Close
Mobil Menu Bars

Ne Zaman İşe Başlayabilirsiniz Sorusuna Cevap

31 Mayıs 2018, 6733 defa okundu.
Ne Zaman İşe Başlayabilirsiniz Sorusuna Cevap
Ne Zaman İşe Başlayabilirsiniz Sorusuna Cevap

İş görüşmesi sırasında işverenler işe ne zaman başlayabileceğiniz sorarlar. Bu iş başvurusunda bulunduktan sonra yapılan mülakatta sorulur. Yazının başında şunu belirtmeliyim ki ne zaman işe başlayabilirsiniz sorusuna verilecek en iyi cevap 2 hafta sonradır. Çünkü işletmeler halen işletmede çalışan kişinin ihbar süresini hesaba katarlar ve bu en erken iki haftadır.

Eğer iki haftadan daha erken başlamak istiyorsanız bunu söyleyebilirsiniz. Ya da daha sonra işe başlamak istiyorsanız bunuda gerekçeleriyle söylemelisiniz. Mevcut şirketinizle bir sözleşmeniz olabilir ya da bitirmeniz gereken işler olabilir. 2 ay sonra işe başlayacağım şeklinde söyleyebilirsiniz.

Çalıştığınız işyerinde 30 gün ihbar süreniz var ve işvereniniz bunu doldurmanızı istiyor. Yani işverenle anlaşamadınız ve ihbar süresinden daha önce işten çıkamıyorsunuz. Bu durumda ne yapmanız gerekiyor?

Ne zaman işe başlayabilirsiniz sorusuna nasıl cevap verilir?

Hemen Başlarım

Hemen başlarım yanıtı ile amaç, ne kadar istekli olduğunuzu göstermektir. İşe alım sürecinde bu soruya hemen başlayabilirim cevabını vermeniz işi istediğinizi ve azimli biri olduğunuzu gösterir. Ancak halen bir işletmede çalışıyorsanız bu şekilde cevap vermemelisiniz. Çünkü ardından "çalıştığınız işletmeyi yüzüstü mü bırakacaksınız?" sorusu gelebilir. Bazen bu tür sorulan iş ahlakınız sorgulamak için bile sorulabiliyor. Bu sebeple eğer bir işletmede çalışıyorsanız "yarın işe başlayabilirim" demeyin.

Eğer bunu yaparsanız işe alım uzmanı şunu düşünecek: "Biz bu kişiyi işe aldığımızda sorunla karşılaşabiliriz. Çünkü daha iyi bir iş bulduğunda işletmeden ertesi gün ayrılabilir". Bu hiçbir işletmenin istemediği birşeydir. Çünkü bir personelin aniden işten ayrılması süreçleri ve operasyonları tehlikeye atabilir. Eğer işyerinden ayrıldıysanız veya mevcut işvereninizle hemen ayrılabileceğiniz konusunda anlaştıysanız bunu belirterek "hemen" diyebilirsiniz.

İşe Başlamadan Yapılacak Şeyler Olabilir! 

Bazen yeni bir işe başlamadan tatile gitmek isteyebiliriz. Ya da evde televizyon karşısında saatlerce uyumak ve aileyle vakit geçirmeyi isteyebiliriz. Uzun zamandır görüşmediğimiz arkadaşlarımızla ya da akrabalarla vakit geçirip daha sonra işe başlamak isteyebiliyoruz. Eğer böyle bir niyetiniz varsa bunu açıkça söyleyin. Ama ardından şunu ekleyin: "işe başladığım ilk gün diri ve şarj edilmiş olarak başlamak istiyorum. Bu sebeple işe başlamadan önce 3-4 gün tatil yaparsam işletmenize daha faydalı olurum". Böyle bir cevap verdiğinizde buna hayır diyebilecek işletme çok az... İşinize ne kadar önem vermiş olduğunuzu da gösterirsiniz.

Uygun zaman ne zaman?

Ne zaman işe başlayabilirsiniz sorusuna cevap verirken kendi önceliklerinizi anlatmayın. Ya da bunları ilk sıraya koymayın. İşveren acil personele ihtiyaç duyabilir. Orta yolu bulmak oldukça önemlidir. Karşılıklı taviz vererek uygun bir zaman kararlaştırılabilir.

Ne zaman işe başlayabilirsiniz sorusu için birkaç ipucu

Yalan söylemeyin.

Eğer iki haftadan daha fazla bir ihbar süreniz varsa ve kendi kafanızda ben müdürü ikna eder iki haftada ayrılırım diye düşünüyorsanız "o kadar emin olmayın". Siz iki hafta sonra başlayabilirim dediğinizde size iş teklifi yapılırsa ve iki hafta sonra ayrılamazsanız işler çok kötü bir şekilde ilerler.

Detaylara çok girmeyin.

İşe alım uzmanı sizin hayat hikayenizi bilmek istemiyor. Bilmesine de gerek yok. İşe girmeden önce köpeğinile doğada birkaç gün geçirmek istediğinizi ve aslında köpekler için çok güzel yerler olduğunu anlatmanızın anlamı yok. Evlendikten sonra hiç balayı yapamadığınızı ve işe girmeden önce biryerlere kaçmak istediğinizi söylemenin HİÇ anlamı yok.

Genellikle yapılan hata ise şu: mevcut işinize ne zaman başladığınız, yıllık izinlerinizin ne kadarını kullandığınız ve sözleşmenin ne zaman bittiğini söylemek. Birde hesap makinesiyle ihbar süresini hesaplarsanız tamam bu iş! Sakın bunu yapmayın...

Sadece sözleşmeyi yeniden kontrol etmeniz gerektiğini söylemeniz yeterli. Ya da "Eylül ayı içerisinde bir yolculuğa çıkacağım, ama bu işe başlamak için sabırsızlanıyorum" diyebilirsiniz.

Kesin tarih vermeyin.

"12 Ağustos perşembe günü işe başlayabilirim". Soruya bu şekilde cevap vermenize gerek yok. Kimse size tarih sormadı. Sizden sadece bir zaman aralığı duymak istiyorlar. Daha da önemlisi sizin bu işe başlamadaki hevesinizi görmek istiyorlar. Bu sebeple size ne zaman işe başlayabilirsiniz diye soru sorulduğunda kesin bir tarih vermenize gerek yok. İki hafta içinde başlayabileceğinizi ya da daha fazla zaman gerekiyorsa ne zaman başlayabileceğinizi - ve gerekçelerini- belirtmeniz yeterlidir.

Son olarak şunu eklemek isterim: bir işe alım uzmanı ne zaman işe başlayabilirsiniz diye sorduğunda bu sizi işe alacakları anlamına gelmiyor. Bu soru genellikle herkese sorulur.

Eğer bu konularda sorun yaşıyorsanız mutlaka ücretsiz mülakat teknikleri eğitimine katılın.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Mert Arıkan
02 Ekim 2018
5.0

Hemen çok kuvvetli bir kelime.