Close
Mobil Menu Bars

Dünya Çapında Yabancı Dil Bilmenin Önemi

04 Mart 2019, 1208 defa okundu.
Dünya Çapında Yabancı Dil Bilmenin Önemi
Dünya Çapında Yabancı Dil Bilmenin Önemi

Değişen ve gelişen dünyamızın en önemli gerekliliklerinden biridir yabancı dil bilmek. Özellikle Türkiye’de yaşıyor ve gelecek hayali kuruyorsanız en az bir yabancı dil (İngilizce, Almanca vb.) bilmelisiniz. 

Yabancı Dil Bilmek Çok Önemli Mi?

Yabancı dil öğrenme olgusu yıllar boyu önemini yitirmedi ve artık bir zorunluluk halinde. En iyi eğitimi almış olun, en iyi okullarda öğrenim görmüş olun, hatta devasa bir miktarda mirasa sahip olun ama dil bilmiyorsanız iş dünyasında, bireysel özel hayatınızda dar kalıplar ve sınırlar içerisinde kalmaktan kurtulamazsınız.

Hele hele İngilizce bilmenin artık mecburiyet olduğu bir dünyada ki istatistikler bunu söylüyor (İngilizce 400 milyondan fazla insanın konuştuğu dünyada en çok konuşulan 2. Dil), 2. Bir dil bilmemek kariyer hedeflerinizde önünüze kocaman bir engel olarak çıkacaktır.

Kariyer Hedefleriniz 

Hayalinizdeki işinize ne kadar uzaksınız? işte bu sorunun cevapları içerisine yabancı dil kriterini de eklemeniz gerektiği konusunu her halde söylememe gerek yok. İş hayatında artı bir dil bilmek maddi olduğu kadar prestij olarak da daha büyük firmalar tarafından kabul görmenizi sağlar. 

Talep-arz meselesi burada da geçerli. İşe başvuru yapanların çok büyük bir kısmının elenmesi gereklidir. Şirketler açısından lisan bilmek bu eleme işlemini kolay bir hale sokar. Kısacası ilanda istenilen özelliklere sahip değilseniz özgeçmişinize başvuru yapmış olsanız dahi kimse bakmayacaktır.

Şimdi eleme sistemine göre İngilizce zaten biliyor olmanız gerekiyor ki; Yapılan araştırmada Türkiye’de ki şirketlerin neredeyse %45’i yabancı dil bilmenin en önemli kriter olduğu belirtilmiş. İngilizcenin zorunluluk olduğunu tekrar belirtirsek 2. Dil bilmek sizi kabul edilmeniz için %45’in içerisinde yukarılara çekecektir.

Yabancı Dil Bilmenin Faydaları Nelerdir?

  • Alanında uzmanlaşmak için yabancı kaynaklara başvurabilirsin.
  • Yurt dışı ithalat ve ihracat yapan bir firmada çalışabilirsin.
  • Akademik kariyerinde zirve yapabilirsin.
  • İş arama sürecinde bir adım hatta 2 adım önde olursun.
  • Yurt dışında yaşayabilir ve çalışabilirsin.
  • Ufkunu açıp dünyayı farklı bir şekilde algılayabilirsin.
  • Dünyayı gezip tadını çıkarabilirsin.
  • Yeni insanlarla tanışabilir hatta izdivaç yoluna bile gidebilirsin.
  • Siz bu örnekleri çoğaltabilir ve çeşitlendirebilirsiniz.

Lisan bilmenin diğer bir artısı daha var. Malum hepimiz yaşlanacağız ve bu süreçte fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak da bizi gerileten Alzheimer hastalığına yakalanma riskimiz her zaman var. İşte tamda bu hastalık için yapılan araştırmalarda yabancı dil öğrenmenin hastalığı yavaşlattığı ve geciktirici özelliği bulunduğu belirtilmiş. Birden fazla lisan bilen insanların ileriki yıllarda unutma, durum ve olay karışıklığı, gerçeği ayırt edememe gibi problemleri minimumda yaşadığı anlaşılıyor.

Farklı Örnekler

Dünyanın en çok dil bilen insanı Belçikalı John Vandewalle tam 35 farklı lisan biliyor. John Türkçeyi 13 yaşında öğrenmiş. ’’Bir Türk ile Türkçe konuşmamayı kendime günah sayarım’’ diyor. John ayrıca insanlara kendi dillerinde hitap etmemeyi saygısızlık olarak görüyor.

Yabancı dil bilmenin yaşam, kariyer üzerindeki etkisi ve önemi yadsınamayacak derecede fazla ve giderek zirveye doğru yükseliyor. Öyle ki İngilizce bilmek artık bir artı olmadığı gibi ilerleyen yıllarda mutlak olarak en az üç yabancı dil bilmek zorunluluk hatta standart bir hale gelecek.

İyi bir gelecek için dil öğrenimine önem verin. Global dünyada kendinize yapabileceğiniz en büyük yatırım yabancı dil öğrenmektir. Fazlasını öğrenmekten asla çekinmeyin. Bu süreç te bir başlangıç yapmak için www.iienstitu.com/ adresindeki online eğitim programlarındaki ücretsiz yabancı dil eğitimlerini inceleyin. ‘’Bir dil bir insan’’ asla unutmayın.

Yazar: Onur Kalyoncu
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!