AnasayfaBlogSatış ve Pazarlama Uzmanı Olmamak İçin 5 Neden
Satış - Pazarlama

Satış ve Pazarlama Uzmanı Olmamak İçin 5 Neden

09 Mart 2018
Satış ve Pazarlama Uzmanı Olmamak İçin 5 Neden

İşe alım şirketleri ve kariyer fuarlarındaki deneyimimle birlikte iş arayan profesyoneller arasında satış ve pazarlama uzmanı pozisyonu üzerinde bir korku olduğunu söyleyebilirim. Hala en çok satış ve pazarlama uzmanı rollerinin arandığını söylediğimde adayların yüzlerinde oluşan ifadeyi görebiliyorum. Birçoğu dudak büktü, kaşlarını çattı veya sanki ben bir köpeğe vurmuşum gibi davrandı. Peki konu satış ve pazarlama kariyeri olduğunda oluşan korkuyu biraz kırmaya ne dersiniz?

Satış ve Pazarlama Uzmanı Neden Olunmaz?

Gelir güvencesi olmaması (Prim).

İş arayanların aklına gelen ilk şey primle çalışma üzerine yaşam kurma fikri. Popüler düşüncenin aksine bu endişelenmesi gereken bir şey değil. Satış ve pazarlama uzmanları da (benim gibi) gecenin bir yarısı faturalar ödenecek mi diye korkuya kapılmıyor. Eğer özgeçmişiniz organize olduğunuzu söylerken gerçeği yansıtıyorsa o zaman kendi bütçenize karşı çok da endişelenmenize gerek yok. Satışları takip ederek ne kadar gelir elde ettiğinizi takip edebilmek daha yüksek amaçlar koymanızı sağladığı gibi gelecekteki gelirinize de öngörüde bulunuyor. Prim özgeçmişinize yapabildiğinizi söylediğiniz şeyin sıkı çalışma ile gelen bir yansımasıdır. Eğer her ödeme günü kendinizi yiyip bitirmek istemiyorsanız kendinize yardımcı olun! Yine de başarılı bir satış ve pazarlama uzmanı "çok az ücret alıyorum" dediğini duymak özellikle prim alıyorlarsa çok zordur, çünkü onlar çok çalışırlar. Prim ile alakalı tek kötü şey de yeni satılan ürünün müşteri tarafından ödenmesinin birkaç ay sürmesi. Yoksa prim harika, harika, harika bir şey.

Satış ve pazarlama uzmanı pozisyonuna yönelik olumsuz algı.

Spor salonu üyeliği satarken birçok kere "ikinci el araba satıcısı" denildiğim oldu! Çok aptalca çünkü spor salonunda ikinci el araba falan olduğu yok. En nefret ettiğim şey de "ikinci el araba satıcısı" çünkü akıllara direkt kısa kollu gömlek giyen ve kravat takan ve gözlerinde dolar işareti olan adam geliyor. Galericiler kızmasın bana ama bu imajı veren onların meslektaşları. Ne derim de bu arabayı daha ucuza kapatırım diyerek çirkinleşen kendileri... Kim olduğunu biliyorsunuz... O korkunç bıyık, yarışma programı gülüşü ve de kemerine takılı bir cep telefonu kılıfı. Satış yapmak için her şeyi söyleyebilecek olan yalancı (ben galericiler tarafından çok kez kandırıldım), ısrarcı, güvenilmez insan. İlk ve de çok önemlisi de bizim neden etik olmayan davranışı direkt olarak satışla alakalandırdığımız... Bu beni aşan bir konu. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için onlara gerçekten yardımcı olmak adına çalışan etik, çalışkan o kadar çok satış ve pazarlama uzmanı tanıyorum ki. Etik olmayan davranış her endüstride vardır. Doktorlar, öğretmenler, avukatlar, fotoğrafçılar bile olabiliyor. Ayrıca sadece satıştasınız diye de etik olmayan veya ahlaksız olan biri olarak önyargılı bir şekilde direkt olarak algılanmak çok kötü. Gerçek şu ki birçok satış ve pazarlama uzmanı söylenildiğinde ve yapıldığında önem arz eden müşteri hizmeti odaklı insanlardır. Satış ve pazarlama uzmanı olmak sadece para kazanmak demek değildir. Aynı zamanda hizmet verme konusunda tutkulu olmaktır. Eğer ihtiyaçları tanımlama ve karşılamada ilişki kurabiliyorsanız priminiz hafta sonunda elinizde olur.

Satış soğuk konuşmaların olduğu sıkıcı bir iş.

