AnasayfaBlogNetflix Pazarlama Başarısını Neye Borçlu?
Video

Netflix Pazarlama Başarısını Neye Borçlu?

29 Aralık 2021
Netflix Pazarlama Başarısını Neye Borçlu?

Hepimizin bildiği Netflix film, belgesel ve TV şovları yayınlayan bir medya şirketidir. Daha doğrusu video pazarlayan bir medya şirketidir. İrili ufaklı birçok rakibi olmasına rağmen en popüler şirketlerden biridir çünkü güçlü bir şirkettir. Güçlü diyorum çünkü yaptıkları iş sadece film izleme sitesi gibi videoları insanlara sunmak değildir. Ya da sadece filmleri insanlara sunmuyorlar. İşlerini o kadar iyi yapıyorlar ki benzer alanda faaliyet gösteren kablolu yayıncıların müşterileri bile netflix’e geçiş yapıyor. 

2021 itibariyle 207 milyon aboneye ulaşan netflix’in son eklenen popüler dizilerle birlikte sayısının artması da bekleniyor. Mevcut haliyle bile 207 milyon abone saatlerce video izliyor ve platformda herhangi bir yavaşlık bile yok. Popüler olmasının sebebi dediğim gibi sadece içerikleri değil aynı zamanda sunmuş olduğu altyapı ve üstün teknoloji yatırımı. 

Tabi sadece bu da değil. Yani sadece eğlenceli içerikler, kaliteli içerikler sunmaları ve teknolojiyi iyi kullanmaları değil, Netflix’in en büyük başarısı Pazarlama. 

Netflix'in Pazarlama Başarısı

Pazarlama, bir şirketin görünürlük kazanmasını sağlayan şeydir. Görünürlük ne kadar artarsa, görüntüleme ne kadar artarsa ve bilinirlik ne kadar artış gösterirse netflix'e o kadar fazla yeni üye katılır. Dolayısıyla netflix’in gelirini arttırır ve geçmişe dönüp baktığımızda da son 5 yılda 4 kat büyüdüğünü görmek mümkün. Bunu bir zaman çizelgesi gibi düşünürsek eğer biraz daha geriye gitmek ve 2000 yılına bakmak gerekiyor. Netflix Net 2 TV yi satın aldığında milyonlarca müşteriye ve aboneye sahip oldu. Bu da onlara çok büyük bir pazar payı sağladı. Daha da önemlisi müşteri sadakati sağladı.

Müşteri sadakati pazarlama için çok önemli bir aktördür. Netflix bunu çok iyi kullanıyor. İlk olarak buna yoğunlaşarak belki de bugünün adımlarını attı. Bugün netflix’in büyümesini sağlayan şeyin başında da müşteri sadakatine yatırım yapmasıdır. Buna ne zaman başladı? 2013 yılında. 2013 yılında House Of Cards’ı piyasaya sürdüğünde kimsenin yapmadığı bir şeyi yapmıştı Netflix. Orijinal dizi. Diğer adıyla Netflix dizisi. Beğenin ya da beğenmeyin ama bu devrim niteliğinde bir pazarlama hareketiydi. Netflix içerik yayınlayan bir film platformu olmaktan çıkıp içerik üreten platform haline geldi. İnsanlar film izlemek için değil, Netflix filmi izlemek için bu platforma para verdiler. Netflix dizilerini izlemek için netflix’e aylık ücret ödediler. 
Orange Is The New Black ve Stranger Things gibi şovlar da orijinal içeriklerin tuttuğunu gösterdi. Fakat Netflix yöneticilerini heyecanlandıran şey bu içeriklerin tutması değildi. Tamam, müşteri sadakatine yönelik mükemmel bir hareket tek başına bu pazarlama faaliyeti yeterli değil. Netflix veriye ihtiyaç duyuyordu. İzleyicilerin ne izlediği, nasıl izlediği, nereden izlediği, ne zaman izlediği ve beğenip beğenmediği. Bunları merak ediyordu ve kendi içeriklerini üreterek bunlar üzerinde daha fazla kontrol şansına sahip oldu. Bu hem müşteriyi tanımak, hem müşteri sadakati sağlamak hem de müşteriye özel içerik üretmek anlamına geliyor.

Aslına bakarsanız Netflix devasa bir Influencer. İsteğinize göre içerik üretiyor. Takipçileri için içerik üreten bir Influencer gibi Netflix içerikler üretiyor :)

Kendi orijinal içeriklerini üretmeye başladıktan sonra yapması gereken şeyi zaten biliyorsunuz. Kullanıcıların isteklerine göre içerik üretmek. O zaman yapacağı şey onların yorumlarını almak. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya siteleri aracılığıyla mükemmel bir pazarlama stratejisi izledi. Bu platformlarda belirli bölümleri yayınladı ve yorum yapmalarını istedi. Ayrıca beğeni algoritmasını çalıştırdı. Bu da Netflix algoritmasının tercihlerinize göre öneriler üretmesini sağladı. İnsanlar sosyal medya sitelerinde izledikleri diziyi gördükçe yorum yaptı ve dizi hakkında konuştu. Bu da House Of Cards gibi dizilerin daha fazla pazarlanabilmesini sağladı.

Son olarak, Netflix'in pazarlamada bu kadar başarılı olmasının önemli bir nedeni, gelirlerinin yüksek bir yüzdesini pazarlamaya harcamalarına rağmen faydalarının maliyetlerden ağır basmasıdır. Televizyon ve diğer medya kuruluşları gibi geleneksel pazarlama biçimlerini kullanmanın yanı sıra, hedeflediği kitleyi rakiplerine nazaran daha verimli bir şekilde tespit edebiliyor.  Bu da biraz önce bahsettiğimiz analiz kısmına giriyor. Örneğin, Netflix'in veri analizi ekibi, kullanıcıların hangi programları izlediğini ve benzer başka bir dizi izleme olasılığının yüksek olup olmadığını kolayca belirleyebilir ve ardından işe yarayacağını düşünüyorlarda yeni bir dizi önerir. Bu, algoritmalarının izleyici alışkanlıkları hakkında daha hızlı bilgi edinmesini kolaylaştırır ve bu da daha fazla pazar payına yol açan daha hızlı büyümeyi sağlar.

Hedef kitle demişken, hedef kitleyi belirleyen tek şey kullanıcının hangi içerikleri izlediği değildir. Netflix'in pazarlama konusunda yaptığı en önemli şey, ortaya çıkan kültür değişikliklerine göre sürekli olarak gelişmesidir, pazarlama stratejilerinin başarılı olmasının en büyük sebeplerinden biri de budur.. Eğlence endüstrisinde yenilikçi olarak itibar kazanmalarına yardımcı olan orijinal diziler ve filmler yapmak ve yayınlamak gibi değişikliklere ayak uydurmakla kalmadılar, aynı zamanda benimsediler. Daha fazla müşteri çekebilmelerinin en büyük sebeplerinden biri de bu. Düşünsenize, ücretsiz olarak film veya dizi içeriği sunan binlerce platform var ama Netflix 207 milyon ücretli aboneye ulaşıyor. Kullanıcıyı etkileyen şey ne olabilir?

Söyleyeyim. Yaşam tarzı. Bir tür ülkemizde sıkça tartışılan Starbucks gibi. Facebook gibi. Ülkemizde belirli bir kesim mesela Facebook’tan vazgeçemiyor. Facebook onlar için yaşam tarzı. Netflix’de öyle. Kendi dönemini tanımlayan şey olarak görüyorlar. 

İkinci kez son olarak diyorum ama Netflix aynı zamanda işveren olarak da pazarlama yapıyor. Kendilerini yalnızca teknolojinin en ilerisinde olarak göstermekle kalmıyor aynı zamanda potansiyel çalışanlara da pazarlama yapıyor. Teknolojik altyapı olarak en ileri seviyede olmak için yetenekli kişilere şirketin pazarlamasını yapıyor. Bu önemlidir çünkü çalışanlar orada çalışmayı seviyorsa müşteri kitlesi de günden güne artar. 

İşte tüm bu pazarlama stratejileri Netflix’in bugünlere gelmesini sağladı. Netflix’in stratejileri hakkında ve çok daha fazla Pazarlama stratejisini Enstitüde yer alan eğitimlerim de detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Canlı derslerde çok daha fazla konuyu tartışıyoruz.

Sonraki videoda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

netflix pazarlama
Ezgi Dağdaş
Ezgi Dağdaş
Blog Yazarı

Gazi Üniversitesi Pazarlama Öğretmenliği mezunu olan Ezgi Dağdaş,  Gazi Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde Bankacılık Eğitimi üzerine yüksek lisans yaptı. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde Tüketici Davranışları ve Satın Alma ile Perakende Yönetimi Eğitimi vermekte.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2020 Yılının En İyi Netflix Dizileri
Kişisel Gelişim

2020'nin En İyi Netflix Dizileri

12 Ağustos 2020
Bütünleşik Pazarlama  Ve Marka
Marka Yönetimi

Bütünleşik Pazarlama Ve Marka

19 Temmuz 2020
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209