AnasayfaBlogBordro ve Özlük İşleri Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Bordro ve Özlük İşleri Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

14 Temmuz 2021
Bordro ve Özlük İşleri Müdürü

Bordro ve özlük işleri bölümü firma içinde yer alan çalışanların evraklarının olduğu kısımdır. 4857 sayılı iş kanunun, 75. Maddesi ile düzenlenmiş olan ve işverenin yükümlülüğünde bulunan çalışanların özlük dosyaları ile ilgilenen kişiye ise bordro özlük işleri müdürü adı verilmektedir. Personelin çalışmaya başlamasıyla beraber, personel işten ayrılana dek tüm süreci kontrol eder.

Bordro özlük işleri müdürü sorumluluğunda olan işler ise; personel özlük dosyası hazırlamak, işe giriş işlemlerini tamamlamak, işten ayrılacak personelin ihbar ve kıdem tazminatlarını düzenlemek, işe giriş ve çıkış işlemlerini tamamlamak, ücret bordrolarını düzenlemek ve maaşlardan kanuna uygun kesintileri hesaplamak gibi sıralanabilir. Kurumsal firmalarda mutlaka bordro özlük işleri müdürü çalışmaktadır.

Yazımızda bordro özlük işleri müdürü hakkında merak edilen tüm sorulara yanıtlar aradık. Bordro ve özlük işleri müdürü nedir? Bordro ve özlük işleri müdürü ne iş yapar? Birlikte inceleyelim.

Bordro ve Özlük İşleri Müdürü Nedir?

Bordro ve özlük işleri çalışan evraklarının yer aldığı bölüm olarak, işyerlerinde bulunur. Adaylar işe alındıktan sonra iş kanununun zorunlu kıldığı birtakım evrakları bu birime teslim etmeleri mecburidir. Bordro ve özlük işleri müdürü, iş kanununda düzenlenen ve işverenin sorumluluğu altında bulunan çalışanların özlük dosyaları işlemlerini takip eden kişidir. Kişilerin kurumlarda işe başladıktan sonraki süreçleri bordro ve özlük işleri müdürü tarafından yönetilmektedir. Personel işten ayrılana kadar özlük hakları ile ilgili tüm süreç, bu meslek sahibi tarafından yönetilir.

Bu alanda çalışmak isteyenler nasıl bir eğitim kriteri ile karşılaşacaklarını merak eder. Lise ve dengi okullardan mezun olan ve üniversite sınavında 4 yıllık lisans tercihi yapacak öğrenciler ilgili bölümlerden birini tamamlamalıdır. Bu bölümler; İktisat, İşletme, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümlerinden birini tamamlaması gerekir. Lisans diplomasını başarıyla alan herkes bordro ve özlük işleri bölümünde görev alabilir. Bu bölümde bir süre deneyim sahibi olmak önemlidir.

Bordro ve Özlük İşleri Müdürü Ne İş Yapar?

Bordro özlük işleri müdürü, her alanda faaliyet gösteren işletmelerin içerisinde insan kaynakları ve muhasebe departmanlarında çalışma imkanına sahiptir. Görev ve sorumlulukları hemen hemen aynıdır. Kurumun beklentilerine göre ek sorumluluklar eklenebilir. Bordro ve özlük işleri müdürünün görev ve sorumluluklarını inceleyelim.

 • İşçinin nüfus cüzdanı fotokopisi, işe giriş belgesi, sağlık raporu, sabıka kaydı, ikametgâh bilgisi, diploma bilgisi, askerlik belgesi gibi önemli evrakların bulunduğu personel özlük dosyalarını hazırlamaktan sorumludur.

 • İşe yeni girecek olan personelin işe giriş işlemlerini yapar.

 • İşten ayrılacak olan çalışanların ihbar ve kıdem tazminatlarını hesaplar ve işten çıkış işlemlerini gerçekleştirir.

 • Aylık ve yıllık olacak şekilde çalışanların ücret bordrolarını hazırlar ve imzalar.

 • Çalışanların maaşlarından kanuna uygun olarak gerekli kesintileri yapmak üzere hesaplamalar yapar.

 • İş yerinde fazla ya da eksik mesai olabilir. Bu durumlarda hesaplama yapar ve bordroya aktarır.

