AnasayfaBlogGeometri Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Geometri Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

28 Mayıs 2021
Geometri Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Geometri deyince aklıma Mimar Sinan gelir. Neden mi? Mimar Sinan inşa ettiği eserlerinde geometriyi muhteşem bir şekilde kullanmış. Onun eserlerine bakıp o eserlerdeki muhteşem geometriyi fark etmemek mümkün değil. Mimar Sinan’ın, eserlerini yaparken geometriyi kullanması eserlerinin sağlam yapılar olmasına katkı sağlamış. Ayrıca bu sanat eserlerinin geometrik oluşu onlara estetik değerler katmış. Örneğin Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Selimiye Camii’ni ele alalım. Mimar Sinan bugün dahi sırrı çözülemeyen, kendine has bir yöntem olan birim daire metodunu Selimiye Camii’nde uygulamış.

Geometri ve matematiği çok iyi kullandığını o günkü insanlara gösterdiği gibi biz 21. yy insanlarına da kanıtlamış. Geometrideki bu yöntemle eserin akustik açıdan başarısını sağlamış. Ses, camiin içinde homojen bir şekilde dağılıyor. Ayrıca Selimiye Camii’nin kubbesi tam 31,5 metre. Altında bu kubbeyi taşıyan kolon ya da başka bir şey yok. Tam bir mimarlık ve mühendislik harikası. Mimar Sinan’ın Camii’nin kubbesini o genişliğe yerleştirmek için 13 bilinmeyenli denklemi 4 işlemden farklı olarak 5.bir işlem bularak çözdüğü söylenir. Anlaşılan o ki, Mimar Sinan’ın kullandığı matematik ve geometri sırları hala çözülmeyi bekliyor. Mimar Sinan örneğinden sonra gelelim geometri tanımına. 

Yüzey, cisim, nokta, açı ve çizgilerin birbirleriyle olan ilişkilerini, özelliklerini ve ölçümlerini inceleyen matematiğin alt dalına geometri denir. Eski adı hendesedir. Yunanca ‘’ Geo (yer)’’; ‘’Metro (ölçüm)’’ kelimelerinin mezcedilmesinden türetilmiştir. Yani yer ölçümü, arazi ölçümü diyebiliriz. Geometri hayatımızın her alanında yer alır. Mimarlık, mühendislik, grafik ve bilgisayar programları, tasarım, sanat, endüstriyel alanlar, simülasyonlar, bayındırlık vb. gibi. Yani geometrinin kullanılmadığı meslek yok gibi. Her yerde bize lazım olabilir. Bu nedenle geometri dersi okulda temelden çok iyi öğrenilmesi gereken bir derstir.

Geometri Öğretmeni Nedir?

Geometri öğretmeni, özel eğitim kurumlarında devlet okullarında ya da birebir özel ders şeklinde geometri (matematik) anlatan kişidir. Parantez içine matematik yazmamın sebebi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatında geometri adıyla bir dersin olmaması. Geometri öğrenci ve öğretmenler tarafından ayrı bir isimle adlandırılsa da o aslında matematiğin alt dalıdır. Okullarda matematik dersinin içinde anlatılan bir konudur. Yani matematik öğretmeni aynı zamanda geometri öğretmeni; geometri öğretmeni aynı zamanda matematik öğretmenidir.

Matematik dersi ilk ve orta öğretimin tüm kademelerinde en yoğun okutulan iki dersten biridir(diğeri Türkçe dersi). Geometri öğretmeni genel matematik dersine girdiği için haftalık programı yoğundur. 

Günümüzde bazı matematik öğretmenleri geometri konularında uzmanlaşıp geometri özel dersi verebiliyor. Geometri özel ders noktasında yoğun talep alan derslerden biridir. Milli Eğitim Bakanlığı geometri kazanımlarına tüm sınıf seviyelerinde yer vermiş. İlkokul 1. sınıftan lise 12. sınıfa kadar geometri konuları matematik dersinde anlatılır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın geometri konularıyla öğrencilere vermek istediği kazanımlar matematik dersinin kazanımları içine yerleştirilmiştir.

Bunlar:

 • Matematik kavramlarını anlamaları ve günlük hayatta kullanmaları

 • Matematiğin dilini kullanarak nesneler ve insanlar arasındaki ilişkileri anlamlandırmaları

 • Kavramları farklı temsillerle ifade etmeleri

 • Zihinde işlem yapma ve tahmin etme yeteneklerini geliştirmeleri

 • Matematiğin estetik ve sanatla ilişkisini fark etmeleri

 • Matematiksel okuryazarlık geliştirmeleri, kullanabilmeleri

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Tebliğler Dergisinde geometri dersi olmadığı için matematik öğretmeninin okutacağı derslere bir bakalım:

 • Matematik

 • Mesleki matematik

 • İlköğretim matematik

 • İstatistik

 • Araştırma Teknikleri

 • Araştırma Teknikleri ve İstatistik

Geometri Öğretmeni Ne İş Yapar?

