AnasayfaBlogİş Bulmadan İşten Ayrılmak
İşten Ayrılma

İş Bulmadan İşten Ayrılmak

16 Mart 2018
İş Bulmadan İşten Ayrılmak

Bir işten ayrılmak... Yeni bir iş bulmadan... "Yeni bir iş bulmadan işten ayrılmak!" Bu iş aramanın ve kariyer yönetiminin esaslı kurallarından biridir. Bunu belki ailenizden, öğretmenlerinizden veya kariyer danışmanlarınızdan duydunuz. Bir sebepten dolayı haklılar. Bugünün iş dünyasında çok belirsizlik hakim ve eskisinden ayrıldıktan sonra bir işi güvence altına almak pratik ve akıllıca. Bu sonuçta geleceğinizi güvence altına almakla alakalı. Hayatta her şeyde olduğu gibi, bütün iniş ve çıkışlarıyla vardır. Gerçek her zaman her şeyin eski kurallarını uygulayarak çözebileceği bir şey değildir. Hayat stilindeki ve önceliklerdeki ani değişiklikler kaçınılmaz olarak herkesi planlarını değiştirmeye ve tabii ki basıp gitmeye zorlar. Neyse ki geçiş sürecini daha kolay hale getirebilmek için yapılacak şeyler de vardır.

İşten Ayrılmadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çalıştığınız iş yerinden ayrılmadan önce size en azından dört veya altı ay arasında yetecek paranız olduğundan emin olun. Başka bir işi güvence altına almak yani sağlam ve uzun süreli çalışabileceğiniz bir iş bulmak bu kadar uzun sürebilir. Bu yüzden bu sürece yetecek para biriktirin. Her ay aldığınız paradan bir kısmını kenara ayırarak acil durumlarda ihtiyaçlar ortaya çıktığında harcanmak üzere biriktirin. Daha fazla birikim için harcamalarınızda kısıtlama yapın. Part-time bir iş bulmak aynı zamanda çok daha hızlı birikim yapmanızı sağlayabilir.

Rahatlayın ve biraz zaman ayırın

Bunu duyduğunuza şaşırdınız mı? Yeni bir iş bulana kadar çalıştığınız iş yerinden ayrılmamayı yeterince tekrarladıktan sonra bu ipcucu size garip gelebilir ama bir düşünün. Başka bir iş bulmadan işlerini bırakan çalışanlar bunu orada fazla bunaldıkları için yapıyorlar. Diğerleri ise o zehirleyici iş yeri ortamından kaçmak istedikleri için anında bırakıyorlar. Hemen yeni işe başlamak pek de iyi bir fikir değil. İş stresinden biraz kurtulmak için kendinize vakit ayırmalısınız. Aynı şekilde yeni bir işe başlarken iyi durumda olduğunuzdan emin olmalısınız, işte bu yüzden bir mola yapmak size iyi gelecektir. Eğer sizi geçindirecek kadar birikiminiz varsa bu zamanı kendinize odaklanmak için ve kariyer amaçlarınıza odaklanmak için kullanın.

Harekete Nasıl Geçebiliriz?

Bir kere kendinize gelip, enerjinizi yeniledikten sonra yapılacak olan en iyi şey de iş arama sürecine girmektir. Durumunuza bağlı olarak (ailenizle mi yaşıyorsunuz, tek mi, baktığınız bir aile var mı?)  kendinizi toparlayın ve olabildiğince hızlı bir şekilde iş aramaya başlayın. Hemen harekete geçin ve iş arama sitelerine özgeçmişlerinizi göndermeye başlayın ve ayrıca networking etkinliklerine katılın. Neyse ki verdiğiniz ara size kariyerinizi planlamak ve sizin için doğru olan işi bulmanız için yardımcı oldu.

Hızınızı koruyun.

Hayalinizdeki şirketin sizi aramasını beklerken yeterliliklerinizi yaratmaya ve doğru işi bulmadaki şansınızı arttırmaya yardımcı olacak şeyler yaptığınızdan emin olun. Agresif olarak kendinizi online tanıtmaya başlatın. LinkedIn bağlantılarını iş aradığınızı insanlara bildirmek için kullanın. İnterneti avantaj olarak kullanıp, işe alınma şansınızı arttırın. Gönüllü olmak aynı zamanda iş geçişleri arasında zamanınızı harcamak için harika bir yoldur. Sadece siz insanlara iyi bir şeyler yapıyor olmayacaksınız, aynı zamanda kendiniz için daha iyi fırsatlar aramak adına kullanabileceğiniz önemli beceriler ve deneyimler edineceksiniz. Bu tam bir kazan-kazan durumu.

En iyisini umut edip, en kötüsüne hazırlıklı olun.

Son olarak kendinizi her şeye rağmen optimist tutmak bu ani yenilgiyle başa çıkmanın harika bir yoludur. Kendi becerilerinize inanın ve sonsuza kadar işsiz kalmayacağınızı bilin. Hayatta iyi şeyler kendilerine inanan insanların başına gelir, bu yüzden pozitif bir bakışla yaşamaya devam edin. Ama aynı şekilde gelecek için de hazırlıklı olmak önemlidir. O yüzden kendinizi tanıtmada çok iyi olun, bütün şanslarınızı deneyin ve gerçekten istediğiniz işlere başvurun. Bu zaman gevşeme zamanı değil. Umarım bu yazının yardımı olur.

İş Bulmadan İşten Ayrılmak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İşsizlik Maaşı Ne kadar?
İnsan Kaynakları

İşsizlik Maaşı Ne kadar?

21 Şubat 2020
İş Arama İzni Süresi Ne Kadar? 
İnsan Kaynakları

İş Arama İzni Süresi Ne Kadar? 

27 Şubat 2020