AnasayfaBlogİş Ararken Nereden Başlamalıyım?
İş Arama

İş Ararken Nereden Başlamalıyım?

05 Ocak 2019
Bir kadın önünde bir dizüstü bilgisayarla masada oturuyor. Bir eliyle dizüstü bilgisayarda yazı yazarken diğer elini masaya dayamış. Sağında bir saksı bitkisi var, yaprakları arka planda hafifçe bulanık. Beyaz bir gömlek ve siyah bir pantolon giymiştir. Uzun kahverengi saçları at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmış. Arkasında gri minderli bir sandalye var. Masa bej bir yüzeye sahip ve gri duvarlarla çevrili.
AşamaAçıklamaÖneriler
Kendinizi TanıyınNe yapmak istediğiniz ve hedeflerinizi belirleyin.Kendinizi ve yeteneklerinizi iyi değerlendirin.
Bilgi Ve Yetkinliklerinizi ListeleyinEğitim durumunuz, becerileriniz ve yetkinlikleriniz hakkında liste çıkarın. Unvanınız ve becerilerinize uygun iş arama kolaylığı sağlar.
Analiz ListesiNiteliklerinizi belirtin.Kişilik özelliklerinize uygun iş bulun.
Hedeflerinizi Belirleyinİş arama süreciniz hakkında bir rota oluşturun.Öncelik ve hedeflerinizi belirleyin.
Piyasayı AraştırınŞirketler, sektörler ve iş alanları hakkında bilgi edinin.Hedef bir liste oluşturun.
Networkunuzu Güçlendirinİş çevrenizin listesini çıkarın.İş odaklı sosyal platformlarda ağınızı genişletin.
Etkili Bir CV HazırlayınDikkat çekici ve içerik olarak zengin bir CV oluşturun.Cv' nizde deneyimlerinizi ve yeteneklerinizi ön plana çıkarın.
Görüşmeden sonraki adımları takip edinGörüşme sonrasında ne kadar ilgili ve istekli olduğunuzu gösterin.Etkili bir e-maille ilgili kişiye tekrar ulaşın.
İş Arayan Adayların En Çok Yaptığı Hatalarİş aramak için işten ayrılmayı beklemeyin.Her zaman gözünüz açık olmalı, güncel iş piyasasından ve yeni çevrelerden haberdar olunuz.
Yanınızda kartvizitiniz bulunsunKartvizit, ciddiyetinizi ve profesyonelliğinizi gösterir.Karşınıza çıkabilecek fırsatlara karşı her zaman hazırlıklı olun.

Türkiye kültürel yapısı ve iş hayatındaki dinamikler geniş değişimlere olanak sağlamadığı için nasıl başladığınız büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken en önemli husus ne yapmak istediğiniz ile yeterliliklerinizin birbiri ile uyuşup uyuşmadığıdır. Öğrencilik hayatında staj yaptıysanız veya çeşitli projelerde bulunduysanız yüksek ihtimalle ortalama bir hedefiniz bulunmaktadır. Ancak hiçbir iş geçmişiniz yoksa ve kararsızsanız doğru kişiler ile görüşmeli ve doğru bir sektör analizi yapmanız gerekmektedir.

İnsan kaynakları uzmanları pozisyon boşluğunu doğru insanlarla doldurmak isterler. Eğer talip olduğunuz iş için doğru kişi olduğunuzu düşünüyorsanız bunu göstermeniz gerekir. Bunun için öncelikle ikna edici olmanız gerekir. İş vereni işi yapabileceğiniz konusunda kendinize güvendiğinizi göstermeli, rahatlatmalı ve ikna etmelisiniz.

İş Aramaya Başlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kendinizi Tanıyın

İş ararken nereden başlamalıyım sorusunu soran kişiler genel anlamda nerede durduklarını ve nereye gitmeleri konusunda net bir fikri olmayan kişilerdir. Bu sorunun cevabını vermek için öncelikle nerede olduğunuzun belirlenmesi gerekir. Bunun için öncelikle ne yapmak istediğiniz ve en yakın ulaşılabilir hedeflerinizi belirlemeniz iyi bir başlangıç olacaktır. Ne yapmak istediğiniz hakkında oluşturacağınız kesin bir düşünceye sahip olmanız ve bu fikrin becerilerinizle örtüşmesi iş vereni ikna etmeniz konusunda büyük yarar sağlar.

Bilgi Ve Yetkinliklerinizi Listeleyin

Eğitim durumunuz, becerileriniz ve yetkinlikleriniz hakkında çıkardığınız liste kariyer seçenekleriniz için çerçeve oluşturur. Uygun pozisyonlar bulmanız, unvanınız ve becerilerinize uygun iş arama kolaylığı sağlar.

