Close
Mobil Menu Bars

Kendinizi Motive Etmenin Yolları

24 Temmuz 2019, 2836 defa okundu.
Kendinizi Motive Etmenin Yolları
motive, motivasyon, dürtü, motivasyon kaynağı, başarısızlık korkusu, motivasyon eksikliği, motive olmanın yolları,

Motivasyon kavramını en basit şekliyle kişinin bir amaç doğrultusunda harekete geçmek için istekli olması şeklinde tanımlayabiliriz. Yani motivasyon bizi harekete geçmeye ve çalışmaya iten ve davranışlarımızı şekillendiren bir güçtür de diyebiliriz. Pek çok insan gün içinde motivasyonunu yitirip bunalımlı bir ruh haline sürükleniyor. Bu bunalımlı ruh hali ne yazık ki özgüven eksikliğini, başarısızlık korkusunu ve tembelliği de beraberinde getiriyor.

Kişi Motivasyonu

Kişi motivasyonunu kaybettiğinde başarısızlık korkusu arttığı için doğrudan kendini derin bir tembelliğe bırakabilir. Özellikle öğrenciyseniz ve önünüzde dağ gibi biriken makaleler varsa bir günde birden fazla sınava girmek zorundaysanız hangi konumda olursanız olun motivasyon sizin başarıya ulaşmadaki en önemli kaynağınız. Bu yüzden motivasyon hayatımızın her alanında bize faydası olan bir itici güç. Eğer kendinizi motive etme sorunu yaşayanlardansanız ve bu durumu nasıl düzelteceğinizi bilmiyorsanız sizi motivasyon için ipuçları bekliyor.

Motivasyon Kaynağı Nedir?

İnsan olarak hepimizin hayatta bazı hayalleri ve hedefleri vardır. Hedeflerimizi gerçekleştirip başarıya ulaşabilmek için içimizden gelen bir dürtüyle beraber canla başla çalışarak emek sarf ederiz. İşte içimizden gelen o dürtünün adı motivasyon. Bizim her koşulda devam etmemizi sağlayan ve inancımızı hiçbir zaman kaybetmememizi öğütleyen o dürtü herkesin içinde her zaman bulunmayabilir. Bazı insanların motivasyon kaynağı kendileridir. Ne zaman düşecek olsalar kendi kendilerini tekrar ayağa kaldırabilirler. Ama bazı insanlar da bu dürtüyü harekete geçerek bir şeyler yapmak zorunda kalırlar. 

Nasıl Motive Oluruz?

Motivasyon itici bir güçtür. Hayatta başarıya ulaşabilmek için her zaman bu itici güçlere ihtiyaç duyarız. Bu bazen ödül veya hediye gibi etkenlerle sağlanabileceği gibi çoğunlukla kişinin kendi içsel dürtüsüyle gerçekleşir. Motivasyon neden önemli? Çünkü ödül beynin iç motivasyon ve isteğini bitirir. Kişinin kendini motive etme kapasitesini azaltır. Örneğin üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci hayallerindeki mesleğe yaklaşabilmek için üniversite okumanın önündeki en büyük adım olduğunu bilirse ve bu yönde kendini motive ederse bu onun için büyük bir itici güç olur. Aslında farkında olmadan hepimiz gün içinde bunu yapıyoruz.

İstediğimiz veya hayalini kurduğumuz bazı şeyleri gerçekleştirmek için büyük bir çaba harcamamız gerektiğinin ve bunun da ancak motive olarak başarılabileceğinin farkındayız. Bir konuda motive olmakta problem yaşıyorsak yapmamız gereken ilk şey amacımızı belirlemektir. Şunu unutmayın ki amaç belirlemek atacağımız adımların somutlaştırılması demektir. 

Motivasyonu Neler Düşürür?

Bu konuda bir diğer önemli mesele de motivasyonumuzu neyin artırdığının yanı sıra neyin düşürdüğü. Başaramamaktan korkmak hatta korkunun üzerine gitmek yerine geri çekilmek en çok rastlanan durumlardan birisi. Başarısız olmaktan korktuğumuz anda yapılması gereken şey bizi demoralize eden ne varsa bunları hayatımızdan çıkarmaktır. Önemli olan tek şey başaracağımıza inanmak ve düştüğümüz anda kendimizi yeniden motive ederek ilerlemek. Çünkü bir an için başarısızlık yaşansa bile bizi sonunda başarıya götürecek şey kendine inanan bir insan ve onun attığı cesur adımlardır. 

Başarısız Olmak Yok

Her başarısızlık aslında başarmaya inanmak için bir sebep. Başarısız olmak çabaladığımızı gösterir. Pes etmeden yorulmadan devam edip hayallerimize giden o yolda hiç duraksamadan ilerlersek ancak o zaman başarı bizimle olur. Her zaman etrafımızda bizi motive edecek ve ayağa kaldıracak güçler bulamayabiliriz. 

Bazı insanlar bizi demoralize eder ya da bazen şartlar uygun değildir. Bazen de bir söz bizi başladığımız noktaya kadar geriletir. Fakat önemli olan bütün bu olumsuzlukların arasında bile ayağa kalkıp "ben yapabilirim, ne olursa olsun bunu başarabilirim" diyerek kendi kendimizin güç kaynağı olup yola devam etmek. Asıl motivasyon kaynağı sizden başkası değil. Motivasyon ile ilgili Motivasyonun Önemi ve Kaynakları ve Etkili Motivasyon Teknikleri başlıklı blog yazılarını okumak mutlaka size fayda sağlayacaktır.

Yazar: İrem Yavuz

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Rabia Şahan
13 Aralık 2019
5.0

Motivasyon en önemli şey bence. Kendinizi motive etmek için kendinize inanın. İletişim eğitimleriniz sayesinde özgüvenim ve motivasyonum arttı teşekkür ederim.