu sözler öğrencilerin ders çalışma isteğini elbette ki azaltacaktır.

5 - Kendinizi tanıyın.

Kendini tanımak kolay bir iş değil ve bazen zaman alır. Kendinizi tanıdığınız zaman artılarınızın ve eksilerinizin farkında olursunuz, sınırlarınızı bilirsiniz. Özgüveniniz artar, daha doğru kararlar verirsiniz.

6 - En önemli altın kural: Özgüven

Hayalleri ve hedefleri gerçekleştirmede en önemli kural özgüvendir. Daima olumlu düşünün. Kendine güvenmeyen insanlar, hep olumsuz düşünür, beklentileri düşüktür ve kendilerini yetersiz görürler. Eğer özgüveninizi artırmak istiyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsü'nün ögrenci sunumlarına katılarak hem özgüveninizi artırıp hem de iyi bildiğiniz bir konu hakkında insanları bilgilendirebilirsiniz.

7 - Pozitif olun

İyi düşün iyi olsun sözünü hepiniz duymuşsunuzdur. Daima olumlu düşünün. Moralinizi bozan insanlardan uzak durun. Olumlu düşündüğünüz sürece hedeflerinize daha kolay ulaşacaksınız ve motivasyonunuz da bir o kadar artacaktır.

motivasyon önemi motivasyon kaynakları motivasyonu engelleyen şeyler
Rüya Naz
Rüya Naz
Blog Yazarı

Bitlis Eren Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığı birçok sertifikası bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.