Analiz Listesi

Bu bölüm niteliklerinizi belirtmeniz gereken bölümdür. Yani kişilik özelliklerinize uygun iş bulmanızı sağlar. Nitelikleriniz sizin insanları ve görüşleri nasıl ele aldığınız hakkında fikir verir. Olaylara olan bakış açınız, insanları yönlendirmenizdeki beceriniz, zaman yönetimindeki rolünüz, güçlü ve zayıf yönleriniz gibi beceriler bir İK uzmanının detaylarda aradığı özelliklerdir.

İlgili eğitim: Zaman Yönetimi Eğitimi

Hedeflerinizi Belirleyin

İş arama süreciniz hakkında bir rota oluşturun. Süreci organize edin. Strateji oluşturmak yolun neresinde olduğunuzu gösterir. Öncelik ve hedefleriniz ilerlemenize büyük katkı sağlar.

Piyasayı Araştırın

Şirketler, sektörler ve iş alanları hakkında bilgi edinin. Hedef bir liste oluşturun. Piyasada büyüme sağlayan şirketleri ve işlerini araştırın. Yeni eleman ihtiyacı olan şirketlerin size uygunluğu konusunda bir döküm çıkartın.

Networkunuzu Güçlendirin

İş bulmanız için size fikir verecek olan insanlarla iletişiminiz olsun. Yol gösteren, referans olan iş çevrenizin listesini çıkarın. Hedefinize göre bu çevreden insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirin. İş odaklı sosyal platformlarda ağınızı genişletin. Bu ortamların profesyonel iş ortamları olduğunu bilerek ik uzmanları ile neden bağlantı kurduğunuzu belirtin.

Etkili Bir CV Hazırlayın

CV’ler başvuru sürecinde işveren ile adayların ilk karşılaştıkları noktadır. Bu nedenle sizin gibi başvuran adayların olduğunu göz önünde bulundurarak sizi aralarından sıyıracak dikkat çekici bir cv hazırlamanız gerekir. CV’niz ciddi ve güvenilir bir görünüm sergilemeli. Kısa öz ve başvurduğunuz pozisyon öncelikli olması işe alım konusunda İK uzmanlarının gözünden kaçmayacaktır. Daha detaylı bilgiyi ‘Dikkat Çekici Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı’ yazımızdan edinebilirsiniz.

Görüşmeden sonraki adımları takip edin

Yaptığınız görüşmelerden sonra sizi kimlerin arayacağını beklemeyin. İlgili kişilerle pozisyona uygunluğunuz konusunda etkili bir e-mail atın. Ne kadar ilgili ve istekli olduğunuzu gösterin. Ayrıca görüşme esnasında sizi hatırlamanızı sağlayacak kısa noktalardan bahsedin.

İş Arayan Adayların En Çok Yaptığı Hatalar

Çoğu insan işten ayrılınca iş aramaya başlar. Oysa her zaman gözünüz açık olmalı. Güncel iş piyasasından, yeni çevre ve mecralardan haberdar olmanızda fayda var. İş aramak için işten ayrılmayı beklemeyin.

İş arama serüveni kariyer seminerleri, istihdam fuarları gibi potansiyel iş bulma platformlarını doğru kullananlar için bulunmaz ortamlar. Eğer bu serüvene girdiyseniz orada neden bulunduğunuzu bilmeniz gerekir. İş aramak mı, belli bir dalda iş bulmak mı yoksa belirsiz bir iş mi? Sektörünüz hakkında bilginizi mi genişletmek istiyorsunuz yoksa yeni iş arkadaşlıkları mı oluşturmak istiyorsunuz. Bulunduğunuz yerde neden olduğunuzu ve ne istediğinizi bilin.

Yanınızda kartvizitiniz bulunsun. Karşınıza iş bulmanıza yardımı olacak biri çıktığında iletişim bilgilerinize ulaşabileceği kartvizit sizin ciddiyetinizi gösterir. Aksi takdirde ciddiye alınmayabilirsiniz.

Kariyeriniz için size bilgi veren insanları ciddiyetle dinleyin. İnsanlardan öneri alın. Sizin alanınızla ilgili ne kadar çok bilgiye sahip olduğunuzu anlatmanıza gerek yok. Cvniz bunu yansıtır. 

Bir iş görüşmesi esnasında sıkmadan, gerektiği kadar konuşmaya dikkat edin. Kendi aralarında durum değerlendirme fırsatı verin. Can kulağıyla dinleyin. Eğer bir telefon görüşmesi sağlıyorsanız görüşme sağladığınız kişinin sizden başka işi olduğunu göz önünde bulundurun.

