Published on: 19 Haziran 2019 Konuk Yazar 0 Yorum
Okuma Sayısı : 618

İşten ayrılma günümüz şartlarında oldukça zor bir karar. İşten ayrılmanın zorlu bir karar olmasının nedeni ise, bu eylem sonucunda kişinin etkilenme biçimleridir. Türkiye'nin şartlarını göz önünde bulundurursak bu kararın zorluğu geçim sıkıntısına düşmemeye çalışmaktan kaynaklanıyor. 

Çalışan kişinin kendi mutluluğu ve huzurunu bir kenara bırakıp varsa ailesinin ihtiyaçlarını veya üzerinde baskı kuran toplumun isteklerini karşılama çabası ise, yaşadığı zor duruma zorluk katıyor. Çok ufak istisnalar haricinde bu durum birçok çalışan için geçerli durumda.

Modern Çağın İstekleri

Başarılı çalışanların işten ayrılma nedenleri arasında farklı durumlar göze çarpar. Dünyanın değişen çağa ayak uydurması, iş alanlarının artışı, yaratıcılık gerektiren ve zihinsel doyuma ulaştıran mecraların değişkenlik göstermesi gibi modern çağ istekleri işten ayrılma nedenlerini başlatıyor. Geçim sıkıntısı yine her bireyin hayatında var ancak artık insanlar daha bilinçli. Yaşadığı hayatı sorgulamaya daha hevesli.

Bundan yaklaşık 30 yıl önce insanlar buldukları işi para için değil duygusal haz ve tatmin için bırakacak deselerdi birçok insan gülerdi. Ancak artık tıpkı cep telefonunun icadı gibi modern çağın getirdikleri de hayal ürünü değil. Hayatlarımızın birer gerçeği olmuş durumda.

Yeni mezun olmuş bir mühendis iş ararken nereden başlamalıyım diye düşünmeyip kendi mecrasını değil de en büyük gelişmelerden biri olan sosyal medya üzerinden para kazanmak istiyor. Kazandığı para kazanabileceğinden çok daha az olmasına rağmen buna devam ediyorsa bunun tek nedeni kişinin duygusal doyuma ulaşma isteğidir. Çünkü günümüzde insanlar maddi kazancın manevi gelişimden daha düşük bir kavram olduğuna inanmaya başlamış.

İş Beğenmeme

Geçmişle kıyaslayacak olursak geçinme derdinin önüne geçen yeni bir kavram var ortada. İş beğenmeme. Günümüz gençlerinin teknoloji ve internetle kaynaşmaları bir yandan olumlu sonuçlar doğururken bir yandan da ciddi olumsuz yan etkilere yol açmakta. 

Bu yan etkilerden biri ise gençlerin zor yolu yapabilmek yerine kolay yola yönelmesidir. İş beğenmemenin bir nedeni de aslında zora gelmemek. Bu yüzden gençler zora gelmemenin en modern bahanesi olarak da iş beğenmemeyi seçiyorlar. işten ayrılmalarının bir diğer nedenini bulurken bile aslında zora gelmiyorlar.

Özgüven Eksikliği

Modern çağın getirdiği sorunlardan birisi de asosyal yetişmek. Bu durum her kuşak arasında her daim fark yaratmıştır. Her kuşak birbirinden farklı ve birbirine zıt olarak yetişmiştir. Ancak yaşadığımız çağın işten ayrılmaya etkilerinden biri de asosyallikten başlayarak insanlarda oluşan özgüven eksikliğidir. 

Çocukluğundan itibaren bilgisayar başında hayatını sürdüren zorluk yaşamadan büyüyen ve oynadığı oyunlarda zor bölümü geçmeye çalışırken hile yapan bir nesil olarak modern çağın çocuklarının en büyük sıkıntısı kendine güvenini sağlayacak araçlardan ve donanımlardan eksik büyümeleri.

Sofistike Nedenler

İşten ayrılma yaşadığımız dönemde daha derin nedenlere de sahip olabiliyor. Küçük bir benzetmeye başvuracak olursak daha detaylı düşünülmüş ve sofistike hale getirilmiş bir Oblomov. Ünlü romanın ana karakteri Oblomov gibi hayatın bir kere yaşanacağını düşünen gençler işten ayrılarak ya ilk paragrafta belirttiğim gibi ruhsal doyuma ulaşmaya çalışıyorlar.

Asgari kazançla bu dünyadaki sürelerini mutlu yaşamaya çalışıyorlar. Ancak burada da karşılarına işçi haklarını korumak çerçevesinden çıkarıp işçi haklarını sömürmek çerçevesine sokarak kullanmaya çalışan büyük şirketler çıkıyor. Yine de direnmeye çalışan insanlar ise maddi yetersizlikler içinde yok olmaya mahkum oluyor. Aslında işten ayrılma için insanlar sofistike neden ararken kendilerini bir çıkmazda bulabiliyor.

İşten ayrılma ile ilgili İşten Ayrılmadan Önce Bilmeniz Gerekenler veya İş Bulmadan İşten Ayrılmak yazılarına da göz atabilirsiniz.

Yazar: Mert Hepşen
 

  • işten ayrılma ,
  • modern çağ ,
  • özgüven ,
  • iş beğenmeme ,
  • sosyal medya
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı