AnasayfaBlogİşten Ayrılmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
İşten Ayrılma

İşten Ayrılmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

23 Mart 2019
İşten Ayrılmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde iş dünyası; artan eğitim imkanları, sektör çeşitliliği, hareketliliğin artması gibi nedenlerle oldukça dinamik. İş yaşantısının dinamizmi sadece işe girişler için değil işten ayrılma konusunda da geçerli. Artık başladığı işten emekli olan çok kişi yok etrafımızda. İşten ayrılmaların da çeşitli nedenleri var elbette. Ama hepsinden önce bunun bir "karar" olduğunu ve "karar verebilmenin" de bir meziyet olduğunu unutmamak lazım. Bazen devam etmek,  gitmekten daha zor gelebiliyor. Bu noktada işten ayrılmak her iki taraf için de daha doğru belki de.

Bazen devam etmek, gitmekten daha zor gelebiliyor. Bu noktada işten ayrılmak belki de her iki taraf için de daha doğru. İşten ayrılanların temelde iki seçeneği var; başka bir işe girmek veya çalışma hayatını bırakarak eve dönmek. Ayrılık gerçeği değişmese de; bu iki seçeneğin motivasyonu ve sonuçları birbirinden farklı elbette.

Belli başlı işten ayrılma nedenleri şöyle sıralanabilir;

İşten Ayrılma Nedenleri Neler?

 • Ücretten memnun olmamak

 • İşin kendisinden memnun olmamak

 • Kurumdan memnun olmamak

 • Terfi olanaklarının azlığı

 • Sürekli fazla mesai

 • Trafik

 • İletişim problemleri,

 • Ast-üst çatışmaları

 • Evlilik/çocuk

 • Kişisel mutsuzluklar

bu ve benzeri sebepleri uzatmak, hepsi ile ilgili çeşitli hikayeler duymak mümkün. Çoğu zaman da bu nedenlerden birden fazlası bir arada veya matruşka bebekler gibi iç içe geçmiş oluyor.

Peki sebep ne olursa olsun istifa etmeye kararı verilirken düşünülmesi gereken ayrıntılar neler? Gelin bunlara bir göz atalım;

İşten Ayrılma Kararı Verirken Düşünülmesi Gerekenler Ayrıntılar Neler?

 • Emin misiniz? Kararınızı sinirli, üzgün, kırgın; kısacası mantığınızın verimli olmadığınız olmadığınız bir anınızda vermeyin. Öfkeyle kalkıp zararla oturmayın. Problem olarak gördüğünüz şeyleri tek tek ve objektif olarak masaya yatırın; gerçekten çözülemeyecek problemler mi? Bu sorunun cevabı evet değil ise bir daha düşünün.

 • Tüm çözüm yolları denendi mi? İşten ayrılma nedeni olan sorunlar ile ilgili çözüm aradınız mı? İlgililer ile görüştünüz ama sonuç alamadınız mı? Bundan mutlaka emin olun.

 • Yeni işiniz kariyerinize katkısı olumlu mu olacak? Sorun yaşama olasılığınızı değerlendirdiniz mi? Yoksa denize düşüp yılana mı sarılıyorsunuz? Kendinize bunların cevaplarını sorun! Tüm bunlar düşünülmeden alınmış bir İşten ayrılma kararı sizi kısa bir süre için rahatlatacaktır belki ama sonrasında yaşayacaklarınız daha yıkıcı olabilir.

 • Çalışmayacaksanız; geçiminizi nasıl sağlayacağınızı planladınız mı? Peki ya sağlık sigortası, eğitim yardımı vb. gibi yan olanaklarınız olmadan yapabilecek misiniz?

Tüm bunlara verdiğiniz cevaplar sonucunda yine de ayrılık kararı çıkıyorsa; bir de ayrılırken dikkat etmeniz gereken hususlara değinelim o zaman;

İşten Ayrılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Neler?

 • İşten ayrılma kararınızı ofisteki herkesle konuşmadan önce bağlı bulunduğunuz yöneticinizle paylaşmak ve değerlendirmek en profesyonel davranış olacaktır.

 • Tüm işten çıkış bildirimlerinizi yazılı olarak ve sorumlu kişilere yapın.

 • İşten ayrılırken pozitif ve yapıcı olmak en doğru olanı. Dünya küçük, iş arkadaşlarınızla tekrar karşılaşma olasılığı yüksek.

 • Sizin yerinize geçecek kişinin bulunması, eğitilmesi, görevlerinizin devri sürecinde geride kalanlara destek olun. İşten ayrılma öncesinde sorumluluklarınızın devam etmekte olduğunu unutmayın.

Ek olarak işten ayrılırken işçi olarak hangi haklara sahip olduğunuzu işten ayrılma durumunda hangi haklardan mahrum kalacağınızı da bilmeniz önemli bir husus. Enstitü'de yer alan Temel İş Kanunu ve İş Hukuku Eğitimine katılabilirsiniz. Online eğitimle hemen hangi haklara sahip olduğunuzu uzmanından öğrenebilirsiniz.

Tüm işten ayrılma süreçlerini başarıyla uyguladıysanız eğer; söylenecek tek şey "size yeni hayatınızda başarılar ve mutluluklar "!

işten ayrılma işten çıkma istifa
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İşten Ayrılma Nedenleri
İşten Ayrılma

İşten Ayrılma Nedenleri

19 Haziran 2019