Görünüşünüz hakkınızda verilecek ilk nottur. Giyiminize ve davranışlarınıza dikkat edin. Göz kontağı kurmayı unutmayın. Dik durun, saygılı davranın ve tebessüm edin. Kimse asık suratlı, özensiz ve telaşlı insanları işe almak istemez.

Kendinize inandığınızı göstermekten kaçınmayın. Dozunda liderlik ve kendine güven diğer insanlardan daha fazla hatırlanmanızı sağlayacaktır. Fakat burada dozunda kısmına dikkat çekmek gerekir. Zoraki iddia itici gösterir.

İlgili eğitim: Liderlik Sertifikası

Görüşme esnasında ağzınızdan çıkan her söze dikkat edin. Unutmayın ki bir ik uzmanı insan analizini çok iyi yapar. Tutarsız sözler işi en baştan kaybetmenize yol açar. İş arama süreci kritik bir süreçtir. Başvurular yapıyorsunuz geri dönüş olmuyor. Bazılarından olumlu sonuç beklerken olumsuz geri dönüşler alıyorsunuz. Ya da iş buluyor ancak umduğunuz şeyi bulamıyorsunuz. Bide yetmezmiş gibi insanların sizi dibe çeken konuşmalarına maruz kalıyorsunuz. En başta da dediğimiz gibi iş arama kritik ve zorlu bir süreçtir. Pes etmeden, sabırla ve birazda kulaklarınızı tıkayarak yola devam edin.

Kendinizi Tanıyın, Ne yapmak istediğiniz ve hedeflerinizi belirleyin, Kendinizi ve yeteneklerinizi iyi değerlendirin, Bilgi Ve Yetkinliklerinizi Listeleyin, Eğitim durumunuz, becerileriniz ve yetkinlikleriniz hakkında liste çıkarın , Unvanınız ve becerilerinize uygun iş arama kolaylığı sağlar, Analiz Listesi, Niteliklerinizi belirtin, Kişilik özelliklerinize uygun iş bulun, Hedeflerinizi Belirleyin, İş arama süreciniz hakkında bir rota oluşturun, Öncelik ve hedeflerinizi belirleyin, Piyasayı Araştırın, Şirketler, sektörler ve iş alanları hakkında bilgi edinin, Hedef bir liste oluşturun, Networkunuzu Güçlendirin, İş çevrenizin listesini çıkarın, İş odaklı sosyal platformlarda ağınızı genişletin, Etkili Bir CV Hazırlayın, Dikkat çekici ve içerik olarak zengin bir CV oluşturun, Cv' nizde deneyimlerinizi ve yeteneklerinizi ön plana çıkarın, Görüşmeden sonraki adımları takip edin, Görüşme sonrasında ne kadar ilgili ve istekli olduğunuzu gösterin, Etkili bir e-maille ilgili kişiye tekrar ulaşın, İş Arayan Adayların En Çok Yaptığı Hatalar, İş aramak için işten ayrılmayı beklemeyin, Her zaman gözünüz açık olmalı, güncel iş piyasasından ve yeni çevrelerden haberdar olunuz, Yanınızda kartvizitiniz bulunsun, Kartvizit, ciddiyetinizi ve profesyonelliğinizi gösterir, Karşınıza çıkabilecek fırsatlara karşı her zaman hazırlıklı olun
iş aramak iş arama nasıl iş arayabilirim iş bulma cv hazırlama etkili iletişim teknikleri beden dili
Resimdeki kadın, omuzlarından sarkan ve göğsünü örten beyaz ve mavi desenli bir eşarp takıyor. Kahverengi saçlarını arkaya toplamış ve kendinden emin bir ifadeyle dümdüz karşıya bakıyor. Gözleri kahverengi ve teni açık renk. Beyaz bir üst ve mavi kot pantolon giyiyor. Boynunda tek mavi taşlı bir kolye var. Resmin arka planı açık mavi ve gri karışımı. Kadın, uzakta birkaç ağacın bulunduğu açık bir alanda duruyor.
Tuba Özen
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünden mezundur. Kamu kurumunda görev almakta ve edinmiş olduğu deneyimleri yazılarında okuyuculara aktarmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Şık, koyu renk bir takım elbise giymiş bir adam bir konferans salonunun ortasında durmaktadır. Gözlük takmış ve ciddi bir ifadeyle dosdoğru önüne bakıyor. Elleri iki yanındadır. Görüntünün odağında o var ve arka plan hafifçe bulanık. Bir iş adamı gibi görünüyor ve arkasındaki siyah yazılı dikdörtgen beyaz tabela bunu gösteriyor olabilir. Sağ üst köşede bir sandalye ve sol alt köşede bir masa var, her ikisi de odak dışı.
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
14030
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat