AnasayfaBlogYurt Dışında Sınavsız Üniversiteler
Video

Yurt Dışında Sınavsız Üniversiteler

04 Ağustos 2021
Yurt Dışında Sınavsız Üniversiteler

Yurt dışında sınavsız üniversiteleri merak ediyor musunuz? Başvurular nasıl oluyor? Burs nasıl alınıyor? Univerist Yurt Dışı Eğitim Danışmanı Serdar Bilgin, yurt dışında ücretsiz üniversite eğitimiyle ilgili detayları paylaştı. 

Serdar Bilgin kimdir? 

Univerist Türkiye kurucu ortağıyım. Faaliyetlerimizi Londra merkezli yönetiyoruz. Türkiye ofisimiz, Kadıköy’de. 

Yurt dışında üniversite okumak masraflı ve zor mu?

Türkiye’den bakıldığında yurt dışı üniversiteleri Balkanlar’dan başlıyor. İngiltere’ye kadar fiyatlar gittikçe yükseliyor. 20 bin TL’den 160 bin TL’ye kadar ücretlendirmeler var. Ukrayna, Polonya gibi ülkelerde fiyatlar daha düşük. Öğrencilerin hedeflerine ve ideallerine uygun ülkeye gitmeleri. Zor görünse de hedeflendiği taktirde üstesinden gelinebileceğini düşünüyorum. Yurt dışı eğitim öğrencilerimiz için büyük deneyim. 

Öğrencilerin vize başvuruları nasıl oluyor?

Bazı ülkeler var, vize yok ve kolay alınabilir. Türkiye’nin Balkanlar ile iletişimi güçlü. O ülkeler vize uygulamıyorlar. Ukrayna ve Romanya da vize uygulamıyor. Bazı ülkeler Schengen
Ülkeleri, Schengen vizesi dışında vize uygulamıyor. En önemlisi o şartları sağlamak. Üniversiteler ile yazışmalar sonucunda üniversiteden kabul almak. Ailesinin sponsor olduğuna dair mektupları tamamlaması gerekiyor Avrupa Birliği ülkelerinde. 

Yurtdışında üniversite başvuruları nasıl oluyor? 

Üniversitelere başvurular, Londra’ya mesela dünyanın her yerinden başvurular var. Burslu kabul almak biraz daha zor şartlar gerektiriyor. İngiltere’de de A-B-C segment üniversiteler de var. Cambridge Üniversitesi’nde zor iken, Leicester Üniversitesi’nde daha kolay olabiliyor. 

Yurtdışı üniversite şartları nelerdir?

Genellikle tercih edilen destinasyonlardan Ukrayna, Polonya, Rusya gibi ülkelerde sınavsız gidebiliyorlar üniversiteye. Lise diploması varsa kayıt yaptırabiliyorsunuz. Dil yeterlilik belgesini sağlamanız gerekiyor 1 yıllık hazırlık eğitiminin sonunda. Gerekli olan dilleri sağlamanız gerekiyor. İkinci senede de Türkiye’de belli bir akademik geçişi yoksa Tıp okuyamıyorlar mesela. Gitmek istiyorlar, başlıyorlar ancak bitiremiyorlar. Kabul almak kolay ancak devam ettirmesi çok kolay değil. Farklı bölümlere kayan öğrencilerin oranı yüzde 85 civarında. 

Yurtdışında öğrenciler için yurt imkanı var mı?

Türkler dünyanın her tarafında varız. Londra’da bazı yerlerde Türkler o kadar yoğun ki. Avrupa’da da Balkanlarda da böyle. Öğrencilerimiz korkmasın her yerde yardım edecek kişiler var. Oryantasyon süreci 3 ay,6 ay 1 yıl yurtta kalsınlar. Sonrasında ev arkadaşını bulabilir. Belli bir süre sosyal kültürü tanımaları açısından yurt tavsiye ederim. Türk olmayan ailelerin yanında kalanlar da var, İngilizceyi çabuk çözüyorlar. Konaklama alanları var, önemli olan uyum sağlayabileceğiniz kişilerle kalmak. 

Univerist hakkında bilgi verir misiniz?

Öğrencilerimizi önce kariyer testine tabi tutuyoruz. Öğrenciler sadece deneyim için mi yurt dışına gitmek istiyor? Öğrencilerin birçoğunun geri dönme potansiyeli de var. Öğrencilerin ailelerinin yaptığı işler de önemli. Mesela ailesi tekstil ticareti yapıyor. Testlerin neticesinde biz bu süreçlerin tamamını yönetebiliyoruz. İngiltere başta olmak üzere birçok yerde kurumların temsilciliğini de üstleniyoruz. Süreci rahat yönetiyoruz. Yılların tecrübesiyle danışmanlık kurumlarının değerli olduğuna inanıyoruz. Sürecin tamamında öğrencilerimizin yanında olduğumuzu bildirmek istiyoruz. 10 küsur yıllık markamız. Londra merkezli olarak yurt dışı eğitmenlik danışmanlığını sürdürüyoruz. İstanbul ofisimiz Kadıköy’de oradan da ulaşabilirler. 

Yurtdışında okuyan öğrenciler için çalışma imkanları

İş istedikten sonra her yerde bulunabilir. İngiltere’de öğrenciler 20 saate kadar resmi çalışabiliyorlar. Bisikletle pizza dağıtarak harçlıklarını çıkarıyorlar. Haftalık asgari ücretlinin kazancına yakın kazanıyorlar. Kiralar çok yüksek, öğrenciler kendi masaralarını dünyanın neresinde olursa olsun çıkartırlar. Yeter ki bir yerden başlasınlar. 

Yurtdışına yabancı dil bilmeden gidilir mi? 

Yurt dışındaki öğrencilerimizin bulundukları ülkenin dilini bilmeden de çalışabilirler. Türk işletmelerinde. Gittikleri ülkelerin dilini öğrenecekler; Rusya’ya gittiler Rusça öğrenecekler. Kosova gibi Balkan ülkelerinde Türkçe eğitim var. Dil öğrenmeden mezun olamazlar. 

Yurtdışında sınavsız üniversiteler ve koşulları

Sınavsız üniversiteler. İngiltere’de de sınavsız üniversiteler. Ancak kabuller çok zor. İngilizce olarak çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor, aktivist olmanız, sosyal sorumluluk projelerinde yer almanız gerekiyor. O süreç sınavdan zor oluyor. 

Ukrayna’da Varşova’da sınavsız üniversiteler çok fazla. Hazırlığı geçince sonrası zor. Tıp ile başlıyorlar, Halkla ilişkiler ile bitiriyorlar. Yedeğini alıp öyle gelsinler. İstanbul’da özel üniversiteye kayıt olursunuz, kayıt dondurup gidersiniz, döndüğünüzde kapınız olur. Bizimle iletişime geçebilirler. Kariyer testi yaptırsınlar. 

Yurtdışında sınavsız üniversite bölümleri hangileri?

Ticari yatkınlığı varsa işletme, ekonomi gibi bölümler çok yaygın. Bilim insanı yetiştiren bölümleri tavsiye etmiyoruz; fizik, biyoloji okumak için ayrı bir azim gerekiyor. Almanya’da üniversite harçları çok düşük ancak Türkiye’de aynı bölümü kazanmış olması gerekiyor. Almanya’da üniversite bitirmek çok çok zor. 

İngilizceniz varsa girişimleri fırsatları yakalamanız kolay. Yeteneğimizi keşfetmek zorundayız, yeteneğimiz ticarete ise bilim insanı olamayız. 

Yurtdışı üniversiteleri için burs nasıl oluyor?

Burslar var. Erasmus ile gelebilirler, devlet bursu ile gelebilirler. Devlet bursu için şartlar çok zor. İyi ortalama ile bitirmeniz gerekiyor, ALES Sınavının ve IELTS skorunun çok iyi olabilir. Balkanlarda da yüzde 50 burs alabilirler. Korkmasınlar. Sizin sertifikalarınızla İngiltere’ye gelen Ankara Anlaşmalı kişiler biliyorum. O sertifika sayesinde okullara kabul ihtimali de artıyor. Ticari vize ile İngiltere’deyiz. Projeler A segment üniversitelerde kabul almak için hatta vize almak için çok önemli. Kişisel gelişim sertifikaları ile vize alan kişiler tanıyorum. 

Yurtdışında üniversite okumak isteyenlere neler önerirsiniz?

Hedefleri varsa yılmasınlar. Ülke fark etmez. Ülkelerin tamamına başvursunlar. Hayallerini ertelemesinler. Öğrencilerimiz yetenekli oldukları bölümleri tercih etsinler. Makine fabrikası öğrencimiz kimya bölümü tercih etmesin. 

Ticaret yapacaksa ticaretle ilgili bölüm okusunlar. Bilim insanı olmak istiyor ise o eğitimleri tercih etsinler. Danışmanlık alsınlar. İngiltere’ye geliyor ve 3 yılın sonunda hazırlığı tamamlayamadan dönüyor. 21. yüzyılın yetkinlikleri değişecek. Yetenekleri geliştirsinler, çevrelerini geliştirsinler. Kendilerini tanısınlar ve yetenekli olduğu gelecekte çalışacağı bölümü okusunlar. Sabredecekler ve yılmayacaklar. Yurt dışı o kadar kolay değil.

yurtdışında üniversite okumak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dil Öğrenmek Kolaylaşıyor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Dil Öğrenmek Kolaylaşıyor Mu?

17 Ocak 2021
Yabancı Dil Öğrenmenin En Etkili Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmenin En Etkili Yolları

23 Ocak 2021
Almanya'da Okumak Zor mu? Eğitim ve Yüksek Lisans
Yurt Dışında Eğitim

Almanya'da Okumak Zor mu? Eğitim ve Yüksek Lisans

01 Mart 2022