AnasayfaBlogVideolarda Kurgu Nasıl Yapılır? 
Video

Videolarda Kurgu Nasıl Yapılır? 

18 Mart 2021
Videolarda Kurgu Nasıl Yapılır? 

Video Editörü Ekrem Sözen; videolarda montaj ve kurgunun nasıl yapıldığını anlattı. Video düzenleme-kurgu ve montaj sırasında pratik şekilde kullanılacak programlar ve teknikler hakkında bilgiler verdi.

Ekrem Sözen Kimdir?

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. Uzun süre kurumsal bir firmada çalıştım. Sonrasında freelance olarak video editörlüğü ve editörlük yapıyorum. Mezun olduktan sonra farklı alanda çalışmıştım ama aklımda olan hep buydu. Kurumsal firmalara etkinlik videoları çekiyorum. Videographer içeriği üreten ve kurgulayan kişi. Kendimi hem Videographer hem video editörü olarak görüyorum. Aynı zamanda eğitmenim. Enstitüde de Video Editörlüğü Eğitimi, Adobe Premiere Temel EğitimiTemel Video Çekim Teknikleri Eğitimi ve Hazır Şablonlar ile Görsel Tasarım Eğitimi eğitimlerini veriyorum. Şuan online eğitimler ve proje bazlı 2 ajansla beraber video kurguları yapmaya devam ediyorum. 

Video Editörü Kimdir?

Film sürecini 3 parçaya ayırıyoruz. İlki çekim öncesi, senaryonun içinde olduğu kısım. Sonraki aşamamız, çekim süreci; bütünü parçalara ayırıp çekiyoruz. Üçüncü aşamamız parçalara ayırdığımız bütün tekrar birleştirdiğimiz kısım. Video editörü de üçüncü aşamada önemli. Videoları düzenleyen, birleştiren, bir anlam bütünlüğü oluşturmaya çalışan kişi. hikayeye katkı sağlayacak sanatsal bakış açısıyla o işi yapması gerekiyor. Video editörü kurgunun başındaki kişi. 

Okunması Gereken Bir Bölüm Var Mı? Yoksa Herkes Video Editörü Olabilir Mi?

Herkes olabilir. Okunması gerekiyorsa da iletişim fakültesi, radyo televizyon ve güzel sanatların okunması faydalı olacaktır. Ancak hiç okumadan da bu iş yapılabilir. Ben iletişim fakültesi okudum, kurgu eğitimi kısıtlıydı. Kendimi üstüne koyarak geliştirdim. Farklı bir alanda okuyup da kendiniz geliştirerek video editörlüğü yapabilirsiniz. Video editörlüğü adında da bir bölüm yok.

Kurgu Nedir?

Anlatma göster mantığı video çekim teknikleriyle ilgili. Şuan burada bir görüşme yapıyorum. Yaşananları yarın arkadaşlarıma tek tek anlatırım. Bunun yerine video ile desteklersem o zaman görsellikle beslemiş olurum. Kurgu da videoların birleştirilmesi olduğu için ayrı düşünülmesi mümkün değil. Anlatma göster çekim tekniklerinin biri olmakla birlikte kurguya da katkısı var. 

Bir Kurgucuda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Her şeyden önce nesnel bakabilmesi gerekiyor olaylara. Süreçteki durumlardan etkilenmemeniz tamamen hikâyeye odaklanmanız gerekiyor. Sakin ve sabırlı olması gerektiğini düşünüyorum. Pek çok hata ve teknik sorun olabilir, binlerce video var. Bütünsel bakış açısına sahip olmak da önemli, bütünü görebilme becerisi en temel özelliklerden bir tanesi. Çünkü parçaları bütünleştiriyoruz.

Kurgucular İçin “Acımadan Kes Gereksiz Olanı At Denir.” Bu Ne Anlama Geliyor?

Nesnellikle de bağlantılı bir şey. Kurgusunun kurgu masasında yapması gereken tek şey, gelen malzemeden sonucu çıkarmak. Çok iyi çekilmiş filim kötü hale de getirebilirsiniz, vasat filmi daha iyi hale getirebilirsiniz de. En önemli aşamalardan bir kurgu. O çıtayı yükseltmeniz gerekiyor, o bütünlüğü bozan parçalar varsa, düşünmeden hepsini atmanız gerekiyor. Video çekenler görüntü atma konusunda zorlanıyorlar. Her şeyi projenin iyiliği düşünerek acımadan atmanız gerekiyor. 

Bir Video Editörü/Kurgucu Hangi Programları Kullanmayı Bilmeli?

Kurgunun teknik ve teorik kısmı var. En az bir kurgu programını çok iyi bilmeleri gerekir. Kullanımı kolay kurgu programları var. Ondan sonra da sanatsal, estetik, bütünsel bakış açısıyla videoları kurgulamak gerekiyor. O da video ve film izleyerek, bol bol fotoğraf bakarak gelişen bir alan. Efekt programları ve tasarım programlarını öğrenmek de faydalı olur. 

