AnasayfaBlogİnsan Kaynakları Uzmanı Olmak İsteyenlere Tavsiyeler
Video

İnsan Kaynakları Uzmanı Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

19 Nisan 2021
İnsan Kaynakları Uzmanı Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Adana İK Platformu Kurucusu ve Yenilikçi İnsan Kaynakları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Koluman’ı konuk ettik. İnsan kaynakları alanında kariyer yapmak isteyenler için tavsiyeler aldık. Yeni mezunlar için insan kaynaklarında çalışmanın artı ve eksilerini konuştuk. 

Münevver Birol: Mülakatlarda en çok kullanılan soruyu size yöneltmek istiyorum: Bize kendinizden ve çalışma hayatınızdan bahseder misiniz?

Adana’da yaşıyorum. 1985 Diyarbakır doğumluyum. 2010 yılında Çukurova Üniversitesi Kimya bölümünden mezun olduktan sonra KPSS ile Adana Çalışma ve İş Kurumu’na atandım. 2016 yılında Adana’da İnsan kaynakları platformunun kuruculuğu üstlendim. 2017 yılından bugüne de Yenilikçi İnsan Kaynakları Derneği’nin kurucu başkanlığını yürütüyorum. 

Yenilikçi İnsan Kaynakları Derneği’nde ne gibi faaliyetler yapılıyor?

2017 yılında Adana merkezde kurduğumuz dernek. O günden bugüne hedef kitlemiz ile çalışmalara başladık. İnsan kaynakları profesyonelleriyle birlikte, onların paydaşları oldu. Temelde hedefimiz insan kaynakları profesyonellerin geliştirmek. Bunun için de insan kaynakları eğitimlerine ağırlık vermekteyiz. Sosyal sorumluluk ve istihdama yönelik projelerimiz yer almakta. 

İnsan Kaynakları Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mutlu çalışanlar ve şirket stratejisine uygun çalışanlar yaratmak. İş gücü ihtiyacını tespit etmek ve bu ihtiyaç dahilinde ilan hazırlamak. Gelen başvuruları değerlendirmek, mülakatlarını yapmak. İşe alım sürecinden sonra motivasyonu sağlamak, oryantasyon hazırlamak. İşçi sağlığını gözetmek gibi görev yetki ve sorumlulukları var. Bordro ve özlük işlerini yönetmek var. Şirketin İK stratejisini yönetmek en temel başlık. 

İK Mülakatlarında “Şu Soruları Mutlaka Sorulur” Dediğiniz Sorular Var Mı?

İnsan kaynakları süreçlerinde mülakatları 2 tipte değerlendirmek gerekir. Klasik mülakat var. Bir de modern süreç. Klasik mülakatlarda adayların CV’leri üzerinden değerlendirme yapılır. Eğitim hayatı ve iş tecrübesi, hobileri, ilgi alanlarıyla iğli sorular gelebilir. Modern mülakat teknikleri öğrencilerin çok iyi geçtiği mülakat tipidir.

Adayların yetenek ve yetkinliklerine yönelik sorular gelir. İletişim kurmakta zorlandığınız kişiler oldu mu nasıl çözdünüz? Bir proje ödeviniz oldu mu? Bir krizi nasıl yönettiniz? Gibi sorular gelebilir. Bunu bir örnekle açıklayın diyebilirler. Bu sorularda dürüst olmakta fayda var. Yanıltıcı bilgiler içerirse İK profesyonelleri aşağı yukarı anlayabilirler. İletişimi, takım çalışmasını, liderliği, psikolojik dayanıklılığı ve çevikliği görmek için bu soruları sorabilirler. Geçmişi soruyorsa bilin ki yetkinlik ve yeteneklerinizi ölçüyor.

Mülakatta Yapılmaması Gerekenler İçin Neler Söylemek İstersiniz?

Kendinizin olumsuz yönlerinden bahsetmeyin. Bahsederseniz de iyileştirdiğiniz olumsuz yönlerinizden bahsedin. Ücret ve yan haklarla ilgili sorulara girmemek gerekir. Sorulara da çok aceleci cevaplar vermeyin. Özellikle geçmişe yönelik sorularda. 

İK’cı Dertlerinden Bahsedebilir Misiniz?

Pandemiden önce ve sora farklı rollere büründü. İK’cılar işvereni de iş arayanı da mutlu edemezler. Yeni mezunlar için söylüyorum, yetiştirdiğimiz adaylar piyasaya uygun olmuyor. İşverende piyasaya uygun aday bekliyor. İK’cılar en büyük zorluğu burada yaşıyor. Pandemiden sonra, en temel görevleri çalışanların sağlığını korumak. Esnek çalışma disiplinini yönetmek İK’cıların dertleri arasında olabilir. 