Geometri öğretmeninin görevleri şunlardır:

 • Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatına göre ders işler.

 • Öğrencilerin bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurarak ders anlatır.

 • Geometri öğretmeninin özellikle üniversite sınavında çıkan sorulara dair uzmanlaşması gerekir. Çünkü matematik ana derstir ve bir soru çok puan getirir. AYT’ de 10 soru, YKS’ de 10 soru toplam 20 soru geometriden çıkar. Bu nedenle günümüzün sınav sorularına göre geometri öğretmeni kendini geliştirir. Mesleki gelişimini sürdürür.

 • Geometri dersinde ders anlatırken somut materyal kullanır. Üçgen, prizma, silindir, kare gibi terimler günlük hayattan somut nesneler gösterilerek öğrencinin dersi kolayca kavramasını sağlar.

 • Geometrinin hayatın bir parçası olduğu, her meslekle uzaktan ve yakından alakalı olduğunu hesaba katarak öğrencilere geometri konularını anlatır. Diğer derslerle ilişkilendirir.

 • Geometri öğretmeni konuyu anlattıktan sonra bol soru çözer. Böylece konular daha iyi anlaşılır.

 • Ülkemizde öğrencilerin okul başarısı matematik dersinin iyi olup olmamasıyla ölçülür. Öğrencilerin bu dersin zor olduğuna dair ön yargıları vardır. Toplum baskısıyla beraber öğrencileri başarısızlık korkusu sarar. Bu sebeple matematik/geometri öğretmenine çok iş düşer. Öğrencilerin ön yargılarını kırmak için matematik ve geometri dersini matematiksel oyunlarla sevdirmelidir.

Geometri Öğretmeni Maaşları

Bir matematik öğretmeni, üniversite sınav konuları ve soruları noktasında kendini eğitebilir. Sadece geometri anlatarak çok rahat özel ders öğrencisi bulabilir. Çünkü üniversite sınavına çalışan öğrenciler genellikle matematik ve geometriyi ayrı bir ders olarak çalışıyor. Özel ders veren bir geometri öğretmeni saati 120-300 TL arası para kazanır. 

Özel eğitim kurumlarında çalışan bir geometri öğretmeni 3000-5000 TL arası para kazanır. Devlet okulunda çalışan bir geometri öğretmeni göreve başladığı ilk yıl 2021 yılında 4.792.96 TL maaş alır. Genel maaş tablosu geometri öğretmeninin çalıştığı yıllara göre şöyledir:

Kıdem Yılı  Derece  Maaş1/4 25 ve +  5.459.73 TL1/1  21 5.430.91 TL3/3  17  5.161.41 TL4/2  13 5.074.91 TL5/1  9 4.889.67 TL7/3  5 4.820.60 TL9/3 2  4.797.17 TL

Bu tabloda İLKSAN kesintisi, BES yoktur. Bekâr öğretmen üzerinden maaşlar hesaplanmıştır.

Geometri Öğretmeni Nasıl Olunur?

Geometri öğretmeni olmak istiyorsanız üniversite sınavına sayısal bölümden hazırlanmalısınız. Geometri öğretmeni, matematik öğretmeni demektir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Tebliğler Dergisine göre aşağıdaki bölümlerden birini bitirmelisiniz:

Yukarıdaki sıralama aynı zamanda atanma sıralaması. Yani 1.2.3. sıralamadaki bölüm mezunlarıyla geometri/matematik öğretmeni ihtiyacı karşılanamazsa 4. ve 5. sıradaki mezunlara atanma sırası gelebilir. 2020 yılındaki atama durumlarına baktığımızda ise 999 kişi devlet okullarına atanmış. Atama puanları ise 78-80 arasındadır. 

Geometri Öğretmeni Geometri Öğretmeni nedir Geometri Öğretmeni ne iş yapar Geometri Öğretmeni maaşları Geometri Öğretmeni nasıl olunur
Nurcan Büyükelyas
Nurcan Büyükelyas
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Amerika’da bulunduğu dönemde ‘’Tesol’’ ve ‘’Child Psychology’’ sertifikalarını aldı. Anaokullarında çalıştı. Türkiye’de ise çeşitli kurslarda Arapça öğreticiliği yaptı. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
12080