Satış ve pazarlama pozisyonunda çalışmak olmak otomatik olarak bütün gün telefonda satış yaptığınız bir kabinde yaşamak demek değil. Ayrıca hiçbir zaman SIKICI değil. HER ZAMAN yapacak bir şey var. Pazar analizinden, sunumunuzu ayarlamaya, iç değişiklikleri karşılamaktan ürün bilgisi üzerinde çalışmaya ve mevcut müşterilerle iletişimde olmaya kadar birçok şey. Her zaman meşgulsünüz! Soğuk aramalar bir satış ve pazarlama uzmanı için gününün küçük bir parçasını alır. Bazı durumlarda gerekli bile değildir. Satış daha çok çevre kurmayla, kendini tanıtmayla, ihtiyaçları karşılamayla ve konuşacak doğru insanı bulmakla alakalıdır. Konuşmayı başlatmak biraz zor olabilir ama kesinlikle yeni bir müşteri kazanmaya değer.

Reddedilmekten korkmak.

Büyük ihtimal satışta çalışmanın en büyük negatif etkisi sürekli reddedilme düşüncesidir. Bizler görüntünün (özellikle genç yetişkinler için) her şey olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Egonun tam ortasına bir yumruk yemek korkutucu olabilir ama biz korku üzerinden iş yürütemeyiz. Evet, satışta evetlerden çok hayır duyacaksınız. Peki bu gerçekten reddedilme mi? Bir satış ve pazarlama uzmanı olarak ben hayırı bir fırsat olarak görür ve sonradan tekrar denerim, başka bir yöntem denerim. Hiçbir şey olmasa da yeni bir insanla tanışırım. Maalesef insanların kabalığı iyi bir satış insanının moralini bozabilir ve onların duyarsız hale gelmesine sebep olabilir. Bir satış ve pazarlama uzmanı markaya veya ürüne karşı her zaman hakaret duyacaktır ve bu kaba çıkış da kişisel bir saldırı yaratacaktır (o kadar sık olmuyor). Kaba insanların sizle tanışmadan önce de kaba olduklarını söylüyorum. Onları problemi büyük ihtimal siz satışa başlamadan çok önce başladı. Temelde reddedilme fikri bizi zayıflatır. Satış pozisyonunda çalışmak tam tersini yapar. Bu size azim verir, güçlü kılar ve zihninizi geliştirir. Satış yapabilmek çok çalışma gerektirir ama korkulacak bir şey yok.

Satış ve pazarlama uzmanı olmak iyi bir kariyer değil.

Nasıl bir yanlış algı bu. Her insan satış yapmaya çalışır. Ebeveynlerinizi çocukken o saçma oyun parkına gitmeye ikna etmeye çalışmanız gibi, sevgilinizi Cuma günü o filme gitmeye ikna etmeye çalışır gibi. Peki bunun için neden para kazanmayasınız? Satış ömürlük getirileri olan harika bir kariyerdir. İlişkiler kurarsınız, diğerlerinin ihtiyaçlarını karşılarsınız ve ufkunuzu genişletirsiniz.

Bu mitlerden sonra çok önemli bir gerçeğe gelelim. Bazen "satış yapmak herkesin harcı değildir" lafını duyarız. Bu aslında "satış tembel insanların yapabileceği bir şey değil" lafının arkadaşça versiyonudur. O telefonu kaldırmak, o kapıyı çalmak, son maili göndermek ve gülümsemek çok motive gerektiren bir şey. Günün sonunda siz diğerlerinin ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz.

Diğer bir liste: Satış ve Pazarlama Uzmanı Olmak İçin 5 Neden 

Satış ve Pazarlama Uzmanı Özellikleri Neler?

Satış pazarlama uzmanı neden olunur? Satış uzmanlarının özellikleri nelerdir?

Çok para kazanırlar.

Bir satış ve pazarlama uzmanı "çok az ücret alıyorum" dediğini duymak özellikle prim alıyorlarsa çok zordur, çünkü onlar çok çalışırlar.

İşlerini severler.

Satış ve pazarlama uzmanı olmak sadece para kazanmak demek değildir. Aynı zamanda hizmet verme konusunda tutkulu olmaktır. Eğer ihtiyaçları tanımlama ve karşılamada ilişki kurabiliyorsanız priminiz hafta sonunda elinizde olur.

Sosyalleşme konusunda uzmandırlar.

Satış daha çok çevre kurmayla, kendini tanıtmayla, ihtiyaçları karşılamayla ve konuşacak doğru insanı bulmakla alakalıdır.

Reddedilmekten korkmazlar.

Temelde reddedilme fikri bizi zayıflatır. Satış pozisyonunda çalışmak tam tersini yapar. Bu size azim verir, güçlü kılar ve zihninizi geliştirir. Satış yapabilmek çok çalışma gerektirir ama korkulacak bir şey yok.

Üst düzey bir motivasyon.

 O telefonu kaldırmak, o kapıyı çalmak, son maili göndermek ve gülümsemek çok motive gerektiren bir şey.

satış ve pazarlama uzmanı olmamak için nedenler satış ve pazarlama alanında kariyer satış ve pazarlama pozisyonu
Murat Beyler
Murat Beyler
Blog Yazarı

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Birçok alanda kendini geliştirmeye adamıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satışta Lider Yöneticilik ve Ekip Çalışması
Ali KayacanAli Kayacan
750209