Bir Mesleği Seçerken Neleri Göz Önünde Bulundurmak Gerekiyor?

Yetkinlikler ön plana çıkıyor. Çalışma ortamı ve koşulları önemli olabilir. Mesleğin kazanç durumu birinci seviyeye gelmiş durumda. İş bulma olasılığı en önemli konular arasına girdi. Bir meslekten çok mezun bir meslekten hiç mezun durumuna gelebiliyor. 

Pandemi İle Online Mülakatlar Arttı. Gelecekte İnsan ve İnsan Kaynakları Sizce Nasıl Şekillenecek?

Teknoloji hayatımızda hep vardı. İş hayatında dijitalleşmekten bahsederken korkuyoruz; çünkü bu kadar iş hayatında olacağını düşünmemiştik. Hibrit çalışan olmak, teknolojiye adapte olmak, teknolojiyle birlikte çalışabilmek önemli olacak. Esnek çalışabilmek ve evden çalışabilmek yetkinliklerine ve disiplinine sahip olmak da hayatımızın içinde. 

İnsan Kaynakları Departmanında Bir Başarı Sırrı Var Mı?

Hayatımızın her yerinde özellikle insan kaynaklarında iyi ve doğru iletişim bu işteki başarının sırrıdır. Denge unsuru olduğumuzu unutmamak gerekiyor. Süreçleri iyi yönetmek de bir diğer başarı sırrı. 

İnsan Kaynaklarında Çalışmanın Artı ve Eksileri Nelerdir?

Görüşmeyi yöneten taraf olmak prestij, şirketin dışarıda öne çıkan yüzü. Görünürlük organizasyonları, kariyer istihdam fuarı gibi organizasyonlarda insan kaynakları profesyonellerinin kendi açısından tanınırlığı önemli artılarından birkaç tanesi. Stres yükü fazla olan bir meslekti ve meslek olmaya devam edecek. Hep iyi haberleri veren taraf değiller. İşe almama tarafında da kararı açıklayan insan kaynakları profesyonelleri. 

İK Uzmanı İşe Başvuru Yapan Aday İle Görüşmeden Önce Nasıl Hazırlık Yapmalıdır?

Görev tanımını iyi ezberlemek gerekir. İşin gereklerini iyi bilmek gerekir. Doğru sorularla keşfetmeye çalışmak mülakat öncesi hazırlık yapmayı gerektiren konulardan. Bilmediğiniz makinleler ve programları öğrenmek gerekir. Adayın CV’sini iyi okumak gerekir. İnsan kaynakları çalışanının mülakat öncesinde değil daha öncesinde şirketinin değerlerini iyi bilmesi gerekir ki adayın şirkete uygun olup olmadığını anlayabilsin. 

Kariyer ve meslek danışmanı olarak yeni mezunlara ve henüz öğrenci olan katılımcılara ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

21.yüzyıl yetkinliklerine şimdiden kendilerini hazırlamaları gerektiğini düşünüyorum. Problem çözme, veri analizi, inisiyatif alabilme, liderlik ve esneklik gelecek dönemin yetkinliklerinden bazıları. Öğrenci arkadaşlarımız için staj mutlaka ve zorunlu. Stajı doğru yapmak önemli. Geçmişten gelecek sorulara cevap vermeniz gerekir. Ona da bugünden hazırlanmanız gerekir. 

İnsan Kaynakları Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mutlu çalışanlar ve şirket stratejisine uygun çalışanlar yaratmak. İş gücü ihtiyacını tespit etmek ve bu ihtiyaç dahilinde ilan hazırlamak. Gelen başvuruları değerlendirmek, mülakatlarını yapmak.

İnsan Kaynakları Departmanında Bir Başarı Sırrı Var Mı?

Hayatımızın her yerinde özellikle insan kaynaklarında iyi ve doğru iletişim bu işteki başarının sırrıdır. Denge unsuru olduğumuzu unutmamak gerekiyor. Süreçleri iyi yönetmek de bir diğer başarı sırrı. 

İnsan Kaynaklarında Çalışmanın Artı ve Eksileri Nelerdir?

Görüşmeyi yöneten taraf olmak prestij, şirketin dışarıda öne çıkan yüzü. Görünürlük organizasyonları, kariyer istihdam fuarı gibi organizasyonlarda insan kaynakları profesyonellerinin kendi açısından tanınırlığı önemli artılarından birkaç tanesi.

ik uzmanı insan kaynakları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.