AnasayfaBlogMaaş Zammı İsterken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Maaş Pazarlığı

Maaş Zammı İsterken Nelere Dikkat Edilmelidir?

18 Nisan 2019
Maaş Zammı İsterken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bazı işletmelerde zam dönemi başladı bazılarında başlamak üzere. Çalışanlar da yapılacak olan bu zam konuşmasını beklemekte. Kimi çalışan istediği maaşı alamazsa işten ayrılma düşüncesini bile benimsemiş durumda. Ancak iş değişikliğine karar vermeden önce işvereniniz ile yapacağınız konuşma daha doğru bir karar sürecine girmenizi kolaylaştıracaktır. Şunu da belirtmekte fayda vardır ki iş ortamının huzuru yalnızca alınan maaş ile ölçülemez, işe duyduğunuz bağlılık, yöneticilerinizin size duyduğu güven, işinizi severek yapmanız, iş arkadaşlarınız ile olan ortamınız işe dört elle sarılmanızı sağlayan bazı başlıca etmenlerdir. Bunun yanı sıra alınan maaş tatmininin vermiş olduğu motivasyon ise göz ardı edilemez bir ölçüttür. Eğer yapmış olduğunuz iş ile ilgili şu an tek probleminiz maaş ise bazı basit ama önemli adımları takip ederek istediğiniz sonuca ulaşmanız muhtemel.

Piyasa Araştırması Yapın

Bir maaş konuşması yapmadan önce sizinle aynı işi yapan çalışanlar ne kadar kazanıyor öğrenmekte fayda var. Yöneticinize sunacağınız teklif piyasanın altında ya da üstünde ise sağlıklı olmayan bir görüşmeden çıkacaksanız demektir. Yaptığınız işin şartlarına göre kazanılan kazançlara yakın bir teklif sunmak doğru olan adım olacaktır. Yeni bir işe başlamadan önce mülakatta maaş pazarlığı yaparken karşı teklif vermek de etkili bir yöntemdir.

Zamanlamayı İyi Yapın

Maaş teklifi vermek için en önemli konuların başında gelen zamanlamayı iyi ayarlamalısınız. Şirket ciddi bir kriz eşiğinde ise maaş zammı istemek sizi sonuçsuz bırakacaktır. Eğer böyle bir durum söz konusu değil ise işverenin takibini yapmanız gerekecektir. Çok yoğun ya da gergin olduğu bir dönemde zam istemenin sizi hüsrana uğratacağı açıktır. O yüzden iyi bir gözlem ile en doğru zamanda planlayarak bu konuşmayı yapmalısınız.

Neden Maaş Zammı İstediğinizi Anlatın

Doğru bir zamanlamayı yarattıktan sonra neden daha yüksek bir maaş istediğinizin gerekçesini anlatmanız gerekecektir. Ama bu sebep asla başkalarının maaşıyla kıyaslama olmamalıdır. Yalnızca konu başlığı siz olun. Bu zamana kadar şirket için yaptığınız işleri, kazandırdığınız parayı, sağladığınız müşteri portföyünü somut örneklerle anlatmak benim bu şirkete kazandırdıklarımın yanında aldığım maaş daha fazla olmalı hissi vermenizi yaratacaktır. Bu da yöneticinize doğru hamle ile başladığınızı gösterecektir. Kendi başarılarınızı, yetkinliklerinizi anlatmak farkınızı sözlü olarak yöneticinize sunmanıza fırsat verecektir.

Kendinize Güvenin

Maaş konuşmasını yaparken asla kendinize güveninizden taviz vermeyin, çekimser tavırlar sergilemeyin. Siz işin en iyisi olduğunuzu bilin ve bunu yöneticilerinize empoze edin. Kendine güvenen, ne istediğini bilen bir çalışan işverenin gözünde kaybedilmemesi gereken bir konuma geleceğinden öz güvenli duruşunuzdan vazgeçmeyin. Şirkete kazandırdıklarını ve kendi farkını bilen bir çalışanın tüm işverenlerin istediği bir model olduğunu bilin.

Maaş Aralığını Belirleyin

Net bir rakam ile gitmemeniz istediğiniz sonucu alamadığınızda sizin görüşme odasından mutsuz ayrılmanızı bir nevi engeller. Düşündüğünüz rakam ile onun bir miktar üzeri rakamı aralık olarak verebilirsiniz. Ve bu verdiğiniz rakamın küsüratlı olması sizin detaycı, spesifik, planlı bir yapıda çalışan olduğunuzu gösterir. Ne istediğini biliyor izlenimi yaratır. Aralık belirlediğinizde en azından yöneticinize de bir düşünme payı bırakırsınız ve telaffuz ettiğiniz rakamı almış olma ihtimaliniz yükselir.

Maaş konuşması yapmak meşakkatli ve zor bir süreçtir. Dikkat etmeniz gereken en önemli etmen olumlu ve yapıcı olmanızdır. İstediğiniz olmazsa gemileri yakma mantığının sonuçları hüsran olabilir. Kendine güvenen ve kendi değerinin farkında olan çalışan bu farkındalığı yöneticisine aktararak doğru bir hamle yapmış olacaktır. Doğru zamanı kollayarak patronunuz ile maaş zammı konuşmasını yapmalısınız. Mümkünse önceden böyle bir konuşma yapacağınızı söyleyerek toplantı talep edebilirsiniz. Bu da sizin planlı ve hazırlıklı olduğunuzu gösterir. Toplantı esnasında ise yaptığınız işin kalitesini ve başarısını gösteren somut örnekler sunmak, patronun öncelikleri performans, ciro, maliyet, müşteri gibi ana başlıkların hangisi ise o önceliklere göre yetkinliklerinizi anlatmaya devam etmek sizin bu şirket için önemli bir faktör olduğunuzu hatırlatmak adına etkili olacaktır. Yöneticinize göre anlattıklarınız maaş zammını hak ettiğinizin göstergesi olacaktır.

Çok çalışıp az maaş almak birçok kişinin ortak sorunu. Yıkıcı değil yapıcı bir konuşma her işvereni mutlaka ikna edecektir. Başarılı bir çalışan olduğunuzu ve bu başarıların istediğiniz maaş ile doğru orantılı artacağını kendinize güvenli bir şekilde ifade edin. Bazen önünüzdeki tek engel sergilemekten çekindiğimiz tavırlarımızdır, kararlı ve cesaretli olun istediğiniz her şey kendiliğinden gelecektir.

insan kaynakları iş hayatı kariyer maaş maaş zammı
Name Özen Kart
Name Özen Kart
Blog Yazarı

Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitüsü Blog'da  İnsan Kaynakları,  mülakat gibi konularda yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Asgari Ücret Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kurum - Şirket Kültürü

Asgari Ücret Hakkında Bilinmesi Gerekenler

22 Mayıs 2019
Maaş Pazarlığı İçin İpuçları
Maaş Pazarlığı

Maaş Pazarlığı İçin İpuçları

16 Mart 2018
Yeni Yılda Zam İsteme Dilekçesi
Zam İstemek

Yeni Yılda Zam İsteme Dilekçesi

30 Aralık 2015