Bordro ve Özlük İşleri Müdürü Maaşları

Bordro özlük işleri müdürü oldukça geniş bir sorumluluğa sahiptir. Bulundukları kurumun personeline ait tüm bilgileri tutmak ve süreci yönetmek bu alandaki meslek mensuplarının görevidir. Her sektörde çalışma imkanları vardır. İş Kanunu ve SGK Mevzuatına uygun bordrolama süreçlerinin gerçekleştirilmesinden ve gerekli raporlamaların yapılmasından sorumludur. Tüm yasal mevzuatların takibinin yapılması ve süreçlerin mevzuata uygun yürütülmesi için bilgi ve birikimleri ile hareket eder. Tüm yasal bildirimleri yapar ve takip eder. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra iş başvurusu yapabilir.

Bordro özlük işleri müdürünün maaşları da çalıştıkları kuruma göre değişiklik gösterir. Ayrıca kişinin eğitimi ve tecrübesi çok önemlidir. Kendini sürekli geliştirmeli, mevzuatlara hakim olmalı ve değişiklikleri yakından takip etmelidir. Peki, bordro özlük işleri müdürü ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Yeni mezun bir bordro özlük işleri müdürü 4.500 TL ile çalışmaya başlar.

 • Tecrübe edinmiş bir Bordro özlük işleri müdürü ortalama 6.000 TL maaş kazanır.

 • Bu alanda çalışan Bordro özlük işleri müdürü 10.500 TL’ye kadar gelir elde edebilmektedir.

Bordro ve Özlük İşleri Müdürü Nasıl Olunur?

Bordro ve Özlük İşleri Müdürü olacak kişiler alması gereken eğitimleri ve kariyer yaşamlarını araştırır. Lise ve dengi okullardan mezun olan ve üniversite sınavında 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversitelerden İktisat, İşletme, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümlerinden herhangi birinin kazanarak, başarıyla diplomasını alan herkes bordro ve özlük işleri bölümünde çalışmak için başvuruda bulunabilir. Bu alanda bir süre tecrübe sahibi olduktan sonra bordro ve özlük işleri müdürü olarak çalışmaya başlanabilir.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitimin tamamlayan bordro ve özlük işleri müdürünün; Genel işletme, Genel muhasebe, Sosyoloji, Psikoloji, Yönetim ve organizasyon, Çalışma ekonomisi, Türk vergi sistemi, İnsan kaynakları yönetimi, Bordro ve bordro uygulamaları, İş hukuku, İş sağlığı ve güvenliği konularında bilgi sahibi olması gerekir. Ayrıca bu alanda kariyer planı olan kişilerin sadece eğitim alması da yeterli olmayabilir. Eğitimin yanı sıra kendini geliştirmeye dikkat etmesi ve bazı mesleki niteliklere sahip olması beklenir. Özellikle işe alımlar sırasında işverenler kişinin niteliklerini dikkatle inceler. Sahip olması gereken niteliklere göre aday tercihinde bulunur. Bordro ve özlük işleri müdürü hangi nitelikleri taşımalıdır?

 • İnsan ilişkilerinde başarılı olması oldukça önemlidir.

 • İnisiyatif kullanma yeteneği göstermeli, gerektiğinde yöneticilik vasfı ile hareket etmelidir.

 • Planlama ve organizasyon becerisi sergilemelidir.

 • Yöneticilik ve liderlik vasfına sahip olmaları beklenir.

 • Çalışmaları sırasında sözlü ve yazılı iletişim kanallarını etkin bir şekilde kullanabilmesi oldukça önemlidir.

 • Detaycı, titiz ve disiplinli çalışma yeteneği sergilemesi beklenir.

 • Problemler karşısında çözüm üretme yeteneğine sahip olmalıdır. Yaşanan sorunlara hızlı çözümler üretebilmelidir.

 • Müzakere ve arabuluculuk becerisi sergilemesi gerekir.

 • Detaycı ve disiplinli çalışma yeteneği sergilemesi de oldukça önemlidir.

Bordro ve Özlük İşleri Müdürü Bordro ve Özlük İşleri Müdürü nedir Bordro ve Özlük İşleri Müdürü ne iş yapar Bordro ve Özlük İşleri Müdürü maaşları Bordro ve Özlük İşleri Müdürü nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bordro ve Bordro Uygulamaları Eğitimi
4.5
(117)

Bordro Uygulamaları Eğitimi

8 Konu5 Saat
Bülent ÇaparBülent Çapar
400299
Yetenek Yönetimi Eğitimi
4.6
(7)

Yetenek Yönetimi Eğitimi

7 Konu4 Saat
Selin TezelSelin Tezel
855209