Hangi Kurgu Programını Önerirsiniz? 

Adobe Premier Pro programını öneriyorum. Programların mantığı benzer. Birini öğrenince diğerine hızlı bir şekilde geçersiniz. 

Film Kurgusu İçin Nasıl Bir Sıralama, İşleyiş Vardır?

Bazen filmin başında ekibe dahil olur. Senaryoyu okuması gerekiyor. Ham görüntülerin gelmesi gerekiyor. İki şekilde çalışabilir, kurgu asistanı varsa onun elemesinden size gelir. Senaryoyu okudunuz, malzemeler geldi, time code yönetmen asistanların onayladığı sahneler, onların da ulaşması gerekiyor. Sonra çalışmaya başlıyorsunuz. Kaba kurgu aşamasından önce malzemeleri organize etmek gerekiyor. Organizasyon yeteneğinin de çok iyi olması önemli. Bütün videoları da izleyip, notlar aldıktan sonra kurgu masasına oturuyoruz. Ön hazırlık önemli. Kaba kurguyu yapıyorsunuz. Videoların senaryoya ve time koda göre sıraya dizilmesi demek. Bütünü gördükten sonra ince kurgu, final kurgusu sonra da kurguyu kitliyorsunuz. Profesyonel süreçte kurgu kitlenir, ses miksajına gönderilir, renk yapılması için gönderilir, en son gelir ve siz birleştirirsiniz. “Sinema bir sanattır, kurgu da sinemanın sanatıdır,” derler. 

İlk Kez Kurgu Yapanlarda Temel Hatalar Nelerdir? Kurgudaki Temel Geçişlerden Bahsedebilir Misiniz?

Video kurgusu yapanlarda en temel hatalardan iri kurgu bütünlüğünün unutulması. Kurgu bütünlüğünü sağlayacak bakış açısı önemli. Havalı geçişler dediğimiz bazı efektler var, onlar çok sık kullanılıyor. Sade bir şekilde yaklaşmak lazım, pişmeden üzerine koyunca çok atıl duruyor. Video parçasındaki geçişlere kurgucu karar verir. Cut en sık kullanılan geçişlerden biri, insan gözüne yakın olanı. Bir plandan diğerine efekt olmadan geçer. Bir plandan diğerine geçerken hangi geçişi kullanmak gerektiği iyi bilinmeli. İki plan arasındaki güzel ama bütününe bakınca kötü duruyorsa onu atın. 

Cep Telefonunda Kurgu Yapılabilir Mi?

Yapabiliriz, çok fazla da program var. Tek olumsuz yanı telefon ekranı küçük, kurgu da büyük ekranda çalışılır. Mobil olması işi kolaylaştırıyor. Tercih tamamen sizde. 

Siz Hangi Alanlarda Kurgu Ve Editörlük Yaptınız?

Uzun metrajlı film, kısa film kurguları, eğitim videoları yaptım. En çok keyif aldığım film kurgusu yapmak. 

Canva Eğitiminiz Var. Canva Eğitiminizden De Bahsedebilir Misiniz?

Canva dediğimiz tasarım aracı da son dönemde popüler olan ihtiyaçtan yola çıkmış web tasarım aracı. İnternet tabanlı bazı web tasarım araçlarında hazır şablonları kullanıyorsunuz. Tasarımcı olmayanların bile tasarım yapabilecekleri eğitimlerden bir tanesi. Kullanımı kolay ama içinde çok fazla detay da var. Temel felsefesi aklınıza gelen her şeyi tasarlayın diyor. CV hazırlama da bunlardan bir tanesi. Tasarım yapmak isteyenler varsa canva kullanabilirsiniz. 

Kurgu Masasında Çözülür Yaklaşımını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Kurgucunun görevlerinden biri de çekimdeki bazı hataları gidermek. Çekimde 1 saatte halledilecek bir şey kurguda saatlerce vakit harcanabilir. 

Video Editörü Olmak İsteyenler İçin Eklemek İstediğiniz Farklı Konu Var Mı?

Genel kültür ve sanatsal anlamda geliştirmeliler. Bol bol film izlemek gerekiyor. Farkında bir şekilde izlemek için teorik kısmını öğrenin. İlk aşama eğitim almak, sonra farkındalığı kazanmak, sonrasında da bol bol uygulama ve proje yapmak. 

video editör
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
500209
Adobe Premiere Temel Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
775209
Adobe After Effects Eğitimi
Esmanur BayarEsmanur Bayar
750209
Adobe Lightroom Eğitimi
4.7
(6)

Adobe Lightroom Eğitimi

5 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
815209